Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał w piątek umowę o udzieleniu Polsce gwarancji kredytowej w wysokości 4 miliardów dolarów na modernizację polskiej armii. - Potwierdziliśmy sojusz polsko-amerykański. Jesteśmy przykładem dla Europy w sprawie wydatkowania pieniędzy na bezpieczeństwo - powiedział szef MON.
Gwarancji kredytowej Stany Zjednoczone udzielają m.in. Polsce w ramach programu Foreign Military Financing, zakładającego przyznawanie sojusznikom i partnerom USA pożyczek i grantów na zakup amerykańskiego sprzętu wojskowego. W kwietniu br. w ramach pakietu pomocowego dla Ukrainy Kongres zwiększył dostępne w ramach FMF środki dla sojuszników NATO do 6,7 mld dolarów.
Szef MON podczas piątkowej uroczystości mówił, że podpisanie umowy to potwierdzenie najsilniejszego w historii sojuszu polsko-amerykańskiego. - Jesteśmy gotowi zagospodarować te pieniądze jak najlepiej na transformację polskiej armii i wzmacnianie bezpieczeństwa Polski - powiedział. Kosiniak-Kamysz stwierdził, że Polska jest "dobrym przykładem dla innych państw w Europie, jeżeli chodzi o wydatkowanie pieniędzy na bezpieczeństwo" i buduje "silną armię, gotową na najnowsze wyzwania".
- Jesteśmy z tego bardzo dumni, jesteśmy bardzo wdzięczni, jesteśmy gotowi spożytkować te pieniądze najlepiej jak potrafimy - mówił minister obrony. - Dla transformacji, modernizacji polskiej armii, dla budowy najsilniejszych zdolności obronnych w Europie, do budowy siły Polski, siły sojuszu, do ochrony naszych granic, do bronienia naszych wartości, do ochrony cywilizacji zachodu, której jesteśmy częścią nieprzerwanie od tysiąca lat - podkreślił Kosiniak-Kamysz.
Polska partnerem frontowym
Wicepremier podkreślił, że Polska jest największym beneficjentem programu Foreign Miltiary Financing. - Nie ma drugiego takiego państwa na świecie, to znaczy, że ta przyjaźń jest autentyczna i potwierdzana przez fakty i przez dowody - zaznaczył.
Kosiniak-Kamysz odwołał się też do ostatnich słów naczelnego dowódcy sił NATO w Europie gen. Alexusa Grynkewicha, który uważa, że USA i Unia Europejska mają półtora roku na przygotowanie się do potencjalnego globalnego konfliktu zbrojnego z Chinami i Rosją, a rok 2027 może być rokiem kryzysowym. - Mamy coraz mniej czasu, musimy go bardzo dobrze spożytkować, dlatego kupujemy najlepszy sprzęt - podkreślił. Przypomniał także, że do Polski dotarły już amerykańskie śmigłowce bojowe Apache, a Polscy piloci szkolą się już na polskich, wyprodukowanych w Stanach myśliwcach F-35.
W uroczystości brał również udział podsekretarz stanu ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego USA Brent Christensen. - To jest jeszcze kolejny krok w naszym zobowiązaniu do podtrzymywania pokoju i współpracy w tym zakresie - mówił sekretarz. Dodał, że Polska w ciągu ostatnich trzech lat otrzymała z programu FMF ponad 15 mld dolarów.
- Polska jest nie tylko zaufanym partnerem, ale także państwem frontowym. W czasach rozwijających się zagrożeń Polska wykazała się niezłomnością, a także przywództwem i wizją - powiedział Christensen.
Przypomniał ponadto, że dzięki tego typu programom, w Alabamie, Karolinie Północnej, czy Kansas przybywa miejsc pracy, a jednocześnie wzmacniane jest bezpieczeństwo Polski i Europy. - Jesteśmy niezłomnym sojusznikiem, który zapewnia wsparcie Polski, oferując istotne gwarancje finansowe - podkreślił.
Duża oszczędność dla kraju
Reprezentująca zarządzający Funduszem Wsparcia Sił Zbrojnych Bank Gospodarstwa Krajowego Marta Postuła podkreśliła, że gwarancja kredytowa to "duża oszczędność z perspektywy spojrzenia na możliwość finansowania i pozyskania tego kapitału na innych rynkach poza rynkiem amerykańskim".
Jak informował w ub.r. resort obrony, środki posłużą m.in. do częściowej spłaty podpisanych z USA kontraktów na sprzęt wojskowy - w tym najdroższych, opiewających na miliardy dolarów, takich jak zakup 96 śmigłowców szturmowych AH-64E Apache czy pozyskiwanych w ramach II fazy programu Wisła 6 baterii systemów obrony powietrznej Patriot.
Udzielenie gwarancji kredytowej amerykański Departament Stanu ogłosił w grudniu poprzedniego roku. - Polska jest kamieniem węgielnym wschodniej flanki NATO i kluczowym partnerem strategicznym Stanów Zjednoczonych. Od 2023 r. Polska rozpoczęła bezprecedensowy program modernizacji armii, znacznie wzmacniając swoje zdolności obronne - oznajmił wówczas rzecznik resortu Matthew Miller.
Foreign Military Financing
Foreign Military Financing to program Departamentu Stanu zakładający przyznawanie sojusznikom i partnerom USA pożyczek i grantów na zakup amerykańskiego sprzętu wojskowego.
W kwietniu br. w ramach pakietu pomocowego dla Ukrainy Kongres zwiększył dostępne w ramach FMF środki dla sojuszników NATO do 6,7 mld dolarów.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Albert Zawada