Premier Donald Tusk ponownie odniósł się prawdopodobnie do wysokości zarobków szefów Telewizji Polskiej (TVP). Podkreślił, że niektórzy mieli 40 razy wyższe wynagrodzenie niż na przykład nauczyciele czy pielęgniarki. "Czy będą musieli oddać państwu te pieniądze? Raczej tak" - stwierdził Tusk.
"Niektórzy zarabiali CZTERDZIEŚCI RAZY więcej od nauczycieli czy pielęgniarek. A lista hańby jest znacznie dłuższa. Czy pójdą na czele Marszu Milionerów Kaczyńskiego? Raczej nie. Czy będą musieli oddać państwu te pieniądze? Raczej tak (pisownia oryginalna - red.)" - napisał na platformie X szef rządu.
Zarobki w TVP
Dariusz Joński, poseł IX kadencji Sejmu RP z ramienia Koalicji Obywatelskiej, złożył 26 grudnia do TVP wniosek o udostępnienie informacji na temat wysokości wynagrodzeń osób zasiadających na najwyższych stanowiskach. Po dwóch dniach otrzymał odpowiedź.
Jak wynika z pisma opublikowanego przez Jońskiego, likwidator TVP Daniel Gorgosz udzielił informacji na temat zarobków m.in. Michała Adamczyka, Samuela Pereiry, Marcina Tulickiego czy Rafała Kwiatkowskiego.
Czytaj więcej: Milionerzy z TVP >>>
"Zarabiali tyle, ile kłamali. Kosmicznie. Krótka historia TVP" - napisał w czwartek w mediach społecznościowych premier Tusk.
PiS "broni" TVP
W miniony wtorek 19 grudnia Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. Resort kultury poinformował w środowym komunikacie, że szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz, powołując się na Kodeks spółek handlowych, odwołał 19 grudnia bieżącego roku dotychczasowych prezesów zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej oraz ich rady nadzorcze.
Przeciw wprowadzanym zmianom protestowali dotychczasowi prezesi mediów publicznych, a posłowie PiS w ramach interwencji poselskich od środy 20 grudnia okupowali siedziby mediów publicznych m.in. TVP, PR i PAP.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz poinformował w środę, że w związku z decyzją prezydenta o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych podjął decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek TVP, Polskiego Radia i PAP.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24