Kolejna fala zwolnień grupowych w Tesco. Tym razem pracę może stracić nawet ponad dwa tysiące osób. Decyzja o redukcjach ma związek z zamknięciem pięciu sklepów w Polsce.
O zwolnieniach poinformowali związkowcy z NSZZ "Solidarność", którzy udostępnili otrzymane przez Tesco pismo za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jak podano, redukcje mają związek między innymi z zamknięciem sklepów w Bydgoszczy (ul. Toruńska), w Piastowie pod Warszawą (ul. Tysiąclecia), w Sosnowcu (ul. 1 Maja), w Warszawie (ul. Wolska) oraz w Zabierzowie (ul. Leśna). Zwolnienia mogą objąć maksymalnie 1996 osób na stanowiskach podstawowych i 121 osób sprawujących nadzór nad pracownikami. Mają się one odbyć pomiędzy 10 października tego roku a 31 stycznia 2020 roku.
W piśmie Tesco napisano, że zwolnionym pracownikom będzie przysługiwać odprawa pieniężna. Poinformowano także, że wszystkim zwalnianym pracownikom "zaoferowane będzie wsparcie w postaci pakietów informacyjno-doradczych, spotkań informacyjno-doradczych oraz doradztwa telefonicznego"
Tesco zamyka sklepy
Niedawno pisaliśmy o tym, że sieć sklepów Kaufland chce przejąć pięć lokalizacji należących do Tesco Polska. Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów trafiły odpowiednie wnioski w tej sprawie.
Pod koniec sierpnia ubiegłego roku poinformowano o planach likwidacji 13 przynoszących straty sklepów w Polsce. Na początku stycznia Tesco poinformowało o planach zamknięcia 32 nierentownych sklepów.
W maju pojawiła się informacja o zamknięciu czterech sklepów i jednego centrum dystrybucji w naszym kraju.
Jak poinformowało Tesco w lipcowym komunikacie, sieć ma skoncentrować działania w Polsce na formatach mniejszych sklepów, które notują lepsze wyniki.
Największe firmy handlowe
Jak wynika z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów, największą firmą handlową w Polsce pod względem przychodów jest Jeronimo Martins. Przychody właściciela Biedronki i drogerii Hebe wyniosły w ubiegłym roku 51,2 miliarda złotych.
Na drugim miejscu znalazł się Lidl z przychodami na poziomie 16,2 miliarda złotych. Podium uzupełnia spółka Eurocash z przychodem na poziomie 16,2 miliarda złotych (różnica jest niewielka). W ramach grupy działają m.in. takie marki jak Groszek, Lewiatan, abc czy Delikatesy Centrum.
Na czwartym miejscu największych firm handlowych znalazł się Auchan. W tym przypadku przychody za ubiegły rok wyniosły 12 miliardów złotych.
Kolejne miejsca w rankingu zajęły: Tesco z przychodem 11,7 miliarda złotych, Kaufland - 10,2 miliarda złotych, Carrefour - 9,2 miliarda złotych, Rossmann - 8,3 miliarda złotych, Żabka - 7,3 miliarda złotych, LPP (właściciel takich marek jak Reserved czy House) - 6,9 miliarda złotych i Euro Net (właściciel sieci RTV Euro AGD) - 6,9 miliarda złotych.
Autor: mp / Źródło: tvn24bis