"Klan milionerów w TVP". Nowe informacje i zapowiedź doniesień do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Kierzek-Koperska (KO) o milionerach w TVP za czasów rządów PiS
Kierzek-Koperska (KO) o milionerach w TVP za czasów rządów PiSTVN24
wideo 2/9
Kierzek-Koperska (KO) o milionerach w TVP za czasów rządów PiSTVN24

Posłowie Koalicji Obywatelskiej w piątek przekazali nowe informacje o nieprawidłowościach w Telewizji Polskiej za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości. - W pewnym momencie w TVPiS zaczął funkcjonować klan milionerów - powiedziała posłanka Katarzyna Kierzek-Koperska. Maciej Wróbel z KO zapowiedział, że "skończy się to jednym wielkim doniesieniem do prokuratury".

Katarzyna Kierzek-Koperska z KO podczas piątkowej konferencji prasowej w Sejmie zwracała uwagę, że "w 2016 roku w telewizji publicznej pracowała tylko jedna osoba, która zarabiała powyżej miliona złotych, w 2023 roku było już 15 takich osób, a 37 osób zarabiało grubo powyżej pół miliona złotych". Jak podała, te dane są danymi z centrali spółki, ale posłowie przeprowadzili również kontrole w ośrodkach regionalnych.

- Nie było takich pieniędzy, które Telewizja Polska nie była w stanie wydać. Przez osiem lat rządów PiS do 2023 roku Telewizja Polska otrzymała z budżetu państwa ponad 10 miliardów złotych. Te pieniądze łatwą ręką były wydawane - wtórował Maciej Wróbel z KO.

Koalicja Obywatelska o "skali marnotrawstwa pieniędzy publicznych"

Jak mówił Maciej Wróbel, "powstał system spółdzielni kierowników produkcji, polegający na wyprowadzaniu pieniędzy ze spółki poprzez dopisywanie się do kosztorysów programów, przy których nikt nie brał z tych ludzi udziału". - Mamy takie sygnały od dzisiejszych władz Telewizji Polskiej, te sprawy są dzisiaj także przez nich kontrolowane.

Wróbel informował, że w skali jednego kosztorysu, programu "to były kwoty niewielkie, kilkaset, czasami kilka tysięcy złotych". - Ale w skali całego budżetu spółki dawało kilkadziesiąt milionów złotych rocznie. To były pieniądze, które były wydatkowane na coś, na co wydatkowane być nie powinny. Rekordzista spośród tych kierowników produkcji tylko w jednym miesiącu zarobił 203 tysiące złotych. W 2016 roku w tej grupie zawodowej najwyższe roczne wynagrodzenie wynosiło 625 tysięcy złotych, by urosnąć w 2023 roku do kwoty prawie 900 tysięcy złotych rocznie - podkreślił poseł KO.

W jego ocenie to "ogromne pieniądze pokazujące skalę marnotrawstwa pieniędzy publicznych".

Wróbel mówił też o fikcyjnych zapisach w kosztorysach. - Chociażby dokumentacja planu, który był wykonywany przez dziennikarkę za kilkaset złotych. Okazało się, że program był realizowany u tej dziennikarki w domu. Tego typu patologie są przez nas gruntownie analizowane, przekazujemy te sprawy dzisiejszym władzom Telewizji Polskiej, a skończy się to jednym wielkim doniesieniem do prokuratury - podsumował. Jak dodał, "okazuje się, że po dwóch latach w Telewizji Polskiej wielu, bardzo wielu ludzi stawało się milionerami".

Poseł mówił też o "etatach widmo". - Czyli ludzie, którzy byli na liście płac, otrzymywali ogromne wynagrodzenia, a jedyne co robili, to odbijali się na kartami przy wejściu do budynku i wychodzili z niego po chwili, co jest też w zapisach monitoringu. Te i inne sprawy kończą się doniesieniem do prokuratury - wskazał Maciej Wróbel.

Fikcyjne umowy w TVP

Alicja Łepkowska-Gołaś z KO przekazała, że "Jacek Kurski lubował się w docenianiu swoich działaczy z Suwerennej Polski". - Taki jeden z nich, z Mazur, który na co dzień jest dyrektorem Ośrodka Doradztwa Rolniczego w mieście oddalonym o około 150 kilometrów od Olsztyna, właśnie w TVP Olsztyn miał podpisaną umowę na monitoring internetu, mediów, telewizji pod kątem tematyki rolnej, ale również na rozwój redakcji internetowej i nadzór nad tą redakcją - poinformowała posłanka.

Chodzi o Roberta Nowackiego, o którym w maju 2023 roku pisała Wirtualna Polska.

Łepkowska-Gołaś zwróciła uwagę, że Nowacki "od 2017 roku zarobił prawie milion złotych". - Nie byłoby w tym nic niepokojącego, gdyby nie fakt, że oprócz umowy, która jest z nim zawarta, do której dotarliśmy, i oprócz rachunków, które wystawiał za niby jej wykonanie, w siedzibie Telewizji Polskiej w Olsztynie nie ma ani jednego dokumentu, ani jednego dowodu, który potwierdzałby wykonanie przedmiotu tej umowy - podkreśliła.

- Nie ma żadnego dowodu na monitoring internetu, nikt tego człowieka nie widział w pracy, a pierwsze logowanie - jak wynika z raportu logowań do strony internetowej, do którego dotarliśmy - od 2017 roku nastąpiło 2 grudnia 2022 roku o godzinie 15.53, i to tylko z tego powodu, że sprawą zainteresowała się Wirtualna Polska - dodała.

Posłanka mówiła, że "takich fikcyjnych etatów jest dużo więcej". - Będziemy o nich wszystkich informować. Z tego, co ustaliliśmy, Telewizja Polska będzie żądała zwrotu tych pieniędzy, naszych pieniędzy. Również w tej sprawie złożymy zawiadomienie do prokuratury - zapowiedziała.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W kolejnych kwartałach inflacja może nieco wzrosnąć z powodu odmrożenia cen energii - stwierdził prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Dodał jednak, że przy sprzyjających danych obniżka stóp procentowych we wrześniu jest możliwa.

Co z inflacją? Prezes NBP Adam Glapiński wskazuje na jeden czynnik

Co z inflacją? Prezes NBP Adam Glapiński wskazuje na jeden czynnik

Źródło:
PAP

Cła nałożone przez Donalda Trumpa na Unię Europejską mają wejść w życie już 9 lipca. Kanclerz Niemiec Friedrich Merz wezwał Unię Europejską do tego, by jak najszybciej doszła do porozumienia z USA w tej sprawie.

Kanclerz Niemiec wzywa Brukselę. "Musimy osiągnąć szybki rezultat"

Kanclerz Niemiec wzywa Brukselę. "Musimy osiągnąć szybki rezultat"

Źródło:
PAP

Miała być prawdziwa rewolucja w Kodeksie pracy, ale w praktyce - przynajmniej w najbliższym czasie - niewiele może się zmienić. Pracodawcy dostali kilka furtek, dzięki którym nie będą musieli publikować informacji o wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę. Więcej narzędzi do walki z nierównościami ma dać pełna implementacja unijnej dyrektywy o jawności płac. Na zmiany czekają pracownicy otrzymujący niższe pensje, w tym nie tylko kobiety. Nie wszyscy jednak na nich zyskają.

To miała być rewolucja na rynku pracy. "Wypacza cały sens"

To miała być rewolucja na rynku pracy. "Wypacza cały sens"

Źródło:
TVN24+

Prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Magdalena Jaworska-Maćkowiak wycofała rezygnację, którą w ostatni piątek złożyła w Ministerstwie Infrastruktury - poinformował rzecznik PAŻP Marcin Hadaj.

Prezes PAŻP wycofała rezygnację

Prezes PAŻP wycofała rezygnację

Źródło:
PAP

Magdalena Jaworska-Maćkowiak nadal pełni funkcję prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz ma pełne wsparcie Ministerstwa Infrastruktury - poinformował wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu do spraw CPK Maciej Lasek. Jak stwierdził, przeprowadził w tej sprawie konstruktywne rozmowy z szefową PAŻP.

Wiceminister o prezes PAŻP. "Ma pełne wsparcie"

Wiceminister o prezes PAŻP. "Ma pełne wsparcie"

Źródło:
PAP

Wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe wzrosła w czerwcu o 47,1 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wyniosła w czerwcu 2025 roku 477 tysięcy złotych i była najwyższa w historii.

"Punkt zwrotny" dla kredytobiorców. Skokowy wzrost

"Punkt zwrotny" dla kredytobiorców. Skokowy wzrost

Źródło:
PAP

Microsoft ogłosił zwolnienie do dziewięciu tysięcy pracowników w kolejnym etapie redukcji etatów. Nieoficjalnie mówi się, że cięcia dotkną między innymi dział Xbox - podał portal stacji BBC. Firma niedawno zapowiedziała, że przeznaczy 80 miliardów dolarów na centra danych do trenowania AI.

Gigant zwolni tysiące osób

Gigant zwolni tysiące osób

Źródło:
BBC

Sprzedawcy odzieży, obuwia lub galanterii skórzanej z Azji podszywają się pod polskie marki, kusząc promocjami - poinformował w czwartek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Produkt może odbiegać od tego na zdjęciach, a z przedsiębiorcą nie można się skontaktować - dodał.

Podszywają się pod polskie marki, kuszą promocjami. Urząd ostrzega

Podszywają się pod polskie marki, kuszą promocjami. Urząd ostrzega

Źródło:
PAP

W argentyńskim Kongresie pojawił się projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie nowej waluty o nazwie argentum. Nowy środek płatniczy miałby zastąpić obecne peso, którego wartość znacznie spadła w wyniku wieloletniej inflacji.

Chcą zmienić walutę. Projekt w Kongresie

Chcą zmienić walutę. Projekt w Kongresie

Źródło:
PAP

Planowany strajk kontrolerów ruchu lotniczego we Francji spowoduje poważne zakłócenia na wielu lotniskach w całym kraju. Protesty zaplanowano na czwartek i piątek, tuż przed rozpoczęciem letnich wakacji szkolnych, które ruszają w sobotę.

Poważne zakłócenia dla podróżnych. Strajk we Francji

Poważne zakłócenia dla podróżnych. Strajk we Francji

Źródło:
PAP

W czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że sąd upadłościowy może badać nieuczciwość umowy kredytu we frankach szwajcarskich konsumentów w stanie upadłości. Pytania prejudycjalne dotyczące tej sprawy skierował do TSUE Sąd Rejonowy w Łodzi.

TSUE orzekł w sprawie frankowiczów

TSUE orzekł w sprawie frankowiczów

Źródło:
PAP

- Pracownik versus duża organizacja, czy nawet mała organizacja, naprawdę nie ma szans - stwierdza w rozmowie z tvn24.pl Adriana Rychter, zajmująca się HR-em, jedna z autorek ogólnopolskiego badania o mobbingu "Pracować po ludzku". - To jest bardzo trudne zjawisko, bo z konsekwencjami trzeba potem bardzo długo pracować - dodaje psycholożka Joanna Kolenda, druga autorka raportu.

"Widać, że system nie działa". Alarmujący raport

"Widać, że system nie działa". Alarmujący raport

Źródło:
tvn24.pl

Korea Południowa może stracić nawet 85 procent populacji w ciągu 100 lat - ostrzegają demografowie z think tanku Korean Peninsula Population Institute. W najczarniejszym scenariuszu do 2125 roku kraj będzie zamieszkiwać 7,5 miliona osób, czyli mniej niż obecnie liczy Seul.

Szokująca prognoza. Mogą stracić nawet 85 procent populacji

Szokująca prognoza. Mogą stracić nawet 85 procent populacji

Źródło:
PAP

Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wydał częściowy wyrok w sprawie rozliczeń z Gazpromem za zakup gazu w ramach kontraktu jamalskiego od listopada 2017 roku - poinformował Orlen. Trybunał oddalił roszczenie Orlenu o obniżenie ceny kontraktowej od listopada 2017 roku lub od stycznia 2018 roku, ale też roszczenie Gazpromu o podwyższenie ceny kontraktowej od listopada 2017.

Spór Orlenu z Gazpromem. Jest wyrok

Spór Orlenu z Gazpromem. Jest wyrok

Źródło:
PAP

W środowe popołudnie setki pasażerów utknęły w długich kolejkach na czwartym terminalu lotniska Barajas w Madrycie. Awaria kontroli paszportowej doprowadziła do poważnych utrudnień, przez które około pięciuset pasażerów nie zdążyło na swoje loty.

Setki pasażerów nie zdążyły na swoje loty

Setki pasażerów nie zdążyły na swoje loty

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ustawę o ustanowieniu 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. Nie będzie to jednak dzień ustawowo wolny od pracy.

Nowe święto państwowe. Jest podpis prezydenta

Nowe święto państwowe. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

W środę premier Węgier Viktor Orban ogłosił w mediach społecznościowych uruchomienie rządowego programu preferencyjnych pożyczek na zakup pierwszego domu lub mieszkania.

Szykują pożyczki mieszkaniowe. Nowy program na Węgrzech

Szykują pożyczki mieszkaniowe. Nowy program na Węgrzech

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej (RRP) obniżyła główną stopę procentową do 5,00 procent. Z wyliczeń Rankomat.pl wynika, że tylko w wyniku lipcowej obniżki rata kredytu na 500 000 złotych na 30 lat spadnie o 85 złotych.

Raty kredytów po decyzji RPP

Raty kredytów po decyzji RPP

Źródło:
tvn24.pl

"Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła rynek", "Mamy niespodziankę" - tak ekonomiści komentują obniżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Analitycy wskazują jednak, że decyzja RPP jak najbardziej ma sens.

"Mamy niespodziankę". Zaskoczenie decyzją w sprawie stóp procentowych

"Mamy niespodziankę". Zaskoczenie decyzją w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Mediana wynagrodzeń w styczniu 2025 roku wyniosła 6882,80 złotego i była niższa o 21 procent od przeciętnego wynagrodzenia brutto - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tyle naprawdę zarabiają Polacy

Tyle naprawdę zarabiają Polacy

Źródło:
PAP

Do Polski dotarła fala upałów. Warto przypomnieć, że w Kodeksie pracy znajdują się rozwiązania prawne, które nakładają dodatkowe obowiązki na pracodawcę, gdy pojawią się wysokie temperatury. Co więcej, resort rodziny od dłuższego czasu pracuje nad poprawieniem przepisów, a zmiany mają wejść życie w 2027 roku.

Praca w upał. To jest obowiązkowe

Praca w upał. To jest obowiązkowe

Źródło:
PAP