Produkcja przemysłowa w czerwcu 2022 roku wzrosła o 10,4 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Ekonomiści oczekiwali wzrostu rok do roku na poziomie 11,2 procent, a miesiąc do miesiąca o 0,9 procent.
"Według wstępnych danych w czerwcu br., w stosunku do czerwca ub. roku, wzrost produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 29 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 47,8 proc., w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń – o 26,9 proc., w produkcji maszyn i urządzeń – o 26,4 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych oraz wyrobów z metali – po 18,5 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 16,8 proc., w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 14,3 proc., w produkcji papieru i wyrobów z papieru – o 10,5 proc." - podał GUS.
Dodano, że "spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z czerwcem ub. roku, wystąpił w 5 działach, m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 10,6 proc., metali – o 7,2 proc., mebli – o 1,4 proc.".
"Słaby odczyt"
Ekonomiści Banku Pekao napisali na Twitterze, że wzrost produkcji przemysłowej w czerwcu 2022 roku o 10,4 proc. rdr jest "poniżej prognoz" i dodali, że "to słaby odczyt".
Wskazali ponadto, że to "trzeci z rzędu spadek odsezonowanej produkcji mdm", przy czym nastąpiło "zawyżenie przez ponowny skok produkcji energii". "Cały III kwartał w przemyśle na minusie" - dodali.
"Dane o produkcji przemysłowej słabsze od oczekiwań (10,4 proc. rdr vs 12 proc. rdr). Produkcja przemysłowa hamuje i zbliża się do długookresowego trendu. Tym razem to nie 'zasługa' produkcji energii (która lubi się wahać), a przetwórstwa (czyli powoli można już wyciągać szersze wnioski)" - stwierdzili ekonomiści mBanku.
"Aktywność w przemyśle była mniejsza niż w poprzednim miesiącu. Najlepsze wyniki raportują branże maszynowa, chemiczna i metalowa. Słabsze wyniki obserwujemy w elektronice i produkcji mebli" - podkreślili analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Dziurek / Shutterstock