Od przyszłego roku w Polsce zacznie obowiązywać nowy system kaucyjny. Resort klimatu chce, by w przepisach było wyraźnie wskazane, że opakowania objęte kaucją są zwolnione z VAT. Przyjrzenie się sprawie zapowiada Ministerstwo Finansów. Branża handlowa wskazywała wcześniej, że doliczanie VAT oznaczałoby, że konsument zapłaci oprócz kaucji dodatkowy podatek.
Zerowa stawka podatku VAT na niektóre produkty spożywcze nie zostanie przedłużona po 31 marca 2024 r. - poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów. Jako powód podało utrzymujący się trend spadkowy inflacji. Teraz resort czeka kolejna decyzja w sprawie podatku od towarów i usług.
W ubiegłym tygodniu wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska poinformowała o przygotowywanych zmianach w tzw. ustawie kaucyjnej. Jednym z proponowanych rozwiązań ma być to, aby do kaucji nie był doliczany podatek VAT.
Konsument musiałby zapłacić dodatkowo podatek
Branża producentów napojów oraz handlu wskazywała, że obecne przepisy nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy kaucja będzie opodatkowana 23-proc. stawką VAT. Przekonywano, że jeśli tak by było, oznaczałoby to, że konsument zapłaci oprócz kaucji dodatkowy podatek.
Wcześniej resort finansów wyjaśnił w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej, że do opłaty kaucyjnej VAT na podstawie obecnych regulacji będzie doliczany.
Wiceminister Anita Sowińska wskazała, iż w trakcie konsultacji zmian w systemie kaucyjnym "Ministerstwo Finansów potwierdziło, że jest otwarte na zmiany w ustawie o VAT".
Resort finansów w odpowiedzi na pytania PAP w tej sprawie przekazał, że na spotkaniu konsultacyjnym, które odbyło się 5 marca, ministerstwo klimatu poinformowało o szykowanej zmianie niektórych założeń nowego systemu kaucyjnego. "Oznacza to konieczność dostosowania do tych nowych rozwiązań również zmian wprowadzonych w ustawie o VAT" - zauważyło MF.
"Ministerstwo Finansów po otrzymaniu projektowanych rozwiązań, dokona analizy i zajmie ostateczne stanowisko w kwestii podatku VAT" - podkreślono w odpowiedzi.
Nowy system kaucyjny
Zgodnie z obowiązującą ustawą system kaucyjny będą tworzyć przedsiębiorcy wprowadzający do obrotu napoje w opakowaniach. Będą powoływać operatora (podmiot reprezentujący), odpowiedzialnego za wdrożenie i prowadzenie systemu. Przepisy ustawy kaucyjnej nie określają liczby takich podmiotów, tym samym dopuszcza się możliwość utworzenia kilku operatorów.
Przepisy zakładają, że system kaucyjny w Polsce zacznie działać od 2025 roku. Jego celem jest zmniejszenie ilości zmieszanych odpadów komunalnych odbieranych przez gminy i zwiększenie poziomu recyklingu. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 m kw., będą musiały odbierać puste opakowania i oddawać kaucję, natomiast te mniejsze będą mogły przystąpić do systemu dobrowolnie, choć pobiorą kaucję. Nieodebrana kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie systemu kaucyjnego. Kaucja ma zachęcić do zwrotu opakowań i zwiększyć ilość ponownie wykorzystanych i przetwarzanych surowców służących do wytworzenia opakowań.
System ma objąć trzy frakcje opakowań: butelki plastikowe do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki do 1 litra.
Oprócz zmian w kwestii podatku VAT resort klimatu i środowiska zapowiedział też inne propozycje jakie mają znaleźć się w przyszłej nowelizacji ustawy kaucyjnej. Chodzi m.in. o to, by kaucja podążała za produktem w całym łańcuchu sprzedaży. Po zmianie przepisów kaucję pobierałby producent napoju sprzedając towar hurtownikowi, a ten z kolei - od sklepu, do którego dostarczałby towar. Na końcu kaucja byłaby pobierana od kupującego napój i potem zwracana mu przy odbiorze butelki czy puszki.
Zwiększona ma być również opłata kaucyjna dla butelek szklanych wielorazowego użytku do kwoty 1 zł. Kaucje na butelki plastikowe oraz puszki mają wynieść 50 gr. Kolejnym rozwiązaniem, jakie ma znaleźć się w noweli, ma być obowiązek przyjmowania butelek szklanych wielorazowego użytku przez małe sklepy, które sprzedają napoje w takich opakowaniach. MKiŚ ma zaproponować też przesunięcie o rok, czyli od 2026 r. obowiązku zbiórki butelek po mleku i produktach mlecznych w ramach systemu kaucyjnego.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock