Jesteśmy otwarci na opóźnienie o rok wdrożenia systemu kaucyjnego w przypadku opakowań po mleku. Wejście w życie byłoby od 2026 roku - poinformowała w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska.
Polska Federacja Producentów Żywności zaapelowała do rządu o pilną interwencję i zmianę przepisów dotyczących systemu kaucyjnego, który ma obowiązywać już od 1 stycznia 2025 roku.
"Zmiany zapobiegną chaosowi finansowemu i organizacyjnemu, obciążeniu polskich konsumentów kuriozalnym podatkiem VAT od kaucji w wysokości około 3 miliardów złotych oraz wielomiliardowym stratom całej branży napojowej i sektora handlu detalicznego" - czytamy w wystosowanym do premiera Donalda Tuska apelu.
Przedstawiciele branży napojowej oraz handlu zwrócili się także wcześniej, aby spod systemu kaucyjnego wyłączyć opakowania po mleku i napojach mlecznych. W ich ocenie zbieranie takich opakowań może skończyć się "zafundowaniem sobie bomby biologicznej". Domagali się także przesunięcia wejścia w życie systemu kaucyjnego o rok.
Resort zabiera głos. "Wejście w życie było od 2026 roku"
Do sprawy odniosła się w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska.
- Temat jest trudny, systemowy, dotyczy każdego Polaka i Polki. Zgadzam się z przedsiębiorcami w tym, że system kaucyjny powinien być poprawiony - przyznaje wiceszefowa MKiŚ.
Jak mówi, resort jest otwarty na "opóźnienie o rok wdrożenia systemu kaucyjnego w przypadku opakowań po mleku". - Wejście w życie byłoby od 2026 roku. W Niemczech i Chorwacji są takie rozwiązania. Obserwujemy ich doświadczenia - tłumaczy Anita Sowińska.
Pytana o ewentualną zmianę terminów w sprawie innych grup opakowań, mówi, że "system gospodarki odpadami jest jak wielki słoń". - Nie da się zrobić wszystkiego naraz. Musimy działać fazami - tłumaczy wiceministra i podkreśla, iż operatorzy zgłaszają, że już zainwestowali w systemy komputerowe i logistyczne, mają oferty na kaucjomaty.
Anita Sowińska przekazała również, że od marca prowadzone są konsultacje z branżą spożywczą, w ramach których wprowadzony zostanie mechanizm tzw. podążania kaucji za produktem, czyli pobierania kaucji na każdym etapie obrotu towarem od producenta do konsumenta. Jak tłumaczy wiceministra, to między innymi zapobiegnie ewentualnym nadużyciom przy rozliczaniu pobranej kaucji z jednostkami handlowymi.
- W 2025 roku będziemy się systemowi przyglądać, poprawiać - zapewnia.
System kaucyjny w Polsce. Zasady
System kaucyjny w Polsce ma zacząć działać od 2025 roku. Będzie obejmował plastikowe, metalowe i szklane pojemniki. Dla butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do trzech litrów oraz puszek metalowych o pojemności do jednego litra, kaucja wyniesie 50 groszy. Jego celem jest zmniejszenie ilości zmieszanych odpadów komunalnych odbieranych przez gminy i zwiększenie poziomu recyklingu.
Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych, będą musiały odbierać puste opakowania i oddawać kaucję, natomiast te mniejsze będą mogły przystąpić do systemu dobrowolnie, choć kaucję także pobiorą. Nieodebrana kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie systemu kaucyjnego.
Kaucja ma zachęcić do zwrotu opakowań i zwiększyć ilość ponownie wykorzystanych i przetwarzanych surowców służących do wytworzenia opakowań.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock