Od granicy z Białorusią do polskich miast. Zapadną decyzje o przebiegu S19

Z kraju


Rozpoczęły się konsultacje ws. przebiegu planowanego podlaskiego odcinka drogi S19 Via Carpatia Ploski-Chlebczyn (68 km). Odcinek od granicy z Białorusią aż za Białystok jest wyczekiwany od lat, ale wokół inwestycji narastają problemy. W niektórych miejscach odcinek drogi ma przebiegać przez działki, na których stoją domy lub są planowane kolejne.

Konsultacje potrwają do piątku w różnych miejscowościach w regionie. Planowana Via Carpatia ma być jedną z najważniejszych tras komunikacyjnych w regionie. Jest wyczekiwana od lat. W Podlaskiem S19 ma biec od granicy z Białorusią w Kuźnicy przez Sokółkę, Korycin-Knyszyn-Choroszcz k. Białegostoku i dalej na południe od Białegostoku przez Bielsk Podlaski-Siemiatycze do Chlebczyna.

Trzy warianty

Odcinek Ploski - Chlebczyn o długości 68 km ma trzy warianty. Elementem tej drogi ma być m.in. obwodnica Bielska Podlaskiego. Są dwa warianty jej przebiegu. Burmistrz Bielska Podlaskiego Jarosław Borowski ocenia, że więcej wątpliwości budzi budowa 7 km odcinka drogi krajowej nr 66 z planowaną S19 w południowej części miasta, bo ma przebiegać przez działki, na których stoją domy, albo mają być budowane kolejne. Burmistrz mówi, że tych działek jest "sporo". - Rozumiem rozgoryczenie i to niezadowolenie ze strony mieszkańców (...). Właśnie po to jest spotkanie konsultacyjne, żeby w jednym miejscu pojawiły się osoby, które mają coś do powiedzenia w tej sprawie - dodał burmistrz.

Wyraził przy tym nadzieję, że uwagi mieszkańców zostaną przyjęte. Podkreślił, że wszyscy mieszkańcy rozumieją konieczność budowy obwodnicy, ale uważa, że inwestycja powinna być "jak najmniej inwazyjna", jeśli chodzi o mieszkańców.

Odcinek za ponad 12 mld zł

Z kalendarza realizacji obwodnicy Bielska Podlaskiego, który miasto dostało w styczniu 2017 roku od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wynika, że przetarg na tę obwodnicę miałby być ogłoszony w lipcu 2018 roku. Jego rozstrzygnięcie zaplanowano na maj 2019 r., a pozwolenie na budowę planowane jest na wrzesień 2019 r. Budowa miałaby się zacząć w październiku 2020 roku i potrwać dwa lata.

W styczniu odbywały się konsultacje dotyczące odcinka Sokółka-Korycin wraz z obwodnicą Sokółki (33,7 km). Omawiano cztery warianty tej trasy. Cały podlaski odcinek Via Carpatia ma mieć 248 km długości i ma kosztować ponad 12 mld zł. S19 biegnie od granicy ze Słowacją w Barwinku przez Rzeszów, Lublin i Białystok (węzeł Choroszcz).

Zobacz: Koniec z bezpłatnymi autostradami (Film z 21.12.2016)

Koniec z bezpłatnymi autostradamiTVN24 BiS

Autor: azb / Źródło: PAP