Szykują się duże zmiany w Kodeksie pracy

Autor:
jr/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Zmiany w Kodeksie pracy
Zmiany w Kodeksie pracyTVN24
wideo 2/4
TVN24Zmiany w Kodeksie pracy

Dobrze, że pojawiają się zapisy dotyczące pracy zdalnej, bo coraz częściej są spory między pracodawcą a pracownikiem na tym tle - tak zbliżające się zmiany w Kodeksie pracy skomentowała w rozmowie w TVN24 Biznes adwokat Ewelina Pernet-Szóstak. Dodała, że za sprawą nowelizacji pracownikom będzie należał się zwrot części wydatków ponoszonych w związku z pracą zdalną. - Nie ma mowy wprost o kosztach ogrzewania, co może pojawić się jako kontrowersyjny temat w obecnym czasie - podkreśliła.

Senat przyjął 15 grudnia 2022 roku z poprawkami nowelizację Kodeksu pracy, która na stałe wprowadza do przepisów pracę zdalną. Nowelizacja wróciła do Sejmu, który ma zająć się . - Senat proponuje, aby ustawa weszła w życie trzy miesiące od publikacji w Dzienniku Ustaw, Sejm 2 miesiące. Poprawek nie było wiele, więc myślę że możemy się spodziewać zmiany już w marcu - stwierdziła w rozmowie w TVN24 Biznes adwokat Ewelina Pernet-Szóstak.

Wyjaśniła też, że w nowelizacji pojawia się definicja pracy zdalnej. - Dokładnie chodzi o taką pracę, którą można wykonywać za pośrednictwem narzędzi takich jakna przykład: telefon, internet, wideokonferencje, komunikatory. Te narzędzia pozwalają na komunikację na odległość - doprecyzowała, dodając, że według tej definicji pracę zdalną można wykonywać częściowo lub całkowicie w miejscu innym niż siedziba pracodawcy czy zakład pracy.

Zauważyła, że "w nowelizacji pojawia się jeszcze pojęcie pracy zdalnej o charakterze okazjonalnym. Zależnie od tego, czy poprawki Senatu zostaną przyjęte, może ona trwać do 24 albo 30 dni, jak chce Senat, w skali roku". 

Definicja pracy zdalnej

Adwokat w rozmowie powiedziała, że miejsce wykonywania pracy zdalnej uzgadniają pracownik i pracodawca. Może to być również miejsce zamieszkania pracownika lub możliwe będzie zaznaczenie, że to miejsce jest elastyczne, ale pracownik jest zobowiązany do tego, aby w danym miejscu mógł rzetelnie wykonywać pracę i zorganizować odpowiednie dla jej wykonania warunki. - Wtedy raz może pracować nad morzem czy w górach, a innym razem w swoim domu - wyjaśniła.

Zastrzegła, że "wcześniej Kodeks pracy regulował nie pracę zdalną, a telepracę". - Zapisy związane z telepracą zostały w nowelizacji usunięte. W czasie pandemii brakowało uregulowań dotyczących pracy zdalnej, bo definicja telepracy nie do końca się sprawdzała w nowej rzeczywistości i dlatego ustawodawca zdecydował się na zmiany. Jest też więcej uregulowań dotyczących kosztów, które są wywołane zdalną pracą - podkreśliła.

W jej ocenie nowe regulacje to jest ciekawe i potrzebne rozwiązanie, bo mówi na przykład o tym, że pracodawca i pracownik musi ustalić zakres pracy zdalnej. - W niektórych przypadkach pracownik może określić wiążąco swoją wolę, że chce wykonywać pracę zdalną i w niektórych przypadkach pracodawca nie będzie miał wyjścia i będzie musiał się na to zgodzić - zaznaczyła.

- Nie znamy ostatecznej wersji tej ustawy, ale budzi pewne zainteresowanie propozycja, że osoby, które wychowują dziecko do lat 4, jak złożą wniosek o pracę zdalną, to pracodawca będzie musiał się zgodzić. Według poprawek senackich to będą osoby, które opiekują się dziećmi wieku do lat 10. Wtedy też pracodawca będzie musiał się zgodzić na pracę zdalną - zauważyła.

Uzgadnianie pracy zdalnej

Ewelina Pernet-Szóstak odniosła się również do tego, że "jeśli praca zdalna miałaby ustąpić, pracodawca musi w ciągu 30 dni poinformować o reorganizacji pracy na stacjonarną". Zaznaczyła jednocześnie, że pracy zdalnej mogą wymagać ci, którzy opiekują się osobą niepełnosprawną lub według senackiego projektu sami mają stopień niepełnosprawności.

Niezależnie od tego, kto chce zaprzestać pracy zdalnej – ma możliwość złożenia takiego wniosku drugiej stronie. - Według ustawy ma to być wniosek wiążący i dalszym krokiem ma być ustalenie terminu, kiedy zmiana ma nastąpić. Termin nie powinien być dłuższy niż 30-dniowy. Jeśli pracownik i pracodawca nie dojdą do porozumienia, to po upływie 30-ego dnia od złożenia wniosku automatycznie następuje powrót to pracy stacjonarnej - wytłumaczyła i podkreśliła, że wyjątkiem są pracownicy wychowujący dzieci do lat 4 lub 10, kobiety w ciąży, opiekunowie osób niepełnosprawnych. W tych przypadkach pracodawca nie może wydać polecenia zmiany warunków z pracy zdalnej na stacjonarną. 

Praca zdalnaShutterstock

Jednocześnie nowelizacja kładzie nacisk na uzgadnianie przejścia na system pracy zdalnej. To oznacza, że musi być do tego wola pracownika. - Jedyny przypadek, kiedy pracodawca może polecić wykonywanie pracy zdalnie, jest wtedy, gdy są szczególne sytuacje typu epidemia, klęska żywiołowa albo sytuacja, w której zakład pracy dotknęło jakieś zdarzenie, przez które nie jest możliwe jego funkcjonowanie. W nowelizacji jest mowa o sile wyższej, może to oznaczać jakąś awarię, pożar - wyjaśniła.

Na pytanie, czy brak możliwości powrotu do biura może być przyczyną zwolnienia pracownika, adwokat powiedziała, że nowelizacja chroni pracowników w takich sytuacjach. - Wprost jest w niej mowa o tym, że brak zgody pracownika na powrót do pracy stacjonarnej nie może wpływać na wypowiedzenie. Nie może być jego przyczyną - odpowiedziała.

- Zastanawiam się, czy nie byłoby w tej sytuacji podstaw do wypowiedzenia przez pracodawcę na przykład z powodów reorganizacji, likwidacji stanowiska? Zobaczymy w praktyce jak będą wyglądały orzeczenia sądów. Przewiduję, że temat może być częstym powodem sporów - podkreśliła.

Zwrot części kosztów

Pernet-Szóstak potwierdziła również, że pracownikom należy się zwrot części poniesionych kosztów wywołanych przez pracę zdalną dotyczą przede wszystkim energii elektrycznej, kosztów związanych z telekomunikacją (internet, telefon). - Nie ma mowy wprost o kosztach ogrzewania, co może pojawić się jako kontrowersyjny temat w obecnym czasie - przekazała.

Dodała, że "jest zapis, że pracodawca i pracownik mogą ustalić sobie, że pokrywają inne, dodatkowe koszty. Jednak nakaz pokrywania części kosztów jest tylko tych, które związane są z eksploatacją sprzętu, konserwacją i opłatami za licencję".

Na pytanie, jaką cześć zwrotów kosztów pracownicy mogą się spodziewać, odpowiedziała, że "to jest też kwestia do ustalenia między pracodawcą a pracownikiem". Zaznaczyła, że "zwrot tych kosztów nie jest wliczany do przychodów, nie będzie naliczony od tego podatek dochodowy".

Kontrola trzeźwości

Ewelina Pernet-Szóstak w rozmowie z TVN24 Biznes podkreśliła, że nowością jest to, że jest możliwa kontrola trzeźwości, sprawdzenie, czy pracownik jest po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających.

- Przy czym zasady kontroli powinny być określone wcześniej przez pracodawcę w regulaminach, układach zbiorowych albo innych dokumentach wewnętrznych. Osoba, która przystępuje do pracy powinna być powiadomiona, że potencjalnie może być wykonywana taka kontrola, ale przy poszanowaniu prywatności pracownika, który wykonuje pracę zdalną - określiła.

Czy może wejść tak po prostu do domu pracownika? - Pracodawca musi zawiadomić wcześniej o kontroli alkomatem z odpowiednią homologacją - zaznaczyła.

Jej zdaniem ważne jest, aby w porozumieniach o pracy zdalnej, zwrócić uwagę na to, gdzie dana praca będzie wykonywana. - Może się przecież okazać, że pracownik nie będzie w czasie potencjalnej kontroli w swoim miejscu zamieszkania, bo planował wykonywanie pracy gdzie indziej. Jeżeli porozumienia, co do miejsca wykonywania pracy zdalnej w ogóle nie ma, to ciężko taką kontrolę zapowiedzieć i przeprowadzić - zauważyła.

- Inaczej będzie, jeżeli pracownika nie ma w miejscu ustalonym wcześniej jako miejsce wykonywania pracy. W takiej sytuacji może być podstawa do uznania, że pracownik opuścił miejsce pracy bez usprawiedliwienia. To wpływa na możliwość nałożenia na pracownika kary dyscyplinarnej, a nawet wypowiedzenia. Według założeń ustawy po to porozumienie z pracodawcą zawieramy i wskazujemy miejsce, żeby zapewnić tam odpowiednie warunki i możliwość zweryfikowania tego, czy pracę zdalną wykonujemy - powiedziała.

W jej opinii jednak prawo nigdy nie reguluje wszystkich aspektów życia. - Żadna ustawa nie będzie w stanie uregulować każdego aspektu, zawsze są kolejne wątpliwości. Ma sens, aby pojawiało się jak najwięcej zapisów dotyczących pracy zdalnej, bo coraz częściej są spory między pracodawcą a pracownikiem na tym tle - zaznaczyła.

Czytaj też: Dwie podwyżki płacy minimalnej, praca zdalna i kontrole trzeźwości. Nowy rok dla pracowników i pracodawców

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shuttestock

Pozostałe wiadomości

Unia Europejska szykuje się do wprowadzenia zakazu używania pieców na gaz i węgiel. Porozumienie w tej sprawie osiągnęły kraje członkowskie Unii Europejskiej i Parlament Europejski. Pierwsze przepisy wprowadzające ograniczenia mają wejść w życie już w 2025 roku.

Koniec z piecami na gaz. Ważne terminy

Koniec z piecami na gaz. Ważne terminy

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Przesunie się próg zarobków, do którego trzeba płacić ZUS - zwraca uwagę w poniedziałek dziennik "Rzeczpospolita". Wszystko przez wzrost prognozowanego na 2024 rok przeciętnego wynagrodzenia. Większe składki mają zapłacić także przedsiębiorcy.

Tak mają wzrosnąć składki na ZUS

Tak mają wzrosnąć składki na ZUS

Autor:
mp/dap
Źródło:
"Rzeczpospolita", tvn24.pl

Narodowy Bank Polski może zakończyć rok 2023 rekordową, sięgającą nawet 20 miliardów złotych stratą. Tymczasem rząd Prawa i Sprawiedliwości zakładał, że bank centralny zanotuje zysk i z tego tytułu do państwowej kasy trafi 6 miliardów złotych. Jeśli NBP będzie na minusie, żadne pieniądze z banku centralnego do budżetu nie popłyną, co nie jest dobrą informacją dla przyszłego rządu Donalda Tuska.

Miały być miliardy do budżetu, może być rekordowa strata

Miały być miliardy do budżetu, może być rekordowa strata

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Zerowa stawka VAT na niektóre produkty żywnościowe ma obowiązywać do końca marca 2024 roku. Oznacza to, że w pierwszym kwartale przyszłego roku dochody budżetu państwa z tytułu podatku VAT mogą być mniejsze o około 2,7 miliarda złotych - tak wynika z rządowych szacunków dołączonych do wydanego w weekend rozporządzenia.

Jedna z ostatnich decyzji rządu PiS. Podano koszt

Jedna z ostatnich decyzji rządu PiS. Podano koszt

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

PKP Intercity poinformowało o uruchomieniu sprzedaży biletów na pociąg z Warszawy do Monachium przez Wiedeń i Salzburg. Choć połączenie zainaugurowano w sobotę, to wcześniej nie było możliwości zakupu biletu na to połączenie na stronie polskiej spółki. PKP Intercity winą obarczało austriackiego operatora.

Pierwsze takie połączenie od 30 lat i zamieszanie na kolei. "Zakup biletów jest już możliwy"

Pierwsze takie połączenie od 30 lat i zamieszanie na kolei. "Zakup biletów jest już możliwy"

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Osoby, które w tym roku z zakupem choinki zamierzają czekać do Wigilii Bożego Narodzenia, mogą być zaskoczone. To efekt nowych przepisów, zgodnie z którymi 24 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu, co obejmuje też punkty zajmujące się sprzedażą choinek. Jednocześnie w ustawie są zapisane pewne wyjątki.

Zmiany w zakazie handlu. Czy w Wigilię kupimy choinkę?

Zmiany w zakazie handlu. Czy w Wigilię kupimy choinkę?

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

W tym tygodniu uwaga krajowego rynku skupi się na expose i głosowaniu nad wotum zaufania w Sejmie dla nowego premiera. Inwestorzy poznają też szczegóły inflacji za listopad i dane o bilansie płatniczym. Kluczowe dla rynków finansowych będą decyzje największych banków centralnych.

Wybór premiera, inflacja i decyzje banków centralnych. Taki będzie tydzień w gospodarce

Wybór premiera, inflacja i decyzje banków centralnych. Taki będzie tydzień w gospodarce

Autor:
mp
Źródło:
PAP

Do Serbii popłynął gaz z Azerbejdżanu, w ceremonii uruchomienia przesyłu surowca uczestniczyli w niedzielę prezydenci Serbii, Azerbejdżanu, Bułgarii i przedstawiciel Unii Europejskiej. Belgrad, dotąd uzależniony od gazu rosyjskiego, stawia na zdywersyfikowanie źródeł dostaw.

Serbia uniezależni się od Rosji. Dzięki Azerbejdżanowi

Serbia uniezależni się od Rosji. Dzięki Azerbejdżanowi

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

W piątek Unia Europejska osiągnęła porozumienie w sprawie przepisów regulujących wykorzystanie sztucznej inteligencji, w tym wykorzystania sztucznej inteligencji przez rządy w nadzorze biometrycznym oraz sposobu regulowania systemów sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT.

Plan Unii Europejskiej na sztuczną inteligencję. Jest ważny akt prawny

Plan Unii Europejskiej na sztuczną inteligencję. Jest ważny akt prawny

Autor:
JW/ams
Źródło:
Reuters

W niedzielę 10 grudnia w Argentynie dojdzie do zaprzysiężenia nowego prezydenta - Javiera Mileia. Czeka go trudne wyzwanie, bo kraj jest pogrążony w głębokim kryzysie, zarówno gospodarczym jak i społecznym. Za sytuację w państwie przepraszał w sobotę ustępujący prezydent Alberto Fernandez, który w pożegnalnym wideo wyrażał "głęboki ból z powodu sytuacji, tych rodaków którzy nadal żyją w najgłębszym ubóstwie i których losu nie zdołałem polepszyć".

Argentyna w obliczu zmiany władzy. Gigantyczna inflacja wyzwaniem dla nowego prezydenta

Argentyna w obliczu zmiany władzy. Gigantyczna inflacja wyzwaniem dla nowego prezydenta

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

W wtorek, 12 grudnia, od godziny 10 do 14 zamknięty będzie tunel w ciągu zakopianki - odbędą się tam ćwiczenia służb ratowniczych. Ruch samochodowy będzie poprowadzony objazdem przez Mszanę Dolną – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

We wtorek tunel na zakopiance będzie zamknięty. Stara trasa również nieprzejezdna

We wtorek tunel na zakopiance będzie zamknięty. Stara trasa również nieprzejezdna

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

W sobotę po południu w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie przedłużające zerowy VAT na żywność na kolejne trzy miesiące. "Tak wygląda skuteczna i ambitna polityka" - skomentował premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych. - Jakże się cieszę. Tak długo nas przekonywaliście, że nie da się z tym VAT-em na żywność. Teraz się okazuje, że jednak się da - powiedział Szymon Hołownia, marszałek Sejmu, komentując kilka dni temu zapowiedź wprowadzenia nowych przepisów.

Minister finansów na dwa tygodnie podpisał rozporządzenie o zerowym VAT na żywność

Minister finansów na dwa tygodnie podpisał rozporządzenie o zerowym VAT na żywność

Autor:
momo//mrz
Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Nie można negować praw ekonomii, nie można dopuścić do sytuacji, w której często w dyskusjach związkowcy są bardziej kompetentni od przedstawicieli administracji państwowej. To trzeba zdecydowanie postawić na nogi - powiedział Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka, w rozmowie z Jerzym Korczyńskim na temat stworzenia ministerstwa przemysłu w Katowicach. Według zapowiedzi Donalda Tuska na czele nowego resortu stanie prof. Marzena Czarnecka.

Wyzwania dla nowego resortu. "Największy problem polskiej gospodarki, to transformacja energetyczna"

Wyzwania dla nowego resortu. "Największy problem polskiej gospodarki, to transformacja energetyczna"

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Tak zwane płatności odroczone pojawiły się na polskim rynku w 2016 roku. Od tamtej pory stały się bardzo popularną usługą, na tyle, że przy okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia planuje skorzystać z niej aż jedna trzecia Polaków - wynika z raportu Comfino "Płatności ratalne i odroczone w Polsce 2023/24".

Świąteczne wydatki na raty. Aż jedna trzecia Polaków chce zapłacić za zakupy później

Świąteczne wydatki na raty. Aż jedna trzecia Polaków chce zapłacić za zakupy później

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W Rzymie, Mediolanie, Wenecji, Turynie i Bolonii aktywiści klimatyczni wlali w sobotę do rzek i kanałów substancję, barwiąc wodę na zielono. Ich akcja przy wykorzystaniu nieszkodliwego, jak zapewniono, środka była wyrazem protestu wobec braku konkretnych rezultatów konferencji klimatycznej COP28, trwającej w Dubaju.

Rzeki i kanały zafarbowane na zielono. "Rząd mówi, Ziemia tonie"

Rzeki i kanały zafarbowane na zielono. "Rząd mówi, Ziemia tonie"

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Republikański senator wezwał amerykański rząd do wszczęcia śledztwa, które zbadałoby wpływ importu chińskiego czosnku na bezpieczeństwo narodowe. Republikański senator Rick Scott napisał do sekretarza handlu, twierdząc, że chiński czosnek jest niebezpieczny, powołując się na niehigieniczne metody produkcji.

Amerykański senator: chiński czosnek stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

Amerykański senator: chiński czosnek stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

Autor:
JW/ams
Źródło:
BBC

Obowiązujące od piątku ograniczenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę w stolicy Holandii doprowadziło do tworzenia się dużych korków i irytacji kierowców, napisał dziennik "De Telegraaf". "Wyprzedzają nas nawet rowery i to nie tylko elektryczne" – narzekał jeden z nich.

Ograniczyli prędkość w europejskiej stolicy do 30 km/h. "To szaleństwo"

Ograniczyli prędkość w europejskiej stolicy do 30 km/h. "To szaleństwo"

Autor:
JW
Źródło:
PAP