Czy Polska może natychmiast zaprzestać importu ropy z Rosji? "Technicznie jest to do zrobienia"

Źródło:
TVN24 Biznes
Skąd bierzemy ropę?
Skąd bierzemy ropę?TVN24
wideo 2/5
Czy Polska może zrezygnować z rosyjskiej ropy?TVN24

Natychmiastowo rezygnacja z rosyjskiej ropy byłaby trudna - powiedział w rozmowie z portalem TVN24 Biznes Jakub Wiech z portalu Energetyka24.com. Zdaniem eksperta jednak "jest to do zrobienia". - Technicznie patrząc, tylko przez pryzmat możliwości, to mamy na przykład Naftoport w Gdańsku, który może obsłużyć nie tylko nasze obecne zapotrzebowanie, ale także dodatkowy wolumen - wyjaśniał. Zdaniem Wiecha zakończenie importu ropy z Rosji bez unijnego embarga mogłoby się zakończyć karami dla polskich koncernów.

W minioną środę szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaprezentowała projekt nowego pakietu sankcji wymierzonych w Rosję za inwazję na Ukrainę. Znalazło się w nim między innymi embargo na import rosyjskiej ropy naftowej. Wcześniej premier mówił, że rząd będzie robił "wszystko, żeby do końca roku odejść od rosyjskiej ropy".

W "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Piotr Woźniak, były prezes PGNiG, były minister gospodarki mówił, że "dostępność ropy na świecie jest ogromna" - Już kilka lat temu podjęliśmy decyzję o zakończeniu kontraktu na dostawy rosyjskiego gazu i to samo można było zrobić z ropą - ocenił. Dodał, że "być może głównym czynnikiem" powstrzymującym przed wstrzymaniem importu rosyjskiej ropy jest chciwość. - Jeśli tą chciwością chcemy usprawiedliwić płacenie przez nas codziennie za śmierć ludzi na Ukrainie, to jest to absolutnie moralnie nie do zniesienia - podkreślił.

Ropa naftowa z Rosji. Czy można natychmiast z niej zrezygnować?

O to, czy Polska może natychmiast zrezygnować z rosyjskiej ropy, zapytaliśmy Jakuba Wiecha z portalu Energetyka24.com.

- Jeżeli chodzi o dostępność tej ropy, to ona faktycznie jest. Na przykład ropa irańska jest pewnie podobna - ocenił Jakub Wiech. Podkreślił, że parametry chemiczne ropy sprowadzanej z innych krajów nie muszą być zawsze zbieżne z rosyjskim odpowiednikiem.

- Można robić tak zwane blendy, czyli po prostu mieszać różne gatunki ropy. W ten sposób można uzyskać surowiec do przerobu w rafineriach, które są oczywiście budowane pod kątem określonych parametrów chemicznych - tłumaczył.

Jak jednak zaznaczył ekspert, "kwestią jest otwartą pozostaje logistyka". - Pytanie o dwie rzeczy, przede wszystkim o możliwości infrastrukturalne Polski. Nasz kraj leży w takim położeniu i taką ma historię, że nasze związki z Rosją zmusiły nas do tego, żeby po prostu być na szlaku odbiorczym rosyjskiej ropy, dzięki systemowi rurociągowemu, które biegnie do nas przez Białoruś, systemowi "Przyjaźń" - mówił. Według Wiecha "tu jest pewien związek między łatwością pozyskiwania ropy z tego kierunku, a możliwością jej zatłaczania do naszych rafinerii".

- Pozostaje kwestia oczywiście ceny. To jest kwestia kluczowa dla spółek akcyjnych, a takie zajmują się właśnie przerobem tej ropy - ocenił.

Rosyjska ropa w EuropiePAP

Jakub Wiech mówił, że "natychmiastowo rezygnacja z rosyjskiej ropy byłaby trudna". - Mamy pozostałości po pandemii, takie jak wysoka cena frachtu (transport drogą morską - red.) i pewne problemy z jego dostępnością - wyjaśnił. - Natomiast technicznie patrząc, tylko przez pryzmat możliwości, to mamy na przykład Naftoport w Gdańsku, który może obsłużyć nie tylko nasze obecne zapotrzebowanie, ale także dodatkowy wolumen, więc jest to do zrobienia - dodał.

Zauważył jednak, że Polska wciąż minimalizuje udział ropy w ogólnym imporcie surowca.

Embargo na poziomie unijnym

Zdaniem Jakuba Wiecha embargo na rosyjską ropę byłoby dobrym rozwiązaniem prawnym. - Umożliwiłoby to wypowiedzenie umów dotyczących handlu ropą. Można byłoby dzięki temu embargu, na tej podstawie, wycofać się z handlu, jeżeli chodzi o taką formalno-prawną postawę - ocenił Wiech. Zdaniem eksperta w przeciwnym wypadku spółki musiałyby zapłacić kary umowne.

Według Wiecha bardziej skuteczne od zakazu importu wprowadzonego jedynie przez Polskę byłoby wprowadzenie embarga na poziomie całej Unii Europejskiej.

- Nie jest tajemnicą, że embargo unijne ma to do siebie, że obejmowałoby więcej państw członkowskich. Tutaj chodziłoby więc także o ten aspekt ekonomiczny, że nie było nagle konkurencji między państwami Unii Europejskiej. Gdybyśmy my wprowadzili embargo na ropę i cena paliw na naszym rynku by skoczyła, to okazałoby się, że robiąc to jako jedyni, mielibyśmy rażącą dysproporcję, jeżeli chodzi o ceny tego surowca, więc lepiej poczekać na ten wspólnotowy mechanizm - stwierdził ekspert.

Rosyjska ropa na świecieMaciej Zieliński/PAP

Rosyjska ropa w Polsce i UE

Według Forum Energii w 2000 r. Polska była zależna od dostaw rosyjskiej ropy w 93 proc., a obecnie - w 65 proc. W raporcie organizacji zaznaczono, że wolumen sprowadzanej ropy z Rosji właściwie się nie zmienił i mimo dywersyfikacji nadal wynosi rocznie ponad 16 mln ton.

Kierunki importu ropy naftowej do PolskiForum Energii

Według analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) zyski ze sprzedaży ropy naftowej tylko do państw Unii to ok. 10 proc. centralnego budżetu Federacji Rosyjskiej. Mimo to ogólny udział surowca w imporcie unijnym spadł z 34 proc. do 25 proc. w 2019 i 2020 r.

CZYTAJ WIĘCEJ. Embargo na rosyjską ropę. Co trzeba wiedzieć >>>

Autorka/Autor:mp/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Vladimir Endovitskiy / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Marcowa waloryzacja obejmie nie tylko emerytury i renty. Zwiększone zostaną także kwoty dodatków i świadczeń pieniężnych. Przykładowo, dodatek pielęgnacyjny wzrośnie z 294,39 złotych do 330,07 złotych.

Podwyżki dla emerytów i rencistów. Tyle wyniosą świadczenia od marca

Podwyżki dla emerytów i rencistów. Tyle wyniosą świadczenia od marca

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny nałożył blisko 2,5 miliona złotych kary na Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Atex - poinformował w środę urząd. Według UOKiK przedsiębiorca narzucał swoim partnerom handlowym ceny sprzedaży węgla; w efekcie nie mogli oni sprzedawać opału taniej. Decyzja nie jest prawomocna, przysługuje od niej odwołanie do sądu.

Zmowa cenowa przy sprzedaży węgla. Prawie 2,5 miliona złotych kary

Zmowa cenowa przy sprzedaży węgla. Prawie 2,5 miliona złotych kary

Źródło:
PAP

Biedronka i Lidl toczą wojnę cenową. Ekonomiści mBanku ocenili w najnowszym raporcie, że może ona pogłębić "dołek inflacyjny". Analitycy wskazali jednocześnie, że agresywne promocje, które obowiązują przez pewną część miesiąca, stwarzają zagrożenie, że "dane sprzedażowe będą jeszcze bardziej zygzakować".

"Wojna cenowa" między handlowymi gigantami. "Zwykle to fenomen przejściowy"

"Wojna cenowa" między handlowymi gigantami. "Zwykle to fenomen przejściowy"

Źródło:
PAP

Osiąganie dodatniego wyniku finansowego nie jest celem banków centralnych, w tym Narodowego Banku Polskiego. Ze względu na utrzymujące się na świecie wyższe stopy procentowe coraz więcej banków centralnych odnotowuje ujemne wyniki finansowe - podał NBP we wtorkowym komunikacie.

NBP zabiera głos w sprawie wyniku finansowego. Pisze o "papierowej stracie"

NBP zabiera głos w sprawie wyniku finansowego. Pisze o "papierowej stracie"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Francuski rząd wprowadził zakaz stosowania nazw towarów pochodzenia zwierzęcego dla produktów roślinnych. To odpowiedź na żądania sektora produktów mięsnych. Za nieprzestrzeganie nowego prawa przewidziano kary dla producentów o maksymalnej wartości 1500 euro w przypadku osoby fizycznej i 7500 euro w przypadku firmy.

Nazwy produktów mięsnych pod ochroną. Kary mogą sięgnąć kilku tysięcy euro

Nazwy produktów mięsnych pod ochroną. Kary mogą sięgnąć kilku tysięcy euro

Źródło:
PAP

Wszystko leży w magazynach, zaczynają się bankructwa. Mało tego, coraz więcej komorników jest w gospodarstwach - tak o proteście rolników, którzy przeszli we wtorek ulicami Warszawy, mówiła w "Tak jest" w TVN24 rolniczka i była posłanka Samoobrony Renata Beger. Zdaniem ekonomistów "rolnicy są na dużym minusie i stąd te emocje".

"Rolnicy są na dużym minusie, stąd te emocje"

"Rolnicy są na dużym minusie, stąd te emocje"

Źródło:
tvn24.pl

We wtorek w Lotto nie padła szóstka. Kumulacja wzrasta do trzech milionów złotych. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z 27 lutego 2024 roku.

Wyniki Lotto z 27 lutego 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 27 lutego 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Pepco Group w wyniku ataku phishingowego na Węgrzech utraciło środki pieniężne o wartości około 15,5 miliona euro, nie uwzględniając potencjalnego odzyskania całości lub części tej kwoty - podała spółka w komunikacie.

Atak na wielką sieć handlową. Komunikat

Atak na wielką sieć handlową. Komunikat

Źródło:
PAP

Rosyjski zakaz eksportu benzyn nie wywoła szoku na polskim rynku - ocenia analityk portalu E-petrol.pl Jakub Bogucki. Jego zdaniem zakaz nie wpłynie też istotnie na globalny bilans paliw, ponieważ są luki w ograniczeniach, na które zdecydowała się Moskwa.

Zakaz eksportu benzyny. "Nie spodziewam się, żeby to wywołało szok w Polsce"

Zakaz eksportu benzyny. "Nie spodziewam się, żeby to wywołało szok w Polsce"

Źródło:
PAP

Na samym początku swojej pracy w rządzie, w drugiej połowie grudnia 2023 roku, minister finansów Andrzej Domański przyznał nagrody pracownikom swojego resortu. Kwota wypłaconych nagród sięgnęła niemal 3,9 miliona złotych.

Nagrody od ministra finansów niedługo po powołaniu

Nagrody od ministra finansów niedługo po powołaniu

Źródło:
tvn24.pl

Tłum chętnych do zarządu i kilku na fotel prezesa - to wskazuje, że konkursy na najwyższe stanowiska w PKO Banku Polskim cieszą się popularnością. Łącznie o miejsce w maksymalnie dziewięcioosobowym zarządzie ubiega się około pół setki kandydatów - podał "Puls Biznesu".

Kolejka chętnych do kierowania PKO BP. Jest czarny koń

Kolejka chętnych do kierowania PKO BP. Jest czarny koń

Źródło:
"Puls Biznesu", PAP

Sony ogłosiło, że zwolni 8 procent pracowników zatrudnionych w spółce odpowiedzialnej za PlayStation - informuje BBC. Przekłada się to na około 900 miejsc pracy.

Gigant szykuje zwolnienia. "Trudny dzień dla naszej firmy"

Gigant szykuje zwolnienia. "Trudny dzień dla naszej firmy"

Źródło:
tvn24.pl

Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego, złożył zażalenie na decyzję prokuratury w sprawie umorzenia śledztwa dotyczącego wypowiedzi Donalda Tuska na jego temat - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu Agnieszka Borkowska. Chodzi o słowa szefa Platformy Obywatelskiej z lipca 2022 roku. Tusk na konwencji w Radomiu mówił między innymi, że Glapiński jest niekompetentny.

Emocje wokół słów Tuska. Adam Glapiński złożył zażalenie na decyzję prokuratury

Emocje wokół słów Tuska. Adam Glapiński złożył zażalenie na decyzję prokuratury

Źródło:
PAP

Parlament Europejski w Strasburgu zatwierdził pomoc finansową dla Ukrainy w wysokości 50 miliardów euro. PE zgodził się też w związku z tym na rewizję budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027.

Miliardy euro dla Ukrainy. Jest decyzja

Miliardy euro dla Ukrainy. Jest decyzja

Źródło:
PAP

4 marca Komisja Europejska omówi z państwami członkowskimi swój wniosek w sprawie utrzymania 15-procentowej oszczędności gazu po 31 marca - podała KE w komunikacie. Dodała, że oszczędności gazu przez firmy i obywateli pomogły w walce z kryzysem energetycznym.

Propozycja Brukseli w sprawie oszczędności gazu

Propozycja Brukseli w sprawie oszczędności gazu

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polska Press w ostatni piątek odwołała zarząd spółki. Spółka należąca do Orlenu rozpoczęła już poszukiwania następców, w tym prezesa zarządu. Nie byłoby może w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że termin przyjmowania zgłoszeń upływa już w najbliższą środę, 28 lutego.

Spółka Orlenu poszukuje prezesa. Chętni mają wyjątkowo mało czasu

Spółka Orlenu poszukuje prezesa. Chętni mają wyjątkowo mało czasu

Źródło:
tvn24.pl

Budowa przydomowych schronów i ukryć doraźnych ma być zwolniona z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę. Nad projektem ustawy w tej sprawie pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Przydomowy bunkier, rząd szykuje zmiany. Propozycja wraca po kilku miesiącach

Przydomowy bunkier, rząd szykuje zmiany. Propozycja wraca po kilku miesiącach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W związku z transformacją w kierunku e-mobilności u producentów części motoryzacyjnych spodziewane są zwolnienia pracowników - podało Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM).

Fala zwolnień i ponure prognozy. Branża alarmuje

Fala zwolnień i ponure prognozy. Branża alarmuje

Źródło:
PAP

Bon do Lidla - to nowa kampania phishingowa, przed którą ostrzega CyberRescue. Oszuści podszywają się pod sieć i za pomocą dodatkowych kwestionariuszy próbują wyłudzić dane osobowe klientów.

Oszuści podszywają się pod Lidla. Pytają o kredyt we frankach

Oszuści podszywają się pod Lidla. Pytają o kredyt we frankach

Źródło:
tvn24.pl

UOKiK zakwestionował praktyki serwisu sprzedażowego OLX. Zarzuty dotyczą wprowadzania konsumentów w błąd co do zakresu pakietu ochronnego, nieudzielania informacji o tym, że produkt można kupić bez usługi serwisowej i mylącego sortowania ofert według najtańszych produktów - podał UOKiK w komunikacie. Prezes UOKiK zobowiązał Grupę OLX do wprowadzenia zmian w serwisie i zwrotu pieniędzy klientom.

Platforma sprzedażowa pod lupą urzędu. Ma oddać klientom pieniądze

Platforma sprzedażowa pod lupą urzędu. Ma oddać klientom pieniądze

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Banki i SKOK-i w styczniu 2024 roku udzieliły 25 tysięcy kredytów mieszkaniowych o łącznej wartości blisko 10,3 miliarda złotych - poinformowało we wtorek Biuro Informacji Kredytowej. Kwota jest pięciokrotnie wyższa niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Pobito rekord.

Nowy rekord na rynku kredytów. Wzrost o ponad 400 procent

Nowy rekord na rynku kredytów. Wzrost o ponad 400 procent

Źródło:
tvn24.pl

W oczekiwaniu na unijne pieniądze pojawia się pytanie o walkę z czasem. Bo aż trzy czwarte inwestycji może nie zostać zrealizowanych w terminie. Czy to oznacza, że pieniędzy możemy nie dostać wcale? Materiał Łukasza Łubiana z magazynu "Polska i Świat".

Walka z czasem o unijne pieniądze. Ponad 40 inwestycji pod znakiem zapytania

Walka z czasem o unijne pieniądze. Ponad 40 inwestycji pod znakiem zapytania

Źródło:
TVN24

Tak zwany kasowy PIT coraz bliżej. Na rządowych stronach opublikowano założenia projektu ustawy w tej sprawie. "Dzięki tym rozwiązaniom przedsiębiorcy będą płacić podatek dochodowy od osób fizycznych dopiero po faktycznym otrzymaniu zapłaty za wydany towar albo wykonaną usługę" - czytamy. Zgodnie z zapowiedziami, z rozwiązania będą mogli skorzystać przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

Nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców. Zasada "szczególnie uciążliwa" do zmiany

Nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców. Zasada "szczególnie uciążliwa" do zmiany

Źródło:
PAP

W Prokuraturze Okręgowej w Płocku, prowadzącej śledztwo dotyczące połączenia Orlenu z Grupą Lotos, powstał specjalny zespół prokuratorów, do których dołączyli funkcjonariusze służb specjalnych - poinformowała w poniedziałek wiceszefowa tej prokuratury Monika Mieczykowska.

Śledztwo w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem. Powstał zespół specjalny

Śledztwo w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem. Powstał zespół specjalny

Źródło:
PAP