Trzeba ograniczyć niepewność w zakresie wdrożenia nowej stawki referencyjnej WIRON, która ma zastąpić WIBOR - stwierdziła wiceprezes Narodowego Banku Polskiego Marta Kightley. Dodała, że NBP popiera funkcjonowanie obu formuł oprocentowania - na stopę stałą i zmienną.
- Apelujemy o pełne zaangażowanie i konsekwentną realizację nowego harmonogramu reformy wskaźników referencyjnych. Należy zdecydowanie ograniczyć niepewność wśród uczestników rynku w zakresie terminu wskaźnika, który ma docelowo zastąpić WIBOR, jak również spreadu korygującego - powiedziała wiceprezes NBP.
- Musimy mieć jasność, jaka stawka ma w przyszłości zastąpić WIBOR. Bez tego będzie się przedłużać trwająca na rynku niepewność - dodała.
Zdaniem wiceprezes NBP w tych warunkach podmioty wciąż posługiwać będą się WIBOR-em, sukcesywnie powiększając wolumen aktywów oprocentowanych w oparciu o tę stawkę.
- Alternatywą jest stopa stała, ale nie możemy doprowadzić do skrajnej sytuacji, w której byłaby eliminacja z oferty dla klientów produktów na stopę zmienną. Bank centralny dostrzega zalety funkcjonowania obydwu formuł oprocentowania i nie popiera monokultury w postaci kredytowania na stałą stopę procentową. Klient powinien mieć zaprezentowany wybór - dodała Kightley.
WIRON ma zastąpić WIBOR
Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej do spraw reformy wskaźników pod koniec października br. wydłużył maksymalny termin realizacji reformy do końca roku 2027.
WIBOR wraz z marżą banku są składowymi oprocentowania kredytu zaciągniętego w złotych. Oznacza to, że od wysokości WIBOR-u zależy wysokość płaconych rat. Wskaźnik WIBOR ma jednak zostać zastąpiony przez indeks WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight). Klienci, którzy obecnie mają kredyty oparte na WIBOR-ze, będą musieli podpisać aneksy do umowy kredytowej.
Wcześniej NBP podkreślał konieczność konwersji oprocentowania w przypadku starych umów w taki sposób, aby żadna ze stron nie była uprzywilejowana. Bank ocenił, że spread korygujący przyjęty w rozporządzeniu MF powinien być ustalany zgodnie z międzynarodowymi standardami i powinien być jednolity dla różnych produktów.
Cała reforma, zakładająca wycofywanie produktów i instrumentów stosujących WIBOR, miała zakończyć się w 2025 roku. Tak wynikało z mapy drogowej opublikowanej pod koniec września 2022 roku na stronach Komisji Nadzoru Finansowego.
Obecnie WIRON 3M Stopa Składana wynosi 4,86210 proc. Dla porównania WIBOR 3M jest na poziomie 5,86 proc. - wynika z danych GPW Benchmark.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock