Morawiecki: mamy plan, żeby obniżyć podatki dla najmniejszych firm

Z kraju

tvn24Gościem programu "Jeden na jeden" był Mateusz Morawiecki

Dzisiaj mamy plan, żeby obniżyć podatki dla najmniejszych przedsiębiorców z 19 do 15 proc. - powiedział w programie "Jeden na jeden" w TVN24 wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Morawiecki, pytany przez Bogdana Rymanowskiego, czy może obiecać, ze rząd nie podniesie podatków w związku z wydatkami dotyczącymi programu Rodzina 500 plus powiedział, że rząd "na pewno będzie prowadził działalność z uwzględnianiem konieczności zapewnienia stabilności finansowej państwa".

- Budżet będzie w ryzach, deficyt będzie w ryzach, na pewno niższy średnio procentowo niż przez ostatnie osiem lat rządów Platformy Obywatelskiej - powiedział.

Mniejszy podatek dla najmniejszych firm

Wicepremier zaznaczył, że nie ma precyzyjnych planów podniesienia podatków. - Nie rozmawiamy na ten temat. Dzisiaj mamy plan taki, żeby obniżyć podatki dla najmniejszych przedsiębiorców z 19 na 15 proc. Zastanawiamy się jeszcze nad tym, jak to powinno wyglądać w ramach całego pakietu dla przedsiębiorców. Podatki dla firm są stosunkowo niskie i nie jestem pewien, czy dalsze ich obniżanie zachęci do inwestowania - tłumaczył. Dodał też, że nie ma planów podniesienia podatku VAT, ale jest dramatyczna sytuacja, jeśli chodzi o jego ściągalność. - W porównaniu do sytuacji sprzed ośmiu lat tego VATu wpływa mniej o 40 mld zł. Jeżeli uda się domknąć te luki przynajmniej w połowie to wtedy będzie można myśleć o dalszym obniżaniu podatków - podkreślił.

Ulgi dla przedsiębiorców

Morawiecki komentował również przyjęcie przez rząd "Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju", w którym wskazano nowe kierunki działań państwa i nowe impulsy, które mają zapewnić polskiej gospodarce stabilny rozwój w przyszłości.

Minister, pytany jak skłonić polskie firmy do inwestowania powiedział, że "nie może ich oczywiście zmusić, bo chodzi o ich prywatne pieniądze".

- To, że rosną depozyty na kontach to nie jest nic złego. To powoduje, że bezpieczeństwo tych firm jest coraz większe i że firmy czują się komfortowo od strony swojej sytuacji płynnościowej. Ale jeżeli będą ciekawe projekty inwestycyjne, a przedsiębiorcy będą mieli środki na koncie to będą się zastanawiać, czy nie użyć tych pieniędzy, nawet zanim użyliby kredytu. Taka jest logika w bankowości, że w fazie inwestycyjnej przedsiębiorstwa najpierw używają swoich depozytów, a potem kredytów - wyjaśnił.

Gość TVN24 powiedział, że minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin pracuje aktualnie nad ustawa o innowacjach, a w jej ramach znajdą się informacje dotyczące ulg podatkowych różnego rodzaju.

- Na pewno będą tam ułatwienia dla inwestycji, ale dla przedsiębiorców tego tupu bodźce nie są jedynym czynnikiem, który decydują, czy wchodzić w jakąś inwestycje. - Przedsiębiorca musi mieć cel, sens i rynek. Dla niego najważniejsze jest to, czy wierzy w to, że po drugiej stronie będzie klient. Poprzez ekspansję zagraniczną i jej wsparcie chcemy poszerzyć perspektywy polskiego biznesu - mówił.

Morawicki przypomniał, że dzisiaj inwestycje w kraju to jest ok. 18 proc. PKB - To zdecydowanie za mało. W krajach, które rozwijały się szybciej inwestycje były na poziomie 25-30 proc. Inwestycje w Polsce to około 340-350 mld zł. rocznie - podkreślił.

"Znam ten rynek"

Według niego do realizacji planu rozwoju gospodarczego Polski potrzebna jest ogromna determinacja i wielka współpraca między ministerstwami. - Od strony administracji publicznej Polska w dużym stopniu jest Polską resortową. Trzeba budować pomosty pomiędzy poszczególnymi ministerstwami i instytucjami, a szerzej patrząc między instytucjami a biznesem - mówił.

- Jesteśmy dogadani z ministerstwem skarbu od jakiegoś czasu i jest kwestią doprowadzenia do formalnego przekazania instytucji rozwojowych. To nastąpi w ciągu najbliższych kilku tygodni, zwłaszcza jeżeli chodzi o Polskie Inwestycje Rozwojowe, Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych i Agencję Rozwoju Przemysłu. Resort skarbu ma bardzo ważne zadanie nadzorowania, monitorowania, prowadzenia działań we współpracy ze spółkami strategicznymi. Przypomnę, że tam jest jeszcze kilkaset innych spółek, które nadzoruje minister skarbu - dodał.

Powiedział, ze jest osobą, która zna ten rynek. - Potrafię się poruszać po tych różnych meandrach instytucji finansowych. Ale przede wszystkim to jest program dla firm i polskich przedsiębiorców. Z ogromną determinacją przystąpię do realizacji tego programu - zapowiedział.

ZOBACZ PLAN ROZWOJU GOSPODARCZEGO POLSKI

Autor: tol/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Raporty: