Wyrok za złamanie zakazu handlu w niedziele. Sąd: nie można tylko piętnować

[object Object]
Niedziele handlowe w 2020 rokutvn24
wideo 2/35

Jest pierwszy prawomocny wyrok w sprawie złamania zakazu handlu w niedzielę. Sąd uznał właścicielkę sklepu za winną, ale odstąpił od wymierzenia kary. Powód? Sąd ocenił, iż nie można jedynie piętnować właścicielki, bo nie dość, że musi walczyć z silniejszą konkurencją, to jeszcze z powodu zakazu utraciła część dochodu.

Wyrok wydał Sąd Rejonowy w Bartoszycach (Warmińsko-Mazurskie). Orzeczenie zapadło 28 maja. Obrońca obwinionej kobiety nie wykluczał wtedy złożenia apelacji, bo zażądał pisemnego uzasadnienia wyroku. Ostatecznie jednak apelacji nie wniósł. Wyrok więc jest już prawomocny, o czym poinformowała nas 18 lipca rzeczniczka prasowa Sądu Okręgowego w Olsztynie sędzia Agnieszka Żegarska.

Wygrana w lotto

Sprawa dotyczyła sklepu spożywczego, w którym sprzedawany był również alkohol, przyrządzano na miejscu hot dogi i sprzedawano zakłady Lotto. Właścicielka, wiedząc, że niebawem zostanie zakazany handel w niedzielę, postanowiła przystosować działalność sklepu do nowych przepisów tak, by jej zakaz - w jej przekonaniu - nie dotyczył.

Jak ustalił sąd, kobieta porozumiała się z dwiema swoimi pracownicami, aby założyły działalność gospodarczą i pracowały u niej w niedziele jako "zewnętrzne podmioty" świadczące usługi. Właścicielka sklepu uznała jednocześnie, że gry losowe i zakłady wzajemne oraz sprzedaż papierosów, gazet i biletów komunikacji miejskiej jest przeważającą formą prowadzenia przez nią działalności. Dzięki temu - jak sądziła - mogła korzystać z wyjątku określonego w ustawie i handlować w niedziele niehandlowe. Uzasadniała, że sprzedaż kuponów Lotto zaczeła stanowić główną część jej działalności po tym, jak okolicę obiegła sensacyjne wiadomość, że to właśnie w jej sklepie wypełniono kupon, na który padła główna wygrana. Od tamtego czasu, jak zeznawała przed sądem, jej punkt zawierania zakładów zaczął cieszyć się wielkim zainteresowaniem wśród graczy. Tę historię dynamiki zmian w sklepie sąd uznał za wiarygodną.

Wizyta inspektora

Kłopoty obwinionej zaczęły się od niedzieli, w którą jej sklep nawiedził inspektor pracy. Przypomnijmy, po wejściu w życie ustawy zakazującej handlu w niedzielę, Państwowa Inspekcja Pracy wysłała swoich inspektorów na powtarzające się niedzielne kontrole do sklepów. Inspektor uznał, że właścicielka sklepu uchyla się od przestrzegania zakazu handlu i skierował wniosek o ukaranie do sądu.

Ustawa o zakazie handlu w niedziele zawiera przepisy o karach dla osób handlujących w niedziele, a nie objętych wyjątkami obszernie i szczegółowo wymienianymi w jednym z artykułów. Artykuł 10 mówi, że kto wbrew temu zakazowi handlu powierza wykonywanie pracy w handlu lub wykonywanie czynności związanych z handlem pracownikowi lub zatrudnionemu, podlega karze grzywny w wysokości od 1.000 do 100.000 zł.

Sąd Rejonowy w Bartoszycach uznał, że choć inspektor był niekonsekwentny w stawianiu zarzutów - bo w protokole przesłuchania były inne niż we wniosku o ukaranie - to co do zasady miał rację. Sprawa rozbiła się o to, że właścicielka sklepu nie zgłosiła w porę w urzędzie zmiany swojej "przeważającej działalności". Powinna była zmienić we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej tak zwane kody PKD (statystyczne numery wykonywanej działalności) na właściwe. Nie uczyniła tego jednak i - jak stwierdził sąd - w dniu kontroli inspektora pracy jej sklep był dla prawa zwykłym sklepem spożywczym - takim, który o ile właściciel sam nie stoi za ladą, powinien być w niedzielę zamknięty.

Naprawiła błąd

Sąd ustalił również, że właścicielka sklepu wyciągnęła odpowiednie wnioski z niedzielnej kontroli inspekcji pracy. Wkrótce potem zrobiła porządek z kodami PKD swojego sklepu "tym samym stając się legalnie podmiotem, którego zakaz i ograniczenia handlu m.in. w niedziele nie obowiązuje".

Prawo jednak jest prawem. Faktem jest, że w dniu kontroli inspektora sklep nie powinien był być otwarty i nie powinny były w nim pracować osoby zatrudnione - nawet na umowę cywilnoprawną.

Sąd uznał jednak, że w przypadku tej właścicielki sklepu można zastosować przepis Kodeksu wykroczeń mówiący, że "w wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie można – biorąc pod uwagę charakter i okoliczności czynu lub właściwości i warunki osobiste sprawcy – zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary albo odstąpić od wymierzenia kary".

Sąd: broniła się przed konkurencją

Tak też sąd uczynił. Nie ukarał obwinionej. Kazał jej tylko zapłacić 100 złotych kosztów postępowania. Sąd uznał, że nie można wyłącznie piętnować kobiety, która tylko pracując przez siedem dni w tygodniu ma szanse rywalizować "z coraz to mocniej naciskającą konkurencją w postaci chociażby supermarketów".

"Tym samym oczywiste jest, iż w wypadku zakazu handlu w niedziele i święta musiałaby liczyć się z utratą znacznej części dochodów, a co za tym idzie poszukiwanie przez nią możliwości zniwelowania ograniczeń wynikających z ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. [o ograniczeniu handlu w niedziele - przyp. red.] było dla niej niezwykle ważne. Należy zaznaczyć, iż ustawa wprowadzająca zakaz handlu w niedziele i święta, uchwalona została w dość szybkim tempie, a jej wejście w życie nie zostało poprzedzone jakąkolwiek kampanią informacyjną, która chociażby w nieznaczny sposób wpływałaby na świadomość często nie mających zbyt wielkiego doświadczenia prawniczego przedsiębiorców, umożliwiając uniknięcia im nieprawidłowego interpretowania nowych przepisów, tym samym chroniąc ich od popełnienia nielegalnych zachowań" - stwierdził Sąd Rejonowy w Bartoszycach.​

Autor: jp//bgr / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. KE zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji. Jedną z nich jest zamiana podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Burberry, brytyjska legendarna marka, znana między innymi z charakterystycznej kraty, ma kłopoty. Jej przychody ze sprzedaży detalicznej od kwietnia do czerwca spadły o 21 procent, zaś za cały zeszły rok o 40 procent. Zarząd zdecydował o zmianie na fotelu prezesa. Joshua Schulman ma przeprowadzić firmę przez kryzys. Dom mody nie uniknie też zwolnień. W Burberry mogą zostać zredukowane setki stanowisk pracy.

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Źródło:
BBC

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC