Poprawianie wielkiej płyty. Rząd ma przyjąć projekt

Z kraju

Wiceminister Soboń o budynkach z wielkiej płytyPolskie Radio / Jedynka
wideo 2/4

We wtorek rząd zajmie się projektem ustawy, która ma wspierać poprawę stanu technicznego budynków z wielkiej płyty. Wcześniej, w raporcie przygotowanym na zlecenie resortu infrastruktury, oceniono, że tego typu budynki są bezpieczne, a przeprowadzenie dodatkowych robót zwiększy ich trwałość.

Szacuje się, że obecnie w Polsce jest około 60 tys. budynków z wielkiej płyty (około 4 mln mieszkań), w tym około 50 tys. (80 proc.) w technologii płyt trójwarstwowych bez przeprowadzonej termomodernizacji. W takich domach mieszka około 12 mln osób.

Pod koniec stycznia bieżącego roku ogłoszono wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut Techniki Budowlanej. Wynika z nich, że wszystkie budynki z wielkiej płyty są bezpieczne.

- Budownictwo z wielkiej płyty ma przed sobą dobrą przyszłość - mówił wówczas wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. - Warto jednak skorzystać z badań, które przeprowadziliśmy, po to, aby dobrze nimi zarządzać, a tam, gdzie jest potrzeba, wzmocnić łączenia, aby na kolejne pokolenia te budynki służyły. (...) Warto mieszkać w wielkiej płycie i warto też o nią dbać - dodawał.

Projekt ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, którą przygotował resort inwestycji i rozwoju, zakłada m.in. udzielenie dodatkowej premii dla spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych a także samorządów na zakup i montaż tzw. kotew, którymi łączy się warstwę fakturową i warstwę konstrukcyjną w płytach wielowarstwowych.

Dodatkowa premia

Nowe przepisy zakładają, że premia dodatkowa byłaby przekazywana wraz z premią termomodernizacyjną (ocieplenie budynków). Ma ona wynieść do 50 proc. kosztów wykonania dodatkowego połączenia.

Na zwiększoną premię mogłyby liczyć zarządcy i budynków wielorodzinnych objętych ochroną konserwatorską. Wynika to z faktu, że przedsięwzięcia termomodernizacyjne lub remontowe w takich obiektach wymagają dodatkowych nakładów związanych z zaleceniami konserwatora.

Premie będą wypłacane z Funduszu Termomodernizacji i Remontów, którym zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego.

Resort inwestycji i rozwoju szacował wcześniej, że wartość inwestycji w budynkach z wielkiej płyty wyniesie 25,8 mld zł w tym termomodernizacja - 17,2 mld zł i montaż kotew – 8,6 mld zł. Wartość dofinansowania publicznego w formie premii ma wynieść 7 mld zł.

Dofinansowanie wzmocnienia połączeń w płytach - przykład

Dofinansowanie wzmocnienia połączeń w płytach - przykładwww.gov.pl

Autor: kris//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock