Tego mogą spodziewać się kredytobiorcy. "Dwie rzeczy już dziś są bardzo prawdopodobne"

Źródło:
TVN24 Biznes
Glapiński: jesteśmy w świecie inflacji umiarkowanej
Glapiński: jesteśmy w świecie inflacji umiarkowanejTVN24 BiS
wideo 2/4
Glapiński: jesteśmy w świecie inflacji umiarkowanejTVN24 BiS

Stopy procentowe NBP, ustawowe wakacje kredytowe, Bezpieczny kredyt 2 procent - to kwestie, których dalsze losy żywo interesują kredytobiorców. Zwłaszcza w przypadku, gdyby władzę w Polsce przejęła opozycja demokratyczna. Czego powinni spodziewać się kredytobiorcy? Zdaniem Bartosza Turka, głównego analityka HRE Investment Trust, mamy dwie rzeczy, "które już dziś są bardzo prawdopodobne".

Państwowa Komisja Wyborcza podała we wtorek oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych. Zgodnie z nimi, PiS uzyskało 35,38 proc. głosów, KO - 30,70 proc., Trzecia Droga - 14,40 proc., Nowa Lewica - 8,61 proc., Konfederacja - 7,16 proc., a Bezpartyjni Samorządowcy - 1,86 proc.

Oznacza to, że demokratyczna opozycja ma większość mandatów w nowej kadencji Sejmu i tym samym ma szansę na stworzenie wspólnego rządu. Co ewentualna zmiana władzy oznaczałaby dla kredytobiorców? Pod uwagę wzięliśmy stopy procentowe, ustawowe wakacje kredytowe i Bezpieczny kredyt 2 procent.

- W oczekiwaniu na rozstrzygnięcia, kto i jak będzie przez kolejne lata rządził, mamy jednak dwie rzeczy, które już dziś są bardzo prawdopodobne – oczywiście zakładając, że Zjednoczona Prawica zostanie od władzy odsunięta. Po pierwsze niemal pewne jest, że na 2024 rok nie zostaną wydłużone wakacje kredytowe, a pieniędzy na Bezpieczny kredyt 2 procent wystarczy tylko do pierwszych dni 2024 roku. Żeby tak się nie stało, niezbędna byłaby bardzo szybka inicjatywa ustawodawcza, a obecnie parlamentarzyści mają inne rzeczy na głowach - komentuje Bartosz Turek, główny analityk HRE Investment Trust.

Stopy procentowe w Polsce

Rada Polityki Pieniężnej (RPP), czyli organ Narodowego Banku Polskiego, podczas wrześniowego posiedzenia zdecydowała się obniżyć stopy procentowe NBP o 75 punktów bazowych. Była to pierwsza obniżka stóp procentowych od maja 2020 roku. RPP ścięła stopy o kolejne 25 punktów bazowych w październiku. W efekcie stopa referencyjna spadła do 5,75 proc.

To dobra informacja dla kredytobiorców, którzy spłacają kredyty z oprocentowaniem zmiennym opartym o WIBOR trzymiesięczny (3M) lub sześciomiesięczny (6M). Stawki WIBOR 3M i 6M spadły w ostatnim czasie w reakcji na decyzje RPP. Oznacza to też spadek miesięcznych rat kredytów. Kredytobiorcy widzą obniżki rat w różnych terminach, w zależności od tego, kiedy wypada aktualizacja oprocentowania ich kredytu.

Czy w przypadku ewentualnego przejęcia władzy przez demokratyczną opozycję można się spodziewać kolejnych obniżek stóp procentowych? - Ostatnie dni przyniosły zmiany w notowaniach kontraktów terminowych na stopy procentowe. Gracze rynkowi dalej spodziewają się obniżek stóp procentowych, ale w mniejszym zakresie niż dotychczas. Podczas gdy jeszcze niedawno WIBOR 3M na koniec 2024 miał wynosić około 4 procent, tak teraz spodziewane jest około 4,5 procent. W praktyce czekać musimy na nowe dane i wypowiedzi samych zainteresowanych, czyli RPP. Póki co jest to tylko spekulacja - wyjaśnił Bartosz Turek.

PAP/Maciej Zieliński

Ekonomiści państwowego Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) w tym roku spodziewają się jeszcze jednej obniżki stóp procentowych - w listopadzie. Najbliższe posiedzenie decyzyjne RPP zaplanowano w dniach 7-8 listopada. Ostatnie posiedzenie w tym roku ma się odbyć w dniach 5-6 grudnia.

"Uważamy, że realizacja naszego scenariusza inflacyjnego tworzy przestrzeń do redukcji stóp procentowych o 150 pb. (do poziomu 4,25 proc.) w horyzoncie końca przyszłego roku oraz kolejnych 50 pb. w roku 2025. Uważamy, że ostatnie doświadczenia będą przemawiać za 25 punktowymi krokami w ramach cyklu. W bieżącym roku Rada może obniżać stopy w listopadzie wsparta wynikami projekcji. Kolejne redukcje będą następować w przyszłym roku i będą przeprowadzane stopniowo" - czytamy w "Kwartalnym raporcie makroekonomicznym" BGK, opublikowanym we wtorek.

Warto pamiętać, że NBP jest organem niezależnym od rządu i samodzielnie prowadzi politykę monetarną. Prezesem banku centralnego jest Adam Glapiński, który jest jednocześnie przewodniczącym RPP. W skład Rady wchodzi jeszcze dziewięciu innych członków. Wniosek w sprawie zmiany wysokości stóp procentowych musi uzyskać poparcie większości członków RPP.

PAP/Maciej Zieliński

Kredyty z dopłatą do raty

Pojawiają się też wątpliwości wokół dalszych losów programu "Pierwsze mieszkanie", którego filarem jest Bezpieczny kredyt 2 procent. Od blisko czterech miesięcy trwa składanie wniosków o kredyty z dopłatą do raty. Takie kredyty - zgodnie z decyzją rządu PiS - miały być udzielane do 31 grudnia 2027 roku.

- Chociaż wciąż jest tu cała masa znaków zapytania, a możliwych scenariuszy jest co najmniej kilka, to w mojej ocenie najbardziej prawdopodobny jest ten, w którym Bezpieczny kredyt 2 procent będzie działał w najbliższych miesiącach zgodnie z obowiązującą ustawą, a więc pieniądze na dopłaty skończą się w pierwszych dniach stycznia 2024 roku i program ten pozostanie w fazie "uśpienia", czekając na kolejną transzę publicznych pieniędzy, które będą mogły go zasilić. No chyba, że w międzyczasie zostanie on zmieniony lub zlikwidowany - wskazał Bartosz Turek.

Bezpieczny kredyt 2 procent przewiduje dopłaty do kredytu przez 10 lat. Dopłaty obejmują 120 pierwszych, spłacanych zgodnie z harmonogramem, rat kapitałowo-odsetkowych. Źródłem finansowania dopłat do rat jest - istniejący już w Banku Gospodarstwa Krajowego - Rządowy Fundusz Mieszkaniowy.

Koalicja Obywatelska w ofercie programowej zapowiadała wprowadzenie kredytu z oprocentowaniem 0 procent na zakup pierwszego mieszkania. Zgodnie z założeniami programu państwo będzie płaciło odsetki i marżę banku, a kredytobiorca - spłacał kapitał. Program - podobnie jak w przypadku Bezpiecznego kredytu 2 procent - miałby być dostępny dla osób do 45. roku życia.

Zdaniem Turka "mało prawdopodobny" wydaje się scenariusz, w którym kredyt 2 procent zostanie zastąpiony kredytem 0 procent. - Już dotychczasowy program jest najhojniejszym rozwiązaniem, jakie kiedykolwiek działało w Polsce, a zainteresowanie nim kilkukrotnie przekracza plan. Jeśli oprocentowanie miałoby spaść do 0, to chyba tylko w sytuacji, w której do programu kwalifikowałyby się budynki o bardzo dobrej charakterystyce energetycznej, a więc ze względu na wysoko postawioną poprzeczkę i ograniczoną podaż program miałby znacznie mniejszą niż dziś skalę - ocenił analityk.

Wakacje kredytowe na dłużej?

Premier Mateusz Morawiecki jeszcze przed wyborami parlamentarnymi zapowiadał przedłużenie ustawowych wakacji kredytowych "na cały" 2024 rok, ale ze zmianami. Miało bowiem zostać wprowadzone kryterium dochodowe uprawniające do skorzystania z wakacji kredytowych. Szef rządu informował, że polecił opracowanie progu. Na razie nie znamy szczegółów dotyczących tego kryterium.

Bartosz Turek nie spodziewa się jednak, by ustawowe wakacje kredytowe zostały przedłużone. - Zważywszy na dotychczasowe wypowiedzi i deklaracje polityków, spodziewam się, że wakacje kredytowe nie zostaną przedłużone. Nie jestem sobie w stanie wyobrazić większości, która by ten postulat poparła - podkreślił analityk.

Pod koniec lipca 2022 roku weszła w życie ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom wprowadzająca wakacje kredytowe. Jest to możliwość zawieszenia spłaty raty złotowego kredytu hipotecznego. W tym roku można skorzystać z tego rozwiązania jeszcze przez maksymalnie 1 miesiąc, w przypadku jednej raty w czwartym kwartale.

Zawieszone raty przechodzą na koniec okresu spłaty, tym samym okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, kiedy skorzystało się z wakacji kredytowych.

Autorka/Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W 2025 roku wchodzą w życie zmienione przepisy dotyczące podatku od nieruchomości w zakresie miejsc postojowych i garaży. Za ich sprawą stawka daniny w przypadku części właścicieli spadnie dziesięciokrotnie. Warunek jest następujący: są to wyodrębnione prawnie (oddzielna księga wieczysta) miejsca postojowe stanowiące część budynku mieszkalnego. Stawka w przypadku wolnostojących garaży zostaje po staremu.

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

Biedronka przeznaczy prawie 450 milionów złotych w skali roku na podwyżki dla pracowników na podstawowych stanowiskach - poinformowała w piątek spółka. Średni wzrost wynagrodzenia zatrudnionych na stanowisku sprzedawca-kasjer ma wynieść 10,5 procent. Wcześniej o podwyżkach wynagrodzeń informował Lidl.

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Finał negocjacji pomiędzy Volkswagenem a związkami zawodowymi. Zarząd spółki wycofał się z żądania obniżki płac o 10 procent i zobowiązał się, że nie będzie natychmiastowego zamykania zakładów i zwolnień. Jednak w dłuższej perspektywie firma zlikwiduje 35 tysięcy stanowisk pracy.

Likwidacja 35 tysięcy stanowisk pracy. Gigant porozumiał się ze związkami

Likwidacja 35 tysięcy stanowisk pracy. Gigant porozumiał się ze związkami

Źródło:
Reuters

Mlekovita oraz Milkpol spełniły warunki w postępowaniu i złożyły najkorzystniejsze oferty zakupu masła, które chce sprzedać Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych - wynika z informacji opublikowanej w piątek na stronie Agencji.

Kto kupi rządowe masło?

Kto kupi rządowe masło?

Źródło:
PAP

Marcin Romanowski - podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości i ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania - korzysta z azylu politycznego na Węgrzech, udzielonego mu przez rząd Viktora Orbana. Mimo kontrowersji, polityk wciąż pobiera poselską pensję. Zajrzeliśmy do jego oświadczenia majątkowego, aby sprawdzić, co wiadomo o jego finansach.

Oto majątek Marcina Romanowskiego

Oto majątek Marcina Romanowskiego

Źródło:
tvn24.pl

Ryszard Petru podpisał umowę zlecenie na pracę w Wigilię w jednym z warszawskich dyskontów - tak wynika z wpisu opublikowanego przez polityka koalicyjnego klubu Polski 2050 na platformie X. Petru wcześniej wypowiadał się przeciwko wprowadzeniu dodatkowego dnia wolnego 24 grudnia.

Petru zatrudnił się w dyskoncie. "Podpisałem umowę"

Petru zatrudnił się w dyskoncie. "Podpisałem umowę"

Źródło:
tvn24.pl
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec poinformował w piątek o wynikach audytów w Rządowym Centrum Legislacji i instytutach podległych kancelarii premiera z czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości. - Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych przez instytucje, podmioty, które były obdzielane przez premiera Mateusza Morawieckiego środkami publicznymi - mówił szef KPRM.

"Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych"

"Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej. W listopadzie sprzedaż detaliczna w cenach stałych była wyższa niż przed rokiem o 3,1 procent. W porównaniu z październikiem 2024 roku odnotowano spadek sprzedaży detalicznej o 1,2 procent.

"Śmierć konsumenta ogłoszono za wcześnie"

"Śmierć konsumenta ogłoszono za wcześnie"

Źródło:
PAP

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP