Katastrofa już się wydarzyła. 10 rzeczy na temat Grecji, o których wam nie mówią

Katastrofa już się wydarzyła. Czyli 10 rzeczy na temat Grecji, o których wam nie mówią
Katastrofa już się wydarzyła. Czyli 10 rzeczy na temat Grecji, o których wam nie mówią
TVN24 Biznes i Świat
Katastrofa już się wydarzyła. Czyli 10 rzeczy na temat Grecji, o których wam nie mówiąTVN24 Biznes i Świat

Grecy są w kryzysie, ponieważ są bandą obiboków, prawda? - pyta Brett Arrends, publicysta Market Watch. Czego nie wiemy o Grekach? Na przykład tego, że zacisnęli już pasa bardziej niż oczekiwano, mogą łatwo powrócić do drachmy, a propozycje wierzycieli nie mają sensu. Portal Market Watch przygotował listę "10 rzeczy na temat Grecji, o których wam nie mówią".

Grecy pracują tylko 10 miesięcy w roku, a dostają pieniądze za 14. Na emeryturę przechodzą w wieku 25 lat i leniuchują w kawiarniach, popijając wódkę ouzo. Żyją dzięki jałmużnom z Niemiec i oszukują na podatkach. "Trojka" stara się im pomóc, ale oni po prostu nie chcą słuchać, a nawet więcej: odmawiają zwrotu pożyczonych pieniędzy.

Zgadza się? Nie! Jak pisze Brett Arrends, prawie wszystko, co zostało nam powiedziane na temat greckiego kryzysu, to kompletna bzdura. Oto dlaczego:

1. Grecy zacisnęli pasa bardziej, niż ich o to poproszono. Od czas podpisania umowy ratunkowej pięć lat temu grecki rząd obciął wydatki, podniósł podatki i z 24 mld euro deficytu przeszedł do nadwyżki budżetowej w wysokości 3 mld euro. Grecja zredukowała swoje długi w większym stopniu, niż zakładał program pomocy finansowej. Nic więc dziwnego, że sam Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) nazwał te środki oszczędnościowe "wyjątkowymi pod każdym względem" oraz pochwalił Ateny za "znaczny postęp" w sprawie reform.

2. Prawdziwym problemem jest to, że lekarstwo podane Grecji przez "trojkę" nie działa. MFW przewidywał w 2010 roku, że dzięki efektowi ufności i odzyskaniu dostępu do rynków ożywienie gospodarcze w Grecji rozpocznie się w 2011 roku. Fundusz szacował, że wprowadzenie programu oszczędnościowego spowoduje w 2014 roku wzrost gospodarczy na poziomie ponad 3 proc. rocznie, a bezrobocie w 2012 roku będzie oscylowało wokół 15 proc. Upss! Okazuje się, że było na odwrót. Podczas gdy grecki rząd redukował swoje zadłużenie, gospodarka po prostu dalej się kurczyła.

3. Wypowiedzi tzw. ekspertów są tendencyjne. To prawda, w telewizji i internecie istnieje wielu inteligentnych ludzi, którzy grożą Grecji palcem. Problem jest taki, że większość z nich jest związana z finansami i na tym aspekcie się skupia. Koncentrują się na akcjach, obligacjach i innych aktywach finansowych. Zapominają o miejscach pracy czy dochodach gospodarstw domowych w takich miejscach jak Ateny czy Saloniki. Finanse mogą rzeczywiście być ważne, ale to z pewnością nie jest wszystko.

4. W Grecji jest już katastrofa. Moja szczęka opada za każdym razem, gdy kolejny ekspert twierdzi, że Grecy staną w obliczu gospodarczej katastrofy, jeśli przestaną płacić "trojce" lub gdy opuszczą strefę euro. PKB spadł w ciągu ostatnich lat o 25 proc. Import zmalał o 40 proc. Oficjalna stopa bezrobocia wynosi 25 proc. Katastrofa już się wydarzyła.

5. Kraj nie może "generować" pieniędzy poprzez zaciskanie pasa. Rozmowy pomiędzy Grekami a wierzycielami załamały się, ponieważ grecki rząd nie chciał dalej podnosić podatków i ciąć wydatków. Jeżeli jakiś kraj tak robi, to nie "tworzy" pieniędzy, tylko przenosi je z jednych rąk do drugich.

6. Grecy mogą dość łatwo powrócić do drachmy. A podnoszenie lamentu, że to niemożliwe, jest całkowicie błędne. Takie rzeczy miały miejsce już wcześniej, np. w wielu krajach Europy Wschodniej po upadku Muru Berlińskiego. MFW pomagał wtedy dość skutecznie i bezboleśnie przejść przez transformacje i gdyby teraz nie podał ręki Grekom, byłby to celowy akt złośliwości.

7. Grecy mogą poradzić sobie bez euro. Tak samo jak radzą sobie Brytyjczycy, Polacy czy Skandynawowie. I Islandczycy, którzy odzyskali siły po kryzysie finansowym z 2008 roku, ponieważ kontrolują swoją walutę. Nawet MFW przyznał, że Grecy mogliby uniknąć kryzysu, gdyby wciąż mieli drachmę. Pomysł, że Grecja potrzebuje euro, to bzdety.

8. Grecy nie spowodowali sami tego kryzysu. Należy winić również elity finansowe, których przedstawiciele wciskali euro wszystkim, w tym takim krajom jak Grecja, która była do tego zupełnie nieprzygotowana. To pomogło nadmuchać wielki balon długu w ostatniej dekadzie. "Davos Darlings" jak nazywa ich Arrends, leczyli zadłużenie chlebem i wodą - bez efektu. Zauważyliście, że sami nie byli tak głupi, aby stosować to samo lekarstwo? W Brukseli, Frankfurcie, Londynie i Waszyngtonie dieta była bogata w homary i ostrygi - podkreśla autor.

9. Wszyscy powinni przestać panikować. Ten kryzys nie powinien być dużym problemem dla reszty świata. Grecka gospodarka jest mniej więcej wielkości Alabamy (stan na południu USA - red). Rynki spisały już na straty większość greckich aktywów finansowych. A grecki kryzys się rozprzestrzeni tylko wtedy, jeżeli pozwolą na to międzynarodowi politycy.

10. Propozycje "trojki" są bez sensu. Czy Grecja powinna zreformować swój system emerytalny? Czy powinna uprościć system podatkowy? Czy powinna sprywatyzować porty? Pewnie tak. Ale nie pomoże to milionom ludzi wrócić z powrotem do pracy, zarabiać i wydawać pieniądze. Równie dobrze można leczyć ranę postrzałową za pomocą ćwiczeń i diety. Te propozycje nie są złe, ale są zupełnie nietrafione.

Autor: mb/ToL//km / Źródło: Market Watch, TVN24 Biznes i Świat

Pozostałe wiadomości

Gospodarka Niemiec znajduje się pod coraz większą presją ze strony importu z Chin, co - jak wskazują analitycy - może mieć negatywne skutki również dla Polski. Według analizy przeprowadzonej przez firmę Allianz Trade, niemieckie straty handlowe mogą osiągnąć wartość 10,5 miliarda dolarów, a w ciągu najbliższych trzech lat Produkt Krajowy Brutto Niemiec może obniżyć się o 0,26 punktu procentowego

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Ciemne chmury nad największą gospodarką Europy

Źródło:
PAP

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym wzrosły w ujęciu rocznym w większości dużych miast. Jednocześnie w porównaniu z czwartym kwartałem 2024 roku w sześciu z siedmiu analizowanych aglomeracji odnotowano natomiast spadki - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Tyle trzeba zapłacić za metr mieszkania w dużych miastach

Źródło:
PAP

Donald Trump skrytykował Walmart, twierdząc, że sieć powinna sama pokryć koszty ceł, zamiast przerzucać je na klientów i tłumaczyć nimi podwyżki cen.

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Gigant na celowniku Trumpa. "Będę was obserwował"

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny zdecydował o natychmiastowym wycofaniu z obrotu jednej serii popularnego leku przeciwbólowego Apap Extra. Powodem - jak przekazano w komunikacie - jest zanieczyszczenie "ciałem obcym" podczas produkcji wskazanej partii.

Seria popularnego leku wycofana

Seria popularnego leku wycofana

Źródło:
tvn24.pl

Nicola Grauso - włoski przedsiębiorca medialny, który budował stacje radiowe i telewizyjne nie tylko we Włoszech, ale i w Polsce - zmarł na Sardynii w wieku 76 lat. O jego śmierci poinformowała w niedzielę agencja Ansa.

Nicola Grauso nie żyje

Nicola Grauso nie żyje

Źródło:
PAP

W sobotnich losowaniach Lotto i Lotto Plus żaden z graczy nie wytypował prawidłowo wszystkich sześciu liczb. W związku z tym kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki losowania z 17 maja 2025 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił w sobotę w Stambule, że na Morzu Czarnym odkryto złoża gazu ziemnego o wielkości 75 miliardów metrów sześciennych.

Odkryto nowe złoża gazu

Odkryto nowe złoża gazu

Źródło:
PAP

Agencja Moody's obniżyła rating USA, powołując się na niepowodzenia kolejnych administracji w powstrzymaniu rosnącej fali zadłużenia - poinformowała agencja Associated Press.

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Decyzja w sprawie ratingu USA. "Ogromne deficyty"

Źródło:
PAP

Dla 80 procent ankietowanych promocje są kluczowym czynnikiem przy wyborze sklepu stacjonarnego, a w przypadku zakupów online odsetek ten wzrasta do 82 procent – wynika z badania przeprowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednocześnie aż 74 procent respondentów przyznało, że miało trudności ze zrozumieniem zasad obowiązujących promocji.

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Kluczowe kryterium wyboru sklepu. "Działa jak magnes"

Źródło:
PAP

We Francji Dyrekcja Generalna do spraw Konkurencji, Konsumentów i Zapobiegania Nadużyciom Finansowym (DGCCRF) zapowiedziała zaostrzenie kontroli przesyłek pochodzących od chińskich nadawców, takich jak platformy Shein i Temu – poinformował dziennik "Le Figaro".

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Zaostrzą kontrole przysyłek. Znane platformy pod lupą

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone i Unia Europejska przełamały dotychczasowy impas dotyczący ceł i rozpoczęły zaawansowane negocjacje, by zapobiec wprowadzeniu taryf celnych, które prezydent Donald Trump miał nałożyć na europejskich partnerów - poinformował "Financial Times", powołując się na unijne dokumenty oraz źródła zbliżone do sprawy.

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Media: USA i Unia przełamały impas w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Kibice letnich igrzysk olimpijskich, które odbędą się w 2028 roku w Los Angeles, mogą mieć okazję skorzystać z latających taksówek - podaje BBC. Wprowadzenie takiego rozwiązania promują organizatorzy imprezy sportowej. Konieczne są jednak odpowiednie zgody.

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Na stadion latającą taksówką. Szykują się na dużą imprezę

Źródło:
BBC

Władze Tanzanii poinformowały o przeznaczeniu równowartości ponad miliona dolarów na rozpoczęcie budowy międzynarodowego lotniska w okolicy słynnego Parku Narodowego Serengeti. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych rezerwatów przyrody w Afryce.

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

W okolicy słynnego parku narodowego ma powstać nowe lotnisko

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Niespodziewany przełom w napięciu handlowym pomiędzy USA a Chinami wywołał falę aktywności w chińskich fabrykach i portach. Firmy w obydwu krajach spieszą się, aby jak najlepiej wykorzystać ogłoszone na początku tego tygodnia 90-dniowe zawieszenie ceł.

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Źródło:
CNN

Amerykański koncern Microsoft zaoferował Komisji Europejskiej, że jego pakiet Office bez aplikacji Teams będzie tańszy, niż sprzedawany razem z tą aplikacją. To reakcje firmy na groźbę kary ze strony Brukseli.

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Źródło:
PAP

Ukraina straciła ponad 770 milionów dolarów na nieudanych zakupach broni - ujawnił "Financial Times", zaznaczając, że wiele zamówionego sprzętu nigdy nie dotarło. To znaczący cios dla budżetu Kijowa, który na uzbrojenie wydał już od 6 do 8 miliardów dolarów.

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Źródło:
PAP

Chińskie władze zatwierdziły budowę 10 nowych reaktorów jądrowych za 200 mld juanów (27,7 miliardów dolarów) o łącznej mocy około 12 tysięcy MW - podał japoński tygodnik "Nikkei Asia". Do 2030 roku Chiny mogą zostać światowym liderem w produkcji energii jądrowej.

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Źródło:
PAP

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Abu Zabi ogłoszono współpracę w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowy, których wartość oszacowano na ponad 200 miliardów dolarów, obejmują między innymi budowę największego poza granicami USA, kampusu sztucznej inteligencji, którego moc docelowa wyniesie 5 GW.

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Źródło:
PAP, Reuters

Japoński producent samochodów Nissan ogłosił, że jest otwarty na współdzielenie swoich fabryk na całym świecie z chińską państwową firmą Dongfeng w ramach reorganizacji swojego biznesu.

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Źródło:
BBC

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP