Ekonomiści punktują nowy baner NBP. "Zabrakło pouczenia, że ci co myślą inaczej ulegają narracji Kremla"

Źródło:
TVN24 Biznes
Nowy baner na siedzibie Narodowego Banku Polskiego
Nowy baner na siedzibie Narodowego Banku PolskiegoTVN24
wideo 2/9
Nowy baner na siedzibie Narodowego Banku PolskiegoTVN24

Treść nowego baneru na siedzibie Narodowego Banku Polskiego budzi wątpliwości ekonomistów i analityków. "NBP zaczął przypisywać sobie władzę nad sezonowością cen w rolnictwie oraz pogodą" - ocenił dr Marcin Czaplicki z Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej. Były minister finansów Paweł Wojciechowski zwrócił uwagę, że "jak wysoka inflacja to wina Putina, jak ceny prawie nie rosną to zasługa NBP". Tymczasem analityk Daniel Kostecki zauważył, że inflacja bazowa "wciąż rośnie, jednak o tym cisza".

Na siedzibie Narodowego Banku Polskiego (NBP) pojawił się nowy baner. "Dzięki NBP Polska jest na dobrej drodze, już od 4 miesięcy ceny prawie się nie zmieniły!" - czytamy na banerze. Nagranie, na którym widać końcowy etap montażu baneru zamieściła w środę w serwisie X (dawniej Twitter) Arleta Zalewska, reporterka "Faktów" TVN.

Treść nowego baneru NBP budzi wątpliwości ekonomistów i analityków.

Narodowy Bank Polski ma nowy baner - komentarze

Były minister finansów Paweł Wojciechowski wskazał, że NBP konsekwentnie kontynuuje politykę banerową. Baner na budynku Narodowego Banku Polskiego po raz pierwszy zawisł bowiem w maju. Napisano wówczas, że: "Obciążanie NBP i rządu winą za wysoką inflację to narracja Kremla". Wymieniono też dwie "główne przyczyny inflacji": agresję rosyjską w Ukrainie, a także pandemię "i jej skutki".

"Jak wysoka inflacja to wina Putina, jak ceny prawie nie rosną to zasługa NBP. Wiadomo, że nic nie wiadomo. Celu inflacyjnego nie widać. Zabrakło tylko pouczenia, że ci co myślą inaczej ulegają narracji Kremla" - ocenił przewodniczący rady programowej Instytutu Finansów Publicznych.

Zdjęcie baneru pojawiło się na profilu m.in. Daniela Kosteckiego, głównego analityka rynków CMC Markets Polska. "Ciągle próbuję sobie wyobrazić banery przy budynku Europejskiego Banku Centralnego, Banku Anglii czy Rezerwy Federalnej, ale jakoś nie mogę..." - dodał.

Zdaniem Mikołaja Raczyńskiego, dyrektora zarządzającego i inwestycyjnego Portu w Polsce, "zakaz zatrzymywania i postoju dopełnia to zdjęcie".

Tymczasem - jak zauważył dr Marcin Czaplicki z Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej - "NBP zaczął przypisywać sobie władzę nad sezonowością cen w rolnictwie oraz pogodą". Podkreślił, że "spadają ceny żywności".

Z kolei "ceny w kategoriach bazowych, za które NBP de facto odpowiada wzrosły (wg oficjalnych danych) przez ostatnie 4M (za które są dane, tj. mar-cze) o 3,2 proc." - zwrócił uwagę Czaplicki. Chodzi o inflację bazową, po wyłączeniu cen żywności i energii.

"Zauważyłbym, że to jest wymyślnie przygotowane: w teorii 2 niepowiązane zdania, w praktyce złoty kolor sugeruje co innego... Sami możecie to sobie nazwać..." - podsumował.

Daniel Kostecki przypomniał, że "szef NBP (Adam Glapiński) odcinał się od inflacji CPI mówiąc, że jest poza kontrolą banku centralnego". "Teraz, gdy CPI znów z powodów niezależnych od NBP się stabilizuje, to nagle jest to zasługa BC, a bazowa wciąż rośnie, jednak o tym cisza" - zauważył analityk.

Ekonomista Rafał Mundry zwrócił uwagę na użycie stwierdzenia "już od 4 miesięcy". "Jak na 8 letnie rządy.... to ja nie wiem czy rzeczywiście jest się czym chwalić. Poprzednie 80 miesięcy nie byliśmy na dobrej drodze?" - zastanawia się Mundry.

Inflacja w Polsce

Ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że inflacja w lipcu 2023 roku wyniosła 10,8 proc., licząc rok do roku.

W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny jednak spadły o 0,2 proc. W czerwcu i maju wzrost cen miesiąc do miesiąca wynosił z kolei 0,0 proc., co oznacza, że ceny utrzymywały się na tym samym poziomie. Z kolei w kwietniu odnotowano wzrost o 0,7 proc. miesiąc do miesiąca.

PAP/Mateusz Krymski

Z ostatnich dostępnych danych NBP wynika, że inflacja bazowa - po wyłączeniu cen żywności i energii - w czerwcu 2023 roku wyhamowała do 11,1 proc. z 11,5 proc. miesiąc wcześniej. Inflacja bazowa w porównaniu do maja wzrosła o 0,3 proc., podczas gdy w maju był to wzrost o 0,4 proc. miesiąc do miesiąca.

Inflacja bazowa w PolscePAP/Maciej Zieliński

Autorka/Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Złoty się osłabia, a euro kosztuje już ponad 4,32 złotego. Według analityków poziom 4,33 złotego za euro powinien położyć kres obecnej rundzie osłabienia polskiej waluty.

Złoty się osłabia. Przewidywania ekonomistów

Złoty się osłabia. Przewidywania ekonomistów

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Cinknciarz.pl oraz jego spółki zależne o nazwie Conotoxia zamierzają pozwać mBank oraz Bank BPS, domagając się odszkodowań o wartości dwóch miliardów złotych - poinformowano w komunikatach prasowych. W odpowiedzi na pytanie ze strony tvn24.pl mBank przekazał, że "kwestie związane z relacjami pomiędzy instytucjami finansowymi są w kompetencji Komisji Nadzoru Finansowego".

Kantor internetowy Cinkciarz.pl zapowiada pozwanie banków na kwotę dwóch miliardów złotych

Kantor internetowy Cinkciarz.pl zapowiada pozwanie banków na kwotę dwóch miliardów złotych

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Synowie Zygmunta Solorza - Tobias Solorz i Piotr Żak - zostali odwołani z rady nadzorczej ZE PAK. Akcjonariusze odwołali także prawnika Jarosława Grzesiaka.

Solorz odwołuje synów z rady nadzorczej ZE PAK

Solorz odwołuje synów z rady nadzorczej ZE PAK

Źródło:
PAP

Marcin Kierwiński, pełnomocnik do spraw odbudowy po powodzi poinformował o kwocie, jaką rząd przeznaczy na ten cel. Ma to być do 23 miliardów złotych. Jak wyjaśnił, będą to pieniądze krajowe, oraz takie, które zostaną przesunięte w ramach programów europejskich. - Prace nad tym trwają - zaznaczył.

Do 23 miliardów złotych na odbudowę po powodzi. "Koncentrujemy się na rzeczach absolutnie krytycznych"

Do 23 miliardów złotych na odbudowę po powodzi. "Koncentrujemy się na rzeczach absolutnie krytycznych"

Źródło:
PAP/tvn24.pl

12 miliardów złotych - na tyle oszacowano wartość ugód zawartych przez banki z kredytobiorcami we frankach na koniec pierwszego półrocza 2024 roku - przekazał resort finansów, powołując się na dane Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

Ugody z frankowiczami. Ministerstwo podało szacunki

Ugody z frankowiczami. Ministerstwo podało szacunki

Źródło:
PAP

Obecnie dwadzieścia jeden obwodnic jest w trakcie realizacji, dziewięć czeka na wybór wykonawcy, a cztery zostały oddane już do użytku - przekazała w komunikacie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. W ramach Programu Budowy 100 Obwodnic ma powstać łącznie 800 km nowych dróg, na które rząd zamierza przeznaczyć około 28 miliardów złotych.

Program 100 obwodnic. Te drogi są już w realizacji

Program 100 obwodnic. Te drogi są już w realizacji

Źródło:
tvn24.pl

Ile kosztuje wymiana opon w 2024 roku? Niestety, ceny tych usług znów wrosły. Koszt wymiany zależy przede wszystkim od miasta, rozmiaru i typu felgi, a także na przykład od tego, czy opony są wyposażone w czujniki ciśnienia.

Wymiana opon na zimowe. Ile kosztuje w 2024 roku?

Wymiana opon na zimowe. Ile kosztuje w 2024 roku?

Źródło:
tvn24.pl

Związek zawodowy Związkowa Alternatywa uważa, że obecnie obowiązujący zakaz handlu w niedzielę jest "szkodliwy dla pracowników i konsumentów", bo "faworyzuje najbardziej uśmieciowiony segment handlu". - Około 60 procent placówek w niedziele jest otwartych, co oznacza, że zakaz handlu jest całkowitą fikcją - mówi Piotr Szumlewicz, przewodniczący związku. Apeluje o całkowite zniesienie zakazu w zamian za wyższe wynagrodzenie.

Związkowcy ostro o niedzielach bez handlu: szkodliwe dla pracowników i konsumentów

Związkowcy ostro o niedzielach bez handlu: szkodliwe dla pracowników i konsumentów

Źródło:
tvn24.pl

Fabryki w krajach Unii Europejskiej w 2023 roku wyprodukowały ponad 12 milionów samochodów, a w tym samych czasie z chińskich zakładów wyjechało przeszło 26 milionów aut - podał Polski Instytut Ekonomiczny. Dodał, że udział Unii Europejskiej w globalnej produkcji spada, a Chin - rośnie.

Unia Europejska przegrywa z Chinami

Unia Europejska przegrywa z Chinami

Źródło:
PAP

"Ograniczmy najem krótkoterminowy typu airbnb. Mieszkania nie służą do osiągania szybkich zysków. Są miejscem do życia" - napisała w poście na portalu X (dawniej Twitter) ministra Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. W dołączonym do wpisu wideo ministra przedstawiła więcej szczegółów.

"Ograniczmy najem krótkoterminowy". Propozycje ministry

"Ograniczmy najem krótkoterminowy". Propozycje ministry

Źródło:
tvn24.pl

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie możliwego porozumienia ograniczającego konkurencję – poinformował w poniedziałek urząd. Dodano, że pracownicy Urzędu przeszukali cztery firmy zajmujące się sprzedażą dronów i akcesoriów do nich.

Przeszukania w czterech firmach. Urząd podejrzewa nielegalne porozumienie cenowe

Przeszukania w czterech firmach. Urząd podejrzewa nielegalne porozumienie cenowe

Źródło:
pap

Sezon na grzyby w pełni. Należy jednak pamiętać, że grzybobranie może słono kosztować - za złamanie przepisów można otrzymać mandat w wysokości do 500 złotych. Co więcej, za zbieranie gatunków chronionych sąd może wymierzyć karę pięciu tysięcy złotych.

Grzybobranie może słono kosztować

Grzybobranie może słono kosztować

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska zamierza nałożyć na państwa członkowskie ostrzejsze zasady pozyskiwania środków z budżetu Unii Europejskiej, obowiązującego w latach 2028-2034 - przekazał portal Politico. Kraje, które zechcą otrzymać wsparcie, zostaną zobowiązane do zajęcia się kwestią nierówności płci, a także promowania rolnictwa ekologicznego.

Będzie trudniej o pieniądze z UE. Komisja szykuje nowe warunki

Będzie trudniej o pieniądze z UE. Komisja szykuje nowe warunki

Źródło:
PAP

We wtorek, na najbliższym posiedzeniu, rząd ma się zająć projektem zmiany ustawy o podatkach lokalnych. Projekt zawiera m.in. nowe definicje budynku i budowli oraz zmiany ujednolicające opodatkowanie garaży w budynkach mieszkalnych. Ministerstwo Finansów planuje, że nowe przepisy wejdą w życie od 1 stycznia 2025 r.

Ważne zmiany dla właścicieli domów i mieszkań. Rząd zreformuje podatki lokalne

Ważne zmiany dla właścicieli domów i mieszkań. Rząd zreformuje podatki lokalne

Źródło:
PAP

Sztokholm znalazł się na szczycie rankingu najbardziej przyjaznych miast w Europie, opublikowanego przez magazyn "Traveller". Twórcy zestawienia wskazali, że Szwedzi zasługują na wspomniany tytuł ze względu na otwartość, uprzejmość oraz pogodę ducha. Na podium znalazły się jeszcze takie miasta, jak Budapeszt oraz Walencja. W zestawieniu światowym pierwsze miejsce zajął Singapur.

Sztokholm i Singapur na szczycie rankingu  najbardziej przyjaznych miast

Sztokholm i Singapur na szczycie rankingu najbardziej przyjaznych miast

Źródło:
PAP

Alkotubki są inspiracją do tego żebyśmy poważnie porozmawiali o problemie zdrowotnym i walce z dostępnością alkoholu - mówił w Kawie na ławę" na antenie TVN24 wiceszef MSZ Andrzej Szejna. Do problemu alkoholu w tubkach odniósł się także między innymi Michał Wawer z Konfederacji, wskazując, że był to "temat zastępczy, kiedy przez Sejm przechodziła specustawa powodziowa".

"Teatr Tuska" kontra "skuteczność w 24 godziny". Politycy o reakcji na alkotubki

"Teatr Tuska" kontra "skuteczność w 24 godziny". Politycy o reakcji na alkotubki

Źródło:
TVN24

Prezes producenta samochodów Volkswagen zaproponował, by Unia Europejska nakładała cła na chińskie pojazdy elektryczne, uwzględniając inwestycje Państwa Środka dokonane na Starym Kontynencie. - Zamiast ceł karnych powinno chodzić o wzajemne przyznawanie kredytu na inwestycje - podkreślił Olivier Blume, prezes VW, cytowany przez Reutersa.

Cła na chińskie auta po nowemu. Volkswagen przedstawił propozycję

Cła na chińskie auta po nowemu. Volkswagen przedstawił propozycję

Źródło:
Reuters

Im jesteśmy starsi, tym mniej chcemy mieszkać w domach wielopokoleniowych. 43 proc. osób w wieku powyżej 66 lat zadeklarowało, że nie wyobraża sobie zamieszkania z rodziną - wynika z badania "Mieszkanie na osi czasu". Z kolei blisko jedna czwarta mieszkańców Polski w wieku 18-35 lat uznaje domy wielopokoleniowe za dobre rozwiązanie i chętnie by w nich zamieszkała.

Kilka generacji pod jednym dachem. Młodsi bardziej chętni niż starsi

Kilka generacji pod jednym dachem. Młodsi bardziej chętni niż starsi

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto padła główna wygrana w wysokości 11 261 116 złotych. Tym razem jeden ze szczęśliwców trafił także szóstkę w Lotto Plus, za którą Totalizator Sportowy zapłaci 1 milion złotych. Oto wyniki losowania Lotto oraz Lotto Plus z 5 października 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rozbita. Oto zwycięskie numery

Kumulacja w Lotto rozbita. Oto zwycięskie numery

Źródło:
tvn24.pl

We wrześniu bieżącego roku średnie ceny mieszkań wzrosły w 9 spośród 16 największych polskich miast - wynika z Barometru Cen Mieszkań opublikowanego przez portal tabelaofert.pl. Zdaniem ekspertów ceny na rynku nieruchomości są stabilne, a zmiany wynikają głównie ze zmian w strukturze oferty.

Tak zmieniają się ceny mieszkań w Polsce

Tak zmieniają się ceny mieszkań w Polsce

Źródło:
PAP

Obywatele Turkmenistanu, którzy chcą wyjechać za granicę, napotykają wciąż nowe trudności. Według najnowszych doniesień z kraju nie są wypuszczane osoby, które wzięły pożyczkę w banku - informuje portal Radia Wolna Europa/Radia Swoboda. Kilka tygodni wcześniej informowano z kolei, że nie na lotniskach zatrzymywane są osoby, które nie znają języka rosyjskiego.

Masz pożyczkę, nie opuścisz kraju. Nowy pomysł władz na ograniczenie emigracji

Masz pożyczkę, nie opuścisz kraju. Nowy pomysł władz na ograniczenie emigracji

Źródło:
PAP

USA, Francja oraz Wielka Brytania zarzuciły Rosji hipokryzję w trakcie zwołanego przez nią posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczącego sabotażu rurociągu Nord Stream. Sprzymierzeńcy Kremla zarzucali Niemcom brak postępów we wspomnianej sprawie.

Moskwa oskarżona o hipokryzję. Burzliwa dyskusja w sprawie Nord Stream

Moskwa oskarżona o hipokryzję. Burzliwa dyskusja w sprawie Nord Stream

Źródło:
PAP

Zmiana czasu z letniego na zimowy coraz bliżej. W tym roku nastąpi to w nocy z 26 na 27 października.

Zmiana czasu już niedługo

Zmiana czasu już niedługo

Źródło:
tvn24.pl, PAP