Odkurzacze o dużej mocy znikną ze sprzedaży. "Zyskają konsumenci"

Z kraju

Odkurzacze stracą moc. Ale będzie ciszejtvn24
wideo 2/4

Od 1 września odkurzacze wprowadzane na rynek unijny powinny mieć deklarowany pobór mocy niższy niż 900 watów. Samo zmniejszenie mocy silników odkurzaczy nie wpłynie na mniejszą skuteczność i jakość odkurzania - uspokajają eksperci. - Znikną z rynku odkurzacze zużywające duże ilości prądu przy słabej efektywności - mówi Wojciech Konecki, dyrektor generalny związku pracodawców AGD.

Z dniem 1 września zaczną obowiązywać nowe unijne przepisy dla odkurzaczy. Zaostrzają one minimalne parametry decydujące o wpływie tych urządzeń na środowisko. W konsekwencji na rynek unijny będzie można wprowadzać do obrotu, czyli importować i produkować , odkurzacze z mocą znamionową poniżej 900 W. Zdaniem producentów już nie moc, ale innowacyjność w powiązaniu z jakością decyduje o skuteczności odkurzaczy. Główne korzyści czerpią z tego konsumenci i środowisko.

Co się zmienia?

Urządzenia wprowadzane do obrotu muszą spełniać osiem minimalnych wymogów technicznych. Przede wszystkim zaostrzono skuteczność zbierania kurzu na dywanach i podłogach. Kolejne wymogi dotyczą maksymalnego poziomu następujących parametrów: mocy nominalnej (ograniczenie do 899 watów), zużycia energii, filtracji kurzu, hałasu i żywotności. - W odkurzaczach inwestujemy przede wszystkim w wydajność, a nie moc. Dzięki temu większość tego typu urządzeń na rynku już dziś spełnia rygorystyczne wymogi. Zyskają na tym konsumenci i środowisko, gdyż stopniowo znikną z rynku odkurzacze zużywające duże ilości prądu przy słabej efektywności zbierania i filtracji kurzu - mówi Wojciech Konecki, dyrektor generalny Związku Pracodawców AGD, CECED Polska.

Oszczędności energii

Jak szacuje CECED Polska, w Polsce jest ok. 14 mln odkurzaczy o mocy przewyższającej 900 watów. Gdyby zostały zastąpione urządzeniami nowego typu, spełniającymi nowe wymogi UE, przyniosłaby oszczędności ok. 0,4 TWh prądu. To roczne zużycie ok. 200 tys. gospodarstw domowych. Mniejsza moc odkurzaczy, to dobra wiadomość nie tylko dla nas (niższe rachunki), ale również dla środowiska naturalnego, bo mniejsze zużycie energii elektrycznej oznacza mniej spalonego węgla i czystsze powietrze.

Autor: msz/ms / Źródło: PAP