Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - poinformował na konferencji po posiedzeniu rządu wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.
Wicepremier podkreślił, że dokument był przygotowywany przez wiele miesięcy i był konsultowany społecznie i międzyresortowo. - To była ciekawa, trudna, ale przede wszystkim chyba bardzo kreatywna praca - ocenił Gliński.
Pierwszy krok
Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki wyjaśnił, że dokument ma 316 stron. - Trzeba podkreślić, że jest to pierwszy krok do realizacji strategii, którą już zaczęliśmy realizować jakiś czas temu wraz z przyjęciem Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - dodał. Morawiecki podkreślił, że jednym z filarów strategii jest reindustrializacja, która jest realizowana m.in. przez budowę "klastra samochodowego", przyciągania wielkich inwestycji zagranicznych.
Wicepremier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że rząd chce odejść od modelu rozwoju polaryzacyjno-dyfuzyjnego w kierunku rozwoju bardziej zrównoważonego. - Co też jest ważne, o czym często rozmawiamy na Radzie Ministrów, staramy się promować mniejsze ośrodki, czyli odejście od tego modelu gospodarczego polaryzacyjno-dyfuzyjnego w kierunku bardziej zrównoważonego rozwoju, tak jak to Strategia zakłada niemalże w swoim tytule" - mówił Morawiecki. Zapowiedział jednocześnie: -Inwestycje, które (...) już rozkręcamy, sięgną w ciągu tych kilku lat zdecydowanie powyżej 1 biliona złotych, tak jak zapowiadaliśmy.
Biliony na rozwój
Z kolei wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński zapowiedział, że do 2020 roku rząd zechce wydać ponad 2 biliony złotych na wydatki prorozwojowe. Dodał, że około 1,5 bln zł ma pochodzić ze środków publicznych; resztę resort chce pozyskać ze środków z sektora prywatnego. - Przewidzieliśmy wykorzystanie ok. 1,5 bln złotych do roku 2020 ze środków publicznych i chcemy zmobilizować jeszcze (...) środków z sektora prywatnego na realizację tych działań. W sumie do roku 2020 chcemy wydać ponad 2 biliony złotych na wydatki prorozwojowe - powiedział wiceminister rozwoju na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, który przyjął Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zaznaczył, że Strategia obejmuje działania do roku 2020, ale daje również perspektywę do roku 2030. Powiedział, że w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zaplanowano realizację 185 projektów strategicznych i flagowych. Zaznaczył, że realizację Strategii opisują 72 wskaźniki, a w sumie jest to 705 działań realizowanych przez różne instytucje. Dodał, że dokument pozwala na skuteczną realizację i monitorowanie realizacji Strategii.
Poprawki
Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju zostanie opublikowana najprawdopodobniej za dwa dni; na wtorkowym posiedzeniu rządu zgłoszono do niej bowiem kilka poprawek.
Strategia omawiana była już 31 stycznia, jednak rząd nie podjął wówczas decyzji w tej sprawie. M.in. premier Beata Szydło zgłosiła wtedy kilka zastrzeżeń do Strategii, gdyż "nie spełniła ona do końca jej oczekiwań".
Wiceminister Jerzy Kwieciński pytany był na konferencji prasowej o to, czym różni się przyjęty we wtorek przez rząd dokument od tego, który był procedowany dwa tygodnie temu. Wówczas m.in. premier Beata Szydło zgłosiła - jak mówiła - do Strategii kilka zastrzeżeń. - Ten dokument został wyszlifowany. Nawet jeszcze na dzisiejszej Radzie Ministrów zostało zgłoszonych kilka poprawek, ale są to bardziej poprawki stylistyczne - powiedział Kwieciński.
- Nie ukrywamy, że zatrudniliśmy profesjonalnych dziennikarzy, lingwistów, którzy ten dokument przejrzeli - dodał.
Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) ujmuje tzw. plan Morawieckiego w ramy strategicznego rządowego dokumentu. Jej projekt przewiduje m.in., że w roku 2030 dochód rozporządzalny brutto w Polsce ma być zbliżony do poziomu średniej UE. Kluczowym czynnikiem całej strategii jest innowacyjność.
Na czym polega tzw. plan Morawieckiego? Zobacz materiał "Faktów" TVN z 06.09.2016:
Autor: msz / Źródło: PAP