Z kraju

Nowa skarbówka powalczy z szarą strefą. "Państwo staje się coraz silniejsze"

Z kraju


Rozpoczyna się nowa historia w administracji skarbowej - mówił podczas uroczystości inauguracji Krajowej Administracji Skarbowej oraz nadania jej sztandaru wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Instytucja rozpocznie działalność od marca.

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) rusza 1 marca. Skonsoliduje służby celne, skarbowe i urzędy kontroli skarbowej. Wicepremier porównał Krajową Administrację Skarbową do szabli, o której mowa w hymnie Polski, która pozwala odebrać to, co nam obca przemoc wzięła.

- Chcemy, żeby Krajowa Administracja Skarbowa była przyjazna i wyrozumiała dla słabych, dla mniejszych, dla niewinnych oczywiście w szczególności, ale żeby była bardzo silna dla tych, którzy próbują przemocą, sprytem, oszustwem wziąć to, co należy do państwa polskiego i to, co należy do narodu polskiego - mówił Morawiecki.

Administracja skarbowa

Polska, zgodnie z szacunkami instytucji międzynarodowych, traci rocznie od 30 do 60 mld zł poprzez przestępstwa gospodarcze. To jest tyle mniej więcej, ile wynosi deficyt budżetowy państwa polskiego.

- To pokazuje skalę tego, co musimy zrobić jeszcze, żeby państwo było silne dla silnych i wyrozumiałe dla słabych, żeby państwo było sprawne. Dzięki tym środkom, które już teraz odzyskujecie, dzięki waszym działaniom, waszemu profesjonalizmowi, państwo staje się coraz silniejsze - mówił wicepremier do pracowników administracji skarbowej i celnej.

- Dzisiaj rozpoczynamy nową historię w obszarze administracji skarbowej, w obszarze administracji podatkowej w Polsce - powiedział Morawiecki. Zaznaczył, że wierzy, iż rozpoczynamy dziś nowy rozdział w historii gospodarczej Polski.

Walka z szara strefą

Obecny na uroczystości wiceminister finansów Marian Banaś, szef KAS mówił, że to początek nowej formacji Krajowej Administracji Skarbowej, która poprzez połączenie trzech służb przejęła to, co najlepsze.

- Jesteśmy przekonani i w to wierzymy, że spełni przekonania wobec rządu i wobec społeczeństwa, że z jednej strony (...) będzie przyjazna dla obywateli, będzie wspomagała podatników uczciwych, a z drugiej strony skutecznie walczyła z szarą strefą - powiedział Banaś.

Banaś podkreślił, że nowa administracja będzie nowoczesna, jednolita i efektywna.

- To jest początek naszej dobrej zmiany, wielkiej reformy Prawa i Sprawiedliwości, rządu naszego. I wierzmy, że przy tak pojętym interesie, który jest dobrem wspólnym , nie interesem prywatnym, podołamy zadaniu - podkreślił.

Służby mundurowe

Podczas spotkania z dziennikarzami Banaś pytany był o to, czy umundurowani członkowie KAS, którzy podczas uroczystości stali na obok m.in. policjantów, ale nie mają takich samych uprawnień, są służbą mundurową, czy nie.

- Zrobiliśmy reformę, która uporządkuje pewne sprawy. Chcemy, by w sposób jak najbardziej racjonalny zostali wykorzystani w swojej pracy wszyscy dotychczasowi funkcjonariusze. Będziemy mieli funkcjonariuszy, którzy do tej pory wykonywali zadania na granicach w grupach mobilnych, wykonywali jako funkcjonariusze. Natomiast pozostali, tak jak w służbie cywilnej, byli o statusie służby cywilnej - powiedział szef nowej administracji skarbowej.

Podkreślił, że administracja skarbowa odniosła przez ostatni rok poważne sukcesy mimo, że nie była skonsolidowana. W porównaniu do roku 2015 ściągalność wzrosła o ok. 13 mld zł. W przypadku VAT ściągalność w styczniu jest większa o prawie 25 proc.

KAS będzie miała o wiele większe kompetencje w ściganiu przestępców, a informacje będą gromadzone w jednym ręku, co pozwoli na dużo szybszą i skuteczniejszą analizę ryzyka. - Będziemy kontrolować rzeczywiście tych, którzy w sposób umyślny i z premedytacją chcą nas oszukiwać. Nie będą to przypadkowe kontrole, jak to miało miejsce do tej pory - powiedział.

W ramach nowej administracji zostanie wyodrębniona Służba Celno-Skarbowa, będąca jednolitą i umundurowaną formacją, którą tworzą funkcjonariusze. Przewidziano m.in. powstanie Centralnego Rejestru Danych Podatkowych, prowadzonego w systemie teleinformatycznym, który ma służyć m.in. gromadzeniu oraz przetwarzaniu danych związanych z obowiązkami podatkowymi i celnymi. W skład KAS mają wchodzić: komórki organizacyjne urzędu obsługującego ministra finansów; Krajowa Informacja Skarbowa; izby administracji skarbowej; urzędy skarbowe; urzędy celno-skarbowe; Krajowa Szkoła Skarbowości; Centrum Informatyki KAS.

Skarbówka eksperymentuje. Wezwania napisane "po ludzku" są efektywniejsze:

Skarbówka eksperymentuje. Wezwania napisane "po ludzku" są efektywniejsze
Skarbówka eksperymentuje. Wezwania napisane "po ludzku" są efektywniejszeTVN24 BiS

Autor: MS / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości