Lotnisko Chopina ma nowego dyrektora

MIB: Mariusz Szpikowski dyrektorem PPL

Mariusz Szpikowski został nowym szefem Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" - poinformowała PAP w piątek po południu rzeczniczka ministerstwa infrastruktury Elżbieta Kisil. Dymisja dotychczasowego dyrektora Michała Kaczmarzyka została przyjęta.

Wcześniej o złożeniu dymisji przez Michała Kaczmarzyka z funkcji naczelnego dyrektora przedsiębiorstwa Porty Lotnicze i dyrektora Lotniska Chopina w Warszawie poinformował rzecznik prasowy Lotniska Chopina Przemysław Przybylski.

Decyzja ministra

"Dzisiaj najważniejsze są bezpieczeństwo oraz rozwój portu im. F. Chopina, a także pozostałych portów lotniczych. Potrzebne jest nowe spojrzenie na działalność Państwowego Przedsiębiorstwa Porty Lotnicze. Powołany dziś naczelny dyrektor to profesjonalista, który gwarantuje nie tylko prawidłowe funkcjonowanie portu, ale też wysoki poziom bezpieczeństwa" – powiedział cytowany w komunikacie minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

- Szanuję decyzję Michała Kaczmarzyka, który złożył rezygnację – dodał wiceminister Jerzy Szmit, odpowiedzialny w resorcie infrastruktury za sprawy lotnictwa.

Za kogo?

Michał Kaczmarzyk pełnił funkcję naczelnego dyrektora PPL oraz dyrektora Lotniska Chopina od lutego 2014 r. Był prezesem LOT Cargo i LS Airport Services.

"W ciągu niespełna dwóch lat kierowania firmą przeprowadził głęboką restrukturyzację zatrudnienia i procesów biznesowych. Doprowadził do usprawnienia struktury organizacyjnej i znaczącego podniesienia efektywności kosztowej PPL. Z jego inicjatywy przyjęta została strategia na lata 2014-2024, otwarcie zmodernizowanego i rozbudowanego Terminala A na warszawskim Lotnisku Chopina, co pozwoliło na znaczący wzrost liczby obsługiwanych przewoźników, pasażerów i liczby połączeń z Warszawy" - czytamy w informacji rzecznika.

Przybylski przypomniał, że w 2015 r. po raz pierwszy w historii Lotnisko Chopina obsłużyło rekordową liczbę ponad 11 mln pasażerów.

"PPL notuje też rekordowe wyniki finansowe. Według wstępnych prognoz zysk na koniec 2015 r. netto wyniesie 180 mln zł" - podkreślił rzecznik.

Zaznaczył, że marża EBITDA (EBITDA to zysk przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych kredytów, podatków i amortyzacji) na poziomie 50 proc. stawia Lotnisko Chopina "w ścisłej czołówce europejskich portów lotniczych".

Naczelny dyrektor Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" jest powoływany i odwoływany przez ministra właściwego ds. transportu, na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy z 23 października 1987 r. o przedsiębiorstwie państwowym „Porty Lotnicze”.

Autor: gry / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości