UOKiK przekazał w poniedziałek informację o wszczęciu postępowania wyjaśniającego w sprawie możliwego stosowania praktyk ograniczających konkurencję przez grupę Enea. Pracownicy Urzędu przeprowadzili przeszukania w trzech spółkach z grupy kapitałowej Enea. Jak wskazuje Urząd, otrzymane przez niego sygnały mogą wskazywać na niedozwolone działania przy przyłączaniu instalacji OZE do sieci elektroenergetycznych. "Enea aktywnie współpracuje z UOKIK, przekazując niezbędne dokumenty" - odpowiada Grupa redakcji biznesowej tvn24.pl na prośbę o komentarz w tej sprawie.
– Analizujemy, czy grupa kapitałowa Enea mogła stosować praktyki ograniczające konkurencję, w szczególności czy mogła nadużyć pozycji dominującej na rynku energii odnawialnej w Polsce w zakresie zarządzania dostępem do sieci dystrybucyjnej. Wszcząłem w tej sprawie postępowanie wyjaśniające i zarządziłem przeszukania - wyjaśnia Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. - Odbyły się one w trzech spółkach z grupy Enea za zgodą sądu i w asyście policji. Obecnie analizujemy dowody zgromadzone w tej sprawie - dodaje.
Za naruszenie prawa antymonopolowego grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy - wyjaśnia UOKiK.
Podejrzenie nadużywania pozycji dominującej na rynku
Jak wskazano w komunikacie, pracownicy UOKiK przeprowadzili przeszukania w trzech spółkach z grupy kapitałowej Enea po sygnałach, które dotarły do Urzędu. Wynikało z nich, że spółka mogła preferencyjnie traktować wnioski o przyłączenie do sieci instalacji OZE pochodzące od spółek z własnej grupy kapitałowej oraz od niektórych przedsiębiorców niepowiązanych kapitałowo z grupą.
"Przykładowo, mogło się to odbywać poprzez wydawanie wybranym przedsiębiorcom warunków przyłączenia pomimo niezachowanych wymogów formalnych lub z pominięciem kolejności złożenia wniosków. W efekcie tych działań pozostałe podmioty ubiegające się o przyłączenie ich instalacji OZE do sieci Enea Operator mogły zostać pokrzywdzone" - czytamy. Takie działanie - jak wyjaśniono - skutkowało odmowami przyłączenia do sieci innym podmiotom z uwagi na brak warunków technicznych. Z kolei dostęp do tej sieci jest niezbędny, aby móc uczestniczyć w rynku obrotu energią.
Według UOKiK odmowa dostępu do infrastruktury kluczowej może stanowić praktykę nadużywania pozycji dominującej na rynku. Jednocześnie - jak dodano - Urząd analizuje też wątek możliwego zawarcia niedozwolonego prawnie porozumienia pomiędzy ENEA Operator a podmiotami, które korzystały z preferencyjnego traktowania przy przyłączaniu instalacji OZE do sieci.
"Enea aktywnie współpracuje"
Redakcja biznesowa tvn24.pl zwróciła się do Grupy Enea z prośbą o komentarz w tej sprawie.
"Postępowanie uruchomione przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta jest postępowaniem wyjaśniającym na wstępnym etapie w sprawie możliwego stosowania praktyk ograniczających konkurencję przez Grupę Enea w latach ubiegłych" - wyjaśnia Grupa Enea redakcji biznesowej tvn24.pl w odpowiedzi na prośbę o komentarz.
"Enea aktywnie współpracuje z UOKIK, przekazując niezbędne dokumenty i udzielając wszystkich informacji dotyczących wspomnianej sprawy, aby transparentnie ją wyjaśnić ponieważ jest to w interesie Enei" - dodaje.
O Grupie Enea
Grupa Enea to jedno z największych przedsiębiorstw energetycznych w Polsce, zajmujących się wytwarzaniem, obrotem i dystrybucją energii elektrycznej. Zarządza pełnym łańcuchem wartości na rynku energii elektrycznej: od paliwa, poprzez produkcję energii elektrycznej, dystrybucję, sprzedaż i obsługę klienta. Odpowiada za dostawy energii do 2,6 miliona klientów.
Do Enei Operator należy sieć dystrybucyjna w północno-zachodniej Polsce (ok. 1/5 powierzchni kraju). Grupa zatrudnia w całej Polsce ponad 17 tys. pracowników. Operator jest naturalnym monopolistą na obszarze wyznaczonym zasięgiem funkcjonowania zarządzanej przez spółkę sieci dystrybucyjnej.
Do Grupy Enea należą dwie ważne elektrownie systemowe: Elektrownia Kozienice i Elektrownia Połaniec. W ramach Grupy działa również Lubelski Węgiel Bogdanka – kopalnia jest głównym dostawcą surowca do należących do Grupy elektrowni. Działalność Grupy Enea obejmuje również energetykę cieplną w zakładach w Białymstoku, Obornikach i Pile.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock