"Gigantyczne wyzwanie" w sprawie Orlenu

Źródło:
tvn24.pl
Daniel Obajtek odwołany ze stanowiska
Daniel Obajtek odwołany ze stanowiskaTVN24
wideo 2/7
Daniel Obajtek odwołany ze stanowiskaTVN24

Nowe kierownictwo będzie miało gigantyczne wyzwanie, co zrobić dalej z Orlenem - stwierdził w rozmowie z TVN24 Robert Tomaszewski, analityk do spraw gospodarczych i energetycznych z Polityki Insight. Jak ocenił, "odwrócenie transakcji z Saudi Aramco teoretycznie jest możliwe", jednak mogłyby się z tym wiązać potężne kary oraz chaos prawny. Inaczej jego zdaniem wygląda kwestia przejęcia PGNiG.

W sobotę gościem TVN24 był Robert Tomaszewski, analityk ds. gospodarczych i energetycznych, Polityka Insight. Został zapytany o wyzwania, z którymi zmierzy się osoba, która zastąpi Daniela Obajtka na stanowisku szefa Orlenu.

- Daniel Obajtek odejdzie ze stanowiska 5 lutego, czyli dokładnie w szóstą rocznicę swojego powołania na to stanowisko w zarządzie. Na pewno nowe kierownictwo będzie miało gigantyczne wyzwanie, co zrobić dalej z Orlenem. Tutaj kumuluje się masa politycznych pytań: czy przeobrazić Orlen, czy wrócić do statusu quo? Rozbić go? Czy odwrócić fuzję, czy jednak zaakceptować to, co się dokonało i przejść do myślenia o rozwoju. Skupić się tylko na rozliczeniu tego, jak były podejmowane decyzje na przykład przy okazji fuzji z Lotosem i innymi spółkami skarbu Państwa - wyjaśnił.

Czytaj także: Fuzja (nie)kontrolowana. Daniel Obajtek kontra ABW

"Nie był ten poziom rozwoju organicznego, które dokonywały inne zachodnie koncerny"

Gość TVN24 przyznał, że "taka duża firma z perspektywy celów transformacji energetycznej jest znacznie bardziej efektywna w wykonywaniu swoich zadań na przykład w szybszym inwestowaniu w odnawialne źródła energii".

Dodał, że chodzi też o lepsze warunki pozyskiwania finansowania inwestycji, lepszą pozycję negocjacyjną, jeśli chodzi o kontrakty na dostawy ropy i gazu. - Z drugiej strony mamy szereg ryzyk. Każdy podmiot, który kumuluje w sobie odpowiedzialność za bezpieczeństwo energetyczne, paliwowe, gazowe jest siłą rzeczy monopolistą. Może nadużyć władzy nad tym rynkiem, co zresztą widzieliśmy przed wyborami, kiedy Orlen gwałtownie obniżył ceny paliw na stacjach, motywując to celami ugrupowania rządzącego - zaznaczył Tomaszewski. Jak dodał, "Orlen przez ostatnie sześć lat, to jest jedno z dziedzictw Daniela Obajtka, był bardzo mocno skupiony na sobie".

- Na strefie korporacyjnej, na przejmowaniu spółek. Myślał o przyszłości, aktualizował strategię, ale to nie był ten poziom rozwoju organicznego, które realizowały inne zachodnie koncerny - zauważył. Wytłumaczył, że myślenie o przebudowie sektora energetycznego w Polsce było zrobione z perspektywy płockiej grupy. - Nie zastanowiono się, czy nie ma lepszych scenariuszy połączenia państwowych spółek, które nie doprowadziłyby do sytuacji, w której Komisja Europejska nakazuje nam sprzedaż dużej części infrastruktury krytycznej, czyli 30 procent udziałów w Rafinerii Gdańskiej - stwierdził.

Reportaż "Fuzja (nie)kontrolowana". Oglądaj w TVN24 GO

Czy można odwrócić transakcję z Saudi Aramco?

Robert Tomaszewski zaznaczył, że "odwrócenie transakcji z Saudi Aramco teoretycznie jest możliwe, ale to byłoby niesamowicie niebezpieczne ze względu na dwa czynniki".

- Kary, które musielibyśmy z tego tytułu zapłacić i ogromny chaos prawny, który powstałby w wyniku odwrócenia transakcji i zagrożenia naszego bezpieczeństwa paliwowego - wymienił.

Zaznaczył, że "Saudi Aramco dostarcza połowę ropy jaką zużywamy obecnie w Polsce".

- Odwrócenie tej transakcji i wejście na ścieżkę wojenną z największym naftowym koncernem świata nie jest optymalnym scenariuszem - stwierdził.

Jego zdaniem można natomiast "odwrócić" fuzję z PGNIG. - Wystarczy, że 5 lutego akcjonariusze zagłosują za tym, aby nie sprzedać operatorom magazynów gazu, który to jest warunkiem, aby tę fuzję przeprowadzić. Jeśli ta zgoda nie będzie udzielona, to będą podstawy prawne, aby UOKiK zakwestionował tę transakcję - wskazał Robert Tomaszewski na antenie TVN24.

Czytaj też: Jak doszło do sprzedaży Lotosu? Znamy pełny raport NIK

Orlen za czasów Obajtka

W czwartek rada nadzorcza spółki postanowiła odwołać Daniela Obajtka z zarządu Orlenu z upływem dnia 5 lutego 2024 r. Za czasów prezesury Daniela Obajtka doszło m.in. przejęcia Energi, PGNiG, a także do połączenia Orlenu i Grupy Lotos.

W czerwcu 2022 r. Orlen otrzymał od Komisji Europejskiej zgodę na fuzję, wcześniej - zgodnie z wymogami KE - koncern przedstawił środki zaradcze planowane w związku z przejęciem Lotosu. Zdecydowano, że węgierski MOL przejmie 417 stacji paliw sieci Grupy Lotos w Polsce, natomiast Orlen kupi od MOL 144 stacje paliw na Węgrzech oraz 41 stacji paliw na Słowacji. Obszar logistyki paliw i asfaltu w ramach spółki Lotos Terminale kupi Unimot. Natomiast Lotos Biopaliwa kupi firma Rossi Biofuel.

Jednocześnie Orlen zdecydował o sprzedaży Saudi Aramco 30 proc. akcji gdańskiej rafinerii Grupy Lotos i uzgodnił długoterminowy kontrakt na dostawy od 200 tys. do 337 tys. baryłek ropy dziennie, przy czym docelowy wolumen dostaw saudyjskiego surowca powinien wynieść 20 mln ton rocznie. Koncern ocenił, że dostawy te mogą zaspokajać do 45 proc. łącznego zapotrzebowania całej Grupy Orlen - już po przejęciu Lotosu - zarówno w Polsce, jak i na Litwie oraz w Czechach.

Autorka/Autor:jr/dap

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Przedstawiciele biur podróży zapewniają, że nie ma masowych rezygnacji z wypoczynku w popularnych destynacjach, takich jak Egipt czy Turcja, z powodu konfliktu na Bliskim Wschodzie. Przyznają jednak, że zapytań o kwestie bezpieczeństwa czy trasy lotu jest coraz więcej.

Wakacje z wojną w tle. "Większa liczba zapytań"

Wakacje z wojną w tle. "Większa liczba zapytań"

Źródło:
TVN24+

Europa obawia się zależności od amerykańskich usług w chmurze, które decyzją władz w USA mogłyby zostać ograniczone - pisze Politico. Eksperci proponują stworzenie własnej infrastruktury cyfrowej, co może jednak zaostrzyć relacje z Donaldem Trumpem.

Takiej sytuacji obawia się Europa. "Zakręcenie kurka"

Takiej sytuacji obawia się Europa. "Zakręcenie kurka"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Pracodawca będzie miał obowiązek przekazać z odpowiednim wyprzedzeniem kandydatowi na dane stanowisko informację o proponowanej pensji - przewiduje nowelizacja Kodeksu pracy w sprawie jawności płac. Ustawa w poniedziałek została opublikowana w Dzienniku Ustaw, wejdzie w życie za sześć miesięcy.

Ważna zmiana w sprawie wynagrodzeń

Ważna zmiana w sprawie wynagrodzeń

Źródło:
PAP

Renta wdowia to nowe świadczenie, którego wypłata rusza od 1 lipca 2025 roku. Do tej pory złożono 1 milion 64 tysiące 414 wniosków o jego przyznanie. - Czekamy cały czas na kolejne - poinformowała w poniedziałek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Nowe świadczenie od lipca. Lawina wniosków

Nowe świadczenie od lipca. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Rodzic, który zdąży wysłać wniosek do końca czerwca, otrzyma wyrównanie 800 plus za ten miesiąc i nie straci finansowo - przypomina w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Dotychczas opiekunowie wystąpili o świadczenie na niemal 7 milionów dzieci. Kwota wypłaconych świadczeń przekroczyła 5 miliardów złotych.

Ważna data dla rodziców. Pieniądze mogą przepaść

Ważna data dla rodziców. Pieniądze mogą przepaść

Źródło:
PAP

- Mamy do czynienia z zalewem wniosków o "złote wizy" - powiedziała nowozelandzka minister do spraw imigracji Erica Stanford. Kraj ten w kwietniu poluzował przepisy i wprowadził nowy rodzaj wizy dla inwestorów, mając nadzieję, że przyciągnie to bogatsze osoby i pobudzi gospodarkę.

Kraj zmienił przepisy. Fala wniosków o "złote wizy"

Kraj zmienił przepisy. Fala wniosków o "złote wizy"

Źródło:
Reuters

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w maju wyniosło 8670,51 złotego - podał Główny Urząd Statystyczny. W ujęciu rocznym wzrosło ono o 8,4 procent. Dane dotyczą firm zatrudniających powyżej dziewięciu osób.

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Źródło:
tvn24.pl

Przedłużające się problemy z tranzytem przez cieśninę Ormuz mogą wywindować ceny ropy nawet do 110 dolarów za baryłkę - prognozują analitycy Goldman Sachs. Z kolei ograniczenie dostaw ropy z Iranu o 1,75 miliona baryłek dziennie może sprawić, że cena ropy Brent osiągnie poziom 90 dolarów.

Ceny ropy mogą wystrzelić. Dwa scenariusze

Ceny ropy mogą wystrzelić. Dwa scenariusze

Źródło:
PAP

Produkcja przemysłowa w maju wzrosła o 3,9 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 2 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Najnowsze dane z przemysłu. "Produkcja idzie bokiem"

Najnowsze dane z przemysłu. "Produkcja idzie bokiem"

Źródło:
PAP

Frederick Smith, założyciel Federal Express (FedEx), zmarł w sobotę w wieku 80 lat - poinformowała spółka. FedEx to jedna z największych firm kurierskich na świecie.

Nie żyje Frederick Smith, założyciel amerykańskiego giganta

Nie żyje Frederick Smith, założyciel amerykańskiego giganta

Źródło:
BBC

Wartość długów alimentacyjnych w Polsce wynosi obecnie to 16,4 miliarda złotych. To o 20 procent więcej niż trzy lata temu - poinformował w poniedziałek Krajowy Rejestr Długów. Prawie 96 procent zaległości wobec dzieci to niespłacone zobowiązania ojców - łącznie 15,7 miliarda złotych.

"Najbardziej niepokoi postawa najmłodszych rodziców"

"Najbardziej niepokoi postawa najmłodszych rodziców"

Źródło:
PAP

Sekretarz stanu USA Marco Rubio wezwał Chiny do uniemożliwienia Iranowi zamknięcia Cieśniny Ormuz, jednego z najważniejszych szlaków żeglugowych na świecie.

"To będzie dla nich samobójstwo gospodarcze". Rubio apeluje do Pekinu

"To będzie dla nich samobójstwo gospodarcze". Rubio apeluje do Pekinu

Źródło:
BBC

Nawet 15 tysięcy dolarów oferują amerykańskie miasta w ramach zachęty dla osób, które zdecydują się na przeprowadzkę. Głównym celem większości tych programów jest przyciągnięcie utalentowanych osób, które przyczynią się do rozwoju lokalnych społeczności.

Oferują 15 tysięcy dolarów za przeprowadzkę

Oferują 15 tysięcy dolarów za przeprowadzkę

Źródło:
PAP

Po ataku USA parlament w Iranie zatwierdził zamknięcie cieśniny Ormuz, kluczowego szlaku łączącego Zatokę Perską z Morzem Arabskim - przekazał Reuters. Ostateczną decyzję w sprawie blokady podejmie Najwyższa Rada Bezpieczeństwa Narodowego Iranu.

Parlament w Iranie zatwierdził zamknięcie cieśniny Ormuz

Parlament w Iranie zatwierdził zamknięcie cieśniny Ormuz

Źródło:
PAP

Grecja od 1 lipca 2025 roku wprowadza nową opłatę turystyczną, która w niektórych przypadkach może wynieść nawet 20 euro (około 85 złotych). W ten sposób władze próbują walczyć z problemem nadmiernej turystyki.

Nowa opłata turystyczna w Grecji od lipca

Nowa opłata turystyczna w Grecji od lipca

Źródło:
tvn24.pl

Amerykańskie bombowce B-2 zrzuciły bomby GBU-57 na irański obiekt jądrowy w Fordo. Zdaniem ekspertów to jedyna broń zdolna do skutecznego zniszczenia zakładów wzbogacania uranu, które znajdują się głęboko pod ziemią. Oto, jak działa tak zwany "bunker buster", czyli pogromca bunkrów.

Użyta po raz pierwszy. Oto bomba, która spadła na Iran

Użyta po raz pierwszy. Oto bomba, która spadła na Iran

Źródło:
CNN, PAP

Nie odnotowano wzrostu promieniowania w pobliżu irańskich obiektów jądrowych zaatakowanych przez USA - podała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Szef agencji Rafael Grossi przekazał, że odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Gubernatorów MAEA.

Co z promieniowaniem po ataku USA na Iran. Agencja zwołuje nadzwyczajne posiedzenie

Co z promieniowaniem po ataku USA na Iran. Agencja zwołuje nadzwyczajne posiedzenie

Źródło:
PAP

Wejście Ukrainy do Unii Europejskiej (UE) mogłoby przynieść znaczące korzyści gospodarcze nie tylko samej Ukrainie, ale także krajom Europy Środkowej, w szczególności w Polsce - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Tyle może zyskać Polska na Ukrainie w Unii Europejskiej

Tyle może zyskać Polska na Ukrainie w Unii Europejskiej

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto nikt nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że we wtorek do wygrania będzie sześć milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 czerwca 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Lotto

Rośnie kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Polska nie zamierza obecnie przyjmować euro - podkreślił minister finansów Andrzej Domański Wyjaśnił, że obecny stan, gdy posiadamy własną walutę jest optymalny.

Minister o euro w Polsce. "Ten stan jest optymalny"

Minister o euro w Polsce. "Ten stan jest optymalny"

Źródło:
PAP

Polskie kąpieliska mają najgorszą jakość wody spośród krajów Unii Europejskiej - wynika z raportu Europejskiej Agencji Środowiska za 2024 rok. W zestawieniu najwyżej znalazły się Cypr, Bułgaria oraz Grecja.

Najgorsze kąpieliska w Unii Europejskiej. Niechlubne miejsce Polski

Najgorsze kąpieliska w Unii Europejskiej. Niechlubne miejsce Polski

Źródło:
PAP

Chiny i Rosja stanowią obecnie podobne zagrożenie cybernetyczne dla Europy - stwierdził prezydent Czech Petr Pavel w rozmowie z "Financial Times". Gazeta przypomniała, że rząd w Pradze padł ostatnio ofiarą ataku hakerskiego grupy powiązanej z chińskimi służbami bezpieczeństwa.

Ostrzeżenie przed Chinami i Rosją. "Są sobie równe"

Ostrzeżenie przed Chinami i Rosją. "Są sobie równe"

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 60 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną trzeciego stopnia w wysokości około miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 20 czerwca 2025 roku.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska będzie monitorować ceny po przystąpieniu Bułgarii do strefy euro - zapowiedział unijny komisarz gospodarki Valdis Dombrovskis. Ministrowie finansów państw UE zgodzili się na przystąpienie Bułgarii do strefy euro.

Wzrost cen przez euro. Bruksela ma się przyjrzeć

Wzrost cen przez euro. Bruksela ma się przyjrzeć

Aktualizacja:
Źródło:
PAP