Kolejne banki poinformowały, ile ugód frankowych zawarły do tej pory. ING Bank Polski porozumiał się z klientami w sprawie kredytów w tej walucie 459 razy, a Santander - 2,6 tysiąca razy. Jak podkreślił prezes banku Santander Michał Gajewski, widać wzrost zainteresowania takim rozwiązaniem.
- Konsekwentnie realizujemy nasz plan zawierania porozumień z klientami. Na koniec grudnia mieliśmy podpisane 2,6 tys. ugód, widzieliśmy przyspieszenie w IV kwartale. Widzimy zwiększone zainteresowanie kientów zawieraniem porozumień - powiedział Gajewski. Wnioski w sprawie ugód złożyło 5,1 tys. klientów banku. W samym IV kwartale bank Santander podpisał 1,2 tys. ugód. Prezes podał, że ugody podpisało w sumie 12 proc. klientów tych kredytów w banku.
Gajewski mówił też o wyroku TSUE w sprawie kredytów frankowych. Ocenił, że kluczowa dla banku będzie decyzja TSUE, a nie sama opinia rzecznika generalnego. - Dopiero wyrok zdecyduje ostatecznie - powiedział Gajewski. 16 lutego 2023 roku znana ma być opinia rzecznika generalnego TSUE w rozprawie dotyczącej prawa banku do wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy (sprawa C-520/21). Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma rozstrzygnąć, czy bankom należy się wynagrodzenie za kapitał wypłacony w ramach umowy kredytu frankowego, który został unieważniony.
Ugody w banku ING
Natomiast ING Bank Śląski zawarł z klientami 459 ugód w sprawie kredytów we frankach szwajcarskich ING od października 2021 roku oferuje program ugód w oparciu o założenia Przewodniczącego KNF.
Na koniec IV kw. 2022 roku bank miał 3,3 tys. aktywnych kredytów hipotecznych indeksowanych do CHF.Bank podał, że pod koniec 2022 roku przeciwko niemu toczyło się 1.047 spraw spornych w zakresie walutowych kredytów hipotecznych, podczas gdy na koniec września 2022 roku było to 969 spraw.
Koszty ryzyka prawnego kredytów hipotecznych w walutach obcych w IV kwartale 2022 roku wyniosły 63 mln zł. Łączna wartość rezerw na portfel kredytów hipotecznych w CHF stanowi 56 proc. salda tego portfela.
Inne banki
Wcześniej bank PKO BP poinformował, że zawarł do tej pory ponad 20 tysięcy ugód z frankowiczami. Bank również wspomniał o zwiększonej liczbie wniosków składanych przez klientów "mimo wysokiego poziomu złotowych stóp procentowych".
mBank podał natomiast, że klienci spłacający kredyty we franku szwajcarskim podpisali do tej pory ponad 2800 ugód. mBank rozpoczął oferowanie ugód frankowych na początku listopada ubiegłego roku
Program ugód dotyczących kredytów frankowych uruchomiono też m.in. w Banku Ochrony Środowiska. O pilotażu ugód informowały też BNP Paribas oraz Bank Pekao.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock