Z kraju

Blisko 200 osób bez pracy. Prefabet w likwidacji

Z kraju

Marcus Kuntze/CC BY-NC-SA 2.0W wyniku planowanej restrukturyzacji zostanie zwolnionych maksymalnie 200 osób

7-miesięczne lub 7,5-miesięczne odprawy – w zależności od stażu pracy – otrzymają pracownicy likwidowanych zakładów Grupy Prefabet, należącej od początku lutego do Grupy H+H Polska – producenta betonu komórkowego. Zwolnienia grupowe obejmą 200 osób.

Dodatkowo - jak poinformował PAP szef Związku Zawodowego Budowlani Waldemar Lider, zgodnie z zawartym porozumieniem, każdy z pracowników będzie miał możliwość skorzystania z finansowanych przez pracodawcę szkoleń aktywizujących, w tym zawodowych.

Zwolnienia

Dyrektor operacyjny, członek zarządu H+H Polska Sp. z o.o. Wojciech Zdziechowski zaznaczył, że uzgodnienia zawarte w porozumieniu wykraczają poza standardy przewidziane prawem pracy. - W szczególności uwzględniają dodatkowe wsparcie osób z największym stażem pracy w Grupie Prefabet S.A. oraz zrównują uprawnienia pracowników zatrudnionych na czas określony z zatrudnionymi na czas nieokreślony – wyjaśnił Zdziechowski. W wyniku planowanej restrukturyzacji zostanie zwolnionych maksymalnie 200 osób. Będą to pracownicy należącego do H+H Polska zakładu w Skawinie (woj. małopolskie) oraz trzech zakładów Grupy Prefabet S.A.: w Świerżach Górnych k. Kozienic (woj. mazowieckie), Długim Kącie k. Biłgoraja (woj. lubelskie) i Wilkasach k. Giżycka (woj. warmińsko-mazurskie). Oprócz pracowników produkcji zwolnione zostaną także osoby zajmujące się administracją, finansami i sprzedażą.

Konsekwencje

- Proces zwolnień grupowych jest wynikiem restrukturyzacji koniecznej ze względu na ponoszone przez Grupę Prefabet S.A. przez ostatnie 5 lat straty – stwierdził Zdziechowski. W wyniku restrukturyzacji działalność produkcyjna ma być ograniczona do sześciu zakładów. Takie rozwiązanie powinno – zdaniem dyrektora operacyjnego - przynieść pozytywne efekty ekonomiczne pozostałym czynnym zakładom Grupy H+H w Polsce (Grupy Prefabet S.A.: w Redzie, Żelisławicach oraz H+H Polska Sp. z o.o. (w Lidzbarku, Warszawie, Gorzkowicach, Puławach). Spółka planuje, że w ciągu dwóch najbliższych lat nastąpi wzrost wykorzystania ich potencjału produkcyjnego. W celu osiągnięcia optymalnej organizacji produkcyjnej w zakładach Grupa H+H Polska planuje w latach 2015-2016 zwiększyć poziom wydatków inwestycyjnych o około 11 mln zł.

Gdzie szukać pracy w 2015 roku?
Gdzie szukać pracy w 2015 roku?TVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Marcus Kuntze/CC BY-NC-SA 2.0

Pozostałe wiadomości