Nowy CEPiK z dużymi problemami. Jest komentarz minister cyfryzacji

Z kraju

Streżyńska o CEPiK-u: stuprocentową użyteczność uzyska w czerwcu 2018 rokutvn24
wideo 2/5

System Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców działa, są problemy, które wynikają z jego wieku dziecięcego - powiedziała w środę minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Dodała, że poszczególne usterki są usuwane. Minister podkreśliła, że system "uzyska 100-procentową użyteczność w czerwcu 2018 roku, kiedy uruchomimy Centralną Ewidencję Kierowców".

- System CEPiK działa, są problemy, które wynikają z jego wieku dziecięcego. I cały czas zarówno w Centralnym Ośrodku Informatyki, jak i w firmach współpracujących, które oferują moduł lokalny w starostwach, czuwają ludzie, którzy usuwają poszczególne usterki - powiedziała w środę Streżyńska podczas konferencji podsumowującej dwa lata rządu premier Beaty Szydło.

WIĘCEJ O PROBLEMACH Z CEPIK 2.0 PISALIŚMY TUTAJ

Problemy z CEPiK

Jak mówiła, "trzeba sobie zdawać sprawę, jak stary to jest system". Dodała, że powstawał w pierwszych latach tego wieku jako koncepcja CEPiK 1.0, potem w 2013 roku jako koncepcja CEPiK 2.0. - Dzisiaj jesteśmy cztery lata później. Realizujemy nie swoją koncepcję, również w nie swojej ścieżce projektowej. Ale staramy się uporać z nim tak dobrze, żeby nie musieć już tego czasu przeciągać - powiedziała Streżyńska. Dodała, że to ona sama podjęła decyzję o uruchomieniu tego projektu - "choć wydaje się ona być może kontrowersyjna". - Uważam, że nie ma sensu dłużej czekać, bo przy tak gigantycznej skali tego projektu, przy tak wielu tysiącach interesariuszy, (...) ten system na tym etapie był gotowy. (...) Jest mi niezwykle przykro z powodu wszystkich uciążliwości, które spotykają klientów i użytkowników, ale to był jedyny sposób na to, żeby przerwać te niekończącą się historię i ten CEPiK uczynić rzeczywistością - podkreśliła.

Minister Streżyńska dodała, że "musi chwilę potrwać, żeby system stał się w 100 procentach użyteczny". - Taką 100-procentową użyteczność uzyska w czerwcu 2018 roku, kiedy uruchomimy Centralną Ewidencję Kierowców, czyli będzie już komplet wszystkich funkcjonalności tego systemu - wyjaśniała.

Dokumenty kierowcy w telefonie

Minister cyfryzacji w środę zapowiedziała również, że wszystkie dokumenty kierowcy i pojazdu w drugiej połowie 2018 roku znajdą się w aplikacji mDokumenty dostępnej w telefonie.

- Tę usługę uzależniamy od drugiej części CEPiK-u, czyli CEK (Centralnej Ewidencji Kierowców - red.) i przewidujemy ją na połowie 2018 roku - podkreśliła Streżyńska. Dodała, że ta usługa "wymaga również inwestycji po stronie Policji". - Policja potrzebuje odnowienia swoich urządzeń końcowych. Na podstawie porozumienia z nami będzie dokonywała zakupu takiego taboru - poinformowała minister.

Ponadto do końca roku planowane jest uruchomienie możliwości złożenia wniosków on-line o: wydanie prawa jazdy, zameldowanie, wydanie aktu stanu cywilnego czy zarejestrowanie nowo narodzonego dziecka.

Minister zapowiedziała też, że będzie można przez internet złożyć wniosek o paszport. - Ten projekt realizujemy z MSWiA, raczej nawet na zlecenie MSWiA - powiedziała.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Raporty: