Ważna instytucja obniża prognozę rozwoju Polski. Przewiduje duże wydatki

Z kraju

OECD obniżyła wzrost gospodarczy w Polsce

Wzrost gospodarczy Polski w 2016 roku nie wyniesie nawet 3 proc. w 2016 r. - prognozuje Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Organizacja skupiająca państwa rozwinięte wydała komunikat, w którym obniża prognozę wzrostu PKB Polski. Przewiduje, że ze względu m.in. na program 500 plus i wprowadzenie niższego wieku emerytalnego w 2018 r. polski deficyt budżetowy wzrośnie powyżej unijnego kryterium.

OECD obniża prognozę wzrostu PKB Polski w roku 2016. Według prognozy z czerwca miał on wynieść 3 proc., z obecnego komunikatu wynika, że będzie to 2,6 proc. Natomiast prognozę wzrostu na rok 2017 obniżono z 3,5 proc. do poziomu 3,2 proc. Deficyt sektora publicznego ogółem może przekroczyć próg 3 proc. PKB w 2018 r.

"Prognozuje się, że wzrost PKB wzrośnie do ok. 3 proc. rocznie w latach 2017-18 dzięki wyższym transferom socjalnym, niższym stopom procentowym oraz rosnącemu wydatkowaniu środków z UE" - napisano w komentarzu do prognoz.

Konsekwencje 500 plus

W ocenie OECD, NBP zacznie podnosić poziom stóp procentowych od końca 2017 r., w reakcji na rosnącą inflację.

"Koszt wdrożenia programu 500 plus został pokryty w 2016 r. przez jednorazowe dochody. Wzrost wydatków socjalnych, odbicie w inwestycjach publicznych oraz planowane obniżenie wieku emerytalnego mogą pchnąć deficyt w 2018 r. ponad poziom 3-proc. PKB wg definicji z Maastricht, mimo dodatkowych podatków nałożonych na banki i sprzedaż detaliczną. Planowana obniżka podatków dla gospodarstw z najniższymi przychodami również może zwiększać deficyt" – wyjaśniono w komunikacie.

Kto spowalnia wzrost PKB? Zdaniem prezesa PiS m.in. przedsiębiorcy:

Autor: azb//ms / Źródło: PAP