Pensje, dodatkowe opłaty i nowy zakaz. 10 najważniejszych zmian od stycznia

Źródło:
tvn24.pl
Domański: inflacja w Polsce w pierwszej połowie 2024 r. będzie powoli obniżać się, później delikatnie wzrośnie
Domański: inflacja w Polsce w pierwszej połowie 2024 r. będzie powoli obniżać się, później delikatnie wzrośnieTVN24
wideo 2/6
Domański: inflacja w Polsce w pierwszej połowie 2024 r. będzie powoli obniżać się, później delikatnie wzrośnieTVN24

Od 1 stycznia 2024 roku czeka nas szereg zmian w przepisach. Wzrośnie płaca minimalna, składki ZUS oraz świadczenie w ramach programu Rodzina 500 plus. Pojawi się nowa opłata od opakowań, wejdą w życie ograniczenia w sprzedaży energetyków, nowości czekają też kierowców. Oto dziesięć ważnych zmian, które wejdą od początku przyszłego roku.

Płaca minimalna w 2024

Płaca minimalna oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej w 2024 roku ponownie wzrosną dwukrotnie z powodu wysokie inflacji. Kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę:

● od 1 stycznia 2024 roku - 4242 zł, ● od 1 lipca 2024 roku - 4300 zł.

Kwoty minimalnej stawki godzinowej:

● od 1 stycznia 2024 roku - 27,70 zł, ● od 1 lipca 2024 roku - 28,10 zł.

Obecnie, od 1 lipca, płaca minimalna wynosi 3600 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa 23,50 zł.

Czytaj także: Oto nowa płaca minimalna. Ostatni krok zrobiony

Składki ZUS w 2024 - wysokość

Podstawa wysokości składek ZUS dla przedsiębiorców stanowi 60 procent przeciętnego wynagrodzenia. W projekcie ustawy budżetowej na 2024 rok zapisano kwotę przeciętnego wynagrodzenia w wysokości 7824 zł brutto. W 2023 roku było to 6935 zł brutto. W efekcie w przyszłym roku wzrośnie wysokość składek ZUS. Według obliczeń inFakt poszczególne elementy składki mają wynosić:

  • emerytalna 916,35 zł (obecnie 812,23 zł),
  • rentowa 375,55 zł (obecnie 332,88 zł),
  • wypadkowa 78,40 zł (teraz 69,49 zł),
  • Fundusz Pracy/Solidarnościowy 115,01 zł (obecnie 101,94 zł),
  • dobrowolna chorobowa 115,01 zł (obecnie 101,94 zł).

Składka zdrowotna dla podatników rozliczających się na skali podatkowej lub podatku liniowym wyniesie co najmniej 381,78 zł (obecnie 314,10 zł). Oznacza to, że te dwie grupy przedsiębiorców zapłacą łącznie minimum 1982 zł składek ZUS miesięcznie. Rocznie to obciążenie nie będzie więc niższe niż 23 784,60 zł.

Czytaj także: Przedsiębiorcy zapłacą więcej. "Skok jest ogromny"

800 plus zamiast 500 plus - od kiedy

Od 1 stycznia 2024 roku świadczenie wychowawcze będzie podwyższone z 500 do 800 zł. Nastąpi to automatycznie, czyli nie trzeba składać żadnego dodatkowego wniosku. ZUS zapowiedział, że 2 stycznia zrealizuje pierwsze przelewy z podwyższoną kwotą.

Czytaj także: Prezydent podpisał ustawę o 800 plus

Opłata od opakowań

Od początku stycznia zacznie obowiązywać dodatkowy podatek nałożony na kubki na napoje czy opakowania na żywność. Prowadzący działalność handlową lub gastronomiczną będą musieli pobierać opłatę od konsumentów:

Czytaj także: Nowy podatek od stycznia

Podwyżka akcyzy na alkohol i papierosy w 2024

Od 2024 roku wejdzie w życie kolejna podwyżka stawek akcyzy na alkohol i papierosy, o czym poinformowano w uzasadnieniu do projektu ustawy budżetowej na przyszły rok. Wynika to z tzw. mapy drogowej, przyjętej przez rząd PiS w 2021 roku.

Chodzi o harmonogram podwyżek podatku akcyzowego w latach 2023-2027 na: alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie co roku o 5 procent; papierosy, tytoń do palenia cygara i cygaretki i wyroby nowatorskie oraz susz tytoniowy poprzez podniesienie stawki kwotowej co roku o 10 procent.

Zakaz sprzedaży energetyków dla osób poniżej 18. roku życia

Od przyszłego roku wejdzie w życie zakaz sprzedaży energetyków, czyli napojów z dodatkiem tauryny lub kofeiny, osobom poniżej 18. roku życia.

Nowe przepisy zakazują ponadto ich sprzedaży na terenie szkół czy innych jednostek oświatowych, a także w automatach.

Czytaj także: Zmiany w sprzedaży energetyków. Prezydent zdecydował

Zmiany dotyczące rejestracji pojazdów

Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury, od początku 2024 roku zniknie obowiązek zawiadomienia starosty o nabyciu pojazdu. Oznacza to, że od kierowcy będą ograniczać się tylko do wykonania jednej czynności – przerejestrowania, zamiast obecnego zgłoszenia nabycia pojazdu i dodatkowo jego przerejestrowania. Właściciel pojazdu będzie miał 30 dni od dnia nabycia pojazdu na złożenie wniosku o jego rejestrację. W przypadku przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie obrotu pojazdami termin ten został wydłużony do 90 dni.

Właściciel pojazdu, który w terminie 30 dni nie złożył wniosku o rejestrację pojazdu zapłaci karę w wysokości 500 zł. Więcej, bo 1000 zł wyniesie kara, jeśli wniosek o rejestrację pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie został złożony w terminie 180 dni.

Pozostanie obowiązek zawiadomienia starosty o zbyciu pojazdu przez dotychczasowego właściciela pojazdu. Brak takiego zawiadomienia będzie wiązał się z karą w wysokości 250 zł.

Nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnościami

Od 1 stycznia 2024 rok wypłacane będzie nowe świadczenie dla pełnoletnich osób z niepełnosprawnościami. Chodzi o świadczenie wspierające, które przysługiwać będzie w wysokości od 40 procent do 220 procent renty socjalnej – w zależności od poziomu potrzeby wsparcia.

Decyzje ustalające poziom potrzeby wsparcia będą wydawane przez wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności na wniosek osób niepełnosprawnych. Potrzebę wsparcia określono na poziomie od 70 do 100 punktów w skali potrzeby wsparcia.

Czytaj także: Od stycznia nowe świadczenie. Trzeba złożyć wniosek

Nowe paliwo na stacjach

Od stycznia ze stacji paliw zniknie od stycznia benzyna bezołowiowa 95 oznaczona symbolem E5. Zastąpi ją paliwo E10. Benzyna E10 ma zwiększoną zawartość biokomponentów, maksymalnie do 10 procent objętościowo bioetanolu. Tymczasem benzyna E5 zawiera maksymalnie do 5 procent objętościowo bioetanolu.

Nie wszystkie samochody osobowe są przystosowane do tankowania benzyny E10. Dlatego resort klimatu przygotował dla kierowców specjalną wyszukiwarkę. Wpisując rocznik i markę samochodu można sprawdzić, czy E10 nadaje się do konkretnego auta. Jeśli nie, kierowcy pozostaje nadal tankować E5. Nadal będzie ona dostępna na stacjach, ale już tylko w klasie premium.

Czytaj także: Ważna zmiana na stacjach paliw. Ministerstwo wyjaśnia

Nowy podatek od mieszkań

Od 1 stycznia 2024 roku zacznie obowiązywać dodatkowy podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) od zakupu szóstego i kolejnych mieszkań. Jego stawka wyniesie 6 procent. Zmiany obejmą umowy zawarte po wejściu nowych przepisów w życie. Celem nowych przepisów ma być ograniczenie pakietowych zakupów nieruchomości.

Czytaj także: Od stycznia nowy podatek od mieszkań

Autorka/Autor:mb/dap

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Grand Warszawski / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Polska od 2025 roku będzie drugim co do wielkości krajem systemu kaucyjnego w Europie. Tworzymy olbrzymi projekt gospodarki cyrkularnej dla opakowań – powiedział Marcel Rakowski prezes PolKa - Polska Kaucja. W jego ocenie system kaucyjny wymusi zmianę nawyków konsumentów.

"Olbrzymi projekt" w Polsce. Drugi taki system po Niemczech

"Olbrzymi projekt" w Polsce. Drugi taki system po Niemczech

Źródło:
PAP

Informacja, że chcemy realizować program Mieszkanie na start, wywołała ogromną falę hejtu - stwierdził w czwartek w radiowym wywiadzie Krzysztof Hetman, szef resortu rozwoju i technologii. O dodatkowy komentarz w tej sprawie poprosiliśmy ministerstwo.

"Hejt" i "obelgi" na urzędników po ogłoszeniu nowego programu. Ministerstwo komentuje

"Hejt" i "obelgi" na urzędników po ogłoszeniu nowego programu. Ministerstwo komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Wakacje kredytowe mają być dostępne również w 2024 roku. Sejm w piątek przyjął ustawę w tej sprawie. Teraz trafi ona do prac w Senacie.

Wakacje kredytowe w 2024 roku. Jest decyzja posłów

Wakacje kredytowe w 2024 roku. Jest decyzja posłów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Filip Czernicki został nowym prezesem spółki Centralny Port Komunikacyjny. Takiego wyboru dokonała rada nadzorcza spółki CPK w postępowaniu kwalifikacyjnym. Rada nadzorcza wybrała również Marcina Michalskiego na członka zarządu.

Jest nowy prezes CPK

Jest nowy prezes CPK

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Istnieje co najmniej jeden bardzo ważny powód, dla którego trzeba rozważyć zablokowanie tej floty cieni. Mówimy tutaj o stu, czasami więcej, statkach z ropą. To jest powód ekologiczny. Jest też wystarczająco dużo prawdziwych powodów, dla których te statki nie powinny zostać dopuszczone do transportu na morzu i mam nadzieję, że w tej sprawie szybko dojdziemy do porozumienia - powiedział premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej.

"Flota cieni" na Bałtyku. Tusk komentuje

"Flota cieni" na Bałtyku. Tusk komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Urzędy skarbowe już wkrótce zyskają narzędzie do monitorowania handlu na platformach takich jak OLX, Allegro czy Vinted. - Mówimy o podmiotach, które mają powyżej 30 transakcji sprzedaży w trakcie roku - wyjaśnił w Radiu ZET minister finansów Andrzej Domański. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lipca 2024 roku.

Nowa broń fiskusa. "Jesteśmy jedynym krajem, który tego nie wdrożył"

Nowa broń fiskusa. "Jesteśmy jedynym krajem, który tego nie wdrożył"

To nie są pieniądze, które jesteśmy w stanie odzyskać - stwierdziła w TVN24 Anna Czarczyńska z Akademii Leona Koźmińskiego, pytana o wpłacone przez spółkę należącą do Orlenu zaliczki na dostawy ropy. - Runął mit wielkiego Orlenu, który jest potężnym graczem międzynarodowym. Dla niektórych to też jest duży szok - dodała.

"Runął mit wielkiego Orlenu"

"Runął mit wielkiego Orlenu"

Źródło:
tvn24.pl

Proces wdrożenia nowego wskaźnika referencyjnego zastępującego w umowach kredytowych WIBOR zostanie poddany ponownej analizie. Mapa drogowa, opisująca poszczególne etapy, może ulec zmianie - zapowiada Ministerstwo Finansów.

Kłopot z rewolucją w kredytach. Komunikat ministerstwa

Kłopot z rewolucją w kredytach. Komunikat ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl

Po marcu tego roku deficyt budżetu państwa wyniósł 24 miliardy złotych, czyli 13 procent planu na cały rok - powiedział w piątek minister finansów Andrzej Domański. Stwierdził, że budżet po pierwszych trzech miesiącach wygląda dobrze.

Deficyt budżetu państwa. Minister finansów poinformował o jego stanie

Deficyt budżetu państwa. Minister finansów poinformował o jego stanie

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto padły dwie główne wygrane o wartości ponad 6,8 miliona złotych każda. Jeden ze szczęśliwych kuponów wysłano w Piasecznie, a drugi w Ostrowi Mazowieckiej.

Wielka kumulacja rozbita. Podano, gdzie padły szóstki

Wielka kumulacja rozbita. Podano, gdzie padły szóstki

Źródło:
tvn24.pl

Większość eurodeputowanych chce unieważnienia nominacji Markusa Piepera z Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) na stanowisko pełnomocnika Komisji Europejskiej do spraw małych i średnich przedsiębiorstw i powtórzenia procesu rekrutacji. Komisja Europejska mówi "nie".

Duże kontrowersje w sprawie rekrutacji na unijne stanowisko. "Wzywamy do naprawienia sytuacji"

Duże kontrowersje w sprawie rekrutacji na unijne stanowisko. "Wzywamy do naprawienia sytuacji"

Źródło:
tvn24.pl

Stworzona przez polskie studio CD Projekt Red gra "Cyberpunk 2077" otrzymała jedną z nagród - za najlepsze ciągłe wsparcie twórców - podczas czwartkowej ceremonii rozdania nagród Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) w dziedzinie gier komputerowych.

Polska gra z nagrodą

Polska gra z nagrodą

Źródło:
PAP

Koszty związane ze studiowaniem przerosły oczekiwania ponad 60 procent przyjezdnych i niemal 40 procent miejscowych studentów, którzy wzięli udział w badaniach przeprowadzonych na Uniwersytecie Warszawskim. - Studenci nie żyją tylko czytaniem książek, muszą też gdzieś mieszkać i coś zjeść - przyznaje w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. I zapowiada dofinansowanie akademików.

Koszty życia ich zaskoczyły. "Większość mojej wypłaty idzie na wynajem mieszkania"

Koszty życia ich zaskoczyły. "Większość mojej wypłaty idzie na wynajem mieszkania"

Źródło:
tvn24.pl

Ktokolwiek wierzył w zapowiedzi, że wielki Orlen, po przejmowaniu kolejno Energi, Lotosu i PGNiG-u będzie negocjował kontrakty niemalże "z buta" i będzie wielką potęgą, to pobłądził - powiedział w "Faktach po Faktach" Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes PGNiG.

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło projekt programu dopłat do kredytów hipotecznych, określanego jako Mieszkanie na start. Wyjaśniamy, kto będzie mógł z niego skorzystać oraz ile wyniesie dofinansowanie.

Mieszkanie na start. Co warto wiedzieć

Mieszkanie na start. Co warto wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

Wraz z końcem kwietnia mija czas na rozliczenie PIT za 2023 rok. "O takim rozliczeniu muszą również pamiętać polscy podatnicy pracujący za granicą, nawet jeśli w kraju nie zarabiają" - przypomniał Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy inFakt.

Dochody z zagranicy a PIT. Dwie metody rozliczenia

Dochody z zagranicy a PIT. Dwie metody rozliczenia

Źródło:
tvn24.pl

Orlen Trading Switzerland, spółka zależna z grupy Orlen, wypłaciła około 1,6 miliarda złotych zaliczek bez zastosowania zabezpieczeń. Pieniądze trafiły do podmiotów, z którymi Orlen nigdy wcześniej nie współpracował - poinformowało biuro prasowe płockiego koncernu.

"Zaliczki wypłacone bez zastosowania zabezpieczeń". Orlen zabiera głos

"Zaliczki wypłacone bez zastosowania zabezpieczeń". Orlen zabiera głos

Źródło:
PAP

Inflacja w sklepach w marcu 2024 roku wyniosła 2,1 procent, licząc rok do roku - wynika z raportu UCE Research i uniwersytetów WSB Merito. Wzrost cen najbardziej napędzały dodatki spożywcze. Produkty należące do tej kategorii jako jedyne zaliczyły dwucyfrową podwyżkę. Z drugiej strony wyraźnie wzrosła liczba kategorii, których artykuły potaniały.

Tyle wyniosła inflacja w sklepach

Tyle wyniosła inflacja w sklepach

Źródło:
tvn24.pl

Stopy procentowe w strefie euro bez zmian. Tak zdecydowała w czwartek Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku. EBC podał, że może złagodzić nastawienie, jeżeli utwierdzi się w przekonaniu, że inflacja trwale obniża się do celu.

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W 2023 roku kierowcy zapłacili 190 miliardów złotych za paliwa na stacjach, o 460 milionów złotych więcej niż w roku poprzednim - poinformował w czwartek dyrektor do spraw analiz rynku paliw Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN) Krzysztof Romaniuk.

Tyle zapłaciliśmy za paliwa. Jest wzrost

Tyle zapłaciliśmy za paliwa. Jest wzrost

Źródło:
PAP

Minus 1,6 mld złotych - na tyle Orlen wyliczył straty z tytułu przekazanych zaliczek na dostawy ropy. Na antenie TVN24 autor reportaży o Orlenie Łukasz Frątczak pytał, jak mogło dojść do tak ogromnej straty. - Z kim zostały podpisane te umowy? Albo zostały podpisane z firmami krzakami, które już nie istnieją, dlatego się nie da odzyskać. Albo z firmami z krajów, z których się nie da odzyskać. I to rodzi już bardzo poważne pytania z kim żeśmy handlowali? - wskazywał na liczne wątpliwości reporter "Czarno na Białym".

Orlen spisuje na straty ogromne środki. "Jest absolutnie za dużym graczem, by płacić takie zaliczki"

Orlen spisuje na straty ogromne środki. "Jest absolutnie za dużym graczem, by płacić takie zaliczki"

Źródło:
TVN24

Mezopotamia Express, czyli kolej turystyczna z Ankary do Diyarbakir w Turcji, zacznie działać w kwietniu. Turyści będą mogli przemierzyć nią wschodnie i południowo-wschodnie regiony i zwiedzić najbardziej malownicze zakątki kraju. Bilet nie będzie jednak tani.

Nowa atrakcja Turcji. Bilet nie będzie tani

Nowa atrakcja Turcji. Bilet nie będzie tani

Źródło:
PAP

Blisko 40 milionów złotych - o tyle zgodnie z ustaleniami posłów Koalicji Obywatelskiej, przekroczono wydatki na wynagrodzenia w kontrolowanych spółkach Skarbu Państwa. Najwięcej poza ustalonym ustawą limitem wydano w Orlenie - 12 mln. - Zarabiali te pieniądze zgodnie z prawem, a tu się okazuje, że zarabiali te pieniądze, łamiąc ustawę kominową - mówił na konferencji wiceprzewodniczący komisji energii i skarbu państwa Tomasz Nowak.

Milionowe nadużycia w spółkach Skarbu Państwa. "Zarabiali te pieniądze, łamiąc ustawę kominową"

Milionowe nadużycia w spółkach Skarbu Państwa. "Zarabiali te pieniądze, łamiąc ustawę kominową"

Źródło:
tvn24.pl

Dosłownie wczoraj wieczorem otrzymałam zawiadomienie z prokuratury o wszczęciu śledztwa w związku z omijaniem ustawy kominowej, ustawy okołobudżetowej właśnie w Orlenie - powiedziała Agnieszka Pomaska posłanka Koalicji Obywatelskiej w "Jeden na Jeden". To skutkowało tym, że pan Obajtek zarobił w Orlenie o ponad milion złotych za dużo - wskazała Pomaska. Posłanka odniosła się do olbrzymiej straty Orlenu w związku z utraconymi przedpłatami za ropę. - Ten odpis 1,6 miliarda oznacza, że my za to wszystko płaciliśmy i płacimy na stacjach Orlenu - oceniła na na antenie TVN24.

Pomaska: prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zarobków w Orlenie

Pomaska: prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zarobków w Orlenie

Źródło:
TVN24

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponuje mechanizm zmieniający podstawy naliczania taryf prądu, tak aby można je było obniżyć. Resort zaproponuje też nową cenę maksymalną - poinformowała szefowa resortu Paulina Hennig-Kloska w TVP Info.

Ceny prądu w 2024 roku. Hening-Kloska zapowiada nowe taryfy i zaprzecza ogromnym podwyżkom

Ceny prądu w 2024 roku. Hening-Kloska zapowiada nowe taryfy i zaprzecza ogromnym podwyżkom

Źródło:
PAP Biznes

Parlament Europejski przyjął w czwartek projekt rozporządzenia, które może mocno zmienić losy polskiego przetwórstwa rybnego. Chodzi o gałąź gospodarski wartą 2,5 mld euro rocznie oraz kilkanaście tysięcy miejsc pracy w regionach zmagających się z bezrobociem. W większości krajów europejskich większość oferowanego łososia pochodzi z Polski. W Niemczech jest to 60 procent.

Biznes wart 2,5 mld euro zagrożony. "Gra toczy się o kilkanaście tysięcy miejsc pracy"

Biznes wart 2,5 mld euro zagrożony. "Gra toczy się o kilkanaście tysięcy miejsc pracy"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Bank Światowy podniósł prognozę wzrostu PKB dla Polski do 3 proc. w 2024 r. z 2,6 proc. przewidywanych wcześniej. Prognoza na rok 2025 pozostała niezmieniona i wynosi 3,4 proc. – poinformował BŚ.

Bank Światowy zmienia prognozę dla Polski

Bank Światowy zmienia prognozę dla Polski

Źródło:
PAP

Eurostat, unijny urząd statystyczny, podsumował dane na temat wzrostu cen nieruchomości w Unii Europejskiej w ostatnim kwartale 2023 roku. Ze zgromadzonych informacji wynika, że w 18 krajach ceny wzrosły porównując rok do roku, a w 8 spadły. Niestety, wśród tych rynków, gdzie ceny poszły w górę, na pierwszym miejscu jest Polska. Z kolei rynkiem, na którym najbardziej potaniały nieruchomości jest Luksemburg.

Ceny nieruchomości w Unii Europejskiej. Polska niechlubnym liderem

Ceny nieruchomości w Unii Europejskiej. Polska niechlubnym liderem

Źródło:
tvn24.pl