Wnioski w sprawie niższych cen prądu. Resort przypomina o dodatkowej opcji

[object Object]
Szef kancelarii premiera o cenach prądu w 2020 rokuRMF FM
wideo 2/21

Oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej można wysyłać do sprzedawców prądu również pocztą - przypomina Ministerstwo Energii. Wnioski uprawniają do zachowania niższej ceny prądu przez cały 2019 rok. Ostateczny termin na złożenie oświadczeń mija w najbliższy poniedziałek. Obowiązek nie dotyczy gospodarstw domowych.

Obowiązek złożenia oświadczenia odbiorcy końcowego energii elektrycznej wprowadziła tak zwana ustawa o cenach prądu, która zakłada zamrożenie stawek - na poziomie z 2018 roku - przez cały 2019 rok. Weszła ona w życie 29 czerwca br.

Ustawa przewiduje, że uprawnieni do odbioru energii po zamrożonej cenie muszą złożyć do swojego sprzedawcy prądu specjalne oświadczenie, potwierdzające ich status. Taki obowiązek dotyczy mikro- i małych firm, szpitali, jednostek sektora finansów publicznych, w tym państwowych jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, na przykład Lasów Państwowych. Nie dotyczy to gospodarstw domowych.

Termin ustawowy na złożenie pisma mijał w sobotę 27 lipca, dlatego oświadczenia złożone w poniedziałek 29 lipca również będą akceptowane. Liczy się data wysłania oświadczenia.

OŚWIADCZENIE ODBIORCY KOŃCOWEGO

Oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej

Oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej można składać w formie pisemnej (oryginał) w punktach obsługi klienta, które są otwarte także w weekend.

Drugim rozwiązaniem jest dostarczenie oświadczenia drogą mailową. Główni sprzedawcy prądu zamieścili komunikaty w tej sprawie na swoich stronach internetowych.

Rzeczniczka resortu energii Joanna Borecka-Hajduk przypomniała, że wnioski można składać również drogą pocztową, a decydująca jest data stempla pocztowego.

ME podkreśla, że złożenie oświadczenia o statusie jest konieczne, bo sprzedawcy prądu nie posiadają informacji, czy dany odbiorca należy do którejś z wymienionych ustawą grup.

Przedłużenie terminu?

W piątek minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz powiedziała, że być może termin na złożenie oświadczenia zostanie przedłużony. Zastrzegła jednak, że nie będzie to łatwe. - Termin jest ustawowy, więc przedłużenie go będzie trudne, ponieważ jest to zapisane w ustawie - powiedziała podczas piątkowej konferencji prasowej.

- Rozmawialiśmy dzisiaj (w piątek - red.) na ten temat. Wiem, że kancelaria premiera również zastanawia się, jak zmierzyć się z tym problemem. Być może ten termin będzie przedłużony, ale to nie moja decyzja. (...) Zobaczymy, czy można to zrobić bez interwencji legislacyjnej - dodała Jadwiga Emilewicz.

Do możliwości przedłużenia terminu na składanie oświadczeń odniosła się w sobotę rzeczniczka resortu energii.

- Nie mamy żadnych innych informacji niż ta, którą podaliśmy ostatnio, że termin składania oświadczeń mija w poniedziałek 29 lipca - podkreśliła Joanna Borecka-Hajduk. - Obowiązuje więc ten termin, ale oświadczenia wysyłać można także pocztą, a decyduje wtedy data stempla pocztowego - dodała.

Kto skorzysta

Jak wcześniej informował minister energii Krzysztof Tchórzewski, nowelizacja oznacza, że w całym 2019 roku ceny nie wzrosną dla 15,1 miliona gospodarstw domowych. Natomiast od 1 lipca zamrożenie obejmuje też około 1000 szpitali, 61,4 tysiąca instytucji sektora finansów publicznych - w tym samorządów, 1,9 miliona mikrofirm i 57 tysięcy małych firm.

Tchórzewski podał też, że gwarantuje, iż dzięki ustawie wszyscy odbiorcy energii elektrycznej oszczędzą w ciągu 2019 roku 8 miliardów złotych.

Autor: mb / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości