Rada nadzorcza Banku Pekao odwołała sześciu członków zarządu, w tym Leszka Skibę z funkcji prezesa banku - poinformował bank w komunikacie.
Zarząd Banku Pekao poinformował, że rada nadzorcza banku podjęła 8 maja 2024 roku uchwały o odwołaniu z końcem dnia ze składu zarządu banku: Leszka Skiby, Jarosława Fuchsa, Jerzego Kwiecińskiego, Wojciecha Werochowskiego, Pawła Strączyńskiego oraz Piotra Zborowskiego.
Zaznaczono, że uchwały o odwołaniach weszły w życie z chwilą podjęcia. Jednocześnie rada podziękowała dotychczasowym członkom zarządu za ich wkład w rozwój banku.
Rada nadzorcza podjęła również uchwałę w sprawie otwartego postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko prezesa i stanowiska wiceprezesów zarządu banku.
Nowi członkowie rady nadzorczej
Rada nadzorcza delegowała następujących członków rady nadzorczej:
- Roberta Sochackiego do czasowego wykonywania czynności wiceprezesa zarządu od 9 maja 2024 roku, z jednoczesnym powierzeniem kierowania pracami zarządu,
- Annę Wawrzyńczak-Palynyczak do czasowego wykonywania czynności wiceprezesa zarządu od dnia 9 maja 2024 roku, na okres do trzech miesięcy z zastrzeżeniem możliwości wcześniejszego zakończenia delegacji.
Leszek Skiba
Leszek Skiba pełnił funkcję prezesa banku od kwietnia 2020 roku.
W 2015 roku trafił do Ministerstwa Finansów. Pełnił funkcję podsekretarza stanu w MF, gdzie odpowiadał za nadzór nad polityką makroekonomiczną oraz nad legislacją w obszarze podatkowym w latach 2016-2017 i wsparcie legislacji dotyczącej rynków finansowych i kapitałowych. Od marca 2019 roku do kwietnia 2020 roku pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
W latach 2009-2015 Leszek Skiba pracował w Narodowym Banku Polskim w Instytucie Ekonomicznym, gdzie brał udział w pracach nad raportem NBP wskazującym na konsekwencje członkostwa Polski w strefie euro oraz przygotowywał analizy dotyczące gospodarki strefy euro.
Spółka pośrednio kontrolowana przez państwo
Bank Pekao SA powstał w 1929 roku, obecnie jest drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce z 317 mld zł aktywów. Ma drugą co do wielkości sieć oddziałów, obsługuje 6,8 mln klientów. Od 1998 roku Pekao jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A. ma jedną piątą (20 proc.) udziałów w Pekao, 12,8 proc. jest w rękach Polskiego Funduszu Rozwoju. Do zakupu tego pakietu akcji od włoskiego Unicredit doszło w czerwcu 2017 roku. Oznacza to, że Bank Pekao jest pośrednio kontrolowany przez państwo. Skarb Państwa ma bowiem 34,19 proc. udziałów w PZU. Z kolei Polski Fundusz Rozwoju należy do Skarbu Państwa.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl