Szykują się duże zmiany w Kodeksie pracy

Źródło:
TVN24 Biznes
Zmiany w Kodeksie pracy
Zmiany w Kodeksie pracyTVN24
wideo 2/4
Zmiany w Kodeksie pracyTVN24

Dobrze, że pojawiają się zapisy dotyczące pracy zdalnej, bo coraz częściej są spory między pracodawcą a pracownikiem na tym tle - tak zbliżające się zmiany w Kodeksie pracy skomentowała w rozmowie w TVN24 Biznes adwokat Ewelina Pernet-Szóstak. Dodała, że za sprawą nowelizacji pracownikom będzie należał się zwrot części wydatków ponoszonych w związku z pracą zdalną. - Nie ma mowy wprost o kosztach ogrzewania, co może pojawić się jako kontrowersyjny temat w obecnym czasie - podkreśliła.

Senat przyjął 15 grudnia 2022 roku z poprawkami nowelizację Kodeksu pracy, która na stałe wprowadza do przepisów pracę zdalną. Nowelizacja wróciła do Sejmu, który ma zająć się . - Senat proponuje, aby ustawa weszła w życie trzy miesiące od publikacji w Dzienniku Ustaw, Sejm 2 miesiące. Poprawek nie było wiele, więc myślę że możemy się spodziewać zmiany już w marcu - stwierdziła w rozmowie w TVN24 Biznes adwokat Ewelina Pernet-Szóstak.

Wyjaśniła też, że w nowelizacji pojawia się definicja pracy zdalnej. - Dokładnie chodzi o taką pracę, którą można wykonywać za pośrednictwem narzędzi takich jakna przykład: telefon, internet, wideokonferencje, komunikatory. Te narzędzia pozwalają na komunikację na odległość - doprecyzowała, dodając, że według tej definicji pracę zdalną można wykonywać częściowo lub całkowicie w miejscu innym niż siedziba pracodawcy czy zakład pracy.

Zauważyła, że "w nowelizacji pojawia się jeszcze pojęcie pracy zdalnej o charakterze okazjonalnym. Zależnie od tego, czy poprawki Senatu zostaną przyjęte, może ona trwać do 24 albo 30 dni, jak chce Senat, w skali roku". 

Definicja pracy zdalnej

Adwokat w rozmowie powiedziała, że miejsce wykonywania pracy zdalnej uzgadniają pracownik i pracodawca. Może to być również miejsce zamieszkania pracownika lub możliwe będzie zaznaczenie, że to miejsce jest elastyczne, ale pracownik jest zobowiązany do tego, aby w danym miejscu mógł rzetelnie wykonywać pracę i zorganizować odpowiednie dla jej wykonania warunki. - Wtedy raz może pracować nad morzem czy w górach, a innym razem w swoim domu - wyjaśniła.

Zastrzegła, że "wcześniej Kodeks pracy regulował nie pracę zdalną, a telepracę". - Zapisy związane z telepracą zostały w nowelizacji usunięte. W czasie pandemii brakowało uregulowań dotyczących pracy zdalnej, bo definicja telepracy nie do końca się sprawdzała w nowej rzeczywistości i dlatego ustawodawca zdecydował się na zmiany. Jest też więcej uregulowań dotyczących kosztów, które są wywołane zdalną pracą - podkreśliła.

W jej ocenie nowe regulacje to jest ciekawe i potrzebne rozwiązanie, bo mówi na przykład o tym, że pracodawca i pracownik musi ustalić zakres pracy zdalnej. - W niektórych przypadkach pracownik może określić wiążąco swoją wolę, że chce wykonywać pracę zdalną i w niektórych przypadkach pracodawca nie będzie miał wyjścia i będzie musiał się na to zgodzić - zaznaczyła.

- Nie znamy ostatecznej wersji tej ustawy, ale budzi pewne zainteresowanie propozycja, że osoby, które wychowują dziecko do lat 4, jak złożą wniosek o pracę zdalną, to pracodawca będzie musiał się zgodzić. Według poprawek senackich to będą osoby, które opiekują się dziećmi wieku do lat 10. Wtedy też pracodawca będzie musiał się zgodzić na pracę zdalną - zauważyła.

Uzgadnianie pracy zdalnej

Ewelina Pernet-Szóstak odniosła się również do tego, że "jeśli praca zdalna miałaby ustąpić, pracodawca musi w ciągu 30 dni poinformować o reorganizacji pracy na stacjonarną". Zaznaczyła jednocześnie, że pracy zdalnej mogą wymagać ci, którzy opiekują się osobą niepełnosprawną lub według senackiego projektu sami mają stopień niepełnosprawności.

Niezależnie od tego, kto chce zaprzestać pracy zdalnej – ma możliwość złożenia takiego wniosku drugiej stronie. - Według ustawy ma to być wniosek wiążący i dalszym krokiem ma być ustalenie terminu, kiedy zmiana ma nastąpić. Termin nie powinien być dłuższy niż 30-dniowy. Jeśli pracownik i pracodawca nie dojdą do porozumienia, to po upływie 30-ego dnia od złożenia wniosku automatycznie następuje powrót to pracy stacjonarnej - wytłumaczyła i podkreśliła, że wyjątkiem są pracownicy wychowujący dzieci do lat 4 lub 10, kobiety w ciąży, opiekunowie osób niepełnosprawnych. W tych przypadkach pracodawca nie może wydać polecenia zmiany warunków z pracy zdalnej na stacjonarną. 

Praca zdalnaShutterstock

Jednocześnie nowelizacja kładzie nacisk na uzgadnianie przejścia na system pracy zdalnej. To oznacza, że musi być do tego wola pracownika. - Jedyny przypadek, kiedy pracodawca może polecić wykonywanie pracy zdalnie, jest wtedy, gdy są szczególne sytuacje typu epidemia, klęska żywiołowa albo sytuacja, w której zakład pracy dotknęło jakieś zdarzenie, przez które nie jest możliwe jego funkcjonowanie. W nowelizacji jest mowa o sile wyższej, może to oznaczać jakąś awarię, pożar - wyjaśniła.

Na pytanie, czy brak możliwości powrotu do biura może być przyczyną zwolnienia pracownika, adwokat powiedziała, że nowelizacja chroni pracowników w takich sytuacjach. - Wprost jest w niej mowa o tym, że brak zgody pracownika na powrót do pracy stacjonarnej nie może wpływać na wypowiedzenie. Nie może być jego przyczyną - odpowiedziała.

- Zastanawiam się, czy nie byłoby w tej sytuacji podstaw do wypowiedzenia przez pracodawcę na przykład z powodów reorganizacji, likwidacji stanowiska? Zobaczymy w praktyce jak będą wyglądały orzeczenia sądów. Przewiduję, że temat może być częstym powodem sporów - podkreśliła.

Zwrot części kosztów

Pernet-Szóstak potwierdziła również, że pracownikom należy się zwrot części poniesionych kosztów wywołanych przez pracę zdalną dotyczą przede wszystkim energii elektrycznej, kosztów związanych z telekomunikacją (internet, telefon). - Nie ma mowy wprost o kosztach ogrzewania, co może pojawić się jako kontrowersyjny temat w obecnym czasie - przekazała.

Dodała, że "jest zapis, że pracodawca i pracownik mogą ustalić sobie, że pokrywają inne, dodatkowe koszty. Jednak nakaz pokrywania części kosztów jest tylko tych, które związane są z eksploatacją sprzętu, konserwacją i opłatami za licencję".

Na pytanie, jaką cześć zwrotów kosztów pracownicy mogą się spodziewać, odpowiedziała, że "to jest też kwestia do ustalenia między pracodawcą a pracownikiem". Zaznaczyła, że "zwrot tych kosztów nie jest wliczany do przychodów, nie będzie naliczony od tego podatek dochodowy".

Kontrola trzeźwości

Ewelina Pernet-Szóstak w rozmowie z TVN24 Biznes podkreśliła, że nowością jest to, że jest możliwa kontrola trzeźwości, sprawdzenie, czy pracownik jest po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających.

- Przy czym zasady kontroli powinny być określone wcześniej przez pracodawcę w regulaminach, układach zbiorowych albo innych dokumentach wewnętrznych. Osoba, która przystępuje do pracy powinna być powiadomiona, że potencjalnie może być wykonywana taka kontrola, ale przy poszanowaniu prywatności pracownika, który wykonuje pracę zdalną - określiła.

Czy może wejść tak po prostu do domu pracownika? - Pracodawca musi zawiadomić wcześniej o kontroli alkomatem z odpowiednią homologacją - zaznaczyła.

Jej zdaniem ważne jest, aby w porozumieniach o pracy zdalnej, zwrócić uwagę na to, gdzie dana praca będzie wykonywana. - Może się przecież okazać, że pracownik nie będzie w czasie potencjalnej kontroli w swoim miejscu zamieszkania, bo planował wykonywanie pracy gdzie indziej. Jeżeli porozumienia, co do miejsca wykonywania pracy zdalnej w ogóle nie ma, to ciężko taką kontrolę zapowiedzieć i przeprowadzić - zauważyła.

- Inaczej będzie, jeżeli pracownika nie ma w miejscu ustalonym wcześniej jako miejsce wykonywania pracy. W takiej sytuacji może być podstawa do uznania, że pracownik opuścił miejsce pracy bez usprawiedliwienia. To wpływa na możliwość nałożenia na pracownika kary dyscyplinarnej, a nawet wypowiedzenia. Według założeń ustawy po to porozumienie z pracodawcą zawieramy i wskazujemy miejsce, żeby zapewnić tam odpowiednie warunki i możliwość zweryfikowania tego, czy pracę zdalną wykonujemy - powiedziała.

W jej opinii jednak prawo nigdy nie reguluje wszystkich aspektów życia. - Żadna ustawa nie będzie w stanie uregulować każdego aspektu, zawsze są kolejne wątpliwości. Ma sens, aby pojawiało się jak najwięcej zapisów dotyczących pracy zdalnej, bo coraz częściej są spory między pracodawcą a pracownikiem na tym tle - zaznaczyła.

Czytaj też: Dwie podwyżki płacy minimalnej, praca zdalna i kontrole trzeźwości. Nowy rok dla pracowników i pracodawców

Autorka/Autor:jr/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shuttestock

Pozostałe wiadomości

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Czwartkowe posiedzenie sejmowej komisji infrastruktury w sprawie problemów z pociągami Impuls firmy Newag zostało przerwane; ma być wznowione po zaproszeniu na nie przedstawicieli służb, między innymi ABW i CBA. Dyskusję wzbudziła obecność członków grupy hakerskiej i brak przedstawicieli Newagu.

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Źródło:
PAP

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Stany Zjednoczone nałożyły w czwartek restrykcje na 118 osób i podmiotów z sektora finansowego Rosji, w tym pełne sankcje na Gazprombank, ostatni duży rosyjski bank, który dotąd nie został objęty pełną blokadą - ogłosił w czwartek Biały Dom.

Największy rosyjski bank objęty sankcjami

Największy rosyjski bank objęty sankcjami

Źródło:
PAP

Google zapowiedział testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne między innymi z wyszukiwarki. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników. - Bardzo niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Maciej Kossowski, prezes Związku Pracodawców Wydawców Cyfrowych.

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

"Opcja atomowa" w arsenale giganta. "Niepokoi nas, że Google zdecydował się na taki ruch"

Źródło:
tvn24.pl

Kolejne 224 miliony złotych z Krajowego Planu Odbudowy zostaną przekazane między innymi na nowoczesne laboratoria, żłobki oraz likwidację czarnych punktów na drogach - przekazała na portalu X ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Źródło:
PAP

Budżety czternastu instytucji państwowych zostaną obcięte - poprawka w tej sprawie do budżetu państwa na 2025 rok została przyjęta w czwartek przez Komisję Finansów Publicznych. Do formularza poprawki już w środę dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24. Łącznie chodzi o kwotę 335,5 miliona złotych, która na mocy tej poprawki zostanie przesunięta na inne cele.

Komisja Finansów za wielkim cięciem budżetów

Komisja Finansów za wielkim cięciem budżetów

Źródło:
tvn24.pl

Konsultanci specjalizujący się w uzyskiwaniu dla klientów prawa do pobytu w obcych krajach ocenili, że po wyborach prezydenckich w USA z pytaniem o warunki udziału w europejskich programach "złotych wiz" zgłosiło się do nich czterokrotnie więcej Amerykanów niż w poprzednim tygodniu - podał CNN.

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

"Plan B" po zwycięstwie Trumpa. "Szukają drugiej opcji, czegoś jak polisa ubezpieczeniowa"

Źródło:
PAP

Kolejne 224 miliony złotych z Krajowego Planu Odbudowy zostaną przekazane między innymi na nowoczesne laboratoria, żłobki oraz likwidację czarnych punktów na drogach - przekazała na portalu X ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Nowe środki z KPO. Ministra ujawniła, na co zostaną przekazane

Źródło:
PAP

Polska, Litwa, Łotwa, a także Estonia przekazały Komisji Europejskiej wspólne pismo dotyczące wprowadzenia ceł na rosyjskie i białoruskie nawozy - podało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Jest list do Brukseli

Cła na nawozy z Rosji i Białorusi. Jest list do Brukseli

Źródło:
PAP

Ze względu na olbrzymie zainteresowanie budową domowych instalacji OZE resort klimatu podjął decyzję o podwojeniu planowanego dofinansowania z programu FEnIKS do kwoty 1,7 miliarda złotych - przekazało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Wsparcie będzie przeznaczone dla osób, które zdecydują się na zakup fotowoltaiki oraz magazynów energii.

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Resort o dodatkowych środkach

Można otrzymać nawet 28 tysięcy. Resort o dodatkowych środkach

Źródło:
PAP

Oskładkowanie wszystkich umów cywilnych, między innymi o dzieło, nie będzie realizowane przez rząd - donosi w czwartek portal money.pl. To jeden z kamieni milowych KPO, na który wyraził zgodę poprzedni rząd Mateusza Morawieckiego. Obecny rząd Donalda Tuska ma przystąpić do negocjacji z Brukselą w tej sprawie. Bowiem wypłata kolejnych pieniędzy z KPO może zostać zagrożona.

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Rząd wycofuje się z realizacji kamienia milowego

Źródło:
PAP, Money.pl, tvn24.pl

Rzecznik Nissan Motor poinformował w czwartek, że około 6 procent pracowników firmy w Stanach Zjednoczonych zaakceptowało zaoferowane pakiety wcześniejszych emerytur. To element planu restrukturyzacji japońskiego producenta, który zapowiedział zwolnienie dziewięciu tysięcy osób na całym świecie.

Znany producent samochodów tnie etaty

Znany producent samochodów tnie etaty

Źródło:
Reuters

Departament sprawiedliwości USA złożył wniosek do sądu, w którym domaga się od Google sprzedaży przeglądarki Chrome oraz udostępnienia danych konkurencji, aby ograniczyć monopol na rynku wyszukiwarek internetowych – podał w czwartek Reuters.

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Google usłyszał żądanie sprzedaży przeglądarki Chrome

Źródło:
PAP

Budżety czternastu instytucji państwowych, między innymi Kancelarii Prezydenta RP, Sądu Najwyższego, Państwowej Inspekcji Pracy czy Instytutu Pamięci Narodowej mają zostać przycięte - wynika z poprawki do projektu ustawy budżetowej na rok 2025, do której dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24. Najwięcej, bo prawie 70 milionów złotych straci Instytut Pamięci Narodowej.

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Według danych wstępnych, produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana w październiku 2024 roku na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób była niższa o 9,6 procent w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku oraz wyższa o 1,9 procent w stosunku do września 2024 roku.

Produkcja budowlano-montażowa. Najnowsze dane z gospodarki

Produkcja budowlano-montażowa. Najnowsze dane z gospodarki

Źródło:
GUS, tvn24.pl

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta, czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

"W związku z wątpliwościami UOKiK zwracamy środki, które są równowartością pobranych opłat za utrzymanie numeru w sieci" - poinformowało Orange w mediach społecznościowych. Chodzi o byłych klientów operatora. Wniosek w tej sprawie można złożyć tylko do 18 grudnia.

Duży operator zwraca pieniądze. Trzeba się pospieszyć

Duży operator zwraca pieniądze. Trzeba się pospieszyć

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder Elon Musk i były kandydat na prezydenta Vivek Ramaswamy zapowiedzieli w tekście na łamach "Wall Street Journal", że kierowany przez nich zespół DOGE zamierza przedstawić Donaldowi Trumpowi listę tysięcy bezprawnych, ich zdaniem, regulacji i zaproponować masowe zwolnienia urzędników federalnych.

Chcą masowych zwolnień i zmiany "tysięcy bezprawnych regulacji". Plan doradców Trumpa

Chcą masowych zwolnień i zmiany "tysięcy bezprawnych regulacji". Plan doradców Trumpa

Źródło:
PAP

Luka płacowa pozostaje bez zmian, czyli przewaga zarobków mężczyzn nad tym, ile zarabiają kobiety - pisze w czwartek "Gazeta Wyborcza". - Tylko w 26 z 380 powiatów w Polsce to kobiety zarabiają więcej niż mężczyźni - zauważa ekspert cytowany przez dziennik.

Tak wygląda rzeczywista luka płacowa w Polsce

Tak wygląda rzeczywista luka płacowa w Polsce

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"

Takie sieci, jak Biedronka, Lidl czy Aldi, zdobyły już blisko połowę polskiego rynku spożywczego. Teraz będą zmniejszać ofertę na półkach, by zaoszczędzić. To problem dla klientów i producentów - czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej".

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Dyskonty zdominowały polski handel. Teraz zmieniają strategię

Źródło:
PAP

"Komediant", czyli dzieło sztuki w postaci banana przyklejonego taśmą do ściany, został sprzedany za ponad sześć milionów dolarów. Kontrowersyjne dzieło tym samym zyskuje na wartości niczym najlepsza inwestycja - odkąd pięć lat temu sprzedano je po raz pierwszy, podrożało już ponad pięćdziesięciokrotnie.

Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony. Banan niczym najlepsza inwestycja

Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony. Banan niczym najlepsza inwestycja

Źródło:
CNN, PAP

Uważany za jednego z najbogatszych ludzi na świecie Gautam Adani, prezes korporacji Adani Group, której spółki notowane są między innymi na nowojorskiej giełdzie, został oskarżony przez sąd w USA o korupcję. Zarzuca mu się proponowanie indyjskim urzędnikom łapówek na kwotę 265 milionów dolarów.

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie oskarżony o korupcję

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie oskarżony o korupcję

Źródło:
PAP, BBC