"Klan milionerów w TVP". Nowe informacje i zapowiedź doniesień do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Kierzek-Koperska (KO) o milionerach w TVP za czasów rządów PiS
Kierzek-Koperska (KO) o milionerach w TVP za czasów rządów PiSTVN24
wideo 2/9
Kierzek-Koperska (KO) o milionerach w TVP za czasów rządów PiSTVN24

Posłowie Koalicji Obywatelskiej w piątek przekazali nowe informacje o nieprawidłowościach w Telewizji Polskiej za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości. - W pewnym momencie w TVPiS zaczął funkcjonować klan milionerów - powiedziała posłanka Katarzyna Kierzek-Koperska. Maciej Wróbel z KO zapowiedział, że "skończy się to jednym wielkim doniesieniem do prokuratury".

Katarzyna Kierzek-Koperska z KO podczas piątkowej konferencji prasowej w Sejmie zwracała uwagę, że "w 2016 roku w telewizji publicznej pracowała tylko jedna osoba, która zarabiała powyżej miliona złotych, w 2023 roku było już 15 takich osób, a 37 osób zarabiało grubo powyżej pół miliona złotych". Jak podała, te dane są danymi z centrali spółki, ale posłowie przeprowadzili również kontrole w ośrodkach regionalnych.

- Nie było takich pieniędzy, które Telewizja Polska nie była w stanie wydać. Przez osiem lat rządów PiS do 2023 roku Telewizja Polska otrzymała z budżetu państwa ponad 10 miliardów złotych. Te pieniądze łatwą ręką były wydawane - wtórował Maciej Wróbel z KO.

Koalicja Obywatelska o "skali marnotrawstwa pieniędzy publicznych"

Jak mówił Maciej Wróbel, "powstał system spółdzielni kierowników produkcji, polegający na wyprowadzaniu pieniędzy ze spółki poprzez dopisywanie się do kosztorysów programów, przy których nikt nie brał z tych ludzi udziału". - Mamy takie sygnały od dzisiejszych władz Telewizji Polskiej, te sprawy są dzisiaj także przez nich kontrolowane.

Wróbel informował, że w skali jednego kosztorysu, programu "to były kwoty niewielkie, kilkaset, czasami kilka tysięcy złotych". - Ale w skali całego budżetu spółki dawało kilkadziesiąt milionów złotych rocznie. To były pieniądze, które były wydatkowane na coś, na co wydatkowane być nie powinny. Rekordzista spośród tych kierowników produkcji tylko w jednym miesiącu zarobił 203 tysiące złotych. W 2016 roku w tej grupie zawodowej najwyższe roczne wynagrodzenie wynosiło 625 tysięcy złotych, by urosnąć w 2023 roku do kwoty prawie 900 tysięcy złotych rocznie - podkreślił poseł KO.

W jego ocenie to "ogromne pieniądze pokazujące skalę marnotrawstwa pieniędzy publicznych".

Wróbel mówił też o fikcyjnych zapisach w kosztorysach. - Chociażby dokumentacja planu, który był wykonywany przez dziennikarkę za kilkaset złotych. Okazało się, że program był realizowany u tej dziennikarki w domu. Tego typu patologie są przez nas gruntownie analizowane, przekazujemy te sprawy dzisiejszym władzom Telewizji Polskiej, a skończy się to jednym wielkim doniesieniem do prokuratury - podsumował. Jak dodał, "okazuje się, że po dwóch latach w Telewizji Polskiej wielu, bardzo wielu ludzi stawało się milionerami".

Poseł mówił też o "etatach widmo". - Czyli ludzie, którzy byli na liście płac, otrzymywali ogromne wynagrodzenia, a jedyne co robili, to odbijali się na kartami przy wejściu do budynku i wychodzili z niego po chwili, co jest też w zapisach monitoringu. Te i inne sprawy kończą się doniesieniem do prokuratury - wskazał Maciej Wróbel.

Fikcyjne umowy w TVP

Alicja Łepkowska-Gołaś z KO przekazała, że "Jacek Kurski lubował się w docenianiu swoich działaczy z Suwerennej Polski". - Taki jeden z nich, z Mazur, który na co dzień jest dyrektorem Ośrodka Doradztwa Rolniczego w mieście oddalonym o około 150 kilometrów od Olsztyna, właśnie w TVP Olsztyn miał podpisaną umowę na monitoring internetu, mediów, telewizji pod kątem tematyki rolnej, ale również na rozwój redakcji internetowej i nadzór nad tą redakcją - poinformowała posłanka.

Chodzi o Roberta Nowackiego, o którym w maju 2023 roku pisała Wirtualna Polska.

Łepkowska-Gołaś zwróciła uwagę, że Nowacki "od 2017 roku zarobił prawie milion złotych". - Nie byłoby w tym nic niepokojącego, gdyby nie fakt, że oprócz umowy, która jest z nim zawarta, do której dotarliśmy, i oprócz rachunków, które wystawiał za niby jej wykonanie, w siedzibie Telewizji Polskiej w Olsztynie nie ma ani jednego dokumentu, ani jednego dowodu, który potwierdzałby wykonanie przedmiotu tej umowy - podkreśliła.

- Nie ma żadnego dowodu na monitoring internetu, nikt tego człowieka nie widział w pracy, a pierwsze logowanie - jak wynika z raportu logowań do strony internetowej, do którego dotarliśmy - od 2017 roku nastąpiło 2 grudnia 2022 roku o godzinie 15.53, i to tylko z tego powodu, że sprawą zainteresowała się Wirtualna Polska - dodała.

Posłanka mówiła, że "takich fikcyjnych etatów jest dużo więcej". - Będziemy o nich wszystkich informować. Z tego, co ustaliliśmy, Telewizja Polska będzie żądała zwrotu tych pieniędzy, naszych pieniędzy. Również w tej sprawie złożymy zawiadomienie do prokuratury - zapowiedziała.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych będzie miał wpływ nie tylko na gospodarkę USA, ale również będzie wiązał się z konsekwencjami dla rynków całego świata - zwracają uwagę analitycy Credit Agricole.

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nam przepisami umożliwiającymi ponowne przeliczenie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytur i rent rodzinnych przyznanych w czerwcu w latach 2009-2019. Według zapowiedzi wniosek o przeliczenie świadczenia będzie można złożyć od 1 czerwca 2025 roku.

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Źródło:
PAP

Komisja Europejska wezwała w poniedziałek amerykański koncern Apple, aby dostosował do unijnych przepisów działanie systemu operacyjnego tabletów iPadOS. W przeciwnym wypadku KE grozi firmie nałożeniem grzywny.

Gigant na celowniku Brukseli. Groźba wysokiej kary

Gigant na celowniku Brukseli. Groźba wysokiej kary

Źródło:
PAP

Licytacja pakietu akcji spółki Manufaktura Piwa Wódki i Wina, której prezesem jest Janusz Palikot, rozpocznie się 2 grudnia, a cenę wywoławczą określono na niemal 1,2 miliona złotych - przekazał komornik sądowy z Lublina.

Licytacja akcji spółki Janusza Palikota

Licytacja akcji spółki Janusza Palikota

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Sławomir Staszak został powołany na prezesa Energi - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie. Staszak dotychczas zajmował stanowisko wiceprezesa.

Nowy prezes spółki energetycznej

Nowy prezes spółki energetycznej

Źródło:
PAP

Prezes UOKiK postawił zarzuty naruszenia zbiorowych interesów konsumentów firmie Zrzutka.pl oraz wszczął postępowania wyjaśniające wobec operatorów dwóch innych serwisów crowdfundingowych: Pomagam.pl i Siepomaga.pl - poinformował w poniedziałek urząd.

Serwis do tworzenia zbiórek z zarzutami

Serwis do tworzenia zbiórek z zarzutami

Źródło:
PAP

W rozpoczynającym się tygodniu notowania złotego pozostaną pod wpływem globalnych nastrojów i trendów, a te kształtować będzie wynik wyborów prezydenckich w USA, dane makroekonomiczne i wynik posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej - wskazują w porannych komentarzach ekonomiści.

Co z kursem złotego? Kluczowy moment

Co z kursem złotego? Kluczowy moment

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ładowarka iPower B3+ nie spełnia wymagań dla sprzętu elektrycznego - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Wezwał także "przedsiębiorcę do wycofania wyrobu z obrotu, zaprzestania udostępniania wyrobu".

Ładowarka "nie spełnia wymagań". Ostrzeżenie dla konsumentów

Ładowarka "nie spełnia wymagań". Ostrzeżenie dla konsumentów

Źródło:
tvn24.pl

Wskaźnik PMI dla przemysłu w październiku wyniósł 49,2 punktu - podał S&P Global. Wskazał, że oznacza to "ogólne pogorszenie warunków gospodarczych w polskim sektorze wytwórczym".

Przemysł pod kreską. "Obawy o niemiecką gospodarkę"

Przemysł pod kreską. "Obawy o niemiecką gospodarkę"

Źródło:
PAP

Od 1 listopada, przez trzy doby, przedsiębiorcy złożyli 48,2 tysiąca wniosków o wakacje składkowe - poinformował w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorcy mogą raz w roku za wybrany miesiąc nie płacić za siebie składek. W tym roku z wakacji od składek będzie można skorzystać jedynie w grudniu.

Miesiąc bez składek. Lawina wniosków

Miesiąc bez składek. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Wigilia, w tym tegoroczna, może stać się kolejnym dniem objętym zakazem handlu. Tak zakłada projekt złożony przez Lewicę. Przeciwna "nagłym zmianom legislacyjnym" jest Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD), która przygotowała własną propozycję w tej sprawie.

Nowa propozycja w sprawie handlu w Wigilię

Nowa propozycja w sprawie handlu w Wigilię

Źródło:
tvn24.pl

Mrożenie cen prądu musi być stopniowo wygaszane - stwierdziła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że "w tym procesie trzeba uwzględnić różne sytuacje życiowe obywateli i obywatelek".

Co z cenami energii? Jasna zapowiedź ministry

Co z cenami energii? Jasna zapowiedź ministry

Źródło:
PAP

W tym tygodniu czekamy na decyzję Rady Polityki Pieniężnej, zarys najnowszej projekcji i konferencję prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP). Poznamy wysokość wskaźnika PMI dla polskiego przemysłu, a przeglądu ratingu Polski dokonają Fitch i S&P. Wyniki podadzą między innymi PKO BP, Pekao, BNP Paribas, Zabka Group i GPW.

Stopy, ratingi i wyniki wielkich banków. To nas czeka w najbliższych dniach

Stopy, ratingi i wyniki wielkich banków. To nas czeka w najbliższych dniach

Źródło:
PAP

Otwieranie wirtualnych skrzynek, w których mogą kryć się nagrody, to rozrywka szalenie popularna wśród dzieci. A według specjalistów - pierwszy krok do uzależnienia od hazardu. Za cyfrowe przedmioty płaci się prawdziwymi pieniędzmi - czasami setki, a nawet tysiące złotych.

"Jedna z największych patologii" polskiego internetu

"Jedna z największych patologii" polskiego internetu

Źródło:
tvn24.pl

Niby mam dach nad głową w domu pomocy społecznej, ale jak rozglądam się wokół, to widzę, że jestem za zdrowa, aby tu być. Otrzymałam dużą pomoc od ludzi, od sąsiadów, od urzędu miasta, ale chciałabym wrócić do swoich 27 metrów kwadratowych - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl blisko 90-letnia Anna Wilkus, która straciła w pożarze budynku wielorodzinnego mieszkanie. - Byłem przekonany, że skoro opłacamy co roku ubezpieczenie, to w razie dramatu możemy liczyć na pomoc ubezpieczyciela - dodaje Paweł Jaskulski, jej sąsiad.

"Przyjmij mnie, bo pali się nasz dom"

"Przyjmij mnie, bo pali się nasz dom"

Źródło:
tvn24.pl

IKEA ma przeznaczyć sześć milionów euro (ponad 26 milionów złotych) na odszkodowania dla więźniów byłej NRD - podaje CNN. Z dziennikarskiego śledztwa sprzed lat wynikało, że szwedzki koncern wykorzystywał przymusową pracę między innymi więźniów politycznych, z czego miało zdawać sobie sprawę ówczesne kierownictwo firmy.

Miliony na odszkodowania. "Wierzchołek góry lodowej"

Miliony na odszkodowania. "Wierzchołek góry lodowej"

Źródło:
CNN

Przez Polskę w ciągu najbliższych pięciu lat przetoczy się rewolucja cyfrowa z wykorzystaniem sztucznej inteligencji - uważa Katarzyna Śledziewska z Uniwersytetu Warszawskiego. Będzie to szybka i intensywna zmiana, a to, ile osób straci pracę, zależy od sposobu jej przeprowadzenia - wskazała ekspertka.

"Nowy etap rewolucji to kwestia pięciu lat". Część osób może stracić pracę

"Nowy etap rewolucji to kwestia pięciu lat". Część osób może stracić pracę

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto padła główna wygrana. Do jednego z graczy trafi 2,6 miliona złotych. Oto wyniki losowania z 2 listopada 2024 roku.

Padła szóstka w Lotto

Padła szóstka w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Allegro w ostatniej chwili wycofało się z zapowiadanego pilotażu sprzedaży alkoholu przez internet. Spółka tłumaczy, że ma to związek ze zmianą przepisów szykowaną przez rząd. Część sklepów ma obecnie w internetowej ofercie alkohol, pomimo, że resort zdrowia stoi na stanowisku, że taka sprzedaż jest zakazana. Tą kwestią zajmowały się sądy administracyjne.

Gigant w ostatniej chwili zmienił zdanie. "Będziemy uważnie obserwować sytuację"

Gigant w ostatniej chwili zmienił zdanie. "Będziemy uważnie obserwować sytuację"

Źródło:
tvn24.pl

Gmina Kościelisko zaapelowała do mieszkańców, którzy nielegalnie wynajmowali pokoje, by zarejestrowali swoją działalność, bo nie spotkają ich za to żadne konsekwencje. Z szarej strefy wyszło wielu przedsiębiorców. Tylko w jednym apartamentowcu znalazły się 134 miejsca hotelowe

Ogłosili, że nie będzie kar. Nagle przybyło 600 miejsc dla turystów. "To jeszcze nie koniec"

Ogłosili, że nie będzie kar. Nagle przybyło 600 miejsc dla turystów. "To jeszcze nie koniec"

Źródło:
PAP

Berkshire Hathaway zgromadziło na koniec trzeciego kwartału 325,2 miliarda dolarów gotówki, pozbywając się w ciągu trzech ostatnich miesięcy dużych pakietów akcji, w tym Apple i Bank of America - wynika z raportu finansowego opublikowanego w sobotę.

Miliarder sprzedaje akcje, góra gotówki rośnie

Miliarder sprzedaje akcje, góra gotówki rośnie

Źródło:
PAP

Finansiści, prawnicy, specjaliści do spraw administracji, programiści czy sekretarki - to jedne z zawodów najbardziej narażonych na wpływ sztucznej inteligencji według analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W 20 wymienianych przez ekspertów zawodach zatrudnionych jest obecnie w Polsce około 3,68 miliona osób. Większość to kobiety.

20 najbardziej narażonych zawodów. To miliony osób w Polsce

20 najbardziej narażonych zawodów. To miliony osób w Polsce

Źródło:
tvn24.pl