Od początku 2026 roku duże spółki Skarbu Państwa, a od lipca 2026 pozostałe duże spółki giełdowe będą musiały stosować 33-procentowy parytet płci w zarządach i radach nadzorczych - podano w wykazie prac rządu. Przepisy obejmą mniej niż połowę spółek z Giełdy Papierów Wartościowych, a za niestosowanie się do nich Komisja Nadzoru Finansowego będzie mogła nałożyć karę do 10 procent rocznego przychodu.
Chodzi o implementację Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2381 z dnia 23 listopada 2022 r. w sprawie poprawy równowagi płci wśród dyrektorów spółek giełdowych oraz powiązanych środków, która ma na celu usprawnienie stosowania zasady równości szans kobiet i mężczyzn na stanowiskach kierowniczych, poprzez ustalenie wymogów dotyczących procesu selekcji kandydatów na te stanowiska.
Te spółki wprowadzą parytety
Przepisy dotyczyć będą spółek giełdowych, które mają co najmniej 250 pracowników, a ich roczny obrót przekracza 50 mln euro lub całkowity bilans roczny przekracza 43 mln euro.
"Szacuje się, że w przypadku Polski, będzie to mniej niż połowa spółek obecnie notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych" - napisano w wykazie prac rządu.
Przepisy UE pozostawiają państwom członkowskim wybór określonych parytetów, do których osiągniecia zobowiązane będę spółki objęte regulacją: zajmowanie przez osoby niedostatecznie reprezentowanej płci co najmniej 40 proc. stanowisk dyrektorów niewykonawczych (a więc członków organów nadzoru) lub zajmowanie przez osoby niedostatecznie reprezentowanej płci co najmniej 33 proc. wszystkich stanowisk, w tym zarówno dyrektorów niewykonawczych, jak i wykonawczych (a więc członków organu reprezentacji).
W Polsce zakłada się osiągnięcie przez spółki objęte regulacją parytetu 33 proc. wszystkich stanowisk, zarówno w zarządzie, jak też w radzie nadzorczej.
W celu zapewnienia prawidłowej równowagi płci w organach spółek objętych regulacją przewidziano, że walne zgromadzenie spółki zobowiązane jest do przyjęcia, w drodze uchwały, polityki zatrudniania w zarządzie oraz radzie nadzorczej spółki, której celem jest zapewnienie równowagi płci w organach spółki.
Pierwszeństwo dla niedostatecznie reprezentowanej płci
Według wdrażanych przepisów w przypadku dokonywania wyboru między kandydatami posiadającymi równorzędne kwalifikacje, pierwszeństwo przyznaje się kandydatowi należącemu do niedostatecznie reprezentowanej płci.
"Przepis przewiduje dodatkowo odstępstwa od przyjętych zasad wyboru członków organu, tj. w sytuacji, gdy ważne powody przemawiają za wyborem kandydata płci przeciwnej, nie należącego do grypy niedostatecznie reprezentowanej płci, zaznaczając przy tym, że kryteria przyjęte na zasadzie wyjątku, nie mogą mieć charakteru dyskryminacyjnego" - dodano.
W procesie wyboru kandydatów do organów spółek ustalenie płci kandydata nastąpi na podstawie odpowiednich dokumentów, np. dokumentu tożsamości.
Nowe przepisy nakładają na zarząd spółki obowiązek sporządzania w każdym roku kalendarzowym sprawozdania dotyczącego równowagi płci w organie reprezentacji oraz organie nadzoru spółki. W przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania przez spółkę obowiązków Komisja Nadzoru Finansowego może nałożyć na spółkę karę pieniężną do wysokości kwoty stanowiącej równowartość 10 proc. całkowitego rocznego przychodu wykazanego w ostatnim zbadanym sprawozdaniu finansowym za rok obrotowy.
Terminy
Spółki objęte regulacjami będą musiały spełnić nowe wymogi do 30 czerwca 2026 r., z wyjątkiem podmiotów, w których prawa z akcji wykonuje minister właściwy do spraw aktywów państwowych - tutaj termin wyznaczono na 31 grudnia 2025 r.
Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to III kwartał br.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock