Najwyższa Izba Kontroli złoży w poniedziałek dwa zawiadomienia do prokuratury w sprawie Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) - wynika z informacji, do których dotarł reporter TVN24 Jan Piotrowski. Takie kroki zapowiadał w minionym tygodniu szef NIK Marian Banaś.
Jak dowiedział się Jan Piotrowski, po kontroli ws. RARS NIK złoży w poniedziałek dwa zawiadomienia do prokuratury.
Marian Banaś o nieprawidłowościach w RARS
Wcześniej takie kroki zapowiedział na antenie TVP Info szef Izby Marian Banaś. Powiedział, że w publiczne pieniądze w RARS wydatkowano w sposób niegospodarny. - Mówimy o kilkudziesięciu milionach. To są poważne kwoty i absolutnie rzeczą niedopuszczalną jest, aby bez zachowania zasad konkurencyjności, o których mówi artykuł 44. ustawy o finansach publicznych (...) tracono nasze publiczne pieniądze, które powinny być wydane w sposób gospodarny - powiedział Banaś.
Dodał, że "praktycznie wszystkie przetargi były ustawione". 0 Informacje przekazywane były w formie ustnej albo karteczek, od kogo należy odkupywać towary, albo kto powinien być pośrednikiem zakupu towaru dla RARS-u - powiedział Banaś. Jak zaznaczył, "to jest rzecz niedopuszczalna, kryminalna". - Nasi kontrolerzy przygotowują w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury - zapowiedział prezes NIK.
Poinformował, że będzie "jedno zawiadomienie w sprawie, a drugie będzie przeciwko konkretnym osobom, które uczestniczyły, odpowiadają personalnie za działania".
Nadużycia w RARS
Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w działalności RARS śląski pion PK prowadzi od 12 kwietnia 2024 r. Wszczęto je 1 grudnia 2023 r. w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie i powierzono je do prowadzenia CBA, Mazowieckiemu Urzędowi Celno-Skarbowemu i Biuru Spraw Wewnętrznych Policji.
Podstawą wszczęcia postępowania były materiały zgromadzone przez CBA i dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstw złożone przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Według PK, zgromadzony materiał dowodowy uzasadnia podejrzenie, że przy wykonywaniu zadań w RARS dopuszczono się nadużyć, obejmujących przepisy pozwalające Agencji na pominięcie procedur określonych ustawą Prawo zamówień publicznych.
Do tej pory w śledztwie przedstawiono 21 zarzutów ośmiu osobom, w tym b. prezesowi RARS Michałowi Kuczmierowskiemu (zgadza się na podawanie nazwiska), trzem innym urzędnikom Agencji, a także Pawłowi S. - twórcy marki Red is Bad. Zarzuty dotyczą w szczególności udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych, prania brudnych pieniędzy i powoływania się na wpływy w instytucji publicznej. Obejmują też nieprawidłowości w wydatkowaniu przez Agencję nie mniej niż 340 mln zł.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PawelCebo/Shutterstock