Oczekiwanie na ważne dane. "Przydałyby się liczby podsycające nadzieję"

Źródło:
PAP
Glapiński: kończymy cykl podwyżek stóp (wypowiedź z 7 lipca 2023)
Glapiński: kończymy cykl podwyżek stóp (wypowiedź z 7 lipca 2023)TVN24
wideo 2/5
Glapiński: kończymy cykl podwyżek stóp (wypowiedź z 7 lipca 2023)TVN24

Najbliższy tydzień będzie intensywny dla obserwatorów krajowego i światowego rynku finansowego. Główny Urząd Statystyczny (GUS) poda szereg danych makro za lipiec, w tym o płacach, produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Kilkanaście większych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie opublikuje wyniki finansowe. W tym gronie są między innymi Orlen i PKO Bank Polski. W centrum uwagi znajdzie się też sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole w USA.

Po słabym szacunku Produktu Krajowego Brutto (PKB) Polski za drugi kwartał 2023 roku, na początku tego tygodnia uwaga rynku skupi się na odczytach GUS za lipiec, które pozwolą inwestorom ocenić, jak kształtowała się sytuacja gospodarcza na początku trzeciego kwartału.

W poniedziałek GUS opublikuje lipcowe dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw, produkcji przemysłowej oraz cenach produkcji. We wtorek pojawią się odczyty dotyczące sprzedaży detalicznej, produkcji budowalno-montażowej i budownictwa mieszkaniowego. Z kolei w środę i czwartek - sierpniowe wskaźniki koniunktury i biuletyn statystyczny.

"Po słabym wstępnym odczycie PKB za drugi kwartał przydałyby się liczby podsycające nadzieję na gospodarcze odbicie w drugiej połowie roku. Tymczasem nasze szacunki dla sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej i budowlanej plasują się poniżej rynkowego konsensusu, ale przynajmniej nie zakładają istotnego pogorszenia dynamiki rdr w tych kategoriach" - wskazali ekonomiści Santander Bank Polska.

"Nastroje konsumentów w ostatnim badaniu zwiększyły tempo poprawy, za to w nastrojach firm nie widać było jeszcze istotnej odbudowy optymizmu. Odbicie sierpniowych wskaźników koniunktury byłoby ważnym sygnałem, podobnie jak dalsze podnoszenie się dynamiki kredytu w danych o podaży pieniądza" - dodali.

Rada Polityki Pieniężnej spotka się później

Na poniedziałek, 21 sierpnia wstępnie zaplanowane było niedecyzyjne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP), jednak jak wynika z informacji na stronie Narodowego Banku Polskiego, odbędzie się ono tydzień później, 28 sierpnia. Przesunięte o tydzień zostało również wrześniowe, decyzyjne posiedzenie RPP - odbędzie się ono w dniach 12-13 września, a nie w dniach 5-6 września, jak planowano wcześniej.

Część analityków spodziewa się, że przyszły miesiąc będzie momentem rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych w Polsce, inni zakładają, że obniżki rozpoczną się w październiku.

Czytaj także: Dobre prognozy dla kredytobiorców. "Oczekiwania wzrosły"

"Ani jedno ani drugie przesunięcie (posiedzenia RPP - red.) nie da Radzie dostępu do ważnych nowych danych - szczegóły PKB za II kw. i flash CPI ukażą się 31 sierpnia a pełne dane inflacyjne 15 września. Nie traktujemy więc tej zmiany terminu jako czynnika zmieniającego prawdopodobieństwo obniżki stóp i nadal zakładamy cięcie o 25 pb dopiero w październiku" - prognozują ekonomiści Santandera.

Po lipcowym posiedzeniu prezes NBP Adam Glapiński poinformował, że RPP formalnie zakończyła cykl podwyżek stóp procentowych, a kolejnymi ruchami w 2023 roku, po spełnieniu konkretnych warunków, będą ich obniżki, w stopniowych krokach po 25 punktów bazowych.

W tym tygodniu dla rynku długu istotny będzie jedyny w tym miesiącu przetarg sprzedaży obligacji Ministerstwa Finansów zaplanowany na środę. W miesięcznym planie podaży MF informował, że na przetargu zaoferuje papiery za 4-8 mld zł.

Orlen i PKO BP opublikują wyniki

Na Giełdzie Papierów Wartościowych kilkanaście większych spółek przedstawi wyniki, w tym m. in. Orlen, PKO BP i Asseco Poland.

Choć WIG20 zakończył piątkową sesję na minusie, to pozostał powyżej psychologicznej i technicznej bariery 2000 pkt. W nowy tydzień rynek wejdzie zatem z potencjałem budowania odbicia - wskazują analitycy. WIG20 to jeden z najważniejszych i najbardziej prestiżowych indeksów Giełdy Papierów Wartościowych. Indeks zawiera notowania 20 największych spółek z warszawskiego parkietu. 

"Skromne, ale negatywne zmiany indeksów w piątek wpisały się w spadkowy tydzień, w którym WIG20 stracił 4,31 procent, co przekłada się na najgorszy tydzień w wykonaniu indeksu od połowy marca i trzeci spadkowy tydzień w serii. Finalnie jednak bykom udało się skonsolidować indeks WIG20 w rejonie psychologicznej i technicznej bariery 2000 pkt. W nowy tydzień rynek wejdzie zatem z potencjałem budowania odbicia w rejonie ważnego wsparcia, ale też z potwierdzoną zależnością od otoczenia i sierpniowej korekty, która przesączyła się na GPW ze świata" - prognozuje Adam Stańczak, analityk Domu Maklerskiego BOŚ.

Konferencja w USA w centrum uwagi

W tym tygodniu w centrum uwagi rynków finansowych na świecie znajdzie się sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole w USA, które zaplanowano w dniach 24-26 sierpnia. Będzie się ono odbywać się pod hasłem "Zmiany strukturalne w globalnej gospodarce" ("Structural Shifts in the Global Economy"). Inwestorzy będą zwracać szczególna uwagę na zaplanowane w piątek wystąpienie szefa amerykańskiej Rezerwy Federalnej Jerome Powella.

Historycznie sympozjum w Jackson Hole było wykorzystywane przez przewodniczących Fed do przedstawienia aktualnych informacji na temat stanu gospodarki i zasygnalizowania potencjalnych ruchów w polityce monetarnej.

W wystąpieniu Powella rynki będą szukać sygnałów, czy na następnym posiedzeniu Fed konieczne będzie dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej w celu obniżenia inflacji, czy też prawdopodobne jest utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Obserwatorzy rynku będą również wypatrywać wszelkich wskazówek na temat tego, czy Fed rozważa perspektywę obniżek stóp procentowych w 2024 roku.

Najbliższe posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej jest zaplanowane w dniach 19-20 września.

Obok Jackson Hole, w rozpoczynającym się tygodniu uwaga obserwatorów rynku skupi się na danych makroekonomicznych z największych gospodarek. W środę zostaną opublikowane m. in. wstępne odczyty PMI dla przemysłu i usług za sierpień z Francji, Niemiec, strefy euro, Wielkiej Brytanii i USA.

W piątek rynek pozna sierpniowy odczyt indeksu klimatu gospodarczego instytutu Ifo, który obrazuje nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców i jest uznawany za najbardziej wiarygodne źródło informacji o kondycji gospodarki Niemiec.

Autorka/Autor:mb/dap

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

- Pracownik versus duża organizacja, czy nawet mała organizacja, naprawdę nie ma szans - stwierdza w rozmowie z tvn24.pl Adriana Rychter, zajmująca się HR-em, jedna z autorek ogólnopolskiego badania o mobbingu "Pracować po ludzku". - To jest bardzo trudne zjawisko, bo z konsekwencjami trzeba potem bardzo długo pracować - dodaje psycholożka Joanna Kolenda, druga autorka raportu.

"Widać, że system nie działa". Alarmujący raport

"Widać, że system nie działa". Alarmujący raport

Źródło:
tvn24.pl

Korea Południowa może stracić nawet 85 procent populacji w ciągu 100 lat - ostrzegają demografowie z think tanku Korean Peninsula Population Institute. W najczarniejszym scenariuszu do 2125 roku kraj będzie zamieszkiwać 7,5 miliona osób, czyli mniej niż obecnie liczy Seul.

Szokująca prognoza. Mogą stracić nawet 85 procent populacji

Szokująca prognoza. Mogą stracić nawet 85 procent populacji

Źródło:
PAP

Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wydał częściowy wyrok w sprawie rozliczeń z Gazpromem za zakup gazu w ramach kontraktu jamalskiego od listopada 2017 roku - poinformował Orlen. Trybunał oddalił roszczenie Orlenu o obniżenie ceny kontraktowej od listopada 2017 roku lub od stycznia 2018 roku, ale też roszczenie Gazpromu o podwyższenie ceny kontraktowej od listopada 2017.

Spór Orlenu z Gazpromem. Jest wyrok

Spór Orlenu z Gazpromem. Jest wyrok

Źródło:
PAP

W środowe popołudnie setki pasażerów utknęły w długich kolejkach na czwartym terminalu lotniska Barajas w Madrycie. Awaria kontroli paszportowej doprowadziła do poważnych utrudnień, przez które około pięciuset pasażerów nie zdążyło na swoje loty.

Setki pasażerów nie zdążyły na swoje loty

Setki pasażerów nie zdążyły na swoje loty

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ustawę o ustanowieniu 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. Nie będzie to jednak dzień ustawowo wolny od pracy.

Nowe święto państwowe. Jest podpis prezydenta

Nowe święto państwowe. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

W środę premier Węgier Viktor Orban ogłosił w mediach społecznościowych uruchomienie rządowego programu preferencyjnych pożyczek na zakup pierwszego domu lub mieszkania.

Szykują pożyczki mieszkaniowe. Nowy program na Węgrzech

Szykują pożyczki mieszkaniowe. Nowy program na Węgrzech

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję o obniżeniu stóp procentowych - o 0,25 punktu procentowego każdą - podano w komunikacie. Oznacza to, że stopa referencyjna wynosi 5,00 procent. 

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Źródło:
tvn24.pl

Po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o obniżce stóp procentowych złoty stracił wobec głównych walut. Dolar kosztuje obecnie 3,62 złotego, frank szwajcarski - 4,57 złotego, a euro - 4,26 złotego.

Złoty reaguje na decyzję RPP

Złoty reaguje na decyzję RPP

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej (RRP) obniżyła główną stopę procentową do 5,00 procent. Z wyliczeń Rankomat.pl wynika, że tylko w wyniku lipcowej obniżki rata kredytu na 500 000 złotych na 30 lat spadnie o 85 złotych.

Raty kredytów po decyzji RPP

Raty kredytów po decyzji RPP

Źródło:
tvn24.pl

"Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła rynek", "Mamy niespodziankę" - tak ekonomiści komentują obniżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Analitycy wskazują jednak, że decyzja RPP jak najbardziej ma sens.

"Mamy niespodziankę". Zaskoczenie decyzją w sprawie stóp procentowych

"Mamy niespodziankę". Zaskoczenie decyzją w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Pierwsze takie transakcje na świecie już przeprowadzono. - Udział w nieruchomości można było nabyć za około dwa tysiące złotych - opowiada o dubajskim projekcie w rozmowie z TVN24+ Krzysztof Piech, dyrektor Centrum Technologii Blockchain na Uczelni Łazarskiego. Jak dodaje, jeden z apartamentów objętych tokenizacją został sprzedany w ciągu dwóch minut. W aukcji wzięło udział 49 inwestorów z 35 krajów, a w kolejce czekało 10 tysięcy osób. Czy taka transakcja będzie możliwa w Polsce? - Projekt ustawy o kryptoaktywach jest tragedią - ocenia radca prawny Radosław Nosowski.

Jeden z apartamentów sprzedano w dwie minuty. "W kolejce czekało 10 tysięcy osób"

Jeden z apartamentów sprzedano w dwie minuty. "W kolejce czekało 10 tysięcy osób"

Źródło:
TVN24+

Na Morzu Czerwonym cały czas trwają działania wojenne, dlatego coraz więcej statków transportowych zmienia trasę i opływa Afrykę dookoła. To nie tylko wydłużenie czasu dostaw przeróżnych towarów, ale także ryzyko, że nie dotrą one w ogóle. Przez burzliwe wody na południu kontynentu coraz więcej kontenerów trafia za burtę.

Nie dotarło twoje zamówienie? Może pływać nieopodal Przylądka Dobrej Nadziei

Nie dotarło twoje zamówienie? Może pływać nieopodal Przylądka Dobrej Nadziei

Źródło:
PAP

Mediana wynagrodzeń w styczniu 2025 roku wyniosła 6882,80 złotego i była niższa o 21 procent od przeciętnego wynagrodzenia brutto - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tyle naprawdę zarabiają Polacy

Tyle naprawdę zarabiają Polacy

Źródło:
PAP

Do Polski dotarła fala upałów. Warto przypomnieć, że w Kodeksie pracy znajdują się rozwiązania prawne, które nakładają dodatkowe obowiązki na pracodawcę, gdy pojawią się wysokie temperatury. Co więcej, resort rodziny od dłuższego czasu pracuje nad poprawieniem przepisów, a zmiany mają wejść życie w 2027 roku.

Praca w upał. To jest obowiązkowe

Praca w upał. To jest obowiązkowe

Źródło:
PAP

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie wydała zgodę na powołanie Andrzeja Klesyka na stanowisko prezesa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń S.A. - podano w komunikacie. Klesyk sprawował już tę funkcję w latach 2007-2015.

Nowy prezes polskiego giganta. KNF dała zielone światło

Nowy prezes polskiego giganta. KNF dała zielone światło

Źródło:
PAP

Po izraelskich atakach na cele jądrowe w Iranie, dokonanych w połowie czerwca, Teheran przygotowywał się do zaminowania cieśniny Ormuz – poinformował Reuters, powołując się na amerykańskie źródła.

Iran szykował się do zaminowania cieśniny Ormuz

Iran szykował się do zaminowania cieśniny Ormuz

Źródło:
PAP

Za 15 lat kraje Unii Europejskiej miałyby drastycznie zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych. Komisja Europejska zaproponowała w środę wyznaczenie celu klimatycznego na 2040 r. Zgodnie z propozycją emisje gazów cieplarnianych powinny wówczas wynieść o 90 proc. mniej względem poziomu z 1990 r.

Ambitny cel Brukseli. Nowe wytyczne klimatyczne na 2040 rok

Ambitny cel Brukseli. Nowe wytyczne klimatyczne na 2040 rok

Źródło:
PAP

W zeszłym tygodniu odbył się pokaz Prady w Mediolanie, który wywołał skandal w... Indiach. Powodem było obuwie, które wyglądało jak tradycyjne indyjskie sandały "Kolhapuri". Dom mody stał się obiektem ataków, gdyż nie pochwalił się skąd zaczerpnął inspirację. Indyjscy rzemieślnicy jednak już widzą wzrost zainteresowania ich produktem.

Sandałowy skandal po pokazie Prady

Sandałowy skandal po pokazie Prady

Źródło:
Reuters

Zainteresowanie na rynku pierwotnym niższe niż przed rokiem. Sprzedaż nowych mieszkań w czerwcu br. spadła o 8,7 proc. wobec maja - wynika z Barometru Cen Mieszkań portalu Tabelaofert.pl. W porównaniu z ubiegłym rokiem, ceny mieszkań są wyższe o 6,1 proc. Największy wzrost odnotowano w Bydgoszczy.

Ceny rosną, sprzedaż "mocno hamuje". Lista miast z dwucyfrowymi podwyżkami

Ceny rosną, sprzedaż "mocno hamuje". Lista miast z dwucyfrowymi podwyżkami

Źródło:
PAP

Spółka medialna Paramount Global, właściciel stacji CBS, zawarła ugodę z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sprawie pozwu dotyczącego emisji wywiadu z wiceprezydent Kamalą Harris w programie "60 Minutes". Firma ma zapłacić aż 16 milionów dolarów.

Trump zawiera ugodę z mediami. Zapłacą aż 16 milionów dolarów

Trump zawiera ugodę z mediami. Zapłacą aż 16 milionów dolarów

Źródło:
Reuters, CNN

Resort sprawiedliwości przygotował nową wersję projektu przyspieszającego sprawy sądowe dotyczące kredytów frankowych - podano na stronie Rządowego Centrum Legislacji. "Sprawy frankowe charakteryzują się niezwykle powtarzalnym stanem faktycznym" - napisano w uzasadnieniu.

Sprawy frankowiczów mają przyspieszyć. Nowa wersja projektu

Sprawy frankowiczów mają przyspieszyć. Nowa wersja projektu

Źródło:
PAP

We wtorek rząd przyjął projekt nowelizacji przepisów mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Nowe regulacje przewidują między innymi zaostrzenie kar za driftowanie samochodami oraz wykonywanie akrobacji na motocyklach. Za tamowanie ruchu podczas nielegalnych zgromadzeń minimalna grzywna wyniesie 10 tysięcy złotych.

Surowe kary dla driftujących i motocyklistów-akrobatów

Surowe kary dla driftujących i motocyklistów-akrobatów

Źródło:
PAP

Informacje o przedsiębiorcach w jednym miejscu. Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy, która umożliwić dostęp do scentralizowanych danych o podmiotach gospodarczych. Ma to ułatwić sprawdzanie kontrahentów. Obecnie, aby sprawdzić, z kim mamy współpracować trzeba zajrzeć do kilku rejestrów.

Będzie można łatwiej sprawdzić przedsiębiorcę

Będzie można łatwiej sprawdzić przedsiębiorcę

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump oświadczył we wtorek, że wbrew wcześniejszym wypowiedziom nie rozważa przedłużenia dekretu o zawieszeniu wyższych ceł dla prawie 70 krajów i UE, które upływa 9 lipca. Wyjaśnił, że napisze listy do przywódców innych państw, w tym Japonii, informujące o nowym poziomie ceł. Prezydent ponownie skrytykował także szefa amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Tym razem nazwał go "kretynem".

Zapowiedź Trumpa. "Niektórym nie pozwolimy nawet na handel z nami"

Zapowiedź Trumpa. "Niektórym nie pozwolimy nawet na handel z nami"

Źródło:
PAP