"Trochę jak złote jajo". Tyle wynoszą zarobki w zagranicznej spółce Orlenu

Źródło:
Radio Zet, TVN24
Gierszewski: mamy wrażenie, że prezes Obajtek nie wiedział, ile się tam zarabia albo nie do końca mówi prawdę
Gierszewski: mamy wrażenie, że prezes Obajtek nie wiedział, ile się tam zarabia albo nie do końca mówi prawdęTVN24
wideo 2/6
Gierszewski: mamy wrażenie, że prezes Obajtek nie wiedział, ile się tam zarabia albo nie do końca mówi prawdęTVN24

Pensje w kierownictwie zagranicznej spółki grupy PKN Orlen, do której trafiają ludzie bliscy prezesa, są wyższe niż deklarował Daniel Obajtek - informuje Radio Zet. Autor publikacji Mariusz Gierszewski mówił na antenie TVN24, że do spółki trafiają ludzie "na których zależy Obajtkowi".

W artykule na portalu radia przypomniano, że w marcu tego roku w programie "Gość Radia ZET" prezes Daniel Obajtek dopytywany o wynagrodzenia w Radzie Dyrektorów spółki Lotos Exploration&Production Norge powiedział, że to "coś w zakresie 2-3 tys. euro miesięcznie". Jak wynika jednak z ustaleń dziennikarzy Radia Zet i "Polityki", pensje w tej spółce są jednak wyższe niż deklarował Obajtek. Chodzi o kwoty dochodzące do 4-4,5 tys euro miesięcznie.

Duże zarobki w spółce PKN Orlen

"Zasiadający od 2020 roku w Radzie Dyrektorów Lotos Norge Alojzy Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego, w samym tylko 2021 r. zarobił w Norwegii ponad 540 tys. koron, czyli ok. 250 tys. zł. To o przynajmniej 100 tys. zł więcej, niż wynikałoby z zapewnień Obajtka. Deklaracje podatkowe za miniony rok będą upublicznione w ciągu najbliższych tygodni" - czytamy w artykule.

Z ustaleń dziennikarzy wynika, że w marcu tego roku do Rady Dyrektorów orlenowskiej spółki w Norwegii trafił Piotr Długosz, założyciel fundacji, która dzierżawi i remontuje dworek Obajtka. "Ma tam powstać centrum rehabilitacyjno-edukacyjne. Długosz jest też głównym projektantem geotermii Toruń, inwestycji należącej do fundacji powiązanej z o. Rydzykiem" - napisano.

"W połowie lipca 2022 do spółki trafił Marcin Wysocki, dyrektor warszawskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Trzy tygodnie później KOWR zrezygnował z prawa pierwokupu dwóch działek o łącznej powierzchni 16 ha w nadmorskiej gminie Choczewo. Kupił je prezes Daniel Obajtek" - podano w artykule.

"Do tej spółki trafia wielu ludzi, na których zależy Obajtkowi"

Na antenie TVN24 autor artykułu Mariusz Gierszewski mówił, że "do tej spółki trafia bardzo dużo ludzi, na których zależy Obajtkowi". - Mamy wrażenie, że albo prezes Obajtek nie do końca wiedział, ile zarabia się w tej spółce albo nie do końca mówił prawdę - stwierdził dziennikarz.

Redaktor odniósł się także do tego, że w norweskiej spółce PKN Orlen zasiada dyrektor oddziału KOWR Marcin Wysocki i do jego powiązań z zakupem przez Obajtka działki w nadmorskiej gminie Choczewo. - Takich dziwnych zdarzeń jest tutaj więcej. Ta spółka wygląda trochę jak takie złote jajo, gdzie trafiają ludzie, którzy dla Objatka są znaczący. Obajtek mówi jednak, że kieruje się tylko kompetencjami - mówił.

- Być może powinny się tym zająć norweskie organy, tam prawo antykorupcyjne jest bardzo restrykcyjne, to jest spółka zarejestrowana w Norwegii, tam są płacone podatki, więc dotyczy to norweskiego podatnika. Oni są bardzo czuli na takie przykłady, gdy w spółkach znajdują się politycy lub nominaci polityków - powiedział dziennikarz.

Stanowisko Orlenu

Wysłaliśmy w tej sprawie pytania do Orlenu. Jak czytamy w przesłanym nam stanowisku, "spółka Lotos Exploration & Production Norge jest spółką zarejestrowaną w Norwegii i działającą zgodnie z wymaganiami prawa tego kraju, również w zakresie obowiązków informacyjnych". "Skład Rady Dyrektorów Lotos Exploration & Production Norge jest jawny, a wszelkie zmiany są upubliczniane w norweskim rejestrze spółek" - napisano.

"Rada Dyrektorów Lotos Exploration & Production Norge pełni funkcję organu nadzorczego, a więc m.in. zatwierdza wszystkie istotne decyzje inwestycyjne spółki. Rada Dyrektorów Lotos Exploration & Production Norge zbiera się regularnie. Duża częstotliwość spotkań Rady Dyrektorów spółki odpowiada intensywności prac LOTOS Exploration & Production Norge, które w ubiegłym roku obejmowały m.in. przygotowanie planów zagospodarowania obszaru wydobywczego Yggdrasil. To obecnie jeden z największych projektów tego typu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, o wartości 115 mld koron norweskich (ok. 45 mld złotych). Grupa ORLEN posiada udziały w ośmiu koncesjach na tym obszarze" - napisano.

"Przypadające na Grupę zasoby to 39 mln baryłek ropy, co przełoży się na produkcję 26,7 mln boe ropy naftowej i kondensatu gazu ziemnego oraz 2 mld m3 gazu. LOTOS Exploration & Production Norge wraz z partnerami koncesyjnymi złożył plan zagospodarowania tych zasobów w grudniu ubiegłego roku. Wiercenia mają rozpocząć się w 2025 roku, a uruchomienie wydobycia w 2027 roku. Udział w projekcie Yggdrasil wzmocni pozycję Grupy ORLEN jako jednego z czołowych graczy na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Norwegia ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa dostaw surowców energetycznych do Polski" - czytamy.

Jednocześnie PKN Orlen twierdzi, że "bezpodstawna i oczerniająca jest sugestia, że powołanie p. Marcina Wysockiego do Rady Dyrektorów ma jakikolwiek związek z rezygnacją KOWR z pierwokupu działek w Choczewie". "Zgodnie z procedurą, do KOWR zgłaszane są wszystkie umowy kupna-sprzedaży działek rolnych, a Ośrodek ma prawo skorzystać z prawa pierwokupu tych działek. W całym ubiegłym roku KOWR skorzystał z prawa pierwokupu zaledwie w 129 przypadkach na 30 766 tys. zgłoszonych warunkowych umów kupna-sprzedaży nieruchomości, co oznacza, że KOWR zrezygnował z prawa pierwokupu stosunku do 99,6 proc. transakcji dot. działek rolnych. Jak z tego wynika, KOWR w przytłaczającej większości przypadków nie korzysta z prawa pierwokupu" - twierdzi PKN Orlen.

"Nierzetelnym uproszczeniem jest również twierdzenie, że Fundacja Integracji Przez Sport HANDICAP Zakopane 'remontuje dworek prezesa Daniela Obajtka' Sprawa ta była już wielokrotnie wyjaśniana. Pan Obajtek przekazał nieruchomość w Borkowie Lęborskim do użytkowania Fundacji Integracji Przez Sport HANDICAP Zakopane. Użyczenie ma charakter nieodpłatny. Na podstawie umowy Fundacja jest zobowiązana do uruchomienia i prowadzenia na ternie nieruchomości Centrum Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Szkoleniowego, w którym leczone będą osoby z dysfunkcjami i zaburzeniami rozwojowymi, zaburzeniami mowy i komunikacji, zespołem Tourette'a. Nieodpłatne użyczenie obejmuje okres 40 lat – w tym czasie to Fundacja sprawuje zarząd nieruchomości, a więc decyduje również o ewentualnych pracach remontowych, z których efektów będzie korzystać do końca okresu użyczenia" - czytamy.

Autorka/Autor:mp/ToL

Źródło: Radio Zet, TVN24

Pozostałe wiadomości

- Jeżeli w danej klatce schodowej mamy na przykład 80 procent lokali, które nie są stale zamieszkiwane, tylko są wynajmowane krótkoterminowo dla turystów, to mamy nielegalną działalność hotelową - stwierdził na antenie TVN24 BiS Kuba Czajkowski ze Stowarzyszenia Miasto jest Nasze.

Europa zaostrza przepisy, w Polsce "należy zacząć od trzech prostych rzeczy"

Europa zaostrza przepisy, w Polsce "należy zacząć od trzech prostych rzeczy"

Źródło:
tvn24.pl

PKO Bank Polski ostrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod tę instytucję finansową. "W treści e-mail znajduje się załącznik ze złośliwym oprogramowaniem" - czytamy w komunikacie na stronie internetowej i w mediach społecznościowych banku.

Największy bank w Polsce ostrzega klientów. "Możesz stracić pieniądze"

Największy bank w Polsce ostrzega klientów. "Możesz stracić pieniądze"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd Danii i opozycja parlamentarna porozumiały się w poniedziałek w sprawie wprowadzenia od 2030 roku podatku od dwutlenku węgla w rolnictwie. Będzie to pierwsza na świecie tego rodzaju danina od produkcji żywności.

Pierwszy taki podatek na świecie

Pierwszy taki podatek na świecie

Źródło:
PAP

- Do dyskusji jest teza, czy pewne zawody trzeba będzie objąć ochroną przed wpływem ze strony sztucznej inteligencji – oceniła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas konferencji w Warszawie.

Zawody pod "szczególną ochroną". Ministra komentuje

Zawody pod "szczególną ochroną". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Nawet 40 tysięcy złotych dopłaty do samochodu można będzie pozyskać w ramach programu Mój elektryk 2.0 - wynika z projektu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawionego w poniedziałek do konsultacji. Środki z Krajowego Planu Odbudowy na dofinansowanie tak zwanych elektryków to ponad 1,6 miliarda złotych.

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa w październiku 2024 roku spadła do 4,1 procent rok do roku z 4,3 procent we wrześniu, a w ujęciu miesiąc do miesiąca wyniosła 0,4 procent wobec 0,3 procent w poprzednim miesiącu - podał Narodowy Bank Polski.

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Działania podejmowane przez Google są przejawem nadużywania dominującej pozycji - napisał w stanowisku Związek Pracodawców Wydawców Cyfrowych (ZPWC). Chodzi o zapowiedziane przez spółkę testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne z wyszukiwarki, Google News i Discovera dla jednego procenta użytkowników.

"Przejaw nadużywania dominującej pozycji Google"

"Przejaw nadużywania dominującej pozycji Google"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd zakłada przedłużenie obowiązywania ceny maksymalnej za energię elektryczną na poziomie niższym niż wynika to z zatwierdzonych taryf oraz zawieszenie pobierania opłaty mocowej dla odbiorców w gospodarstwach domowych w 2025 roku - wynika z wpisu w wykazie prac Rady Ministrów.

Co z cenami prądu? Znamy plany rządu

Co z cenami prądu? Znamy plany rządu

Źródło:
PAP

Ponad pół miliona przedsiębiorców złożyło już wniosek o wakacje składkowe - przekazał w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z przepisami nowa ulga, czyli miesięczne zwolnienie z obowiązku płacenia składek przysługuje tak zwanym mikroprzedsiębiorcom oraz osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą.

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów w dwóch akcjach promocyjnych - podał w poniedziałek Urząd. Jeśli zarzuty się potwierdzą właścicielowi Biedronki może grozić kara do 10 procent obrotu.

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Źródło:
PAP

Najwyższa Izba Kontroli złożyła w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Kamila Bortniczuka, byłego ministra sportu i turystyki w rządzie Zjednoczonej Prawicy - potwierdził rzecznik prasowy NIK Marcin Marjański.

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Kamila Bortniczuka

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Kamila Bortniczuka

Źródło:
PAP

Tydzień w szpitalu to tydzień dodatkowego urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków. Projekt ustawy w tej sprawie będzie procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu - zapowiedziała w poniedziałek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Urlop dla rodziców wcześniaków. Ministra o projekcie

Urlop dla rodziców wcześniaków. Ministra o projekcie

Źródło:
PAP

System e-Doręczenia, umożliwiający otrzymywanie oraz wysyłanie pism urzędowych bez konieczności wychodzenia z domu, zacznie funkcjonować od 1 stycznia 2025 roku - przekazało w komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji. W pierwszym etapie system doręczeń elektronicznych obejmie urzędy, firmy oraz zawody zaufania publicznego.

List polecony przez internet. Ważny komunikat

List polecony przez internet. Ważny komunikat

Źródło:
PAP

Płatności z faktur wystawionych w 2022 roku przedawnią się pod koniec bieżącego roku. Obliczenie ich łącznej wartości jest trudne, ale szacuje się, że łącznie to około 122 miliardy złotych - ocenia Kaczmarski Inkasso. Z badania na zlecenie firmy wynika, że problem z nieterminowymi płatnościami ma połowa MŚP.

"Część z tych należności może przepaść w sylwestra"

"Część z tych należności może przepaść w sylwestra"

Źródło:
PAP

Najem krótkoterminowy w wielu europejskich krajach jest powodem niezadowolenia lokalnych społeczności. Uważany jest za jedną z głównych przyczyn wysokich cen na rynku najmu. Szereg krajów już zdecydowało się na wprowadzenie ograniczeń prawnych, takich jak choćby konieczność uzyskania licencji czy maksymalną liczbę dni najmu mieszkania w tym systemie. Inne dopiero pracują nad takimi rozwiązaniami.

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Źródło:
PAP

Napływ cudzoziemców na polski rynek pracy jest niezbędny do rozwoju gospodarczego - uważa Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jego zdaniem problem najmocniej uderzy w przemysł. Za dziesięć lat do obsadzenia wszystkich stanowisk zabraknie około 400 tysięcy osób. Jednocześnie - jak stwierdził - sama imigracja czy aktywizacja zawodowa nie wystarczą, by poradzić sobie z narastającą zapaścią demograficzną.

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Źródło:
PAP

Fizyczna obecność pieniędzy nie tylko wpływa na wydatki, ale powoduje powstanie silnego odczucia posiadania. To wynik badania przeprowadzonego w dwóch różnych kulturach i okresach.

"Rozstajemy się też z częścią siebie". Tak gotówka wpływa na ludzi

"Rozstajemy się też z częścią siebie". Tak gotówka wpływa na ludzi

Źródło:
PAP

Pekin jest teraz lepiej przygotowany na wojnę celną z USA niż w 2016 roku, kiedy Donald Trump rozpoczynał pierwszą kadencję prezydencką – ocenił brytyjski dziennik "Financial Times". W rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi Chiny mogą wykorzystać swoją pozycję głównego dostawcy surowców o krytycznym znaczeniu.

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

Źródło:
PAP

Honorowym dawcom przysługują dwa dni wolne od pracy – jeden w dniu oddania krwi, a drugi w dniu kolejnym. Poseł Bartosz Romowicz (Polska 2050 - Trzecia Droga) w interpelacji skierowanej do dwóch ministerstw napisał, że pracodawcy zwracają uwagę, że "niektórzy pracownicy nadużywają uprawnień" przysługujących im z tego tytułu. Odpowiedzi w tej sprawie udzielił wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz.

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Od początku października do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad 100 tysięcy wniosków o świadczenie Aktywni rodzice w pracy, czyli tak zwane babciowe - wynika z danych ZUS.

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Źródło:
PAP

Wielki port Chancay w pobliżu Limy, stolicy Peru, zbudowany, sfinansowany i kontrolowany przez państwową chińską firmę ma usprawnić transport towarów pomiędzy Azją a Ameryką Południową. Chińczycy zainwestowali w niego 1,3 miliarda dolarów. W czwartek otworzył go wirtualnie odwiedzający Peru przywódca Chin Xi Jinping.

Rewolucja w handlu. Nowy megaport

Rewolucja w handlu. Nowy megaport

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Nowy podatek ma objąć kilka tysięcy firm.

Nowy podatek od stycznia

Nowy podatek od stycznia

Źródło:
PAP