Co z zakazem dla jednorazowych plastików? Ministerstwo odpowiada

Źródło:
TVN24 Biznes
Jan Niedziałek o plastiku przyszłości
Jan Niedziałek o plastiku przyszłości
wideo 2/4
Jan Niedziałek o plastiku przyszłości

Przepisy dotyczące zakazu wprowadzania do obrotu produktów z tworzyw sztucznych oksydegradowalnych, czyli nienadających się do recyklingu miały obowiązywać od początku lipca. Z wprowadzeniem unijnej dyrektywy nie zdążył jednak rząd. - Przewiduje się, że cały proces legislacyjny projektu ustawy wprowadzającej dyrektywę zostanie zakończony na poziomie rządowym w drugiej połowie roku - poinformował w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.

Z dniem 3 lipca minął termin dla państw członkowskich UE na wprowadzenie tak zwanej dyrektywy plastikowej (SUP) z czerwca 2019 roku w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Chodzi w niej m.in. o ograniczenie stosowania jednorazowych przedmiotów składających się z plastiku, takich jak np. mieszadełka, patyczki do uszu, talerze czy słomki.

Na początku kwietnia tego roku w Rządowym Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy w tej sprawie. Projekt trafił do uzgodnień i konsultacji publicznych. Mimo że od tego czasu minęło kilka miesięcy, to przepisy nadal nie weszły w życie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Jednorazowe plastiki - interpelacja poselska Joanny Jaśkowiak

Interpelację poselską w tej sprawie skierowała do ministra klimatu i środowiska Krzysztofa Kurtyki Joanna Jaśkowiak z Platformy Obywatelskiej.

"Wiele firm podjęło już działania w tym zakresie, by jednorazowych produktów z tworzywa sztucznego nie mieć wcale albo mieć jak najmniej. Przedsiębiorcy – jak widać – przygotowali się do nowych przepisów, których polski rząd przygotować jeszcze nie zdążył" - czytamy w piśmie posłanki.

Zauważyła, że "Ministerstwo Klimatu i Środowiska tłumaczy w mediach, że wytyczne do dyrektywy Bruksela wysłała z kilkumiesięcznym opóźnieniem i zabrakło czasu na wprowadzenie przepisów krajowych".

"Ale to nieprawda, że to Bruksela odpowiada za opóźnienia, ponieważ od ponad 2 lat jest już wiadomo, jakie produkty miały wyjść z użycia 3 lipca 2021 roku. Jeszcze przez kilka miesięcy Komisja Europejska może wspierać kraje, które nie zdążyły na czas, ale jeśli takie opóźnienie będzie się wydłużać, to rozpocznie procedury dyscyplinujące" - twierdzi posłanka.

Według Joanny Jaśkowiak "problem jest bardzo ważny i pilny, ponieważ zakazane produkty to 70 procent zanieczyszczenia oceanów".

"Plastik tam dostaje się do organizmów zwierząt, a z nich – do naszych. Poza tym plastik uważamy za jednorazową rzecz, a ta jednorazowa rzecz pozostaje w środowisku przez kilkaset lat. Żeby go wyprodukować, potrzebna jest ropa, energia i inne zasoby. Nas nie stać na to, żeby to wszystko służyło tylko po to, aby coś użyć tylko raz i potem wyrzucić. Alternatywą są artykuły wielokrotnego użytku lub produkty biodegradowalne, które w gastronomii są już coraz bardziej powszechne, chociaż droższe. Producenci opakowań przyznają, że ekologiczna rewolucja będzie kosztować, niemniej jednak im więcej będzie tych wyrobów na rynku, tym koszty jednostkowe będą niższe" - pisze posłanka.

"Musimy zrobić wszystko, co możliwe, aby chronić nasze wspólne środowisko i by zmiany klimatu nie postępowały w tak dramatycznie szybkim tempie" - podkreśla.

Posłanka zapytała ministra między innymi o to, dlaczego krajowa ustawa nie jest gotowa oraz, czy przepisy zakazujące używania jednorazowych produktów z plastiku na pewno wejdą w życie w tym roku.

Odpowiedź ministerstwa

Odpowiedzi na interpelację poselską Joanny Jaśkowiak udzielił wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.

"W celu transpozycji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko – dalej 'dyrektywa SUP', w Ministerstwie Klimatu i Środowiska opracowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw (UC73)" - przypomniał wiceminister.

Zdaniem Edwarda Siarki unijna dyrektywa "jest aktem prawnym bardzo niejasnym, wymagającym znacznego doprecyzowania".

"W związku z tym KE zobowiązała się w ramach art. 12 dyrektywy SUP, w konsultacji z państwami członkowskimi, do wydania Wytycznych, które miały na celu zapewnienie prawidłowego i jednolitego stosowania nowych przepisów w całej Unii Europejskiej, ułatwienie prawidłowego i zharmonizowanego stosowania kluczowych przepisów dyrektywy, w tym w stosownych przypadkach zawierające przykłady produktów, które należy uznać do celów dyrektywy za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Wytyczne Komisji Europejskiej do dyrektywy 2019/904 miały zostać wydane do dnia 3 lipca 2020 r. jednak zostały opublikowane dopiero w dniu 31 maja 2021 r., co znacznie utrudniło opracowanie projektu ustawy" - wyjaśnia.

Jak podkreśla, "są one kluczowym dokumentem przy interpretowaniu przepisów samej dyrektywy, jak i przy przygotowaniu projektu aktu transponującego jej przepisy".

"Opublikowanie Wytycznych jednak nie rozwiało wszystkich wątpliwości państw członkowskich dotyczących interpretacji przepisów dyrektywy SUP. Ponadto, ze względu na duże znaczenie projektowanych przepisów, w szczególności dla branży wytwarzającej produkty objęte przedmiotową dyrektywą, w ramach przeprowadzonych uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych wpłynęło wiele uwag, które wymagają szczegółowej analizy. Znacząco wydłuża to czas prac legislacyjnych nad projektem ustawy" - tłumaczy.

Dodaje, że przewiduje się, że cały proces legislacyjny projektu ustawy transponującej dyrektywę SUP zostanie zakończony na poziomie rządowym w drugiej połowie roku.

"Aktualnie trwa wprowadzanie do projektu ustawy przyjętych uwag zgłoszonych w ramach konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych. W dialogu z branżą chcemy uwzględnić wszystkie możliwe postulaty i sugestie" - pisze wiceminister.

Autorka/Autor:mp/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Wysocy rangą chińscy i hongkońscy urzędnicy skrytykowali porozumienie dotyczące przejęcia większościowych udziałów w portach nad Kanałem Panamskim przez amerykańską spółkę BlackRock od zarejestrowanej w Hongkongu firmy CK Hutchison - zauważa CNN. To stawia pod znakiem zapytania finalizację transakcji.

Głośna obietnica Trumpa. "Taktyka przymusu i zastraszania"

Głośna obietnica Trumpa. "Taktyka przymusu i zastraszania"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Akcje PKO BP po raz pierwszy w historii osiągnęły wartość 100 miliardów złotych. Prezes banku Szymon Midera stwierdził, że na rekord wpływ miały szybsze niż rynkowe wzrosty w kluczowych liniach biznesowych oraz pozytywne rekomendacje analityków.

"Historyczny rekord" największego banku w Polsce

"Historyczny rekord" największego banku w Polsce

Źródło:
PAP

Jeśli amerykańskie cła będą utrzymane, powiększone lub zdarzy się coś innego, to firmy europejskie na pewno to odczują. A skoro odczują, to z całą pewnością Polska, która jest w tym wielkim łańcuchu dostaw, na pewno ucierpi - stwierdził Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM).

"Na pewno będzie to dużym kłopotem dla Polski"

"Na pewno będzie to dużym kłopotem dla Polski"

Źródło:
PZPM, fleet.com

Kredyty hipoteczne często są jedynym sposobem na kupienie własnego mieszkania, ale warto się zastanowić, dlaczego w Polsce kredyty te są niemal najdroższe w Europie. Składa się na to wiele czynników, z marżą banków i działaniem Narodowego Banku Polskiego włącznie. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Kredyty niemal najdroższe w Europie. "W tej chwili najlepiej jest prowadzić bank"

Kredyty niemal najdroższe w Europie. "W tej chwili najlepiej jest prowadzić bank"

Źródło:
tvn24.pl

- Oderwanie się Niemców od hamulców fiskalnych jest szokujące - ocenił członek Rady Polityki Pieniężnej Przemysław Litwiniuk. Jak przyznał jednak, niemiecka gospodarka zmaga się ze strukturalnymi problemami, a jej twarzą obecnie jest recesja.

"Szokujący" plan w Niemczech

"Szokujący" plan w Niemczech

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył karę w wysokości 27 milionów złotych na Pocztę Polską oraz 100 tysięcy złotych na ówczesnego ministra cyfryzacji w związku z organizacją wyborów kopertowych - poinformował we wtorek prezes urzędu Mirosław Wróblewski.

Kara dla Poczty Polskiej w związku z wyborami kopertowymi

Kara dla Poczty Polskiej w związku z wyborami kopertowymi

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek ma wątpliwości co do projektu rozpatrywania spraw frankowych w sądach. Według RPO istnieją kontrowersje, czy zmiany nie będą się "odbywać kosztem praw i wolności konsumentów, którzy zawarli umowy kredytu".

Projekt dotyczący spraw frankowych. RPO ma wątpliwości

Projekt dotyczący spraw frankowych. RPO ma wątpliwości

Źródło:
PAP

Prokuratura Regionalna w Łodzi podjęła decyzję o umorzeniu śledztwa przeciwko byłemu prezesowi Orlenu Jackowi Krawcowi. Umorzenie dotyczy także dziewięciu innych osób, w tym byłego dyrektora wykonawczego do spraw marketingu spółki.

Śledztwo w sprawie byłego prezesa Orlenu. Jest decyzja

Śledztwo w sprawie byłego prezesa Orlenu. Jest decyzja

Źródło:
tvn24.pl

Już nie tylko chleb, kajzerki czy bagietki - do koszyków coraz częściej wrzucane są bułki do hamburgerów lub hot dogów - wskazała "Rzeczpospolita". Zaznaczyła, że "rynek pieczywa w ostatnich latach zmienia się".

Zmiany na rynku. "Panuje wręcz moda"

Zmiany na rynku. "Panuje wręcz moda"

Źródło:
PAP

Polacy, po raz pierwszy w historii maltańskiej turystyki, znaleźli się na szczycie listy europejskich nacji, które najliczniej odwiedziły ten śródziemnomorski kraj. Pokazują to dane ze stycznia 2025 roku.

Pierwsza taka sytuacja w historii. Tysiące turystów z Polski

Pierwsza taka sytuacja w historii. Tysiące turystów z Polski

Źródło:
PAP

Po uruchomieniu pociągów dużej prędkości czas przejazdu skróci się w sposób bezkonkurencyjny zarówno dla autostrady, jak i dla wewnętrznych połączeń lotniczych - stwierdził Piotr Rachwalski, członek zarządu Centralnego Portu Komunikacyjnego. Chodzi o połączenia między Warszawą, Łodzią, Poznaniem i Wrocławiem.

Szybciej niż autostradą czy samolotem. "Czas przejazdu skróci się"

Szybciej niż autostradą czy samolotem. "Czas przejazdu skróci się"

Źródło:
PAP

Miasteczko Penne we włoskiej Abruzji po raz kolejny wystawi na sprzedaż nieruchomości za jedno euro - pisze CNN. Jak relacjonuje amerykański portal, oferta dla kupujących ma być jeszcze korzystniejsza niż dotychczas. 

Wystarczy jedno euro, by kupić tu dom. Jest warunek

Wystarczy jedno euro, by kupić tu dom. Jest warunek

Źródło:
CNN

Firma Audi zapowiedziała zwolnienia w Niemczech. W najbliższych czterech latach pracę ma stracić do 7,5 tysiąca pracowników - podał Reuters.

Gigant zapowiada zwolnienia. Maksymalnie 7500 osób

Gigant zapowiada zwolnienia. Maksymalnie 7500 osób

Źródło:
Reuters

Niemal 70 procent badanych uważa, że pieniądze dają szczęście - wynika z ankiety ogólnopolskiego panelu badawczego Ariadna. To przekonanie najbardziej podzielane jest przez ludzi młodych.

Czy pieniądze dają szczęście? Zaskakujące wyniki badania

Czy pieniądze dają szczęście? Zaskakujące wyniki badania

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Deficyt budżetu państwa po lutym 2025 roku wyniósł 36,3 miliarda złotych - wynika z szacunkowych danych Ministerstwa Finansów. Po styczniu budżet był 3,2 miliarda złotych pod kreską.

Budżet państwa na coraz większym minusie

Budżet państwa na coraz większym minusie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W poniedziałek na Węgrzech weszła w życie regulacja cen żywności. Ograniczenia dotyczą marży niektórych produktów spożywczych. Sieci handlowe wprowadziły ograniczenia ilościowe.

Ograniczenia w sklepach. Nowe przepisy weszły w życie

Ograniczenia w sklepach. Nowe przepisy weszły w życie

Źródło:
PAP, Mandiner

Anna Streżyńska obejmie stanowisko dyrektora Instytutu Łączności – Państwowego Instytutu Badawczego - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji. Wcześniej Streżyńska piastowała stanowiska ministra cyfryzacji i prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Jest nowa dyrektor Instytutu Łączności

Jest nowa dyrektor Instytutu Łączności

Źródło:
PAP

"Nowy kawałek Polski", czyli cypel znajdujący się w okolicach Mikoszewa, zyskał kod pocztowy - informuje Poczta Polska. Jak przypomina państwowa spółka, kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji.

"Nowy kawałek Polski". Zyskał kod pocztowy

"Nowy kawałek Polski". Zyskał kod pocztowy

Źródło:
PAP

Ustawa zmieniająca przepisy dotyczące podatku akcyzowego została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Akcyza ma między innym objąć nowe kategorie wyrobów.

Zmiany w akcyzie. Jest podpis prezydenta

Zmiany w akcyzie. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa liczona po wyłączeniu cen żywności i energii w lutym 2025 roku osiągnęła poziom 3,6 procent w ujęciu rocznym - podał Narodowy Bank Polski. W styczniu ten wskaźnik wyniósł 3,7 procent.

Inflacja bazowa w Polsce. Najnowsze dane

Inflacja bazowa w Polsce. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Podatek Belki, czyli podatek od zysków kapitałowych, ma zostać obniżony. Szef resortu finansów Andrzej Domański zapowiedział, że w kwietniu przedstawione zostaną propozycje zmian. Ponadto poinformował, że ministerstwo nie pracuje nad wprowadzeniem podatków katastralnego i cyfrowego.

Ten podatek ma zostać obniżony. Zapowiedź ministra

Ten podatek ma zostać obniżony. Zapowiedź ministra

Źródło:
PAP

Operatorowi telewizji kablowej Vectra postawione zostały zarzuty za bezprawne podwyższanie opłat abonamentowych, a także jednostronne zmiany umów - przekazał w komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Spółce grozi kara do 10 procent obrotu oraz obowiązek zwrotu opłat pobranych niezgodnie z prawem.

Podwyższanie opłat i jednostronne zmiany umów. Zarzuty dla dużego operatora

Podwyższanie opłat i jednostronne zmiany umów. Zarzuty dla dużego operatora

Źródło:
PAP, UOKiK

Sieć Forever 21 złożyła wniosek o upadłość po raz drugi w ciągu sześciu lat - informuje CNN. Stacjonarne sklepy w Polsce zostały zamknięte już wcześniej, w 2019 roku.

Znana sieć składa wniosek o upadłość

Znana sieć składa wniosek o upadłość

Źródło:
tvn24.pl

Pierwsze połącznie kwantowe nadeszło. To ważny dzień dla polskiej nauki i przełom w wymianie strategicznych danych - podkreślił wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

"To ważny dzień dla polskiej nauki"

"To ważny dzień dla polskiej nauki"

Źródło:
PAP

Europejski oddział Amerykańskiej Izby Handlowej ostrzegł w poniedziałkowym raporcie "Transatlantycka gospodarka 2025", że konflikt o cła zagraża transatlantyckiemu biznesowi o wartości 9,5 biliona dolarów rocznie.

Cios w najważniejsze relacje handlowe świata

Cios w najważniejsze relacje handlowe świata

Źródło:
PAP

Spółka Panek ogłosiła bezterminowe zawieszenie usługi wynajmu aut na minuty. Powodem niespodziewanej decyzji są niezadowalające wyniki finansowe, a także rosnące koszty ubezpieczeń. "Car sharing nie przyjął się w Polsce tak, jak zakładano" - podsumowała firma.

Znana firma zawiesza usługę. "To dla nas trudny moment"

Znana firma zawiesza usługę. "To dla nas trudny moment"

Źródło:
tvn24.pl

Spółka Panek ogłosiła bezterminowe zawieszenie usługi wynajmu aut na minuty. Powodem niespodziewanej decyzji są niezadowalające wyniki finansowe, a także rosnące koszty ubezpieczeń. "Car sharing nie przyjął się w Polsce tak, jak zakładano" - podsumowała firma.

Znana firma zawiesza usługę. "To dla nas trudny moment"

Znana firma zawiesza usługę. "To dla nas trudny moment"

Źródło:
tvn24.pl

Zaległości pracodawców wobec zatrudnionych wzrosły w ubiegłym roku aż o 100 procent - pisze "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na dane Państwowej Inspekcji Pracy. Niepłacenie pensji pracownikom staje się zmorą polskiego rynku. W 2024 roku inspektorzy PIP interweniowali w tej sprawie na rzecz 74 tysięcy osób, chodziło o wypłatę zaległych ponad 270 milionów złotych.

Zmora rynku pracy. Skok o 100 procent

Zmora rynku pracy. Skok o 100 procent

Źródło:
tvn24.pl

Nawet siedem milionów rocznie można było zarobić w zeszłym roku w zarządach krajowych banków - przekazał "Dziennik Gazeta Prawna". Łącznie na pensje, premie i korzyści dziewięć banków giełdowych przekazało w tym czasie 215 milionów złotych.

Milionowe zarobki w bankach. Tyle zgarniają w Polsce prezesi

Milionowe zarobki w bankach. Tyle zgarniają w Polsce prezesi

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa rozważa wprowadzenie zakazu lub radykalnych ograniczeń w podróżowaniu do Stanów Zjednoczonych dla obywateli kilkudziesięciu krajów. Według doniesień medialnych, 43 kraje zostaną podzielone na trzy grupy z różnymi poziomami ograniczeń. W jednej z nich znalazła się Rosja.

Obywatele tych krajów mogą nie wjechać do USA

Obywatele tych krajów mogą nie wjechać do USA

Źródło:
PAP, "NYT"

W tym tygodniu w centrum uwagi krajowych inwestorów znajdą się dane makro takie jak inflacja bazowa czy produkcja przemysłowa. We wtorek Ministerstwo Finansów przeprowadzi przetarg sprzedaży obligacji, a tydzień zakończy decyzja Moody's dotycząca ratingu Polski. Rząd zajmie się natomiast projektem nowelizacji ustawy o elektrowniach wiatrowych.

Płace, inflacja i rating Polski. Taki będzie tydzień w gospodarce

Płace, inflacja i rating Polski. Taki będzie tydzień w gospodarce

Źródło:
PAP

Polska wieś nie ma już tylko rolniczego oblicza. Rośnie w siłę nowy typ wsi podmiejskiej, która stanowi już jedną trzecią obszarów wiejskich w kraju - podkreśliła dyrektorka Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk Monika Stanny.

"To absolutny wyjątek w skali europejskiej"

"To absolutny wyjątek w skali europejskiej"

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto padła szóstka. Jeden z graczy wygrał ponad 10 milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 15 marca 2025 roku.

Kumulacja rozbita. Padła szóstka w Lotto

Kumulacja rozbita. Padła szóstka w Lotto

Źródło:
tvn24.pl