Wyrok za złamanie zakazu handlu w niedziele. Sąd: nie można tylko piętnować

[object Object]
Niedziele handlowe w 2020 rokutvn24
wideo 2/35

Jest pierwszy prawomocny wyrok w sprawie złamania zakazu handlu w niedzielę. Sąd uznał właścicielkę sklepu za winną, ale odstąpił od wymierzenia kary. Powód? Sąd ocenił, iż nie można jedynie piętnować właścicielki, bo nie dość, że musi walczyć z silniejszą konkurencją, to jeszcze z powodu zakazu utraciła część dochodu.

Wyrok wydał Sąd Rejonowy w Bartoszycach (Warmińsko-Mazurskie). Orzeczenie zapadło 28 maja. Obrońca obwinionej kobiety nie wykluczał wtedy złożenia apelacji, bo zażądał pisemnego uzasadnienia wyroku. Ostatecznie jednak apelacji nie wniósł. Wyrok więc jest już prawomocny, o czym poinformowała nas 18 lipca rzeczniczka prasowa Sądu Okręgowego w Olsztynie sędzia Agnieszka Żegarska.

Wygrana w lotto

Sprawa dotyczyła sklepu spożywczego, w którym sprzedawany był również alkohol, przyrządzano na miejscu hot dogi i sprzedawano zakłady Lotto. Właścicielka, wiedząc, że niebawem zostanie zakazany handel w niedzielę, postanowiła przystosować działalność sklepu do nowych przepisów tak, by jej zakaz - w jej przekonaniu - nie dotyczył.

Jak ustalił sąd, kobieta porozumiała się z dwiema swoimi pracownicami, aby założyły działalność gospodarczą i pracowały u niej w niedziele jako "zewnętrzne podmioty" świadczące usługi. Właścicielka sklepu uznała jednocześnie, że gry losowe i zakłady wzajemne oraz sprzedaż papierosów, gazet i biletów komunikacji miejskiej jest przeważającą formą prowadzenia przez nią działalności. Dzięki temu - jak sądziła - mogła korzystać z wyjątku określonego w ustawie i handlować w niedziele niehandlowe. Uzasadniała, że sprzedaż kuponów Lotto zaczeła stanowić główną część jej działalności po tym, jak okolicę obiegła sensacyjne wiadomość, że to właśnie w jej sklepie wypełniono kupon, na który padła główna wygrana. Od tamtego czasu, jak zeznawała przed sądem, jej punkt zawierania zakładów zaczął cieszyć się wielkim zainteresowaniem wśród graczy. Tę historię dynamiki zmian w sklepie sąd uznał za wiarygodną.

Wizyta inspektora

Kłopoty obwinionej zaczęły się od niedzieli, w którą jej sklep nawiedził inspektor pracy. Przypomnijmy, po wejściu w życie ustawy zakazującej handlu w niedzielę, Państwowa Inspekcja Pracy wysłała swoich inspektorów na powtarzające się niedzielne kontrole do sklepów. Inspektor uznał, że właścicielka sklepu uchyla się od przestrzegania zakazu handlu i skierował wniosek o ukaranie do sądu.

Ustawa o zakazie handlu w niedziele zawiera przepisy o karach dla osób handlujących w niedziele, a nie objętych wyjątkami obszernie i szczegółowo wymienianymi w jednym z artykułów. Artykuł 10 mówi, że kto wbrew temu zakazowi handlu powierza wykonywanie pracy w handlu lub wykonywanie czynności związanych z handlem pracownikowi lub zatrudnionemu, podlega karze grzywny w wysokości od 1.000 do 100.000 zł.

Sąd Rejonowy w Bartoszycach uznał, że choć inspektor był niekonsekwentny w stawianiu zarzutów - bo w protokole przesłuchania były inne niż we wniosku o ukaranie - to co do zasady miał rację. Sprawa rozbiła się o to, że właścicielka sklepu nie zgłosiła w porę w urzędzie zmiany swojej "przeważającej działalności". Powinna była zmienić we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej tak zwane kody PKD (statystyczne numery wykonywanej działalności) na właściwe. Nie uczyniła tego jednak i - jak stwierdził sąd - w dniu kontroli inspektora pracy jej sklep był dla prawa zwykłym sklepem spożywczym - takim, który o ile właściciel sam nie stoi za ladą, powinien być w niedzielę zamknięty.

Naprawiła błąd

Sąd ustalił również, że właścicielka sklepu wyciągnęła odpowiednie wnioski z niedzielnej kontroli inspekcji pracy. Wkrótce potem zrobiła porządek z kodami PKD swojego sklepu "tym samym stając się legalnie podmiotem, którego zakaz i ograniczenia handlu m.in. w niedziele nie obowiązuje".

Prawo jednak jest prawem. Faktem jest, że w dniu kontroli inspektora sklep nie powinien był być otwarty i nie powinny były w nim pracować osoby zatrudnione - nawet na umowę cywilnoprawną.

Sąd uznał jednak, że w przypadku tej właścicielki sklepu można zastosować przepis Kodeksu wykroczeń mówiący, że "w wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie można – biorąc pod uwagę charakter i okoliczności czynu lub właściwości i warunki osobiste sprawcy – zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary albo odstąpić od wymierzenia kary".

Sąd: broniła się przed konkurencją

Tak też sąd uczynił. Nie ukarał obwinionej. Kazał jej tylko zapłacić 100 złotych kosztów postępowania. Sąd uznał, że nie można wyłącznie piętnować kobiety, która tylko pracując przez siedem dni w tygodniu ma szanse rywalizować "z coraz to mocniej naciskającą konkurencją w postaci chociażby supermarketów".

"Tym samym oczywiste jest, iż w wypadku zakazu handlu w niedziele i święta musiałaby liczyć się z utratą znacznej części dochodów, a co za tym idzie poszukiwanie przez nią możliwości zniwelowania ograniczeń wynikających z ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. [o ograniczeniu handlu w niedziele - przyp. red.] było dla niej niezwykle ważne. Należy zaznaczyć, iż ustawa wprowadzająca zakaz handlu w niedziele i święta, uchwalona została w dość szybkim tempie, a jej wejście w życie nie zostało poprzedzone jakąkolwiek kampanią informacyjną, która chociażby w nieznaczny sposób wpływałaby na świadomość często nie mających zbyt wielkiego doświadczenia prawniczego przedsiębiorców, umożliwiając uniknięcia im nieprawidłowego interpretowania nowych przepisów, tym samym chroniąc ich od popełnienia nielegalnych zachowań" - stwierdził Sąd Rejonowy w Bartoszycach.​

Autor: jp//bgr / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

O prawie 750 procent wzrósł w Tajwanie eksport dronów w pierwszej połowie 2025 roku - podał portal Taipei News. Dodał, że największym odbiorcą okazała się Polska.

Wzrost eksportu o niemal 750 procent. Głównym odbiorcą Polska

Wzrost eksportu o niemal 750 procent. Głównym odbiorcą Polska

Źródło:
PAP

Samsung Electronics poinformował o zamówieniu na półprzewodniki o wartości ponad 16 miliardów dolarów. Południowokoreańska firma nie podała nazwy zleceniodawcy. Kilka godzin później Elon Musk przekazał jednak, że to Tesla złożyła zamówienie i zasugerował, że skala umowy może być dużo większa.

Musk ogłasza nową umowę. "Trudno przecenić strategiczne znaczenie"

Musk ogłasza nową umowę. "Trudno przecenić strategiczne znaczenie"

Źródło:
PAP

Kolejarze w kilkunastu miejscach w kraju blokowali drogi, protestując przeciwko - ich zdaniem - wygaszaniu przewozów towarowych koleją. Związkowcy chcą zwrócić uwagę rządu na skutki polityki transportowej faworyzującej transport drogowy. - Z naszej strony jest to akt desperacji - powiedział szef Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych Leszek Miętek.

Protest kolejarzy. "Z naszej strony jest to akt desperacji"

Protest kolejarzy. "Z naszej strony jest to akt desperacji"

Źródło:
PAP

Porozumienie handlowe Unii Europejskiej z USA budzi optymizm w niemieckiej branży motoryzacyjnej - stwierdził Mariusz Zielonka z Konfederacji Lewiatan. Zastrzegł jednak, że w kontekście ogólnych ustaleń trudno mówić o sukcesie.

"To daje nadzieję dla niemieckiej motoryzacji"

"To daje nadzieję dla niemieckiej motoryzacji"

Źródło:
PAP

Ambasada RP w Lizbonie poinformowała w mediach społecznościowych o możliwych trudnościach dla osób korzystających z lotnisk w Portugalii. Do końca wakacji planowane są na nich strajki personelu naziemnego. Podano prawdopodobne terminy.

Lecisz tam na wakacje? Ważna informacja ambasady RP

Lecisz tam na wakacje? Ważna informacja ambasady RP

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prokuratura Regionalna w Poznaniu poinformowała, że Marcin P., prezes zarządu spółki Cinkciarz.pl jest poszukiwany listem gończym. Obecnie mężczyzna znajduje się poza Polską, sąd zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu.

Prezes Cinkciarza poszukiwany listem gończym

Prezes Cinkciarza poszukiwany listem gończym

Źródło:
PAP

Grupa hakerska Cichy Kruk opublikowała oświadczenie, w którym przyznała się do odpowiedzialności za awarię systemu informatycznego rosyjskiego Aerofłotu. Z jej powodu odwołano ponad 40 lotów.

Hakerzy uderzyli w rosyjskie linie lotnicze

Hakerzy uderzyli w rosyjskie linie lotnicze

Źródło:
PAP

Rynki pozytywnie zareagowały na osiągniecie porozumienia handlowego pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Amerykański dolar umocnił się wobec euro oraz japońskiego jena, z kolei bitcoin jest wyceniany po około 119 tysięcy dolarów za jeden token.

Rynki reagują na porozumienie handlowe

Rynki reagują na porozumienie handlowe

Źródło:
PAP

Coraz więcej osób kupuje domy na Karaibach, otrzymując w zamian paszport jednego z krajów regionu - pisze portal BBC. Program szczególnie atrakcyjny ma być dla Amerykanów niezadowolonych z "niestabilnej sytuacji politycznej" Stanów Zjednoczonych.

Kup tu dom, dostaniesz paszport. Program budzi kontrowersje

Kup tu dom, dostaniesz paszport. Program budzi kontrowersje

Źródło:
BBC

Ceny ciepła uwolniono 1 lipca. Jak poinformował minister energii Miłosz Motyka, obecnie jego resort pracuje nad rozwiązaniem, które ograniczyłoby podwyżki na rachunkach. Wskazał przy tym, że ewentualne przedłużenie zamrożenia cen kosztowałoby budżet państwa do 1,5 miliarda złotych.

Uwolnione ceny ciepła. Minister: to byłaby jedna z odpowiedzi

Uwolnione ceny ciepła. Minister: to byłaby jedna z odpowiedzi

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot odnotowano w Polsce wygraną drugiego stopnia w wysokości prawie 3,5 mln złotych. Padła ona w Nowym Sączu - poinformował Totalizator Sportowy.

Prawie 3,5 miliona złotych w Eurojackpot w Polsce. Wiemy, gdzie padła wygrana

Prawie 3,5 miliona złotych w Eurojackpot w Polsce. Wiemy, gdzie padła wygrana

Źródło:
tvn24.pl

Umowa handlowa, którą Stany Zjednoczone i Unia Europejska zawarły w niedzielę, jest gorsza od porozumienia osiągniętego wcześniej przez USA z Wielką Brytanią - ocenił w poniedziałek premier Węgier Viktor Orban.

Orban nie gryzie się w język

Orban nie gryzie się w język

Źródło:
PAP

Serek wiejski wraca do łask - jego popularność w USA rośnie tak szybko, że w niektórych sklepach zaczyna go brakować. Produkt, który przez lata kojarzony był głównie z dietą i kuchnią sprzed dekad, zyskał drugie życie dzięki młodym konsumentom i przepisom publikowanym na TikToku. Sprzedaż w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 20 procent w ciągu ostatniego roku, a producenci nie nadążają za popytem.

Produkt tak popularny, że nie nadążają z dostawami. "Pracujemy bez przerwy"

Produkt tak popularny, że nie nadążają z dostawami. "Pracujemy bez przerwy"

Źródło:
CNN

Donald Trump ogłosił w niedzielę, że Stany Zjednoczone i Unia Europejska osiągnęły porozumienie w sprawie umowy handlowej. Stało się to po rozmowach prezydenta USA z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen w Turnberry w Szkocji. W ramach porozumienia ustanowiono stawkę celną w wysokości 15 procent na przeważającą część eksportu unijnego do Stanów Zjednoczonych.

Jest porozumienie handlowe między UE a USA

Jest porozumienie handlowe między UE a USA

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych przy wsparciu OPZZ będzie od poniedziałku do środy blokować drogi w kilku lokalizacjach w Polsce. Zdaniem związkowców, rząd prowadzi antykolejową politykę, faworyzowany jest natomiast transport drogowy.

Kolejarze zablokują drogi. Lista utrudnień

Kolejarze zablokują drogi. Lista utrudnień

Źródło:
PAP

Wyspa Poveglia - uznawana za jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w lagunie weneckiej - zostanie przekształcona w park miejski dostępny wyłącznie dla mieszkańców Wenecji. Od 1 sierpnia lokalna społeczność przejmie ją w 99-letnią dzierżawę od państwa i rozpocznie rewitalizację terenu, który przez stulecia służył jako miejsce kwarantanny oraz szpital psychiatryczny. Wokół wyspy narosła legenda.

Zakaz wstępu dla turystów. Mieszkańcy przejmują nawiedzoną wyspę

Zakaz wstępu dla turystów. Mieszkańcy przejmują nawiedzoną wyspę

Źródło:
CNN

Dane osobowe większości z 1,4 miliona klientów Allianz Life w Ameryce Północnej zostały wykradzione przez hakerów - poinformowała spółka-matka ubezpieczyciela.

Wyciek danych klientów giganta. Trwa dochodzenie

Wyciek danych klientów giganta. Trwa dochodzenie

Źródło:
BBC

- Kiedy słucham o tym, co w Polsce może wejść, to mam wrażenie, że cofam się (w czasie o) dwie dekady - mówiła w programie "Wstajesz i weekend" Marta Balukiewicz, autorka reportażu o czeskich parach jednopłciowych, odnosząc się do polskich projektów ustawy o związkach partnerskich. - Wygląda u nas to bardzo źle - ocenił na antenie TVN24 mecenas Artur Kula.

Polska "dwie dekady" za Czechami. "Wygląda to u nas bardzo źle"

Polska "dwie dekady" za Czechami. "Wygląda to u nas bardzo źle"

Źródło:
TVN24

Amerykańska agencja kosmiczna NASA zapowiedziała, że w najbliższym czasie z pracy odejdzie około 20 procent zatrudnionych - poinformowała agencja Reuters. Według przedstawicieli NASA, decyzja ma na celu usprawnienie funkcjonowania instytucji.

Potężne cięcia w NASA. "Katastrofalne skutki"

Potężne cięcia w NASA. "Katastrofalne skutki"

Źródło:
PAP

Dom gotowy w kilka godzin - tak reklamują się firmy sprzedające budynki modułowe. Ale rozwiązania alternatywne mają też swoje wady: gorszą akustykę, mniejszą trwałość. To jednak nie zniechęca tych, którzy nie chcą poświęcać lat na budowę. - To jest najlepszy dom na świecie. Nic się nie sypie, nie cieknie - mówi nam Małgorzata z Dolnego Śląska. - Dom na pokolenia? Kto dzisiaj takiego potrzebuje? - pyta.

Polacy nie chcą męczyć się z budową domu. Oto rozwiązanie

Polacy nie chcą męczyć się z budową domu. Oto rozwiązanie

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żadnemu z graczy nie udało się wytypować prawidłowo wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że kumulacja rośnie do dziesięciu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 26 lipca 2025 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl