"Trochę jak złote jajo". Tyle wynoszą zarobki w zagranicznej spółce Orlenu

Źródło:
Radio Zet, TVN24
Gierszewski: mamy wrażenie, że prezes Obajtek nie wiedział, ile się tam zarabia albo nie do końca mówi prawdę
Gierszewski: mamy wrażenie, że prezes Obajtek nie wiedział, ile się tam zarabia albo nie do końca mówi prawdęTVN24
wideo 2/6
Gierszewski: mamy wrażenie, że prezes Obajtek nie wiedział, ile się tam zarabia albo nie do końca mówi prawdęTVN24

Pensje w kierownictwie zagranicznej spółki grupy PKN Orlen, do której trafiają ludzie bliscy prezesa, są wyższe niż deklarował Daniel Obajtek - informuje Radio Zet. Autor publikacji Mariusz Gierszewski mówił na antenie TVN24, że do spółki trafiają ludzie "na których zależy Obajtkowi".

W artykule na portalu radia przypomniano, że w marcu tego roku w programie "Gość Radia ZET" prezes Daniel Obajtek dopytywany o wynagrodzenia w Radzie Dyrektorów spółki Lotos Exploration&Production Norge powiedział, że to "coś w zakresie 2-3 tys. euro miesięcznie". Jak wynika jednak z ustaleń dziennikarzy Radia Zet i "Polityki", pensje w tej spółce są jednak wyższe niż deklarował Obajtek. Chodzi o kwoty dochodzące do 4-4,5 tys euro miesięcznie.

Duże zarobki w spółce PKN Orlen

"Zasiadający od 2020 roku w Radzie Dyrektorów Lotos Norge Alojzy Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego, w samym tylko 2021 r. zarobił w Norwegii ponad 540 tys. koron, czyli ok. 250 tys. zł. To o przynajmniej 100 tys. zł więcej, niż wynikałoby z zapewnień Obajtka. Deklaracje podatkowe za miniony rok będą upublicznione w ciągu najbliższych tygodni" - czytamy w artykule.

Z ustaleń dziennikarzy wynika, że w marcu tego roku do Rady Dyrektorów orlenowskiej spółki w Norwegii trafił Piotr Długosz, założyciel fundacji, która dzierżawi i remontuje dworek Obajtka. "Ma tam powstać centrum rehabilitacyjno-edukacyjne. Długosz jest też głównym projektantem geotermii Toruń, inwestycji należącej do fundacji powiązanej z o. Rydzykiem" - napisano.

"W połowie lipca 2022 do spółki trafił Marcin Wysocki, dyrektor warszawskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Trzy tygodnie później KOWR zrezygnował z prawa pierwokupu dwóch działek o łącznej powierzchni 16 ha w nadmorskiej gminie Choczewo. Kupił je prezes Daniel Obajtek" - podano w artykule.

"Do tej spółki trafia wielu ludzi, na których zależy Obajtkowi"

Na antenie TVN24 autor artykułu Mariusz Gierszewski mówił, że "do tej spółki trafia bardzo dużo ludzi, na których zależy Obajtkowi". - Mamy wrażenie, że albo prezes Obajtek nie do końca wiedział, ile zarabia się w tej spółce albo nie do końca mówił prawdę - stwierdził dziennikarz.

Redaktor odniósł się także do tego, że w norweskiej spółce PKN Orlen zasiada dyrektor oddziału KOWR Marcin Wysocki i do jego powiązań z zakupem przez Obajtka działki w nadmorskiej gminie Choczewo. - Takich dziwnych zdarzeń jest tutaj więcej. Ta spółka wygląda trochę jak takie złote jajo, gdzie trafiają ludzie, którzy dla Objatka są znaczący. Obajtek mówi jednak, że kieruje się tylko kompetencjami - mówił.

- Być może powinny się tym zająć norweskie organy, tam prawo antykorupcyjne jest bardzo restrykcyjne, to jest spółka zarejestrowana w Norwegii, tam są płacone podatki, więc dotyczy to norweskiego podatnika. Oni są bardzo czuli na takie przykłady, gdy w spółkach znajdują się politycy lub nominaci polityków - powiedział dziennikarz.

Stanowisko Orlenu

Wysłaliśmy w tej sprawie pytania do Orlenu. Jak czytamy w przesłanym nam stanowisku, "spółka Lotos Exploration & Production Norge jest spółką zarejestrowaną w Norwegii i działającą zgodnie z wymaganiami prawa tego kraju, również w zakresie obowiązków informacyjnych". "Skład Rady Dyrektorów Lotos Exploration & Production Norge jest jawny, a wszelkie zmiany są upubliczniane w norweskim rejestrze spółek" - napisano.

"Rada Dyrektorów Lotos Exploration & Production Norge pełni funkcję organu nadzorczego, a więc m.in. zatwierdza wszystkie istotne decyzje inwestycyjne spółki. Rada Dyrektorów Lotos Exploration & Production Norge zbiera się regularnie. Duża częstotliwość spotkań Rady Dyrektorów spółki odpowiada intensywności prac LOTOS Exploration & Production Norge, które w ubiegłym roku obejmowały m.in. przygotowanie planów zagospodarowania obszaru wydobywczego Yggdrasil. To obecnie jeden z największych projektów tego typu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, o wartości 115 mld koron norweskich (ok. 45 mld złotych). Grupa ORLEN posiada udziały w ośmiu koncesjach na tym obszarze" - napisano.

"Przypadające na Grupę zasoby to 39 mln baryłek ropy, co przełoży się na produkcję 26,7 mln boe ropy naftowej i kondensatu gazu ziemnego oraz 2 mld m3 gazu. LOTOS Exploration & Production Norge wraz z partnerami koncesyjnymi złożył plan zagospodarowania tych zasobów w grudniu ubiegłego roku. Wiercenia mają rozpocząć się w 2025 roku, a uruchomienie wydobycia w 2027 roku. Udział w projekcie Yggdrasil wzmocni pozycję Grupy ORLEN jako jednego z czołowych graczy na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Norwegia ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa dostaw surowców energetycznych do Polski" - czytamy.

Jednocześnie PKN Orlen twierdzi, że "bezpodstawna i oczerniająca jest sugestia, że powołanie p. Marcina Wysockiego do Rady Dyrektorów ma jakikolwiek związek z rezygnacją KOWR z pierwokupu działek w Choczewie". "Zgodnie z procedurą, do KOWR zgłaszane są wszystkie umowy kupna-sprzedaży działek rolnych, a Ośrodek ma prawo skorzystać z prawa pierwokupu tych działek. W całym ubiegłym roku KOWR skorzystał z prawa pierwokupu zaledwie w 129 przypadkach na 30 766 tys. zgłoszonych warunkowych umów kupna-sprzedaży nieruchomości, co oznacza, że KOWR zrezygnował z prawa pierwokupu stosunku do 99,6 proc. transakcji dot. działek rolnych. Jak z tego wynika, KOWR w przytłaczającej większości przypadków nie korzysta z prawa pierwokupu" - twierdzi PKN Orlen.

"Nierzetelnym uproszczeniem jest również twierdzenie, że Fundacja Integracji Przez Sport HANDICAP Zakopane 'remontuje dworek prezesa Daniela Obajtka' Sprawa ta była już wielokrotnie wyjaśniana. Pan Obajtek przekazał nieruchomość w Borkowie Lęborskim do użytkowania Fundacji Integracji Przez Sport HANDICAP Zakopane. Użyczenie ma charakter nieodpłatny. Na podstawie umowy Fundacja jest zobowiązana do uruchomienia i prowadzenia na ternie nieruchomości Centrum Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Szkoleniowego, w którym leczone będą osoby z dysfunkcjami i zaburzeniami rozwojowymi, zaburzeniami mowy i komunikacji, zespołem Tourette'a. Nieodpłatne użyczenie obejmuje okres 40 lat – w tym czasie to Fundacja sprawuje zarząd nieruchomości, a więc decyduje również o ewentualnych pracach remontowych, z których efektów będzie korzystać do końca okresu użyczenia" - czytamy.

Autorka/Autor:mp/ToL

Źródło: Radio Zet, TVN24

Pozostałe wiadomości

W poniedziałek do Polski trafiły pierwsze pieniądze z Funduszu Odbudowy. Stopień zaawansowania w pozyskiwaniu środków przez pozostałe kraje jest jednak bardzo zróżnicowany. Na prowadzeniu są Włochy, które otrzymały już ponad 100 miliardów euro, natomiast listę zamykają państwa takie jak Holandia, Szwecja i Irlandia, które nadal nie dostały ani jednego centa.

Kto dostał najwięcej pieniędzy z Funduszu Odbudowy? Polska nadal daleko za podium

Kto dostał najwięcej pieniędzy z Funduszu Odbudowy? Polska nadal daleko za podium

Źródło:
PAP

Po 23-letniej sądowej batalii ze Skarbem Państwa Marek Kubala, były właściciel salonu Seata w Wałbrzychu, dostanie wielomilionowe odszkodowanie. Zgodnie z wyrokiem sądu przysługuje mu 16 milionów złotych za zniszczenie jego dobrze prosperującej firmy. To mniej niż oczekiwał, lecz jak przyznaje, chce już zakończyć tę sprawę.

Ponad 20 lat walczył o odszkodowanie od Skarbu Państwa. Koniec sądowej batalii przedsiębiorcy

Ponad 20 lat walczył o odszkodowanie od Skarbu Państwa. Koniec sądowej batalii przedsiębiorcy

Źródło:
tvn24.pl

Spółką Orlen rządzili ci, którzy, teraz już nie ma wątpliwości, którzy przejdą do historii jako specjaliści od brudnych interesów - powiedział podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk. Stwierdził, że "skala nieprawidłowości jest naprawdę uderzająca". W ten sposób premier odniósł się do sprawy utraty 1,6 mld zł zaliczek na transakcje zakupu ropy, której Orlen nigdy nie otrzymał.

Donald Tusk o Orlenie: tam było aż tak źle, że za rządów PiS-u niektórzy nie wytrzymali

Donald Tusk o Orlenie: tam było aż tak źle, że za rządów PiS-u niektórzy nie wytrzymali

Źródło:
tvn24.pl

Traktowali polskiego czempiona, spółkę giełdową, tak jak prywatny folwark - mówił w rozmowie z reporterem TVN24 wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki, odnosząc się do wydatków, jakie były przeznaczone na przeloty kierownictwa Orlenu prywatnymi samolotami. Wcześniej Borys Budka przekazał w mediach, że tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na ten cel. Z kolei Robert Kropiwnicki wyliczył, że loty pracowników Orlenu "na lewo i prawo kosztowały kilka milionów złotych".

Loty, wyścigi i imprezy. Na to poszły miliony z kasy Orlenu

Loty, wyścigi i imprezy. Na to poszły miliony z kasy Orlenu

Źródło:
TVN24, PAP

Rząd przyjął projekt zmian w Kodeksie pracy. Mają one dotyczyć ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Ich wykaz rozszerzy się o czynniki szkodliwe między innymi dla płodności i funkcji seksualnych, czyli tak zwane substancje reprotoksyczne.

Będą zmiany dla pracowników. Jest decyzja rządu

Będą zmiany dla pracowników. Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w marcu 2024 roku obniżyła się do 4,6 procent rok do roku - podał Narodowy Bank Polski. Miesiąc wcześniej wynosiła 5,4 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej

Najnowsze dane o inflacji bazowej

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Jak wynika z pisma, do którego w poniedziałek dotarł Reuters, prawnicy reprezentujący X (dawniej Twitter) Elona Muska przekazali Sądowi Najwyższemu Brazylii, że platforma mediów społecznościowych zastosuje się do każdego orzeczenia. Wcześniej Musk deklarował, że nie będzie się dostosowywał do żadnych wyroków. Miliarderowi zarzuca się łamania brazylijskiego prawa poprzez odmowę blokady niektórych kont w serwisie X (dawniej Twitter).

Brazylijski pozew przeciwko Muskowi. Przełomowa zmiana stanowiska

Brazylijski pozew przeciwko Muskowi. Przełomowa zmiana stanowiska

Źródło:
Reuters

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) przeprowadzi kontrolę doraźną w Komisji Nadzoru Finansowego - poinformowano we wtorek. Zgodnie z zapowiedziami kontrola obejmie działania podjęte przez instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo rynku finansowego w odniesieniu między innymi do VeloBanku.

Kontrola "oczekiwana społecznie". Jest zapowiedź NIK

Kontrola "oczekiwana społecznie". Jest zapowiedź NIK

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ulga na dziecko może zostać łatwo utracona przez rodziców jedynaków - informuje we wtorek "Rzeczpospolita". Wszystko przez to, że ich pensje rosną, a limit dochodów nie zmienia się od lat.

Problem z popularną ulgą. Część rodziców może nie skorzystać

Problem z popularną ulgą. Część rodziców może nie skorzystać

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał dwie firmy odzieżowe za podawanie nieprawdziwych informacji na etykietach ubrań. Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) mają zapłacić karę w wysokości 3,8 miliona złotych, a Lord - ponad 213 tysięcy złotych. Ogłoszone decyzje nie są prawomocne.

UOKiK ukarał dwie firmy odzieżowe. "Konsumenci zostali wprowadzeni w błąd"

UOKiK ukarał dwie firmy odzieżowe. "Konsumenci zostali wprowadzeni w błąd"

Źródło:
PAP

Będzie doniesienie do prokuratury za przekroczenie uprawnień przez byłego wiceministra zdrowia z rządu PiS Janusza Cieszyńskiego - zapowiedziała w Programie Trzecim Polskiego Radia ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Jak wyjaśniła, doniesienie ma dotyczyć nieprawidłowości przy zakupie respiratorów, zamówionych na początku pandemii przez ówczesny resort zdrowia. Leszczyna podkreślała, że "były wiceminister zdrowia wypłacił wielomilionową zaliczkę, wiedząc, że to jest niezgodne z ustawą o finansach publicznych".

Respiratory od handlarza bronią. Szefowa resortu zapowiada doniesienie do prokuratury

Respiratory od handlarza bronią. Szefowa resortu zapowiada doniesienie do prokuratury

Źródło:
Polskie Radio, tvn24.pl

Przepisy tworzą lukę, umożliwiającą nadużycia i oszustwa, ceny napojów wzrosną, a klienci zapłacą dodatkowy VAT - to tylko część zastrzeżeń do ustawy kaucyjnej, które zgłaszają przedstawiciele branży. Apelują do premiera Tuska i do rządu o zmiany. Przepisy zakładają, że system kaucyjny w Polsce zacznie działać od 2025 roku.

"System kaucyjny jest szkodliwy." Przedsiębiorcy apelują do Tuska o pilne zmiany

"System kaucyjny jest szkodliwy." Przedsiębiorcy apelują do Tuska o pilne zmiany

Źródło:
tvn24.pl

Francuska Grupa Elo (dawniej Auchan Holding) poinformowała o sprzedaży przez jej spółkę zależną aktywów w Rosji. Chodzi o 19 centrów handlowych w tym kraju. Grupa Elo jest właścicielem Auchan Retail i New Immo Holding. Spółka Auchan Retail Russia podkreśliła we wtorkowym komunikacie, że kontynuuje działalność w Rosji.

Co dalej z działalnością Auchan w Rosji? Jest oświadczenie

Co dalej z działalnością Auchan w Rosji? Jest oświadczenie

Źródło:
tvn24.pl

W środę odbędzie się zwyczajne walne zgromadzenie Banku Pekao. W porządku obrad przewidziano podjęcie uchwał w sprawie powołania członków rady nadzorczej na nową kadencję. Akcjonariusze banku Polski Fundusz Rozwoju oraz Powszechny Zakład Ubezpieczeń zgłosili łącznie ośmioro kandydatów. Poznaliśmy ich nazwiska.

Zmiany w Banku Pekao coraz bliżej. Poznaliśmy kandydatów

Zmiany w Banku Pekao coraz bliżej. Poznaliśmy kandydatów

Źródło:
tvn24.pl

Podwyższenie wieku emerytalnego jest niezbędne, żeby w dłuższej perspektywie utrzymać stabilny system ubezpieczeń społecznych - oceniła profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak, dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej. Jak zauważyła standardem jest 67 lat dla kobiet i mężczyzn. Ekspertka przyznała jednocześnie, że podwyższenie wieku emerytalnego "jest politycznie bardzo trudnym tematem".

"To jest politycznie bardzo trudnym tematem, ale jest to niezbędne"

"To jest politycznie bardzo trudnym tematem, ale jest to niezbędne"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Branża IT zwalnia w Polsce coraz więcej pracowników - ocenili eksperci Krajowego Rejestru Długów (KRD). Wskazali, że "informatyczna bańka zaczyna pękać". Ponadto - jak wynika z raportu KRD - w ciągu ostatnich dwóch lat zadłużenie branży IT wzrosło o jedną trzecią i obecnie przekracza ćwierć miliarda złotych.

Zwolnienia grupowe i wzrost zadłużenia. "Powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu"

Zwolnienia grupowe i wzrost zadłużenia. "Powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu"

Źródło:
PAP

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

Producent samochodów Alfa Romeo ogłosił, że jego nowe auto, który będzie produkowane w Tychach, nie będzie nazywało się Milano, jak wcześniej ogłoszono, ale Junior. Stało się to kilka dni po tym, jak włoski rząd skrytykował pierwotną nazwę modelu.

Gigant zmienia nazwę auta, które ma być produkowane w Polsce

Gigant zmienia nazwę auta, które ma być produkowane w Polsce

Źródło:
PAP

Piotr Samson w poniedziałek został odwołany ze stanowiska prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego - potwierdziło redakcji biznesowej tvn24.pl Ministerstwo Infrastruktury. Decyzję w tej sprawie podjął premier Donald Tusk. Samson pełnił tę funkcję od lipca 2016 roku.

Prezes odwołany. Zmiana po niemal ośmiu latach

Prezes odwołany. Zmiana po niemal ośmiu latach

Źródło:
tvn24.pl

Nowelizacja Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego, nad którą pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości, ma wprowadzić nową formę testamentu - testament audiowizualny. Rząd planuje, że projekt w tej sprawie zostanie przyjęty w drugiej połowie roku.

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Rząd szykuje rewolucję w testamentach

Nic nie wskazuje na to, by w 2024 roku ceny nieruchomości gruntowych zaczęły spadać. Najbardziej poszukiwane przez inwestorów nadal będą grunty w Warszawie, Krakowie i Trójmieście, a znaczącym rynkiem ma szansę stać się również Poznań - ocenia firma doradcza JLL.

Ziemia na wagę złota. "Nic nie wskazuje, że ceny zaczną spadać"

Ziemia na wagę złota. "Nic nie wskazuje, że ceny zaczną spadać"

Źródło:
PAP

Samsung wrócił na pierwsze miejsce zestawienia największych producentów telefonów na świecie - wynika z raportu opublikowanego przez firmę IDC. Tym samym koncern z Korei Południowej wyprzedził amerykańskiego giganta - firmę Apple.

Najwięksi producenci smartfonów. Zmiana lidera

Najwięksi producenci smartfonów. Zmiana lidera

Źródło:
"The Guardian"

W notatce skierowanej do pracowników Tesli Elon Musk napisał, że nie ma niczego, czego bardziej nienawidzi, "ale to musi zostać zrobione". W ten sposób zapowiedział zwolnienie ponad 10 procent pracowników firmy motoryzacyjnej.

Musk szykuje duże zwolnienia. "Podjęliśmy trudną decyzję"

Musk szykuje duże zwolnienia. "Podjęliśmy trudną decyzję"

Źródło:
BBC