Obowiązek zbiórki opakowań po mleku i produktach mlecznych w ramach sytemu kaucyjnego zostanie przesunięty na 2026 rok - wynika z opublikowanego we wtorek projektu ustawy odnoszącego się do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Przedstawiciele branży napojowej oraz handlu apelowali wcześniej, aby spod systemu kaucyjnego wyłączyć opakowania po mleku i napojach mlecznych. W ich ocenie zbieranie takich opakowań mogłoby skończyć się "zafundowaniem sobie bomby biologicznej".
We wtorek na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL) opublikowano projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Przygotowanie projektu zapowiadała wcześniej wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska.
Przesunięcie wejścia w życie przepisów
Nowe przepisy zakładają między innymi przesunięcie na 2026 r. obowiązku zbiórki opakowań po mleku i produktach mlecznych. Zapowiadała to wcześniej w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceministra Anita Sowińska.
Przedstawiciele branży napojowej oraz handlu zwrócili się wcześniej do rządu, aby spod systemu kaucyjnego wyłączyć opakowania po mleku i napojach mlecznych. W ich ocenie zbieranie takich opakowań może skończyć się "zafundowaniem sobie bomby biologicznej".
System kaucyjny w Polsce
System kaucyjny w Polsce ma zacząć działać od 2025 roku. Będzie obejmował plastikowe, metalowe i szklane pojemniki. Dla butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do trzech litrów oraz puszek metalowych o pojemności do jednego litra, kaucja wyniesie 50 groszy. Jego celem jest zmniejszenie ilości zmieszanych odpadów komunalnych odbieranych przez gminy i zwiększenie poziomu recyklingu.
Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych, będą musiały odbierać puste opakowania i oddawać kaucję, natomiast te mniejsze będą mogły przystąpić do systemu dobrowolnie, choć kaucję także pobiorą. Nieodebrana kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie systemu kaucyjnego.
Kaucja ma zachęcić do zwrotu opakowań i zwiększyć ilość ponownie wykorzystanych i przetwarzanych surowców służących do wytworzenia opakowań.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock