Luka VAT w 2023 roku wzrosła do 15,8 procent - podał resort finansów w sprawozdaniu z wykonania budżetu państwa za poprzedni rok. W 2022 roku było to 7,3 procent.
Ministerstwo finansów podało, że luka VAT w 2023 roku wzrosła do 15,8 proc., a tzw. compliance effect do 25,4 mld zł - podał resort finansów w sprawozdaniu z wykonania budżetu państwa za poprzedni rok.
W 2022 roku było to 7,3 proc. i 11,3 mld zł.
"Szacunki luki VAT dla lat 2022-2023, pomimo uwzględnienia wpływu istotnych zmian systemowych (m.in. tarcze antyinflacyjne) wskazują na znaczący wzrost luki względem poziomu obserwowanego w 2021 r. Należy pamiętać, że szacunki luki VAT dla lat 2021-2023 opierają się na dostępnych wskaźnikach GUS dotyczących całej gospodarki" - napisało MF.
"Brak jest w chwili obecnej szczegółowych danych dotyczących struktury bazy VAT za ostatnie lata, co powoduje, że szacunki te z pewnością ulegną zmianie wraz z udostępnianiem przez GUS nowszych danych. Obecne szacunki wskazują jednak, że począwszy od 2022 r. nastąpiło odwrócenie wieloletniego trendu w zakresie zmniejszania się luki VAT w Polsce" - dodano.
Tak zwana luka VAT to różnica pomiędzy oczekiwanymi a uzyskanymi dochodami z tytułu tego podatku.
Luka VAT - dwucyfrowy poziom
Informacje o wysokości luki VAT pojawiały się już wcześniej. Pod koniec kwietnia minister finansów Andrzej Domański mówił, że w 2023 roku luka VAT ponownie wzrosła do dwucyfrowego poziomu. Dodał także, że państwo potrzebuje "nowych narzędzi do tego, aby system uszczelniać.
Warto przypomnieć, że kilka lat temu rząd PiS zapewniał, że podatki zostały uszczelnione, a "mafiom vatowskim utrudniono okradanie Polaków". Mówił o tym między innymi premier Mateusz Morawiecki w trakcie konferencji "Uczciwy VAT" w 2021 roku.
Jak wówczas podkreślał, zmniejszenie luki VAT to "efekt wieloelementowego planu, utrudniającego działanie przestępcom podatkowym na każdym etapie tego procederu".
Źródło: PAP/tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock