Katastrofa już się wydarzyła. 10 rzeczy na temat Grecji, o których wam nie mówią

Katastrofa już się wydarzyła. Czyli 10 rzeczy na temat Grecji, o których wam nie mówią
Katastrofa już się wydarzyła. Czyli 10 rzeczy na temat Grecji, o których wam nie mówią
TVN24 Biznes i Świat
Katastrofa już się wydarzyła. Czyli 10 rzeczy na temat Grecji, o których wam nie mówiąTVN24 Biznes i Świat

Grecy są w kryzysie, ponieważ są bandą obiboków, prawda? - pyta Brett Arrends, publicysta Market Watch. Czego nie wiemy o Grekach? Na przykład tego, że zacisnęli już pasa bardziej niż oczekiwano, mogą łatwo powrócić do drachmy, a propozycje wierzycieli nie mają sensu. Portal Market Watch przygotował listę "10 rzeczy na temat Grecji, o których wam nie mówią".

Grecy pracują tylko 10 miesięcy w roku, a dostają pieniądze za 14. Na emeryturę przechodzą w wieku 25 lat i leniuchują w kawiarniach, popijając wódkę ouzo. Żyją dzięki jałmużnom z Niemiec i oszukują na podatkach. "Trojka" stara się im pomóc, ale oni po prostu nie chcą słuchać, a nawet więcej: odmawiają zwrotu pożyczonych pieniędzy.

Zgadza się? Nie! Jak pisze Brett Arrends, prawie wszystko, co zostało nam powiedziane na temat greckiego kryzysu, to kompletna bzdura. Oto dlaczego:

1. Grecy zacisnęli pasa bardziej, niż ich o to poproszono. Od czas podpisania umowy ratunkowej pięć lat temu grecki rząd obciął wydatki, podniósł podatki i z 24 mld euro deficytu przeszedł do nadwyżki budżetowej w wysokości 3 mld euro. Grecja zredukowała swoje długi w większym stopniu, niż zakładał program pomocy finansowej. Nic więc dziwnego, że sam Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) nazwał te środki oszczędnościowe "wyjątkowymi pod każdym względem" oraz pochwalił Ateny za "znaczny postęp" w sprawie reform.

2. Prawdziwym problemem jest to, że lekarstwo podane Grecji przez "trojkę" nie działa. MFW przewidywał w 2010 roku, że dzięki efektowi ufności i odzyskaniu dostępu do rynków ożywienie gospodarcze w Grecji rozpocznie się w 2011 roku. Fundusz szacował, że wprowadzenie programu oszczędnościowego spowoduje w 2014 roku wzrost gospodarczy na poziomie ponad 3 proc. rocznie, a bezrobocie w 2012 roku będzie oscylowało wokół 15 proc. Upss! Okazuje się, że było na odwrót. Podczas gdy grecki rząd redukował swoje zadłużenie, gospodarka po prostu dalej się kurczyła.

3. Wypowiedzi tzw. ekspertów są tendencyjne. To prawda, w telewizji i internecie istnieje wielu inteligentnych ludzi, którzy grożą Grecji palcem. Problem jest taki, że większość z nich jest związana z finansami i na tym aspekcie się skupia. Koncentrują się na akcjach, obligacjach i innych aktywach finansowych. Zapominają o miejscach pracy czy dochodach gospodarstw domowych w takich miejscach jak Ateny czy Saloniki. Finanse mogą rzeczywiście być ważne, ale to z pewnością nie jest wszystko.

4. W Grecji jest już katastrofa. Moja szczęka opada za każdym razem, gdy kolejny ekspert twierdzi, że Grecy staną w obliczu gospodarczej katastrofy, jeśli przestaną płacić "trojce" lub gdy opuszczą strefę euro. PKB spadł w ciągu ostatnich lat o 25 proc. Import zmalał o 40 proc. Oficjalna stopa bezrobocia wynosi 25 proc. Katastrofa już się wydarzyła.

5. Kraj nie może "generować" pieniędzy poprzez zaciskanie pasa. Rozmowy pomiędzy Grekami a wierzycielami załamały się, ponieważ grecki rząd nie chciał dalej podnosić podatków i ciąć wydatków. Jeżeli jakiś kraj tak robi, to nie "tworzy" pieniędzy, tylko przenosi je z jednych rąk do drugich.

6. Grecy mogą dość łatwo powrócić do drachmy. A podnoszenie lamentu, że to niemożliwe, jest całkowicie błędne. Takie rzeczy miały miejsce już wcześniej, np. w wielu krajach Europy Wschodniej po upadku Muru Berlińskiego. MFW pomagał wtedy dość skutecznie i bezboleśnie przejść przez transformacje i gdyby teraz nie podał ręki Grekom, byłby to celowy akt złośliwości.

7. Grecy mogą poradzić sobie bez euro. Tak samo jak radzą sobie Brytyjczycy, Polacy czy Skandynawowie. I Islandczycy, którzy odzyskali siły po kryzysie finansowym z 2008 roku, ponieważ kontrolują swoją walutę. Nawet MFW przyznał, że Grecy mogliby uniknąć kryzysu, gdyby wciąż mieli drachmę. Pomysł, że Grecja potrzebuje euro, to bzdety.

8. Grecy nie spowodowali sami tego kryzysu. Należy winić również elity finansowe, których przedstawiciele wciskali euro wszystkim, w tym takim krajom jak Grecja, która była do tego zupełnie nieprzygotowana. To pomogło nadmuchać wielki balon długu w ostatniej dekadzie. "Davos Darlings" jak nazywa ich Arrends, leczyli zadłużenie chlebem i wodą - bez efektu. Zauważyliście, że sami nie byli tak głupi, aby stosować to samo lekarstwo? W Brukseli, Frankfurcie, Londynie i Waszyngtonie dieta była bogata w homary i ostrygi - podkreśla autor.

9. Wszyscy powinni przestać panikować. Ten kryzys nie powinien być dużym problemem dla reszty świata. Grecka gospodarka jest mniej więcej wielkości Alabamy (stan na południu USA - red). Rynki spisały już na straty większość greckich aktywów finansowych. A grecki kryzys się rozprzestrzeni tylko wtedy, jeżeli pozwolą na to międzynarodowi politycy.

10. Propozycje "trojki" są bez sensu. Czy Grecja powinna zreformować swój system emerytalny? Czy powinna uprościć system podatkowy? Czy powinna sprywatyzować porty? Pewnie tak. Ale nie pomoże to milionom ludzi wrócić z powrotem do pracy, zarabiać i wydawać pieniądze. Równie dobrze można leczyć ranę postrzałową za pomocą ćwiczeń i diety. Te propozycje nie są złe, ale są zupełnie nietrafione.

Autor: mb/ToL//km / Źródło: Market Watch, TVN24 Biznes i Świat

Pozostałe wiadomości

Liczba deweloperów spodziewających się obniżek cen mieszkań znacząco wzrosła. Obecnie już co czwarty przewiduje taki scenariusz w najbliższych miesiącach - wynika z najnowszego badania Indeksu Nastrojów Deweloperów opracowanego przez portal tabelaofert.pl. Jak wskazują eksperci, obecnie "mamy idealną sytuację na rynku z punktu widzenia nabywców".

"Idealna sytuacja" dla szukających mieszkania. Nie było tak od dekady

"Idealna sytuacja" dla szukających mieszkania. Nie było tak od dekady

Źródło:
PAP

Zwolnienia grupowe zostaną przeprowadzone w Siarkopolu należącym do Grupy Azoty. Zatrudnienie ma stracić około jedna czwarta pracowników z ponad 700-osobowej załogi - przekazała rzeczniczka Grupy Azoty Monika Darnobyt.

Zwolnienia grupowe w Siarkopolu. "Nie wygląda to dobrze"

Zwolnienia grupowe w Siarkopolu. "Nie wygląda to dobrze"

Źródło:
PAP

KIA Polska poinformowała Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że w trzech modelach marki - Optima, Sorento i Rio - może dojść do awarii - czytamy w komunikacie UOKiK. Kampania naprawcza w Polsce dotyczy 16 882 pojazdów.

KIA wzywa do warsztatów. Chodzi o prawie 17 tysięcy aut

KIA wzywa do warsztatów. Chodzi o prawie 17 tysięcy aut

Źródło:
tvn24.pl

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w trzecim kwartale 2024 roku wyniosło 8161,62 złotego - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). Wskazał też, że oznacza to wzrost o 13,4 procent rok do roku.

Tyle zarabiamy. Najnowsze dane GUS

Tyle zarabiamy. Najnowsze dane GUS

Źródło:
PAP

Amerykańska instytucja finansowania rozwoju DFC U.S. International Development Finance Corporation zadeklarowała w liście intencyjnym wsparcie projektu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej w Polsce równowartością ponad 4 miliardów złotych - poinformowała w środę spółka Polskie Elektrownie Jądrowe.

Miliardy na polską elektrownię jądrową. List intencyjny

Miliardy na polską elektrownię jądrową. List intencyjny

Źródło:
PAP

Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny (OIPE), znany też jako Europejska Emerytura, po ponad roku od debiutu w Polsce liczy już 5 tysięcy aktywnych klientów. Nowe rozwiązanie ma zapewnić obywatelom Unii Europejskiej nowe możliwości oszczędzania na emeryturę. Statystyczny polski klient zgromadził na koncie w OIPE ponad 19 tysięcy złotych.

W ten sposób oszczędza w Polsce pięć tysięcy osób

W ten sposób oszczędza w Polsce pięć tysięcy osób

Źródło:
PAP

Analizy dotyczące skróconego tygodnia pracy trwają, ale są na zbyt wczesnym etapie, aby móc wskazać termin skierowania projektu ustawy do Sejmu - podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Różne rozwiązania są konsultowane z Instytutem Pracy i Spraw Socjalnych.

Krótszy tydzień pracy. Ministerstwo o analizach

Krótszy tydzień pracy. Ministerstwo o analizach

Źródło:
PAP

W koalicji narasta spór dotyczący programu dopłat do kredytów mieszkaniowych. Jak wynika jednak z nieoficjalnych ustaleń, prace nad nową formą wsparcia już trwają - donosi w środę "Dziennik Gazeta Prawna".

Spór o dopłaty do kredytów. "Trudno, abyśmy teraz zrezygnowali"

Spór o dopłaty do kredytów. "Trudno, abyśmy teraz zrezygnowali"

Źródło:
PAP

Norweskie ministerstwo energii porozumiało się z siedmioma właścicielami gazociągów, w tym z Orlenem, w sprawie przejęcia około dziewięciu tysięcy kilometrów rurociągów - podał Reuters. Wartość transakcji to około 1,6 miliarda dolarów.

Norwegia przejmuje sieć gazociągów za 1,6 miliarda dolarów. Polska firma stroną transakcji

Norwegia przejmuje sieć gazociągów za 1,6 miliarda dolarów. Polska firma stroną transakcji

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, co oznacza, że kumulacja rośnie do 520 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie wygrane trzeciego stopnia w wysokości ponad miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 12 listopada 2024 roku.

Dwie milionowe wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie milionowe wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska (KE) zatwierdziła wstępnie wnioski Polski o płatność drugiej i trzeciej transzy w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na 9,4 miliarda euro - podała KE. Według resortu funduszy środki dotrą do Polski jeszcze w tym roku.

Bruksela wstępnie zatwierdziła wnioski o płatność z KPO na 40 miliardów złotych

Bruksela wstępnie zatwierdziła wnioski o płatność z KPO na 40 miliardów złotych

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Danych Osobowych (UODO) nałożył na przedsiębiorstwo sprzedające między innymi drzwi antywłamaniowe, karę w wysokości 350 tysięcy złotych za nieprzestrzeganie zasad ochrony danych osobowych - podano we wtorkowym komunikacie. Wcześniej firma zmagała się z atakiem hakerskim, w wyniku którego straciła dostęp do danych klientów i pracowników.

Pracownik wyłączył program antywirusowy, stracili dostęp do bazy klientów

Pracownik wyłączył program antywirusowy, stracili dostęp do bazy klientów

Źródło:
tvn24.pl

W trzecim kwartale bieżącego roku wzrost cen mieszkań był wyższy niż dynamika wynagrodzeń, ale w ujęciu rocznym spowolnił po raz pierwszy od 2023 roku - wskazał w najnowszym raporcie Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy podkreślają, że stabilizację widać w większości miast wojewódzkich, gdzie w porównaniu kwartał do kwartału ceny utrzymały się na niezmienionym poziomie.

Co się dzieje z cenami mieszkań? Dawno nie było takiej sytuacji

Co się dzieje z cenami mieszkań? Dawno nie było takiej sytuacji

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju dwudziestu serii leku Adrimax. Powodem podjęcia tej decyzji jest wystąpienie wady jakościowej.

Dwadzieścia serii leku na kaszel wycofano z aptek

Dwadzieścia serii leku na kaszel wycofano z aptek

Źródło:
GIF

Mamy kolejny rekord - ponad 5 milionów Polaków zdecydowało się na zastrzeżenie numeru PESEL - przekazało Ministerstwo Cyfryzacji w komunikacie prasowym. Liczba zastrzeżonych numerów PESEL szybko rośnie - od 20 sierpnia bieżącego roku przybyło ich już 500 tysięcy.

Zrobiło to już ponad pięć milionów Polaków

Zrobiło to już ponad pięć milionów Polaków

Źródło:
PAP

Od 15 listopada na terenie archeologicznym w Pompejach na południu Włoch będzie obowiązywał limit 20 tysięcy odwiedzających dziennie - zapowiedziała jego dyrekcja. Na wprowadzenie nowych zasad zdecydowano się po rekordowym lecie, gdy liczba turystów w Pompejach sięgała 36 tysięcy dziennie.

Pompeje ograniczają turystykę, by chronić "kruche dziedzictwo"

Pompeje ograniczają turystykę, by chronić "kruche dziedzictwo"

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

- Pomimo wielu wyzwań Polska wypełnia wszystkie zobowiązania i konsekwentnie idzie w kierunku zrównoważonego rozwoju oraz sprawiedliwej transformacji - mówił we wtorek podczas szczytu klimatycznego COP29 w Baku prezydent Andrzej Duda.

Prezydent: atom to przyszłość

Prezydent: atom to przyszłość

Źródło:
PAP

Od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej branża budowlana po raz trzeci przeżywa załamanie. W 2024 roku niewypłacalność ogłosiło ponad 700 firm - informuje we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Załamanie w branży budowlanej

Załamanie w branży budowlanej

Źródło:
PAP

Nieprawidłowości w Poczcie Polskiej na ponad 113 milionów złotych stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli (NIK), która kontrolowała inwestycje spółki w latach 2020-2023. Chodzi między innymi o zakup automatów paczkowych i budowę nowej strony internetowej. Izba zapowiada wniosek do prokuratury, skierowała też pismo do Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Nieprawidłowości na ponad 113 milionów złotych

Nieprawidłowości na ponad 113 milionów złotych

Źródło:
PAP

Piątek 15 listopada to ostatni dzień na złożenie wniosku o pomoc przez rolników, którzy ponieśli straty w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych - przypomniało Ministerstwo Rolnictwo i Rozwoju Wsi.

Nadchodzi ważny termin dla rolników. Ostatni moment na złożenie wniosku o pomoc

Nadchodzi ważny termin dla rolników. Ostatni moment na złożenie wniosku o pomoc

Źródło:
PAP

Wojciech Wrochna został nowym pełnomocnikiem rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej - poinformowało Ministerstwo Przemysłu. Dodało, że Wrochna został także powołany na stanowisko sekretarza stanu w resorcie.

Premier powołał nowego pełnomocnika rządu

Premier powołał nowego pełnomocnika rządu

Źródło:
PAP