Ruszy nowa administracja podatkowa. Jest podpis prezydenta

Z kraju

TVN24Skarbówka odzyskała więcej

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz ustawy wprowadzającej przepisy o nowej służbie - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta. Ma to m.in. umożliwić decyzje kadrowe. Nowa instytucja ma być połączeniem administracji podatkowej, kontroli skarbowej i Służby Celnej. Jej działalność ruszy 1 marca.

Celem zmian jest przede wszystkim dostosowanie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz ustawy wprowadzającej jej postanowienia do noweli ustawy o podatku VAT oraz do noweli ustawy o kierujących pojazdami.

Krajowa Administracja Skarbowa

Wyjaśniono, że ma też na celu usprawnienie utworzenia służby, w szczególności "wnioskowania o powołanie dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej i jego zastępcy, dyrektora izby administracji skarbowej o jego zastępcy oraz przygotowania aktów powołania naczelników urzędów celno-skarbowych i ich zastępców oraz dyrektora Krajowej Szkoły Skarbowości oraz jego zastępcy" - napisano w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

Uchwalona w ubiegłym tygodniu przez Sejm nowelizacja przewiduje, że celnicy stracą prawo do podwójnych odpraw - z tytułu restrukturyzacji i z tytułu odejścia na emeryturę. Nowe przepisy mówią, że funkcjonariusz odwołany ze stanowiska służbowego lub przeniesiony na niższe stanowisko służbowe zachowuje prawo do uposażenia pobieranego na poprzednio zajmowanym stanowisku przez okres 3 miesięcy (pierwotnie przewidywano 6 miesięcy).

Korpus służby cywilnej

Nowela zakłada też zamiany w ustawie o służbie cywilnej, co ma pozwolić na jednoznaczne określenie statusu pracowników Krajowej Informacji Skarbowej oraz izb administracji skarbowej jako członków korpusu służby cywilnej.

Krajowa Administracja Skarbowa - zgodnie z ustawą - to wyspecjalizowana administracja rządowa wykonującą zadania z zakresu: dochodów podatkowych, należności celnych, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych. Ma zajmować się ochroną interesów Skarbu Państwa oraz ochroną obszaru celnego Unii Europejskiej, ma zapewnić obsługę i wsparcie podatnika i płatnika w prawidłowym wykonywaniu obowiązków podatkowych oraz obsługę i wsparcie przedsiębiorcy w prawidłowym wykonywaniu obowiązków celnych.

Zostanie wyodrębniona Służba Celno-Skarbowa, będąca jednolitą i umundurowaną formacją, którą tworzą funkcjonariusze. Ustawa przewiduje też powstanie Centralnego Rejestru Danych Podatkowych, prowadzonego w systemie teleinformatycznym, który ma służyć m.in. gromadzeniu oraz przetwarzaniu danych związanych z obowiązkami podatkowymi i celnymi.

W skład KAS mają wchodzić: komórki organizacyjne urzędu obsługującego ministra finansów; Krajowa Informacja Skarbowa; izby administracji skarbowej; urzędy skarbowe; urzędy celno-skarbowe; Krajowa Szkoła Skarbowości; Centrum Informatyki Krajowej Administracji Skarbowej.

Skarbówka eksperymentuje. Wezwania napisane "po ludzku" są efektywniejsze:

Skarbówka eksperymentuje. Wezwania napisane "po ludzku" są efektywniejszeTVN24 BiS

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24