O 70 procent rok do roku wzrosła w 2023 roku liczba niewypłacalnych firm w Polsce - wynika z Globalnego Raportu Niewypłacalności. W opracowaniu wskazano jednak, że spodziewana jest normalizacja w związku z wysoką bazą odniesienia i poprawą krajowych fundamentów gospodarczych.
Polska jest w gronie 26 krajów, które odnotowały dwucyfrowy wzrost niewypłacalności przedsiębiorstw w roku 2023, przy czym 11 z nich doświadczyło ponad +30 proc. wzrostu liczby niewypłacalności. W tym gronie Polska z 70 proc. wzrostem liczby niewypłacalności w ub. roku została wyprzedzona tylko przez Węgry (+146 proc. rdr).
Liczba niewypłacalnych firm w Polsce w 2023 roku
"W porównaniu do sytuacji sprzed pandemii mamy już niewątpliwie najwyższy w skali globalnej wzrost liczby niewypłacalności, bo aż o +357 proc. w okresie od 2019 do 2023 roku. W dużym stopniu poprzez inne podejście niż na większości rynków – zmiany w ramach postępowania restrukturyzacyjnego w tym trudnym czasie ułatwiły i przyspieszyły procedury restrukturyzacyjne (a nie zostały one de facto zawieszone, jak na wielu innych rynkach)" - napisano.
Autorzy raportu wskazują, że po czterech kolejnych latach wzrostów do rekordowego poziomu 4467 spraw w 2023 r. spodziewają się "normalizacji" ich liczby nie tylko z powodu wysokiej bazy odniesienia, ale także z powodu większego wpływu poprawiających się fundamentów gospodarczych w Polsce.
Jednak pomimo lepszych perspektyw wskazano, że wzrost gospodarczy pozostanie poniżej trendu sprzed pandemii, a słabość strukturalna (m.in. niska rentowność) utrzyma się, zwłaszcza w przypadku MŚP. Wszystko to sprawia, że oczekujemy tylko nieznacznie niższej liczby niewypłacalności: około 4000 przedsiębiorstw w 2024 r. (-10 proc. rdr) i 3450 przypadków w 2025 r. (-14 proc.).
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock