Wykonanie orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i zakończenie sporu z Komisją Europejską w zakresie praworządności, przywrócenie zryczałtowanej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, wprowadzenie spójnej polityki migracyjnej oraz przywrócenie mediów publicznych – znalazły się wśród dziesięciu postulatów Konfederacji Lewiatan na pierwsze sto dni nowego rządu.
Konfederacja Lewiatan przygotowała zestaw dziesięciu postulatów obejmujących różne dziedziny gospodarki. Jak podkreślono w komunikacie organizacji, "gospodarka ma bowiem ogromne znaczenie dla pozycji Polski w świecie i poziomu życia Polek i Polaków".
Wybory 2023. 10 postulatów Lewiatana
W dziesięciu postulatach Lewiatana na sto dni nowego rządu wymieniono między innymi wykonanie orzeczeń TSUE i zakończenie sporu z Komisją Europejską w zakresie praworządności, skutkujące odblokowaniem środków z KPO oraz spełnienie warunków podstawowych dotyczących zgodności z Kartą Praw Podstawowych w polityce spójności, co ma związek z odblokowaniem głównych funduszy UE dla naszego kraju.
Na liście znalazły się też przywrócenie mediów publicznych i ich wiarygodności, postulat przygotowania strategii wsparcia Ukrainy na drodze jej akcesji do Unii Europejskiej oraz przywrócenie dialogu społecznego.
Konfederacja Lewiatan postuluje także przywrócenie zryczałtowanej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a także mechanizmów rynkowych i zwiększenie konkurencyjności w sektorze energetycznym oraz odblokowanie potencjału energetyki wiatrowej.
Zaapelowano także o przywrócenie "najwyższych standardów" w stanowieniu prawa oraz wdrożenie spójnej polityki migracyjnej.
"Rozwój nie może być oparty na populistycznych i krótkowzrocznych obietnicach"
Jak zaznaczono w komunikacie, Polska potrzebuje silnej gospodarki, solidnych instytucji państwowych i efektywnego dialogu społecznego.
"Nie zbudujemy mocnej gospodarki tylko w oparciu o konsumpcję i gromadzenie zapasów. Nie da się tego zrobić zaciągając kredyt na wiele pokoleń po to, żeby go dziś 'przejeść' w całości. Zadłużać się trzeba mądrze. Rozwój nie może być oparty na populistycznych i krótkowzrocznych obietnicach, na bezmyślnym izolowaniu się, tłumaczonym wzmacnianiem suwerenności" - wyjaśniono.
Podkreślono, że nie można pozwolić, aby Polska była zarządzana chaotycznie, od pomysłu do pomysłu, gdzie potrzeby społeczne są zaspokajane przez rozdawnictwo, bez liczenia się z deficytem finansów publicznych, "gdzie znaczna część wydatków budżetu państwa jest de facto ukryta, a podatki rosną", gdzie publiczna służba zdrowia jest w coraz głębszym kryzysie, podobnie jak standard edukacji, który nie przystaje do aktualnych wyzwań.
"Polska gospodarka potrzebuje jasnego podziału odpowiedzialności, przejrzystego zarządzana finansami publicznymi, poszanowania dialogu społecznego, rządów prawa, stabilnych regulacji i krytycznej analizy dotychczasowych obietnic wyborczych" - czytamy w komunikacie.
ZOBACZ TEŻ: Specjalny serwis "Wybory parlamentarne 2023"
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Nataly Reinch/Shutterstock