W trakcie publicznych konsultacji rewizji Krajowego Planu Odbudowy zebrano ponad tysiąc uwag - poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Dodała, że największe zainteresowanie zyskały dwa komponenty KPO: inteligentna mobilność i zielona transformacja energetyczna.
"Konsultacje publiczne rewizji KPO, które właśnie zakończyliśmy, cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony wielu podmiotów - samorządów, osób prywatnych, organizacji pozarządowych i środowiska biznesu. W ich trakcie zebraliśmy ponad 1000 uwag od zainteresowanych stron" - podała Pełczyńska-Nałęcz.
Dwa komponenty KPO z największym zainteresowaniem
Dodała, że największe zainteresowanie zyskały dwa komponenty KPO. Pierwszy to zielona, inteligentna mobilność. Drugi to zielona transformacja energetyczna, czyli, jak stwierdziła minister, "wszystko to, co jest bardzo ważnym elementem KPO, a z drugiej strony istotnym kierunkiem zmian rozwojowych". W komunikacie resortu funduszy napisano, że spośród wszystkich zebranych uwag i rekomendacji uwzględnione zostały m.in. te, które dotyczą opieki zdrowotnej: w zakresie modernizacji infrastruktury podmiotów medycznych, gdzie wpisane zostaną wysokospecjalistyczne szpitale regionalne oraz centra wsparcia badań klinicznych także w małych ośrodkach. Uwzględniono też uwagi dotyczące sektora rolnego – w zakresie wsparcia tzw. rolnictwa 4.0 (nowoczesnego, efektywnego energetycznie i zasobowo sposobu prowadzenia działalności rolniczej) i wsparcia jednostek samorządu terytorialnego poprzez przeniesienie, z obszaru pożyczkowego do grantowego, finansowania w zakresie ośrodków świadczących opiekę długoterminową i geriatryczną w szpitalach powiatowych. "Wkrótce w MFiPR zostanie przygotowany raport z konsultacji, który będzie dostępny na stronie internetowej KPO. Zostanie on załączony do formalnego wniosku ws. rewizji KPO, który po zatwierdzeniu przez Radę Ministrów, 30 kwietnia br. ma zostać wysłany do Komisji Europejskiej" - podano w komunikacie.
Wnioski o kolejne płatności z KPO
We wtorek Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że resort chce złożyć wnioski o kolejne płatności z KPO po wakacjach, żeby kolejne środki wpłynęły do końca tego roku. Dodała, że możemy dostać maksimum 10 mld euro, ale będzie to zapewne mniej, ponieważ wypłaty z drugiego i trzeciego wniosku będą uzależnione od zaawansowania inwestycji, a Polska jest pod tym względem opóźniona. W ramach KPO Polska ma otrzymać 59,8 mld euro (268 mld zł), w tym 25,27 mld euro (113,28 mld zł) w postaci dotacji i 34,54 mld euro (154,81 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. Zgodnie z celami UE znaczna część budżetu KPO ma zostać przeznaczona na cele klimatyczne (46,6 proc.), transformację cyfrową (21,3 proc.), a także na reformy socjalne (22,3 proc.).
Źródło: PAP