Stopy procentowe w górę. Rada Polityki Pieniężnej w czwartek zdecydowała o podniesieniu głównej, referencyjnej stopy procentowej o 50 punktów bazowych. Stopa referencyjna wzrośnie z 6,00 do 6,50 procent. Była to już dziesiąta podwyżka stóp procentowych z rzędu.
Podczas poprzedniego, czerwcowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej podniosła wszystkie stopy procentowe o 75 punktów bazowych. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła wówczas z 5,25 do 6,00 procent. Pierwsza z obecnego cyklu podwyżek nastąpiła w październiku 2021 roku. Od tego czasu RPP podnosiła stopy co miesiąc.
Stopy procentowe w Polsce
W czwartek Rada znów zdecydowała o podwyżce stóp o 50 punktów bazowych. To już dziesiąta podwyżka stóp procentowych z rzędu. Stopa referencyjna wzrośnie do 6,50 procent, to najwyższy poziom od sierpnia 2004 roku. Wówczas główna stopa NBP również wynosiła 6,50 procent.
Uchwała RPP wejdzie w życie w piątek, 8 lipca. Poziom stóp procentowych po czwartkowej decyzji:
- stopa referencyjna 6,50 procent w skali rocznej; - stopa lombardowa 7,00 procent w skali rocznej; - stopa depozytowa 6,00 procent w skali rocznej; - stopa redyskonta weksli 6,55 procent w skali rocznej; - stopa dyskontowa weksli 6,60 procent w skali rocznej.
Kolejne decyzyjne posiedzenie RPP odbędzie się 7 września. Jak wynika bowiem z aktualnego harmonogramu, posiedzenie zaplanowane na 23 sierpnia będzie niedecyzyjne.
Komunikat po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej
Rada Polityki Pieniężnej w komunikacie po czwartkowym posiedzeniu wskazała, że "w kolejnych kwartałach prognozowane jest dalsze spowolnienie wzrostu gospodarczego, a perspektywy koniunktury, zarówno w Polsce, jak i na świecie, obarczone są znaczną niepewnością".
Zwrócono też uwagę na wysoką inflację. Według Rady "podwyższanie stóp procentowych NBP wraz z wygasaniem wpływu szoków obecnie podbijających ceny będzie oddziaływać w kierunku stopniowego obniżania się inflacji w kolejnych latach". "Obniżaniu inflacji sprzyjałoby także umocnienie złotego, które w ocenie Rady byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki" - dodano.
RPP oceniła, że utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. Cel ten wynosi 2,5 proc. plus/minus 1 punkt procentowy. "Aby ograniczyć to ryzyko, a więc dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie, Rada postanowiła ponownie podwyższyć stopy procentowe NBP. Podwyższenie stóp procentowych NBP będzie także oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych" - wskazano w komunikacie.
Rada przekazała, że "dalsze decyzje będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji przeciw Ukrainie na polską gospodarkę".
"NBP będzie podejmował wszelkie niezbędne działania w celu zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim w celu ograniczenia ryzyka utrwalenia się podwyższonej inflacji. NBP może stosować interwencje na rynku walutowym, w szczególności w celu ograniczenia niezgodnych z kierunkiem prowadzonej polityki pieniężnej wahań kursu złotego" - dodano.
Stopy procentowe w Polsce - komentarze
"Rada Polityki Pieniężnej podniosła dzisiaj stopy procentowe o 50 pb, poniżej prognoz i wycen rynku" - zwrócili uwagę ekonomiści Banku Pekao. Część ekonomistów spodziewała się podwyżki stóp procentowych o 75, a nawet 100 punktów bazowych.
Ekonomiści PKO BP zwrócili uwagę, że obecny cykl podwyżek stóp jest "najdłuższym (liczba podwyżek) i największym (skala podwyżek) w historii". Od października 2021 roku na dziesięciu z rzędu posiedzeniach RPP podniosła stopę referencyjną łącznie o 640 punktów bazowych.
"#RPP podniosła stopy tylko o 50pb, to mniej od oczekiwań (ING 75pb), to oznacza osłabienie PLN, €/PLN blisko szczytów z szoku wojennego (5,0/€) bardzo realny, ale wiele zależy od jutrzejszej konferencji, powtórka bardzo łagodnej retoryki z czerwca będzie negatywna dla PLN" - napisali ekonomiści ING Banku Śląskiego.
Zdaniem Piotra Bujaka, głównego ekonomisty PKO BP, decyzja RPP jest "bardzo rozważna". "Jeśli złoty będzie trwale pod nadmierną presją, z negatywnymi implikacjami dla średnioterminowych perspektyw inflacji, będzie jeszcze możliwość zareagować. Reakcja na zagrożenie recesją byłaby dużo trudniejsza" - ocenił Bujak.
Inflacja w Polsce
Wzrost stóp procentowych ma związek z szybko rosnącymi cenami. Główny Urząd Statystyczny w ubiegłym tygodniu opublikował wstępne dane o inflacji w czerwcu br. Z tak zwanego szybkiego szacunku wynika, że wzrost cen w ujęciu rocznym wyniósł 15,6 procent.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock