We wtorek tunel na zakopiance będzie zamknięty. Stara trasa również nieprzejezdna

EN_01510859_0001 (1)
Wpis do rejestru zabytków ma uchronić zakopiańskie Krupówki przed chaosem architektonicznym
Źródło: TVN24
W wtorek, 12 grudnia, od godziny 10 do 14 zamknięty będzie tunel w ciągu zakopianki - odbędą się tam ćwiczenia służb ratowniczych. Ruch samochodowy będzie poprowadzony objazdem przez Mszanę Dolną – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

W czasie trwania ćwiczeń nie będzie również przejezdna trasa równoległa - tzw. stara zakopianka. Jadący od strony Krakowa w kierunku Rabki na węźle Lubień będą musieli zjechać na drogę wojewódzką nr 968 prowadzącą do Mszany Dolnej i dalej na drogę krajową nr 28, którą będzie można dojechać do węzła Skomielna Biała i powrócić na trasę S7, czyli zakopiankę.

Samochody jadące od strony Zakopanego w kierunku Krakowa na węźle Skomielna Biała zjadą z kolei na DK28 w kierunku Mszany Dolnej, a następnie skręcą w lewo na DW968, którą dojadą do węzła Lubień. Jak wyjaśnia GDDKiA, konieczność corocznej organizacji ćwiczeń w tunelu wynika z przepisów. Tunel na zakopiance to część drogi ekspresowej S7, która także wchodzi w skład transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T.

Zakopianka to jedna z najruchliwszych tras w Polsce, szczególnie w okresie zimowym
Zakopianka to jedna z najruchliwszych tras w Polsce, szczególnie w okresie zimowym
Źródło: MAREK LASYK/REPORTER

Obowiązek ćwiczeń raz do roku

"Przepisy dotyczące bezpieczeństwa tuneli na tego rodzaju trasach nakładają na nas obowiązek przeprowadzenia co roku ćwiczeń dla personelu tunelu i służb ratunkowych. Nasz tunel funkcjonuje już od ponad roku, ostatnie ćwiczenia przeprowadziliśmy w nim tuż przed jego otwarciem" – czytamy w komunikacie GDDKiA.

Atak zimy na Podhalu. Zakopianka w korkach (zdjęcie archiwalne)
Atak zimy na Podhalu. Zakopianka w korkach (zdjęcie archiwalne)
Źródło: TVN24

W ćwiczeniach wezmą udział strażacy, medycy i policjanci oraz pracownicy Centrum Zarządzania Tunelem, Wydziału Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego i Centrum Powiadamiania Ratunkowego. W ramach ćwiczeń ma być sprawdzone funkcjonowanie systemów ratowniczych tunelu, a także koordynacja działań różnych służb. Dwukomorowy tunel im. Marii i Lecha Kaczyńskich w masywie góry Luboń Mały pomiędzy miejscowościami Naprawa i Skomielna Biała o długość 2,06 km został uroczyście otwarty 12 listopada 2022 r. Budowa przeprawy trwała pięć lat i siedem miesięcy, a koszt inwestycji wyniósł niemal miliard zł. Dzięki tunelowi podróż do Zakopanego znacznie się skróciła. Już w przyszłym roku kierowcy przejadą kolejnym odcinkiem dwupasmowej trasy pod Tatry pomiędzy Rdzawką a Nowym Targiem. Planowane są także różne koncepcje przebudowy przebiegu ostatniego, 20-kilometrowego odcinka zakopianki.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Zobacz także: