Eksploatacja reaktora jądrowego Maria została wstrzymana na czas od 1 kwietnia do 8 maja - poinformowało tvn24.pl Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Z końcem marca wygasło zezwolenie Państwowej Agencji Atomistyki umożliwiające działalność tego obiektu.
We wtorek jedyny w Polsce reaktor jądrowy przestał działać. "Z dniem 31 marca 2025 r. straciło ważność dotychczasowe zezwolenie Prezesa PAA (Państwowej Agencji Atomistyki - red.) na eksploatację reaktora badawczego Maria" - poinformowano w komunikacie na stronach rządowych.
Z wyjaśnienia Narodowego Centrum Badań Jądrowych zamieszczonego w mediach społecznościowych wynika, że "zaplanowana wcześniej przerwa techniczna" jest związana z modernizacją reaktora, a "dyrekcja instytutu podejmuje działania, aby do tego czasu (8 maja - red.) proces licencjonowania zakończył się sukcesem".
Agencja atomistyki o zezwoleniu dla reaktora Maria
Państwowa Agencja Atomistyki poinformowała w komunikacie, że nowe zezwolenie na eksploatację reaktora badawczego Maria zostanie wydane po wykazaniu przez NCBJ, że w obiekcie "zostały spełnione wymagania dotyczące bezpieczeństwa jądrowego, ochrony radiologicznej i ochrony fizycznej".
"Dla dozoru jądrowego, jakim jest Prezes PAA, kluczowe przy podejmowaniu decyzji o wydaniu zezwoleniu na prowadzenie działalności związanej z narażeniem na promieniowanie jonizujące jest potwierdzenie wypełniania ww. wymagań związanych z bezpieczeństwem jądrowym i ochroną radiologiczną zawartych w przepisach polskiego prawa" - napisano.
Agencja wyjaśniła, że wniosek o wydanie zezwolenia na eksploatację reaktora został złożony 20 sierpnia 2024 roku. Wnioskodawca był jednak kilkukrotnie wzywany do złożenia wyjaśnień oraz uzupełnienia dokumentacji.
Ministra przemysłu komentuje
Szefowa Ministerstwa Przemysłu Marzena Czarnecka podczas wystąpienia w piątek odniosła się jedynego pracującego w Polsce reaktora badawczego Maria w Świerku. - Ten reaktor nie dostał stosownych zgód i pozwoleń od Polskiej Agencji Atomistyki, ale jest domniemanie, że w połowie maja dostanie. Spełni warunki bezpieczeństwa - wskazała.
Ministra dodała w tym kontekście, że na bazie doświadczeń przy reaktorze Maria naukowcy z Narodowego Centrum Badań Jądrowych pracują nad projektem i budową badawczego reaktora wysokotemperaturowego HTGR. HTGR to reaktor typu SMR (mały reaktor modułowy - red.), mający osiągać znacznie wyższą temperaturę chłodziwa na wyjściu, niż reaktory modularne chłodzone wodą.
Reaktor jądrowy Maria
Jedyny w Polsce działający reaktor jądrowy o nazwie Maria (na cześć Marii Skłodowskiej-Curie) został uruchomiony w Świerku (dziś dzielnica Otwocka) w grudniu 1974 roku i podjął regularną pracę w roku 1995.
W wyjaśnień zamieszczonych na rządowych stronach wynika, że reaktor ten, o nominalnej mocy cieplnej 30 MW jest reaktorem badawczym - urządzeniem badawczym o największej skali w Narodowym Centrum Badań Jądrowych. Z nazwy "reaktor badawczy" wynika, że nie służy on do wytwarzania energii dla odbiorców zewnętrznych (nawet umiejscowionych na terenie ośrodka).
"Produkcja reaktora MARIA zaspokaja główną część światowego zapotrzebowania na jod-131 wykorzystywany w leczeniu tarczycy. Reaktor wdrożył też technologię napromieniania tarcz uranowych do produkcji molibdenu służącego do uzyskiwania technetu-99m – najważniejszego obecnie nuklidu dla medycyny nuklearnej" - przekazało NCBJ.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Piotr Nowak/PAP