Siedem nowych tras i nowe miejsca pracy. Tania linia dogania LOT

Z kraju


Węgierski przewoźnik Wizz Air od czerwca przyszłego roku zacznie latać z warszawskiego Lotniska Chopina do siedmiu nowych miast. Z tego powodu prezes linii Jozsef Varadi zapowiedział zwiększenie zatrudnienia w Polsce. Wizzair jest obecnie o krok od wyprzedzenia LOT-u pod względem liczby obsługiwanych pasażerów.

- Warszawa była jednym z pierwszych miast w Polsce, z którego Wizz Air zaczął latać. Od roku 2004, czyli na przestrzeni minionych 12 lat, przewieźliśmy 13 milionów pasażerów na trasach z i do Warszawy - powiedział na konferencji prasowej prezes Varadi.

Połączenia lotnicze

W ubiegłym roku Wizzair przewiózł ponad 1,5 mln podróżnych na połączeniach ze stolicą Polski. Ten rok też zapowiada się dobrze.

- Przez pierwszych dziewięć miesięcy 2016 roku odnotowaliśmy już 17-proc. wzrost, jeśli chodzi o liczbę osób z nami podróżujących. A od przyszłego roku rozbudowujemy siatkę połączeń z Warszawy o cztery europejskie stolice jak: Bratysława, Bukareszt, Kijów i Wilno oraz o trzy popularne wśród turystów kierunki jak: Lyon i Nicea we Francji, oraz Lamezia Terme we Włoszech - dodał Varadi.

Nowe kierunki

Połączenia do Bratysławy, Bukaresztu i Lyonu przewoźnik zainauguruje 30 czerwca 2017 r. Z kolei, 1 lipca 2017 r. Wizz Air ma rozpocząć rejsy do Kijowa i Nicei, 2 lipca - do Lamezia Terme, a od 8 września - do Wilna. Wszystkie te połączenia mają być całoroczne.

- Razem z ogłoszonymi dzisiaj nowymi połączeniami Wizz Air oferuje aktualnie z Warszawy 48 tras do 25 krajów - powiedział szef linii.

Przypomniał, że w maju tego roku linia dodała szósty samolot do swojej bazy na Lotnisku Chopina.

- Od czerwca przyszłego roku do warszawskiej bazy dołączy kolejny, już siódmy nasz samolot, co spowoduje stworzenie dodatkowych miejsc pracy. Nowi pracownicy dołączą do 220-osobowej załogi w Warszawie - powiedział prezes.

Konkurencja na niebie

Jak podaje Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC), w pierwszym półroczu najwięcej pasażerów w ruchu regularnym krajowym i międzynarodowym przewiózł irlandzki Ryanair - ponad 4,4 mln pasażerów, co dało mu 31-procentowy udział w rynku. Z tego powodu irlandzka linia jest już przez niektórych nazywana nawet "polskim narodowym przewoźnikiem".

Polskie Linie Lotnicze LOT z liczbą 3,1 mln pasażerów mają ok. 22-proc. udział w rynku. Ale tuż za nimi znajduje się węgierski Wizz Air - obsłużył ponad 3 mln ludzi i ma po pierwszym półroczu 21,6-proc. udział w rynku.

Wizz Air w tym roku zaczął latać z Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury. W sumie w tym roku uruchomił 38 nowych tras. Po dodaniu kolejnego samolotu do warszawskiej floty, w czerwcu 2017 roku Wizz Air będzie dysponować 22 maszynami w sześciu bazach w Polsce, zaoferuje 147 tras do 66 miast z ośmiu polskich lotnisk.

Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. W ubiegłym roku z lotniska skorzystało ponad 11,2 mln pasażerów. W ciągu dziewięciu miesięcy tego roku w porcie obsłużono 9,678 mln osób.

Zobacz, prezes LOT chce Centralnego Lotniska w sercu kraju:

Autor: MS / Źródło: PAP, tvn24bis.pl