Co z zakazem dla jednorazowych plastików? Ministerstwo odpowiada

Źródło:
TVN24 Biznes
Jan Niedziałek o plastiku przyszłości
Jan Niedziałek o plastiku przyszłości
wideo 2/4
Jan Niedziałek o plastiku przyszłości

Przepisy dotyczące zakazu wprowadzania do obrotu produktów z tworzyw sztucznych oksydegradowalnych, czyli nienadających się do recyklingu miały obowiązywać od początku lipca. Z wprowadzeniem unijnej dyrektywy nie zdążył jednak rząd. - Przewiduje się, że cały proces legislacyjny projektu ustawy wprowadzającej dyrektywę zostanie zakończony na poziomie rządowym w drugiej połowie roku - poinformował w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.

Z dniem 3 lipca minął termin dla państw członkowskich UE na wprowadzenie tak zwanej dyrektywy plastikowej (SUP) z czerwca 2019 roku w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Chodzi w niej m.in. o ograniczenie stosowania jednorazowych przedmiotów składających się z plastiku, takich jak np. mieszadełka, patyczki do uszu, talerze czy słomki.

Na początku kwietnia tego roku w Rządowym Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy w tej sprawie. Projekt trafił do uzgodnień i konsultacji publicznych. Mimo że od tego czasu minęło kilka miesięcy, to przepisy nadal nie weszły w życie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Jednorazowe plastiki - interpelacja poselska Joanny Jaśkowiak

Interpelację poselską w tej sprawie skierowała do ministra klimatu i środowiska Krzysztofa Kurtyki Joanna Jaśkowiak z Platformy Obywatelskiej.

"Wiele firm podjęło już działania w tym zakresie, by jednorazowych produktów z tworzywa sztucznego nie mieć wcale albo mieć jak najmniej. Przedsiębiorcy – jak widać – przygotowali się do nowych przepisów, których polski rząd przygotować jeszcze nie zdążył" - czytamy w piśmie posłanki.

Zauważyła, że "Ministerstwo Klimatu i Środowiska tłumaczy w mediach, że wytyczne do dyrektywy Bruksela wysłała z kilkumiesięcznym opóźnieniem i zabrakło czasu na wprowadzenie przepisów krajowych".

"Ale to nieprawda, że to Bruksela odpowiada za opóźnienia, ponieważ od ponad 2 lat jest już wiadomo, jakie produkty miały wyjść z użycia 3 lipca 2021 roku. Jeszcze przez kilka miesięcy Komisja Europejska może wspierać kraje, które nie zdążyły na czas, ale jeśli takie opóźnienie będzie się wydłużać, to rozpocznie procedury dyscyplinujące" - twierdzi posłanka.

Według Joanny Jaśkowiak "problem jest bardzo ważny i pilny, ponieważ zakazane produkty to 70 procent zanieczyszczenia oceanów".

"Plastik tam dostaje się do organizmów zwierząt, a z nich – do naszych. Poza tym plastik uważamy za jednorazową rzecz, a ta jednorazowa rzecz pozostaje w środowisku przez kilkaset lat. Żeby go wyprodukować, potrzebna jest ropa, energia i inne zasoby. Nas nie stać na to, żeby to wszystko służyło tylko po to, aby coś użyć tylko raz i potem wyrzucić. Alternatywą są artykuły wielokrotnego użytku lub produkty biodegradowalne, które w gastronomii są już coraz bardziej powszechne, chociaż droższe. Producenci opakowań przyznają, że ekologiczna rewolucja będzie kosztować, niemniej jednak im więcej będzie tych wyrobów na rynku, tym koszty jednostkowe będą niższe" - pisze posłanka.

"Musimy zrobić wszystko, co możliwe, aby chronić nasze wspólne środowisko i by zmiany klimatu nie postępowały w tak dramatycznie szybkim tempie" - podkreśla.

Posłanka zapytała ministra między innymi o to, dlaczego krajowa ustawa nie jest gotowa oraz, czy przepisy zakazujące używania jednorazowych produktów z plastiku na pewno wejdą w życie w tym roku.

Odpowiedź ministerstwa

Odpowiedzi na interpelację poselską Joanny Jaśkowiak udzielił wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.

"W celu transpozycji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko – dalej 'dyrektywa SUP', w Ministerstwie Klimatu i Środowiska opracowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw (UC73)" - przypomniał wiceminister.

Zdaniem Edwarda Siarki unijna dyrektywa "jest aktem prawnym bardzo niejasnym, wymagającym znacznego doprecyzowania".

"W związku z tym KE zobowiązała się w ramach art. 12 dyrektywy SUP, w konsultacji z państwami członkowskimi, do wydania Wytycznych, które miały na celu zapewnienie prawidłowego i jednolitego stosowania nowych przepisów w całej Unii Europejskiej, ułatwienie prawidłowego i zharmonizowanego stosowania kluczowych przepisów dyrektywy, w tym w stosownych przypadkach zawierające przykłady produktów, które należy uznać do celów dyrektywy za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Wytyczne Komisji Europejskiej do dyrektywy 2019/904 miały zostać wydane do dnia 3 lipca 2020 r. jednak zostały opublikowane dopiero w dniu 31 maja 2021 r., co znacznie utrudniło opracowanie projektu ustawy" - wyjaśnia.

Jak podkreśla, "są one kluczowym dokumentem przy interpretowaniu przepisów samej dyrektywy, jak i przy przygotowaniu projektu aktu transponującego jej przepisy".

"Opublikowanie Wytycznych jednak nie rozwiało wszystkich wątpliwości państw członkowskich dotyczących interpretacji przepisów dyrektywy SUP. Ponadto, ze względu na duże znaczenie projektowanych przepisów, w szczególności dla branży wytwarzającej produkty objęte przedmiotową dyrektywą, w ramach przeprowadzonych uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych wpłynęło wiele uwag, które wymagają szczegółowej analizy. Znacząco wydłuża to czas prac legislacyjnych nad projektem ustawy" - tłumaczy.

Dodaje, że przewiduje się, że cały proces legislacyjny projektu ustawy transponującej dyrektywę SUP zostanie zakończony na poziomie rządowym w drugiej połowie roku.

"Aktualnie trwa wprowadzanie do projektu ustawy przyjętych uwag zgłoszonych w ramach konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych. W dialogu z branżą chcemy uwzględnić wszystkie możliwe postulaty i sugestie" - pisze wiceminister.

Autorka/Autor:mp/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

- Ostatnie wyniki wykonania budżetu państwa są bardziej niepokojące, Ministerstwo Finansów przygląda się przede wszystkim wpływom z podatku VAT - przyznał w poniedziałek wiceminister finansów Jurand Drop podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Według ekonomistów poziom dochodów z tytułu podatku od towarów i usług w 2024 roku może być o około 25-30 miliardów złotych niższy, niż przewiduje ustawa budżetowa.

Rząd liczył na skokowy wzrost. "Niepokojące" informacje

Rząd liczył na skokowy wzrost. "Niepokojące" informacje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Nie można powiedzieć, że rezygnujemy z tego projektu, my go tylko urealniamy - odpowiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Maciej Lasek, pytany przez dziennikarzy o przyszłość CPK.

CPK zmieni nazwę? Wiceminister odpowiada

CPK zmieni nazwę? Wiceminister odpowiada

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk odwołał Gertrudę Uścińską ze składu rady nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego - przekazał bank. Do rady powołano Marka Hermacha.

Była szefowa ZUS odwołana z państwowego banku

Była szefowa ZUS odwołana z państwowego banku

Źródło:
PAP

We wtorek, 25 czerwca, odbędzie się zwyczajne walne zgromadzenie Orlenu. Zarząd spółki przedstawił projekty uchwał, które zakładają między innymi nieudzielenie absolutorium za 2023 rok wszystkim byłym członkom zarządu, w tym byłemu prezesowi Danielowi Obajtkowi. Konsekwencją przyjęcia uchwały będzie między innymi brak premii.

Walne zgromadzenie akcjonariuszy Orlenu. Dzień sądu nad Obajtkiem

Walne zgromadzenie akcjonariuszy Orlenu. Dzień sądu nad Obajtkiem

Źródło:
PAP

W Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku trwa śledztwo dotyczące przekroczenia uprawnień przez byłego dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni - powiadomił prokurator Mariusz Marciniak. W sprawie byłego ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej jest ono na etapie wstępnego rozpoznania. To pokłosie raportu Najwyższej Izby Kontroli.

Prokuratura: jedno z zawiadomień dotyczy byłego ministra

Prokuratura: jedno z zawiadomień dotyczy byłego ministra

Źródło:
PAP

- Mamy "kłopot natury politycznej" z kolejną, czwartą edycją Funduszy Norweskich. Związany jest z postawą Węgier - powiedziała w poniedziałek Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej.

Zagrożone duże pieniądze dla Polski. "Nie będziemy się dawać Węgrom szantażować"

Zagrożone duże pieniądze dla Polski. "Nie będziemy się dawać Węgrom szantażować"

Źródło:
PAP

Dziesięć osób zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy w sprawie oszustw dokonywanych przy sprzedaży towarów przez internet - powiadomiło Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC). Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy. W fałszywych sklepach mogło dokonać zakupów około 6,7 tysiąca pokrzywdzonych, a straty liczone są w milionach złotych.

Niemal siedem tysięcy poszkodowanych, milionowe straty

Niemal siedem tysięcy poszkodowanych, milionowe straty

Źródło:
PAP

Dotychczasowy system finansowania nie gwarantuje stabilności mediów. Proponujemy likwidację abonamentu na rzecz finansowania mediów publicznych z budżetu państwa - ogłosiło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort proponuje, by przekazywać na ten cel co najmniej 0,09 procent PKB rocznie.

Abonament RTV do likwidacji. Rząd ma nowy pomysł

Abonament RTV do likwidacji. Rząd ma nowy pomysł

Źródło:
PAP

Ministrowie spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej zdecydowali w poniedziałek o przekazaniu Ukrainie co najmniej 1,2 miliarda euro zysków z zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego. Pieniądze zasilą obrońców Ukrainy - poinformował szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

Rosja "zapłaci za konsekwencje agresji". Decyzja unijnych ministrów

Rosja "zapłaci za konsekwencje agresji". Decyzja unijnych ministrów

Źródło:
PAP

Nowy prezes Orlenu w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika "Financial Times" opowiedział, jakie ma plany wobec koncernu i co go zaskoczyło po objęciu sterów w spółce. - Nie spodziewałem się, że tak wiele osób związanych z polityką będzie pracować w Orlenie - przyznał Ireneusz Fąfara. O dziedzictwie Daniela Obajtka powiedział, że to "coś w rodzaju czebola" - czyli modelu wielobranżowych konglomeratów, które przez długi czas dominowały w gospodarce Korei Południowej.

Prezes Orlenu o dziedzictwie Daniela Obajtka: coś w rodzaju czebola

Prezes Orlenu o dziedzictwie Daniela Obajtka: coś w rodzaju czebola

Źródło:
PAP

Chiny i Unia Europejska (UE) zgodziły się rozpocząć rozmowy na temat planowanego nałożenia ceł na produkowane w Państwie Środka pojazdy elektryczne (EV) - poinformował portal stacji CNN, powołując się na wysokich rangą urzędników obu stron.

Chiny mają rozmawiać z Unią Europejską w sprawie nowych ceł na samochody elektryczne

Chiny mają rozmawiać z Unią Europejską w sprawie nowych ceł na samochody elektryczne

Źródło:
CNN

Według Komisji Europejskiej (KE) firma Apple może naruszać Akt o Usługach Cyfrowych (DMA). Problemem jest sklep z aplikacjami App Store, który uniemożliwia ich twórcom przekierowywanie klientów do tańszych ofert. Apple to pierwsza platforma, której Bruksela zarzuca łamanie DMA.

Bruksela wzięła pod lupę firmę Apple. Zarzuca łamanie przepisów

Bruksela wzięła pod lupę firmę Apple. Zarzuca łamanie przepisów

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w maju 2024 roku wzrosła o 5 procent w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 0,1 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 5,4 procent rok do roku.

Sprzedaż detaliczna w maju. Nowe dane ze sklepów

Sprzedaż detaliczna w maju. Nowe dane ze sklepów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Produkcja budowlano-montażowa w maju 2024 roku spadła o 6,5 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 7,0 procent - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Analitycy zgodnie przyznają, że wyniki budowlanki nie napawają optymizmem, a na odbicie trzeba będzie poczekać.

"Wyniki budownictwa mocno zawiodły"

"Wyniki budownictwa mocno zawiodły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nieudzielenie absolutorium przez walne zgromadzenia akcjonariuszy otwiera państwowym spółkom drogę do dochodzenia odszkodowań od byłych menadżerów - powiedziała profesor Katarzyna Bilewska z wydziału prawa UW. Profesor prawa Michał Romanowski spodziewa się wręcz wysypu zawiadomień do prokuratury.

Byli szefowie państwowych spółek mogą zostać pozwani

Byli szefowie państwowych spółek mogą zostać pozwani

Źródło:
PAP

W poniedziałek zamierzamy przekazać Komisji Europejskiej dokument wykonawczy rewizji Krajowego Planu Odbudowy - przekazała ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jak dodała, dwa kolejne wnioski o wypłatę środków z KPO zostaną złożone pod koniec sierpnia lub na początku września bieżącego roku.

Rewizja KPO. "Dzisiaj złożymy dokument wykonawczy"

Rewizja KPO. "Dzisiaj złożymy dokument wykonawczy"

Źródło:
PAP

Biuro Informacji Kredytowej poinformowało, że firmy pożyczkowe w maju bieżącego roku udzieliły łącznie ponad 1,2 miliona pożyczek pozabankowych o łącznej wartości 1,827 miliarda złotych. Jak wskazują analitycy, wynik z zeszłego miesiąca był najwyższy w historii.

Polacy pożyczają na potęgę. Nowy rekord

Polacy pożyczają na potęgę. Nowy rekord

Źródło:
PAP

W poniedziałek zamierzamy przekazać Komisji Europejskiej dokument wykonawczy rewizji Krajowego Planu Odbudowy - przekazała ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jak dodała, dwa kolejne wnioski o wypłatę środków z KPO zostaną złożone pod koniec sierpnia lub na początku września bieżącego roku.

Rewizja KPO. "Dzisiaj złożymy dokument wykonawczy"

Rewizja KPO. "Dzisiaj złożymy dokument wykonawczy"

Źródło:
PAP

Program "Energia paliw", jakim Aramco chce objąć na wyłączność niezależne stacje paliw, nie zawiera programów lojalnościowych dla klientów stacji ani oferty gastronomicznej - podał saudyjski koncern.

Aramco ma plan na Polskę. Koncern zdradza szczegóły

Aramco ma plan na Polskę. Koncern zdradza szczegóły

Źródło:
PAP

Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała "Poradnik turystyczny 2024", w którym umieściła szereg ważnych informacji dla podróżnych. Dotyczą one między innymi niezbędnych dokumentów, kwestii ubezpieczenia, podróży ze zwierzętami i przywożenia pamiątek z wakacji.

Wakacje bez przykrych niespodzianek. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Wakacje bez przykrych niespodzianek. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

Liczba osób wpisanych do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej (KRD) za jazdę bez biletu wynosi obecnie 290,6 tysiąca, a ich łączny dług sięga prawie 417,8 miliona złotych - poinformowano w poniedziałkowym komunikacie.

Milionowe długi gapowiczów

Milionowe długi gapowiczów

Źródło:
PAP