Z kraju

Frankowicze nie zostaną bez pomocy. Prezydent "ma zamysły" na dodatkowe rozwiązania

Z kraju


Oczekujemy działań banków dotyczących odwalutowania kredytów oraz że prace parlamentarne nad projektem prezydenta ws. kredytów walutowych będą szły sprawnie - mówi Paweł Mucha, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta. Dodał, że Kancelaria "ma zamysły" w sprawie kolejnych rozwiązań ustawowych mających pomóc kredytobiorcom.

W październiku ubiegłego roku w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie prezydenckiego projektu pomocy frankowiczom, tzw. spreadowego i równolegle prace nad dwoma projektami poselskimi.

Prace w sejmowej podkomisji nad tymi trzema projektami mają się rozpocząć, według zapowiedzi szefa sejmowej komisji finansów Jacka Sasina, w tym miesiącu.

- Potrzebna jest sprawna praca parlamentu. Oczekuję, że ten proces będzie postępował szybko - podkreśla Minister Paweł Mucha.

Ustawa spreadowa

Jego zdaniem projekt prezydenckiej ustawy spreadowej "jest realnym wsparciem dla kredytobiorców".

- Przyjęcie tej ustawy w kształcie zaproponowanym przez prezydenta, będzie prowadziło do obniżenia zobowiązania kredytowego, co będzie się przekładało na obniżenie rat kredytów. Wszyscy kredytobiorcy takich kredytów będą mogli skorzystać na tych rozwiązaniach - zapewnia minister prezydencki.

Pytany o dotychczasowe tempo prac nad prezydenckim projektem, Mucha wskazuje, że prezydent Andrzej Duda nie ma na to bezpośredniego wpływu, a wszystko zależy od parlamentu.

- Natomiast pan prezydent - i to formalnie zostało zgłoszone marszałkowi Sejmu - wyznaczył już mnie na swego przedstawiciela w toku dalszych prac legislacyjnych. Jestem zdeterminowany, żeby w porozumieniu i kontakcie z przewodniczącym komisji Finansów Publicznych Jackiem Sasinem, te prace sprawnie podjąć - mówi.

Odwalutowanie kredytów

Według Kancelarii prezydenta ustawa spreadowa to pierwszy krok do rozwiązania problemu kredytów walutowych. Prezydent będzie śledził sytuację, jeżeli chodzi o działania ze strony banków, porozumienia pomiędzy konsumentami - Oczekujemy także działań ze strony banków związanych z odwalutowaniem tych kredytów -powiedział Mucha.

Jeżeli będzie potrzeba Kancelaria Prezydenta będzie zgłaszać kolejne projekty.

- Jeżeli będzie tego rodzaju potrzeba, to my mamy także zamysły dotyczące kolejnych projektów i inicjatyw legislacyjnych pana prezydenta, kolejnych rozwiązań ustawowych, które mają służyć pomocą tym kredytobiorcom, którzy mając dzisiaj kredyty denominowane czy indeksowane w walutach obcych, są w trudnej sytuacji życiowej i którym należy się pomoc - wskazuje minister Mucha.

- Myślę, że można się ich spodziewać niedługo - dodał.

Wyjaśnił, że Kancelaria Prezydenta pracuje intensywnie, ale w całej sytuacji znaczenie mają trzy czynniki: działania Komitetu Stabilności Finansowej, realne zachowania banków i to, co jest związane z pracami Kancelarii Prezydenta.

Wśród "zamysłów" nie jest jednak przewidywana opcja zakładająca możliwość rezygnacji z kredytu mieszkaniowego w dowolnym momencie dla osób w najtrudniejszej sytuacji finansowej.

- Z uwagi na zakres przedmiotowy tego projektu, nie można się spodziewać, żeby to się znalazło w tym akcie prawnym. Tego rodzaju rozwiązania są natomiast możliwe z perspektywy banków. To jedno z możliwych działań banków wobec klientów. To jest głos, który się pojawia w wypowiedziach fachowców, więc my na pewno też tego rodzaju rozwiązania, w zależności od sytuacji i realnych działań ze strony banków, będziemy rozważać - wyjaśnia.

Czarny czwartek

Sprawa kredytów frankowych budzi emocje od "czarnego czwartku" 15 stycznia 2015 roku, gdy szwajcarski bank centralny (SNB) podjął decyzję o uwolnieniu kursu franka wobec euro, co doprowadziło do paniki na rynku i skokowego umocnienia się szwajcarskiej waluty, m.in. wobec złotego. Spowodowało to, że wielu właścicieli frankowych kredytów hipotecznych znalazło się w niezwykle trudnej sytuacji - wiele z tych kredytów miało w nowej sytuacji wskaźnik LtV przekraczający 100 proc., co oznaczało, że wartość hipoteki była niższa niż wartość kredytu. Wielu kredytobiorców miało też do spłacenia więcej niż przed laty zaciągnęli.

Prezydent Andrzej Duda o frankowiczach. Zobacz fragment programu "Kawa na ławę" w TVN24 (04.12.2016):

Prezydent Andrzej Duda o frankowiczach
Prezydent Andrzej Duda o frankowiczachtvn24

Autor: mb//ms / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości