Choć w niedzielę 19 września obowiązuje zakaz handlu, wiele większych sklepów otworzy się dla klientów. W tym celu duże sieci handlowe powołują na zapisany w ustawie wyjątek dotyczący placówek pocztowych. Uchwalone przez Sejm uszczelnienie przepisów może jednak już niedługo ukrócić takie działania.
Na najbliższą niedzielę handlową poczekamy aż do 12 grudnia. Kolejna wypada w niedzielę 19 grudnia.
Ustawa, która wprowadziła ograniczenia w niedzielnym handlu, obowiązuje od 1 marca 2018 roku. Ustawa przewiduje jednak katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w placówkach pocztowych, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.
Zgodnie z przepisami, zakaz nie obowiązuje również w placówkach handlowych, w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek.
Zakaz handlu w niedziele - otwarte sklepy
Na wyjątek dotyczący placówek pocztowych powołują się większe sieci handlowe, które decydują się na otwieranie sklepów w niedziele niehandlowe. Od niedzieli 5 września część swoich sklepów w niedziele objęte zakazem handlu "w związku z rozwojem usług pocztowych" otwiera Lidl. Na taki krok zdecydował się również Kaufland.
Część placówek w niedziele objęte ograniczeniami otwiera też Biedronka. Na początku lipca informowaliśmy o umowie zawartej przez Jeronimo Martins Polska z Pocztą Polską. Chodzi o testowe poszerzenie współpracy, polegające na możliwości odbioru przesyłek bezpośrednio w sklepach Biedronki.
Pod koniec 2020 roku współpracę z firmą kurierską DHL Parcel nawiązało niemal pół setki sklepów Stokrotka Express. W marcu 2021 roku również sieć Intermarche poinformowała, że część jej placówek zostanie otwarta w niedziele i będzie świadczyć usługi pocztowe. Do grona sieci czynnych w ostatni dzień tygodnia dołączył Polomarket.
W listopadzie 2019 Grupa Eurocash poinformowała, że sklepy sieci Abc mogą wdrożyć usługi pocztowe w swoich placówkach. Usługi pocztowe są świadczone też w Delikatesach Centrum, Lewiatanie czy Euro Sklepie.
Niedawno informowaliśmy, że Carrefour Polska podpisał umowę ramową o współpracy z firmą PointPack, która oferuje rozwiązania informatyczne wspomagające nadawanie i odbieranie przesyłek. "Uruchomienie usług kurierskich dających naszym klientom możliwość nadania lub odbioru przesyłek w Carrefour, to kolejne z udogodnień, które chcemy zaoferować im przy okazji codziennych zakupów" - poinformowała TVN24 Biznes Izabella Rokicka, dyrektor komunikacji Carrefour Polska. Czy to oznacza, że sklepy należące do sieci będą otwarte również w niedziele niehandlowe? Tego na razie nie wiadomo.
W niedziele objęte zakazem handlu otwierają się nie tylko mniejsze i większe sklepy spożywcze, ale również markety budowlane.
Otworzenie sklepów w niedziele niehandlowe rozważa sieć sklepów Aldi.
"Dynamicznie zmieniająca się sytuacja rynkowa skłania nas do tego, by poważnie rozważyć podjęcie takich działań" - poinformowała TVN24 Biznes w piątek popołudniu sieć sklepów Aldi w odpowiedzi na pytania o ewentualne otwarcie sklepów w niedziele niehandlowe.
Zakaz handlu w niedziele - zmiany
Uchwalone przez Sejm uszczelnienie przepisów może jednak już niedługo ukrócić takie działania.
W piątek wieczorem Sejm opowiedział się za ustawą uszczelniającą zakaz handlu w niedziele tak, by nie omijały go sklepy świadczące usługi pocztowe. Z
Zgodnie z projektem w niedziele będą mogły funkcjonować tylko te placówki, które wykażą, że rzeczywiście zajmują się przede wszystkim usługami pocztowymi, a nie handlem detalicznym - przychody z usług pocztowych będą musiały stanowić ponad 50 procent pozostałych przychodów danej placówki.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock