Co z zakazem dla jednorazowych plastików? Ministerstwo odpowiada

Źródło:
TVN24 Biznes
Jan Niedziałek o plastiku przyszłości
Jan Niedziałek o plastiku przyszłości
wideo 2/4
Jan Niedziałek o plastiku przyszłości

Przepisy dotyczące zakazu wprowadzania do obrotu produktów z tworzyw sztucznych oksydegradowalnych, czyli nienadających się do recyklingu miały obowiązywać od początku lipca. Z wprowadzeniem unijnej dyrektywy nie zdążył jednak rząd. - Przewiduje się, że cały proces legislacyjny projektu ustawy wprowadzającej dyrektywę zostanie zakończony na poziomie rządowym w drugiej połowie roku - poinformował w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.

Z dniem 3 lipca minął termin dla państw członkowskich UE na wprowadzenie tak zwanej dyrektywy plastikowej (SUP) z czerwca 2019 roku w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Chodzi w niej m.in. o ograniczenie stosowania jednorazowych przedmiotów składających się z plastiku, takich jak np. mieszadełka, patyczki do uszu, talerze czy słomki.

Na początku kwietnia tego roku w Rządowym Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy w tej sprawie. Projekt trafił do uzgodnień i konsultacji publicznych. Mimo że od tego czasu minęło kilka miesięcy, to przepisy nadal nie weszły w życie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Jednorazowe plastiki - interpelacja poselska Joanny Jaśkowiak

Interpelację poselską w tej sprawie skierowała do ministra klimatu i środowiska Krzysztofa Kurtyki Joanna Jaśkowiak z Platformy Obywatelskiej.

"Wiele firm podjęło już działania w tym zakresie, by jednorazowych produktów z tworzywa sztucznego nie mieć wcale albo mieć jak najmniej. Przedsiębiorcy – jak widać – przygotowali się do nowych przepisów, których polski rząd przygotować jeszcze nie zdążył" - czytamy w piśmie posłanki.

Zauważyła, że "Ministerstwo Klimatu i Środowiska tłumaczy w mediach, że wytyczne do dyrektywy Bruksela wysłała z kilkumiesięcznym opóźnieniem i zabrakło czasu na wprowadzenie przepisów krajowych".

"Ale to nieprawda, że to Bruksela odpowiada za opóźnienia, ponieważ od ponad 2 lat jest już wiadomo, jakie produkty miały wyjść z użycia 3 lipca 2021 roku. Jeszcze przez kilka miesięcy Komisja Europejska może wspierać kraje, które nie zdążyły na czas, ale jeśli takie opóźnienie będzie się wydłużać, to rozpocznie procedury dyscyplinujące" - twierdzi posłanka.

Według Joanny Jaśkowiak "problem jest bardzo ważny i pilny, ponieważ zakazane produkty to 70 procent zanieczyszczenia oceanów".

"Plastik tam dostaje się do organizmów zwierząt, a z nich – do naszych. Poza tym plastik uważamy za jednorazową rzecz, a ta jednorazowa rzecz pozostaje w środowisku przez kilkaset lat. Żeby go wyprodukować, potrzebna jest ropa, energia i inne zasoby. Nas nie stać na to, żeby to wszystko służyło tylko po to, aby coś użyć tylko raz i potem wyrzucić. Alternatywą są artykuły wielokrotnego użytku lub produkty biodegradowalne, które w gastronomii są już coraz bardziej powszechne, chociaż droższe. Producenci opakowań przyznają, że ekologiczna rewolucja będzie kosztować, niemniej jednak im więcej będzie tych wyrobów na rynku, tym koszty jednostkowe będą niższe" - pisze posłanka.

"Musimy zrobić wszystko, co możliwe, aby chronić nasze wspólne środowisko i by zmiany klimatu nie postępowały w tak dramatycznie szybkim tempie" - podkreśla.

Posłanka zapytała ministra między innymi o to, dlaczego krajowa ustawa nie jest gotowa oraz, czy przepisy zakazujące używania jednorazowych produktów z plastiku na pewno wejdą w życie w tym roku.

Odpowiedź ministerstwa

Odpowiedzi na interpelację poselską Joanny Jaśkowiak udzielił wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.

"W celu transpozycji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko – dalej 'dyrektywa SUP', w Ministerstwie Klimatu i Środowiska opracowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw (UC73)" - przypomniał wiceminister.

Zdaniem Edwarda Siarki unijna dyrektywa "jest aktem prawnym bardzo niejasnym, wymagającym znacznego doprecyzowania".

"W związku z tym KE zobowiązała się w ramach art. 12 dyrektywy SUP, w konsultacji z państwami członkowskimi, do wydania Wytycznych, które miały na celu zapewnienie prawidłowego i jednolitego stosowania nowych przepisów w całej Unii Europejskiej, ułatwienie prawidłowego i zharmonizowanego stosowania kluczowych przepisów dyrektywy, w tym w stosownych przypadkach zawierające przykłady produktów, które należy uznać do celów dyrektywy za produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Wytyczne Komisji Europejskiej do dyrektywy 2019/904 miały zostać wydane do dnia 3 lipca 2020 r. jednak zostały opublikowane dopiero w dniu 31 maja 2021 r., co znacznie utrudniło opracowanie projektu ustawy" - wyjaśnia.

Jak podkreśla, "są one kluczowym dokumentem przy interpretowaniu przepisów samej dyrektywy, jak i przy przygotowaniu projektu aktu transponującego jej przepisy".

"Opublikowanie Wytycznych jednak nie rozwiało wszystkich wątpliwości państw członkowskich dotyczących interpretacji przepisów dyrektywy SUP. Ponadto, ze względu na duże znaczenie projektowanych przepisów, w szczególności dla branży wytwarzającej produkty objęte przedmiotową dyrektywą, w ramach przeprowadzonych uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych wpłynęło wiele uwag, które wymagają szczegółowej analizy. Znacząco wydłuża to czas prac legislacyjnych nad projektem ustawy" - tłumaczy.

Dodaje, że przewiduje się, że cały proces legislacyjny projektu ustawy transponującej dyrektywę SUP zostanie zakończony na poziomie rządowym w drugiej połowie roku.

"Aktualnie trwa wprowadzanie do projektu ustawy przyjętych uwag zgłoszonych w ramach konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych. W dialogu z branżą chcemy uwzględnić wszystkie możliwe postulaty i sugestie" - pisze wiceminister.

Autorka/Autor:mp/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W 2025 roku wchodzą w życie zmienione przepisy dotyczące podatku od nieruchomości w zakresie miejsc postojowych i garaży. Za ich sprawą stawka daniny w przypadku części właścicieli spadnie dziesięciokrotnie. Warunek jest następujący: są to wyodrębnione prawnie (oddzielna księga wieczysta) miejsca postojowe stanowiące część budynku mieszkalnego. Stawka w przypadku wolnostojących garaży zostaje po staremu.

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

Biedronka przeznaczy prawie 450 milionów złotych w skali roku na podwyżki dla pracowników na podstawowych stanowiskach - poinformowała w piątek spółka. Średni wzrost wynagrodzenia zatrudnionych na stanowisku sprzedawca-kasjer ma wynieść 10,5 procent. Wcześniej o podwyżkach wynagrodzeń informował Lidl.

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP