Nagroda Nobla bez podatku. Jest projekt ministerstwa

Z kraju


Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku od Nagród Nobla. Projekt trafił do uzgodnień międzyresortowych.

Zwolnienie Nagrody Nobla z podatku zapowiedział w październiku ówczesny minister finansów Jerzy Kwieciński. "Bardzo cieszę się z docenienia twórczości polskiej autorki" - podkreślił, załączając gratulacje dla Olgi Tokarczuk.

W piątek na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia w tej sprawie. Autorem nowych przepisów jest Ministerstwo Finansów.

"Zaniechanie poboru podatku od laureatów Nagrody Nobla i Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla jest uzasadnione interesem publicznym. Zwolnienie podatkowe stanowi wyraz podziękowania za wysiłek twórczy, zaangażowanie docenione w skali globalnej i rozsławienie Polski na arenie międzynarodowej" - czytamy w uzasadnieniu.

Resort przypomniał, że analogicznym zwolnieniem podatkowym objęto również Nagrodę Nobla przyznaną poprzedniej polskiej laureatce Wisławie Szymborskiej.

Nagroda Nobla bez podatku

MF wskazało, że każdy z laureatów otrzymuje medal i dyplom honorowy, przy czym Nagroda Nobla oraz Nagroda Banku Szwecji imienia Alfreda Nobla mają także wymiar finansowy. Obecnie wysokość tych nagród wynosi 9 milionów koron szwedzkich (SEK), czyli równowartość około 3,6 miliona złotych.

Ministerstwo zaproponowało w projekcie, aby zaniechanie miało zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 października 2019 roku do 31 grudnia 2021 roku. Regulacja nie będzie zatem dotyczyła jedynie Olgi Tokarczuk.

"W ten sposób akt normatywny obejmie również potencjalnych przyszłych noblistów. Zapewni to również czas na wprowadzenie kompleksowych regulacji dotyczących przychodów z tytułu Nagrody Nobla i Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w ustawie PIT" - czytamy.

Resort zwrócił uwagę, że rozporządzenie spowoduje, że Nagroda Nobla i Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla nie będą wchodziły w podstawę obliczenia daniny solidarnościowej, którą pierwszy raz najbogatsi podatnicy zapłacą w 2020 roku od dochodów uzyskanych w 2019 roku.

ZOBACZ PROJEKT ROZPORZĄDZENIA

Olga Tokarczuk z Nagrodą Nobla

W październiku Szwedzka Akademia przyznała literacką Nagrodę Nobla Oldze Tokarczuk - "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia". We wtorek w Sztokholmie odbyła się ceremonia, podczas której laureatka literackiej Nagrody Nobla za rok 2018 odebrała złoty medal i dyplom z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa.

To pierwsza literacka Nagroda Nobla dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 roku otrzymała go poetka Wisława Szymborska. Tokarczuk jest autorką między innymi: "Podróży ludzi Księgi", "Prawieku i innych czasów", "Gry na wielu bębenkach", "Prowadź swój pług przez kości umarłych", "Ksiąg Jakubowych" oraz "Biegunów", za którą w 2018 roku otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera. Obecnie noblistka pracuje nad powieścią opartą na jej rodzinnej historii, której osią mają być relacje pomiędzy Polakami i Ukraińcami.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl