Produkcja przemysłowa we wrześniu 2022 roku wzrosła o 9,8 procent rok do roku. Również w porównaniu z poprzednim miesiącem odnotowano wzrost o 9,8 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.
Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji o 8,8 proc. rdr i wzrostu o 8,8 proc. mdm.
Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym we wrześniu br. produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 10,3 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub.r. i o 0,3 proc. wyższym w porównaniu z sierpniem br.
"Według wstępnych danych we wrześniu br., w stosunku do września ub. roku, wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 27 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 46,5 proc., maszyn i urządzeń – o 26,1 proc., pozostałego sprzętu transportowego – o 19,2 proc., urządzeń elektrycznych – o 17,9 proc., wyrobów z metali – o 13,1 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych oraz napojów – po 9,9 proc." - napisano w komunikacie GUS.
Dodano, że "spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z wrześniem ub. roku, wystąpił w 7 działach, m.in. w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 9,7 proc., mebli – o 7,5 proc., w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 3,7 proc., w produkcji wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 2,2 proc.".
"Produkcja przemysłowa zaskoczyła nieznacznie na plus"
"Polski przemysł wykazuje dużą odporność na negatywne szoki. Produkcja przemysłowa zaskoczyła nieznacznie na plus we wrześniu, rosnąc o 9,8% r/r. Wyhamowanie w stosunku do sierpnia to zasługa niższej produkcji energii" - napisali analitycy Banku Pekao na Twitterze.
Dodali, że "najciekawsze póki co jest to, że po wygaśnięciu wielkiej fali budowania zapasów produkcja ustabilizowała się kilka % powyżej wieloletniego trendu".
"Produkcja przemysłowa wzrosła we wrześniu o 9,8%. Wyniki wciąż są solidne – struktura sygnalizuje jednak spowolnienie. Najlepiej radziły sobie branże motoryzacyjna i produkcja maszyn. Najmocniej spadła produkcja chemikaliów i mebli" - stwierdził Polski Instytut Ekonomiczny.
"Kolejne mocne dane o produkcji z Polski (+9,8%r/r we wrześniu, kolejny + m/m SA na wykresie), u naszych partnerów też nie najgorzej, nowy impet dało najpierw wiosenne otwarcie, a ostatnio odblokowanie dostaw chipów, PKB za 3kw22 >3%r/r, bez recesji technicznej, ale zima niepewna" - wskazali ekonomiści ING.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Dziurek / Shutterstock