Od początku stycznia zaczęła obowiązywać dodatkowa opłata nałożona na kubki na napoje czy opakowania na żywność. Prowadzący działalność handlową lub gastronomiczną muszą pobierać ją od konsumentów. Pojawiły się jednak wątpliwości odnośnie kwestii VAT oraz czy powinna być wykazywana na paragonie razem z posiłkiem czy osobno. Ministerstwo Finansów odpowiedziało na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl w tej sprawie.
Na początku 2024 roku weszły w życie przepisy trzech rozporządzeń - autorstwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska - związane z realizacją ustawy wdrażającej do polskich przepisów unijne ograniczenia dotyczące stosowania jednorazowego plastiku i wycofania niektórych produktów wykonanych z tworzyw sztucznych ze sprzedaży (dyrektywa single use plastic - SUP).
Najbardziej interesujące dla konsumentów jest rozporządzenie w sprawie stawek opłaty za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych będące opakowaniami. Reguluje ono bowiem wysokość opłat, jakie są doliczane za wydawane klientom opakowania jednorazowego użytku, w których znajdują się napoje bądź żywność.
Zgodnie z rozporządzeniem w przypadku kubków na napoje, w tym ich pokrywek i wieczek, taka opłata wynosi 20 groszy od sztuki. Z kolei w przypadku pojemników (z pokrywką lub bez) stosowanych do żywności, która przeznaczona jest np. do bezpośredniego spożycia (na miejscu lub na wynos), opłata za sztukę wynosi 25 groszy. Taką dodatkową opłatą objęte są pojemniki m.in. na żywność typu fast food.
Wśród przedsiębiorców pojawiły się jednak wątpliwości dotyczące pobierania nowych opłat. Jak pisał w ubiegłym tygodniu "Dziennik Gazeta Prawna", nie ma pewności, czy opłata za plastikowe opakowania jest z VAT. "Nie wiadomo też, czy powinna ona być wykazywana na paragonie razem z posiłkiem lub napojem, czy osobno. To temat niezmiernie ważny m.in. dla restauracji, kawiarni, firm cateringowych" - mogliśmy przeczytać w artykule.
Ministerstwo Finansów wyjaśnia
Ministerstwo Finansów przekazało redakcji biznesowej tvn24.pl, że do resortu "docierają pojedyncze sygnały o wątpliwościach w zakresie traktowania opłaty za opakowania plastikowe na gruncie podatku VAT". "Opłata będzie stanowić element wynagrodzenia za dostarczony towar, zatem będzie zwiększać podstawę opodatkowania podatkiem VAT. Od kwoty podstawy opodatkowania podatnik wyliczy należny podatek VAT. Reasumując, w doliczanej opłacie będzie zawarty VAT" - wyjaśnia MF.
Jednocześnie resort zaznacza, że "nie istnieje potrzeba, by wyodrębniać samą kwotę opłaty na paragonie".
"W przypadku dostawy produktu w opakowaniu (kubku lub pojemniku na wynos) pobraną opłatę, o której mowa w art. 3b ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej należy wykazać na paragonie ze stawką odpowiadającą temu produktowi, tj. stawką przewidzianą dla sprzedawanego towaru (napoju lub posiłku). Pobrana opłata powinna być zaewidencjonowana na kasie rejestrującej wraz z ceną np. napoju" - czytamy w przesłanej nam odpowiedzi.
Ministerstwo Finansów poinformowało, że nie planuje wydania interpretacji ogólnej w zakresie traktowania opłaty za opakowania plastikowe na gruncie podatku VAT. "W zakresie wprowadzenia ww. opłaty zastosowanie znajdą ogólne przepisy dotyczące podstawy opodatkowania w podatku VAT" - dodano.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock